Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2021  (Pročitano 71675 puta)

Van mreže Erikzimski

  • *
  • Poruke: 81
  • Lokacija: Doboj, BiH
Januar 2021
« poslato: 01. Januar 2021. u 14:40 »
Vidio sam da niko jos nije zapoceo ovu temu pa reko da je zapocnem ako nije problem, ipak je prvi januar. Ako vec ova tema negdje postoji ili ako nije bila u planu slobodno izbrisite.  :)

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Januar 2021
« Odgovor #1 poslato: 01. Januar 2021. u 18:23 »
Ima nade da dobijoemo duži period od 6 januara u zimskom ambijentu. Vodeći modeli poput EC-a i GFS-a, posle 10 vide lepe snežne padavine, uz stabilan blag minus tokom dana. GEM,JMA,ICON, vide oko Božića sneg, GEM forsira to baš i to oko 20cm, oba njegova modelai to već nekolio dana. A ostali kao da su prezapadno, mada je GFS poistočnijo ovo oko Božića, ali je to i dalje kiša. Ima nade da dođe do promene prema zimskom scenariju. Dugoročni CFS vidi lepo i duže zadržavanje zime počevši od 6 januara pa do 14 februara, većina dana uz česte snežne padavine, ali bi bilo i kraćih blagih otopljenja. Generalno ima se šta pratiti. Dobro bi bilo da se oko Božića i posle njega napumpa dosta jače hladnoće u prizemlju, kako bi sledeća kratka otopljenja mogla naneti manju štetu snežnom pokrivaču koji bi pao posle 10 januara. Jedino veoma loše u ovoj postavci sa kraćim zatopljenjima po visini, jeste ledena kiša u nizini, što ne želim baš .
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #2 poslato: 01. Januar 2021. u 20:13 »
To se kaze, crkni (lipči) magare do zelene trave, ne kazem da nece biti...ali vec su pametniji od mene rekli, to ima trend pozapadnjavanja i tako to... važno je reći ljudima, nema zime i snega  narednih, pa skoro 10 dana :D

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2021
« Odgovor #3 poslato: 01. Januar 2021. u 21:18 »
Tu je hladnoca u Evropi braco skauti, to daje nadu...


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2021
« Odgovor #4 poslato: 01. Januar 2021. u 21:31 »
 ^^
Jeste posle 10.01. a svi znamo da ce to da odleprsa do tada.

A pre toga potencijal veliki, oko 04.01. preko 1030hPa od Finske pa sve do zapada Britanije i jos dalje u Atlantiku a to Balkanu ne donosi nista. Da neko ponudi takav scenarijo pred zimu svi bi prihvatili oberucke da citava zima tako prodje ali..AC za istoka,Urala ako dobro primetim, ne dozvoljava dinamiku u Sredozemlju i zadrzava veliku toplotu na krajnjem jugoistoku Evrope.

Van mreže Erikzimski

  • *
  • Poruke: 81
  • Lokacija: Doboj, BiH
Odg: Januar 2021
« Odgovor #5 poslato: 01. Januar 2021. u 21:41 »
Ja sam nekako ubjedjen da ce ova zima dobro pokazati zube, eto sada imamo i ovaj SSW i situaciju oko polarnog vorteksa, ima tu dosta dobrih signala i faktora. A znamo i da su modeli dosta osjetljivi i da bas nisu "najsigurniji" za bilo sta dalje od 3 dana, tako da se dosta puta i ne brinem ako vidim neku toplotu ili sta vec u daljim satima na modelima. Modeli dosta puta ne mogu da prepoznaju uticaj raspada polarnog vorteksa i tako te stvari na nase vrijeme do nekog odredjenog datuma. Svakako period oko 5-tog i poslije 5-tog ce biti vrlo interesantan za pratiti.  ;) :D

