Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jun 2022.  (Pročitano 34049 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #40 poslato: 09. Jun 2022. u 18:50 »
Zabrinjavajuci izlazi  nekih modela 12z za naredne dane za kosavski deo i sada i ovde oko NIsa... Dal je moguce...
Uvek lose za nas SI strujanje...
« Poslednja izmena: 09. Jun 2022. u 19:01 Bart »

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #41 poslato: 09. Jun 2022. u 19:47 »
Polako počinjem da ne vidim smisao praćenja numeričkih modela. Jeste u pitanju konvektivna sezona kad puno stvari utiče na formiranje sistema i njihov intenzitet i kretanje ali kad u 24h ne može da se prognozira ni približno situacija koja se desi onda sve postaje besmisleno. Tako i te padavinske karte za naredne dane uzimam sa velikom rezervom.  Nadam se samo da će delovi Srbije gde je preko potrebna kiša dobiti pristojnu količinu kiše do kraja sedmice.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока


Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #42 poslato: 09. Jun 2022. u 20:44 »
Ovde pada vec skoro 3h i to bas solidnim intenzitetom.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #43 poslato: 09. Jun 2022. u 21:21 »
Što više modela gledate, to veća konfuzija. Ja sam se davno još opredelio da gledam GFS, ECMWF i ICON, jer sa njima imam najviše iskustva, znam im sve prednosti i mane. Ako gledamo dosadašnji razvoj situacije kod ovog ciklona, do sada ubedljivu pobedu odnosi ICON koji gotovo u nijednom izlazu u prethodna 3-4 dana nije davao veće šanse za konvekciju u ovom delu Srbije. EC je najviše omanuo, a GFS bio na zlatnoj sredini.
Što se tiče naredna tri dana, tu su se ova tri modela složila jedino oko stabilizacije u nedelju u ovom delu Srbije. Za sutra i prekosutra su tri varijante u igri. Prva je ICON-ova po kojoj bi Beograd i okolina dobili tek poneki izolovani pljusak, pa gde naleti i kome se posreći. GFS se slaže sa tom varijantom za subotu, a ECMWF za petak. Druga varijanta je GFS-ova koji daje mogućnost ozbiljnijeg višećelijskog sistema koji bi se u severoistočnoj struji spustio preko ovog područja u petak, dok ECMWF daje nešto slično za subotu. I tako su akumulirane padavine do nedelje koje btw ništa ne znače u ovoj situaciji po ICON-u oko 5mm za Beograd, po GFS-u i EC-u 20-ak mm. Dakle, podjednako je realno da bude delova grada koji će proći bez merljivih padavina, a i da prođe linijski višećelijski sistem koji bi doneo pljusak celom gradu, kao u neka srećnija vremena, npr. 2014.
Ovde da je kiša nešto potrebna i nije, ipak se malo ljudi u velegradu bavi poljoprivredom. Mene najviše boli što nas sva kiša zaobilazi zbog moje gljivarske strasti. Već drugi jun za redom je bez gljiva po beogradskim šumama, a tri godine ranije (2018, 2019 i 2020) ih je u ovo doba godine bilo u izobilju. A druga stvar je što volim konvektivna dešavanja, to je već nešto neobjašnjivo. Volim nevreme od kad znam za sebe, i to ne prolazi sa godinama. A živim u gradu kog već dve godine zaobilazi sve što može da zaobiđe, a 6 godina svi konkretniji sistemi.  :morning:
Uh, koji elaborat napisah.  :D


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #44 poslato: 09. Jun 2022. u 21:25 »
Zabrinjavajuci izlazi  nekih modela 12z za naredne dane za kosavski deo i sada i ovde oko NIsa... Dal je moguce...
Uvek lose za nas SI strujanje...
Ma ovo i nije strujanje, jednostavno se tokom dana popunjava pljuskovima oko centra ciklona pa ko kako dobije, da ima konkretnijeg strujanja po svim slojevima odavno bi dobar deo zemlje dobio leepu kišu, ovako se nadamo da će se nešto formirati blizu i dovoljno ojačati da zahvati veći deo grada, sela.Užasno je da nema postojanih dugoživećih sistema koji samo jačaju formiranjem novih ćelija (nešto što je jutros bilo na primorju ej na primorju u junu  :facepalm:)Ovo je mučenje

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #45 poslato: 09. Jun 2022. u 21:29 »
Ja sam nekako optimista za Beograd da će dobiti nešto konkretno sutra ili prekosutra.

