Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Novembar 2017  (Pročitano 64317 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #20 poslato: 07. Novembar 2017. u 16:02 »
Pa normalno da ima hladnoće, kada EC crta obilne padavine em kod nas, em prethodno malo zapadnije od nas po Bosni pa se spomenuti balon hladnoće u prizemlju samo prebaci i na naše krajeve.

Plus je i ciklon postavljen tako da ima boljeg upliva hladnoće ka nama, odnosno on se izmešta kasnije istočno od nas a ne južno.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #21 poslato: 07. Novembar 2017. u 16:04 »
Bart ako sad padne 100 litara kisee moguu milionn dinara da dam da ce decembar biti suv kao barut,aa verovatno i januarr,tako to idee kod nas,lako je da se poveze par suvih ali preteskoo par kisnih(sneznih)meseci

Kimi slazem see sad si mi malo bar olaksao ne volim te severozapadne prodoree ni u zimu uglavnom su kratkorajni i samo bljuzgu stvore,ali u  novembru bi prihvatio i to(da je sneg)
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #22 poslato: 07. Novembar 2017. u 16:09 »
 ^^ Da, nisam ni rekao da nisi u pravu Kimi(100% jesi), samo sam u originalnom komentaru rekao da je steta za ovaj EC izlaz, jer bismo po trenutnom EC scenariju bili vrlo blizu snega (mnogo mm se crta), a da po GFS-u realno ni blizu, pa bi mi lakse pao. Naravno dalek je termin pa nista ne treba uzimati za ozbiljno. Posle sam u drugom napisao da je ovaj prodor dosao mesec i po dana kasnije skoro sigurno bi ovakva postavka kao sto EC crta donela  sneg umesto kise iz u tom komentaru vec navedenih razloga.  A potpuno se slazem sa tvojim komentarom. Evo editovao sam prethodni komentar i postavio karte modela. :tu:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #23 poslato: 07. Novembar 2017. u 16:28 »
 ^^ Nema pravila diktator, prosle godine u Nisu su oktobar i novembar bili bas kisni... Mogu i vise meseci da se zaredjaju sa padavinama iznad proseka ali u kom obliku videcemo...  :)
Shvatite ovo kao najavu zime i to je sve a za dalje videcemo :)
Koliko poruka a samo postoji minimalna mogucnost da padne sneg  :)

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #24 poslato: 07. Novembar 2017. u 16:38 »
Koliko poruka a samo postoji minimalna mogucnost da padne sneg  :)

I ja se iznenadih. Reko' garant neka alauča u najvi čim se svi raspisaše odjednom :)

Van mreže zeljko

  • *
  • Poruke: 195
  • Lokacija: Železnik
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #25 poslato: 07. Novembar 2017. u 16:42 »
RHMZ u svom operativnom biltenu, u prognozi vremena za područje Srbije do 16.11., kaže:
"Od nedelje oblačno, mestimično sa kišom, na planinama sa snegom. U ponedeljak krajem dana, uz pad temperature, kiša će preći u sneg i u nižim predelima, i to prvo na zapadu. U utorak oblačno, hladno i vetrovito, mestimično sa susnežicom i snegom. Od srede hladno uz postepeni prestanak padavina." Videćemo...  :morning:

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #26 poslato: 07. Novembar 2017. u 17:01 »
 ^^ Da da, ja sam mislio po metra snega u sred Novembra  kada sam video 15 postova u pola sata :grin:
Netreba nam sad ovakva situacija ali opet se ponavljam od pre neki dan :) Suša je krenula od ovog meseca prosle godine i izgleda da ce od ovog meseca krenuti padavinska "dominacija"  :) Sve je to samo nagadjanje ali Bart i ja smo vec tipovali ovu zimu sa vise snega od prethodne 3-4 ;)

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #27 poslato: 07. Novembar 2017. u 18:20 »
Polako, nije još ni prošla prva dekada novembra a vi bi već pravi zimu.Ne kažem da je ne moguće ali jednostavno je ipak prerano. Što se tiče toga da će se sad ispadati kiša i da posle toga neće biti više obilnijih padavina ne pije vodu. Stariji članovi pamte sigurno da je pre onog epskog snega iz februara 2010. desetak dana pre pala obilna kiša na plus 4-5 stepeni. Takodje je i pre obilne kiše polovinom maja 2014. početkom maja palo preko 60 litara kiše u jednom danu. Velika je verovatnoća da dolazi period sa malo više padavina posle dužeg sušnog vremena ali videćemo. Novi izlaz GFS-a je još malo topliji i suvlji ali još će se to menjati dosta. Čekamo i Ec večeras, nekako mu u ovoj situaciji više verujem. Generalno mislim da nema razloga za kukanje. Još nije ni početak zime a i činimi se da su trendovi sasvim ok što se zime tiče. Najvažnije da nema ciklonijade na Atlantiku a i na severoistoku Evrope čini mi se da anticiklon ima šanse da dominira.