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #6 poslato: 01. Januar 2021. u 23:15 »
Ako ova ne pokaže, ne znam koja će  :D
Kad  bi neko gledao postavljene blokove bez da gleda T na visini  i ovu konstantu dolinu na zapadu Evrope po automatizmu bi se reklo da je ovo ona prava zima , ali ....
Troši se vreme gde je Atlantik pod ključ, troši se i samo "srce" zime a da se nešto pametno i ne dešava kod nas.
 Ova dolina na zapadu bi se sigurno što je i prirodno pomakla ka nama da nije ove Ruske usidrene AC koja blokira bilo kakvu dinamiku.
Potencijala ima na pretek svakako ali evo većina predela još nije videla snežni pokrivač, neki delovi ni samu pojavu snega što je nezamislivo bilo u prošlom veku.
Još da vidimo potencijalni SSW I njegovu propagaciju na troposferu, modeli to tek treba da uračunavaju tako da prognoze koje trenutno daju modeli ne treba shvatati zdravo za gotovo iznad 7-10 dana  :)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2021
« Odgovor #7 poslato: 02. Januar 2021. u 10:37 »
NAO indeks konacno duze u minusu kao i AO...U ovoj situaciji mi se cini da severozapadni deo zemlje ima vise nade... Nece ova hladnoca da nestane ali da li ce se namestiti nama videcemo i da li ce uleteti neki ciklon...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #8 poslato: 02. Januar 2021. u 11:24 »
Lepo uočeno Barte. Hajde recimo to ovako.

Sasvim je jasno da će biti prave "parade" ciklona u narednom periodu, posebno oko spomenutih Pirineja i dalje u zapadnom Sredozemlju. Doline bi u spomenutu oblast upadale sa severa, dok bi se sami cikloni dalje kretali mahom  ka istoku. To bi omogućavalo da na većem delu kontinenta, posebno sa druge strane Alpa uz neka blaga severna strujanja hladnoća konstatno bude prisutna.

Jeste to i dalje sve nekako prezapadno, uz opasnost i od "predubokog" ciklona, ali generalno se čini da se mi u ovakvoj postavci postavljamo taman na granici konstantne toplote koja je prisutna jugoistočno i tog hladnijeg vazduha koji bi "curio" kroz Bečka vrata do krajnjeg severa Balkana.
Hoću da kažem, ako nam se sve skupa posreći, neće tu trebati Bog zna kakva hladnoća na visini da spusti snežnu granicu do nizija, samo "malo" tog kontinentalnog dotoka sa severa, posebno u prizemlju..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #9 poslato: 02. Januar 2021. u 20:14 »
Dok se daleki, potencijalno zanimljivi sati ne "primaknu" malo bliže, baš me iznenadilo da modeli opet idu u pravcu dobre kišurine u Beogradu. ICON je tu najraspoloženiji sa čak 25mm u naredna 72h, mada i ostali daju bar 10-15mm.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.771
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Januar 2021
« Odgovor #10 poslato: 03. Januar 2021. u 07:52 »
Po svim modelima deluje da nas čeka dobra kišurina svakako narednih dana, pogotovo period posle Božića ...   

Van mreže koleZmn

  • *
  • Poruke: 144
  • Lokacija: Zemun
Odg: Januar 2021
« Odgovor #11 poslato: 03. Januar 2021. u 12:48 »
Da li ce ovo biti zima sa najkasnijim zabelezenim snegom? Ako  uopste i bude zabelezen, kakvo ludacko vreme doslo...


Van mreže Erikzimski

  • *
  • Poruke: 81
  • Lokacija: Doboj, BiH
Odg: Januar 2021
« Odgovor #12 poslato: 03. Januar 2021. u 18:20 »
Provjerio sam modele danas prvi put nakon par dana i po meni to ne izgleda lose, cak ni u dalekim satima koje obicno izbjegavam zbog jakog lutanja modela i nepouzdanosti prognoze van 3 dana. Crta se tu zime, a trebamo vala biti i sretni, poznavajuci modele i njihovu "preciznost" i osjetljivost dobro je da uopste crtaju zimu. :laught::D  Biti ce tu dosta zime, bez brige, ja ako sam dobro shvatio iz citanja o rekordno visokom pritisku u Sibiru ovih dana i to bi nam trebalo ici u korist za dobru hladnocu, jer se i skuplja dosta jake ledare sada u Sibiru, makar koliko sam ja shvatio, ispravite me ako grijesim.  :)