Liki, ne bih rekao da sutra i za vikend imamo problema sa kretanjem oblaka. Strujanje je jasno izraženo, u proseku severoistočno po svim slojevima (u najnižim eto više vuče na severno malo). Kod mene kući u skladu s tim očekujem pravi potop.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #46 poslato: 09. Jun 2022. u 21:33 »
Da ja mislio za naredne dane Si... Milose ja to što si napisao mogu zameniti jednom rečju Miljakama  ;) Salim se,  zbog suše se nadam da svuda padne dobra kiša pa i tamo, znate već gde  :grin:
Kimi nikad neću zaboravim ono kad kod tebe u severoistocnom strujanju se redjali pljuskovi i palo preko 100mm  :)



Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #47 poslato: 09. Jun 2022. u 21:52 »
Kimi, ja bih bio optimista za Beograd da je neka standardna godina kad nešto maši, nešto pogodi, ali ovo kad se namesti da sve što može omaši, reći ću u nekoj polušali da tu neke više sile umešaju prste. Jer ne može se objasniti nijednim fizičkim procesom. Druga je priča tamo gde je izražena orografija, pa su određena područja u navetrenoj, a druga u zavetrenoj strani planina u zavisnosti od strujanja. Ali ovde nema u krugu od 100km planine koja bi mogla imati uticaj na konvektivne oblake.

Ovako objektivno gledajući modele, šanse da barem deo Beograda dobije pljusak u naredna dva dana su oko 80%, šanse da svi delovi grada dobiju barem jedan pljusak 50%, šanse za višećelijski sistem, squall line ili slično nevreme oko 30%, šanse za superćeliju 0%. Ovo je za oba dana, za pojedinačne dane su šanse za nijansu manje, a da oba dana bude nešto konkretnije su u domenu naučne fantastike. To su objektivne šanse po modelima, a subjektivne uzevši u obzir više sile su značajno manje.
Meni bi za gljive bilo potrebno da u oba dana bude dvocifrena količina, ili da ukupno bude preko 20mm, sve ispod toga ne znači mnogo u ovoj suši. A koliko je realno nadati se tome. Ajde da budem poslednji put ove sezone optimista i verujem u tih 30% mogućnosti. Kratkotrajni pljusak i jednocifrene padavine mi ništa ne znače.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #48 poslato: 09. Jun 2022. u 23:30 »
Znam Kimi video sam strujanja, a i pratim od početka kako to izgleda sa ovim ciklonom, i subjektivno posmatrajući više mi zavisi od mesta razvoja nego li od strujanja, niko u regionu izuzev juga nije ovih dana profitirao čekajući da stigne oluja, nega uglavnom od toga gde je buknuo razvoj. Ipak današnji razvoj i ovo kako večeras izgleda radarska očekujem da sutra izgleda samo sve to pomereno istočnije sa izmeštanjem ciklona, i nekako sam ubeđen da dobijamo neki lep pljusak, čak me ne bi iznenadilo da to bude i subota kada se već oprostimo od nekih padavina.

Van mreže Maestral

  • *
  • Poruke: 55
  • Starost: 41
  • Lokacija: Beograd
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #49 poslato: 10. Jun 2022. u 00:03 »
Ne bih se složio sa članovima koji su razočarani u numeričke modele u poslednje vreme. Čvrsto sam uveren da su modeli napredovali u poslednjih par godina i sa malo iskustva i inženjerske logike poprilično uspevam da stvorim sliku kakvo nas vreme očekuje onda kad mi je to potrebno. Konkretno, za danas i za potrebe duge vožnje iz Istre do Beograda, bio sam ubeđen da me čeka 'gusto' vreme u Gorskom Kotaru i oko Slavonskog Broda, baš tako je i bilo. Nadao sam se i posmatranju grmljavine na moru, ali je mikroklima opet pokazala svoje karakteristike, pa toga nije bilo.

Vremenska prognoza je probabilistička, a ne stohastička, pa se zaista čovek ne može nadati pogotku tipa tačno vreme+tačna lokacija nevremena, pogotovo ako je u pitanju nestabilni juni i geografske karakteristike mesta na kojem živimo. Nismo ni Dubrovnik ni Crkvice, pa da rokne 200mm za dan, Srbiji se u budućnosti smeše suše, pre nego poplave. Nažalost tako je. Ne umem da skupljam gljive iako ih obožavam, kao i nevremena. Apsolutno se slažem sa onim što je Milosh napisao. Biće kiše narednih dana, ko želi dodatni info, nek kontaktira Ivana Tarota, jer Vanga odavno nije među nama. Sve je bolje od suše koja ne prestaje.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #50 poslato: 10. Jun 2022. u 09:19 »
 ^^ Lepo si ovo sročio, nemam šta ni da dodam ni da oduzmem.  :tu:

Za razliku od nestabilnih konvektivnih perioda, kad je u pitanju letnji anticiklon i stabilni period, tu su obično modeli bezgrešni. Kad pogledam prognoze modela za naredni period, deluje kao potpuno svejedno hoće li malo pljusnuti danas ili sutra jer se sušni period produžava u nedogled.
Naravno, sve ovo nakon 20. juna treba uzeti sa velikom rezervom, ali do 20. juna svi globalni modeli su na istom tragu dominacije ovog grebena nad većim delom Evrope. Zapadna Evropa će bukvalno da "izgori", dok bismo se mi na zadnjoj strani grebena provlačili nekako uz podnošljive temperature, barem do tog 20-og.
Prosto je neverovatno u šta se već drugu godinu za redom pretvorio najnestabilniji i najkišovitiji mesec u godini.





padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #51 poslato: 10. Jun 2022. u 16:33 »
Ovde skroz druga prica, dok ovo pisem pada kisa, nocas bilo pljuska.. Pre par dana jaka grmljavina, sin oc jak pljusak.. U sustini u zadnjih nedelju dana nije Bilo dana bez kise a bilo i malo grada i dosta grmljavina


Van mreže Mire1

  • *
  • Poruke: 48
  • Lokacija: Pocekovina Opstina Trstenik!
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #52 poslato: 10. Jun 2022. u 17:00 »
Sto se mog mesta tice ja bi najvise voleo da nas obidje to kompletno naoblacenje. Kise je i previse u zadnje vreme.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #53 poslato: 10. Jun 2022. u 20:32 »
Modeli i dalje pumpaju padavine za sutra i ucrtavaju prave konvektivne bombe preko velikog dela Srbije.
Ostaje da vidimo hoće li ovo biti i prva situacija da modeli u proseku daju 20mm, a da ne padne ni kap kiše u toku celog dana u Beogradu.





padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #54 poslato: 10. Jun 2022. u 22:19 »
I sutra je zadnja šansa za nešto u skorije vreme, gledajući putanju ciklona, razvoje danas severnije ja se nadam da njegovim izmeštanjem i ove linije razvoja sutra popune ovu prazninu, a i strujanje je više severnijih pravaca, pa ajde ako je danas ovo bilo neko zavetrinsko područje, sutra to nije slučaj. Ko zna, možda može i neka linija da se spusti preko Rumunskog dela ka nama

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #55 poslato: 11. Jun 2022. u 09:48 »
Zanimljiv izlaz Ec-a za danas i veceras... Narocito ovaj broj 75  :grin:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #56 poslato: 12. Jun 2022. u 11:55 »
Kao što napisah u aktuelnim, danas još u istočnoj i južnoj Srbiji može biti nestabilnosti i padavina sa posebnim fokusom na Timočku krajinu, Homoljske i Kučajske planine. Sutra još isto područje u centru pažnje, s tim što će razvoji biti izolovaniji i više vezani za orografiju.
A modeli za naredni period sve stabilniji i suvlji. Od utorka se uspostavlja greben kakav je tipičniji za sredinu ili kraj leta nego za početak. GFS nazire tamo za 10-ak dana neki front, dok se po ECMWF-u uopšte ne narušava ta dominacija anticiklona dokle god dopiru prognoze tog modela. Ono što je dobro u celoj priči je što se prava vrelina sve vreme drži zapadnije, a mi bismo imali umerenije temperature od oko 30C uz niže tačke rose.
Došlo je vreme da ispraćamo ovaj ciklon. U kompletnoj centralnoj, zapadnoj, jugozapadnoj Srbiji je deficit padavina nadoknađen, a u mnogim krajevima je i preteralo. Dobro su prošle i istočna i jugoistočna Srbija uz samo par uskih zona koje su prošle bez obilnijih padavina. Problematičan je i dalje sever zemlje (Vojvodina) koji je i dalje u ozbiljnom deficitu padavina, praktično od početka godine. A kako se nove padavine ni ne naziru, moglo bi se to sve pretvoriti u jednu od većih suša u tom području u poslednjih nekoliko decenija. Ali ajde da ne mračim i da uživamo u lepom vremenu koje sledi, a za posle će vidimo.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #57 poslato: 12. Jun 2022. u 13:08 »
Meni je pozitivno to sto bar nema nekih ekstremno visokih temperatura u narednom periodu...Za padavine, tanko...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #58 poslato: 12. Jun 2022. u 13:15 »
Pa mečku i ne treba da čačkamo, jer znamo da tada sem vreline nećemo ništa dobiti.  :) Ako smo nešto naučili, to je da nakon nekih ekstremnih temperatura, pogotovo kad su u nizu uvek dolazi suvo zahlađenje, tako da samo nek se drži podalje od nas.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #59 poslato: 12. Jun 2022. u 13:45 »
Opet valjano zboris Kimi  ;) :grin: Znacilo bi nam jos 10-ak litrića minimum danas ili sutra... Meni zanimljivo da rhmz treci dan za Nis daje onu ikonu za pljusak to je valjda kao siguran pljusak, prethodna 2 dana ni sansa nije postojala aj da vidimo danas...