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #28 poslato: 07. Novembar 2017. u 18:36 »
Lično mi se ne sviđa neko jače zahlađenje i obilnija kiša (ako je bude bilo) u narednom periodu a opet nedovoljno za sneg, malo je verovatno da se ova godina padavinski izvuče sem ako poslednja dva meseca budu ekstremno padavinski iznad normale, zato je po meni bolje još malo suvog i toplog vremena, jer posle toga je veća verovatnoća da će naredni mesec biti zanimljiviji.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #29 poslato: 07. Novembar 2017. u 20:21 »
Da vidimo prvo sta ce biti sutra i prekosutra malo...

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #30 poslato: 08. Novembar 2017. u 00:12 »
Sad su se i Ec i Gfs usaglasili da ce ciklona biti,jedan od boljih ciklona koje sam video na kartama proslih godina ce nam doneti obilnu hladnu kisu(50 litara i vise) a daa je samo malkice hladnije to bi bila bajka,i to me ubija u pojam :facepalm:,aa kad bude bilo hladnoce nece bit padavina i tako u krug se uvek vrtimo sa snegom

Fruska gora  i Avala bi mogli dobiti finu porciju
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #31 poslato: 08. Novembar 2017. u 00:22 »
Kako god, lijepo spuštanje zraka za pratiti. Kod mene EC ensi daju dosta snijega, ali još je daleko, treba se ciklona pozicionirati. Zonalka je tako dobra da nam daje ovakve upade...








Još će se mijenjati to tempiranje padavina i prodor hladnog zraka, kretanje hladnog zraka za prognozu je uvijek poteškoća za prognozu, pošto je gušći on je "teži", tako da važnu ulogu imaju lokalne klime u njegovom transportu... svakako su te "hladne" zimske kiše zimoljupcima bolna tačka.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #32 poslato: 08. Novembar 2017. u 09:39 »
Jutros je prodor po dvojcu UKMO- ECMWF prilično pozapadnjen, tako da bi do nas stigao samo kranji rub hladnoće (a po UKMO-u možda ni to).

Takvu varijantu je prvi ponudio jučerašnji GFS (12Z), ali je jutros od toga odustao.

Izvesno da nam prodor neće pobeći, ciklon će svakako delovati ozbiljnije na vreme u našem okruženju, a ostaje da se vidi hoće li se upariti i odgovarajuća hladnoća sa tim.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #33 poslato: 08. Novembar 2017. u 20:51 »
Uh kakav potop je ucrtao EC za moj kraj dole, ponovo na temperaturi od 1-3°C.

Ovo stvarno ne bi valjalo niti želim da se ostvari. A verovatno i hoće da se koriguje, biće standardno udarno dan, eventualno još sledeći i kraj.

Evo snegopad po ovom izlazu za arhivu, izvor: kachelmanwetter:

« Poslednja izmena: 08. Novembar 2017. u 21:02 Kimi »
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #34 poslato: 08. Novembar 2017. u 21:13 »
Kod mene bi prema ovoj karti bilo snijega za sve pare..

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #35 poslato: 08. Novembar 2017. u 23:27 »
GFS 18Z:  :O :O :O

Ukupna visina sneznog pokrivaca, ako nista drugo makar za arhivu:


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #36 poslato: 08. Novembar 2017. u 23:39 »
 ^^
Upravo gledam poslednji izlaz GFS i ne verujem koliko snega vidi za juzne krajeve tamo sredinom sledece nedelje.
Jako daleko je to, u ovoj situaciji odlucuju nijanse da li ce padati kisa ili sneg.

Ali kao sto Sale napisa neka ostane za arhivu ako nista drugo...


Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #37 poslato: 08. Novembar 2017. u 23:39 »
 ^^

Стварно за архиву, било би ту прегршт мокрог снега на температурама између 0 и 1 C по сценарију који прогнозира GFS.

Мада по мени је ово прегруба карта, предели изнад 400 метара свакако би имали затвпавање, нижи предели тешко да би пребацили 10-ак центиметара, али и то је пуна капа.

Мада се ово мора узети са великом резервом пошто EC и његови енси, а поготово УКМО по којем смо све време у топлом сектору циклона не дају исту причу.
 

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #38 poslato: 08. Novembar 2017. u 23:48 »
Da li na padavinskim kartama uracunaju nadmorsku visinu kada crtaju gde ce biti snega?Ili im je sve na 2m?
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #39 poslato: 08. Novembar 2017. u 23:51 »
 ^^ ^^ Ja sam se čak sad i iznenadio kad sam video koliko je EC (glavni) topao na visini, s obzirom na to kako nisku temperaturu dalje u prizemlju na kartama i na tradicionalnom yr.no sajtu.

Evo EC ensi, pola jeste za hladan scenario pola baš i ne, dakle sve je otvoreno. Glavni run je takoreći srednji scenario.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*