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #13 poslato: 03. Januar 2021. u 18:52 »
Jednom recju, kada govorimo o vremenu u prvoj dekadi Januara = glupo...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2021
« Odgovor #14 poslato: 03. Januar 2021. u 19:52 »
Ne znam otkud toliki pesimizam u "snegoljubaca". :) Poslednji izlazi ECMWF-a i GFS-a nagoveštavaju vrlo povoljnu putanju ciklona i dotoka hladnoća za prvi konkretniji sneg u većem delu Srbije za sledeći vikend. A i pre toga će planine dobiti par porcija snega.
Naravno, još je rano da bi se išta tu preciziralo, ali period od nedelju dana je nešto kad već možemo govoriti o orijentacionim prognozama. Pa da naredne dane ostavimo za detaljniju analizu, a verujem da će ova tema živnuti.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Erikzimski

  • *
  • Poruke: 81
  • Lokacija: Doboj, BiH
Odg: Januar 2021
« Odgovor #15 poslato: 03. Januar 2021. u 21:29 »
@ Milosh

Mislim da su ljudi jos negativni zato sto je prosla zima stvarno puno razocarala, pa se dosta ljudi boji da nece i ova, u potpunosti i to razumjem, ja sam iznad komentar i napisao da malo dignem raspolozenje. Mozda ovaj komentar nije za temu januar ali samo htjedo uglavnom reci, bez brige, sve ce doci na svoje, nisu uslovi ove zime i prosle isti. ECMWF i GFS svakako dobri. :D

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #16 poslato: 03. Januar 2021. u 23:29 »
 ^^ Nisu negativni već se ne veruje mnogo modelima van 72 sata  :grin: Potkrepljeno kao sada novim GFS 18Z izlazom koji je od ostalih topliji za čak 10 stepeni. Pretpostavljam da je bag i da će ensi pokazati da je glavni zabrazdio žestoko  :)
Nagledasmo se svega i svačega ove zime čak i grmljavine,  nema još puno opcija , ostade i sneg i neka prava zimska epizoda  da bude  :grin: Ostali modeli počev od Ec,tradicionalno hladni Gem, Ukmo i ostali prilično složni za kraj dekade, sem GFS-a koji luta ali navikli smo na njega  :D

Van mreže Erikzimski

  • *
  • Poruke: 81
  • Lokacija: Doboj, BiH
Odg: Januar 2021
« Odgovor #17 poslato: 03. Januar 2021. u 23:44 »
^^ 
U potpunosti se slazem kolega. :):D

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2021
« Odgovor #18 poslato: 04. Januar 2021. u 00:32 »
Kod mene je pesimizam već stvar tradicije a ne valja izlaziti iz tih okvira kad to baštinim već više od decenije.  :D
Još dosta ima do tog termina, za sada svi osim GFS daju nadu za sneg ali GFS je poznat po tome.
Ne bi me začudilo da sutra u ovo vreme nacrta zatrpavanje, i nadam se tome.


Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.924
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Januar 2021
« Odgovor #19 poslato: 04. Januar 2021. u 08:58 »
Ukratko moje viđenje u ovom trenutku je sneg i zahlađenje za vikend, visina pokrivača sever najmanje ka jugu sve više cm. I ono što je meni još važnije, posle ovog nema nekog naglog otopljenja, već bi putanja ciklona na severu bila dobra po nas, pa bi odmah imali novi dotok hladnog vazduha. ako uspe da se održi ovakav scenario, bilo bi dosta dostupnije hladnoće, što mi daje optimizma i za dalje tj kraj meseca, ali da vidimo prvo, nekako sam optimističan ušao u ovu godinu, i najavio ove promene oko 15.01.  :)