Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Veliko nevreme u Crepaji 17.06.2019  (Pročitano 21600 puta)

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Veliko nevreme u Crepaji 17.06.2019
« poslato: 19. Jun 2019. u 11:19 »
Došla je na red i moja reportaža, posle novog nevremena juče i problema sa telekomunikacijama i električnom energijom evo uspeo sam da sastavim reportažu do kraja. 
Ponedeljak 17.06. je trebalo da bude još jedan u nizu nestabilnih dana sa slabim strujanjima istočnih i jugoistočnih pravaca, i takvi dani iako nestabilni sa dosta grmljavine, često ne donesu i padavine jer da bi se to dogodilo potrebno je da pljusak nastane što bliže ili "iznad glave" što bi rekli. Moj kraj često u takvim situacijama zahvati nakovanj razvoja sa Karpata i novi razvoji me preskoče i niknu zapadnije gde je više sunca. Međutim, ovaj dan se videlo da takvih problema neće biti, ali ipak veći deo dana se kumulusi mučili i obnavljali, ali bez najave da bi mogli da prerastu u CB. Oko 16h iznad južnog Banata pa sve dalje u uskoj liniji ka Bačkoj bilo je kumulusa u razvoju, dok je outflow razvoja u planinskom delu na istoku inicirao razvoj kumulusa u Šumadiji i ka Banatu dodatno " pogurao" već postojeće kumuluse. Odlučih da odmorim ne očekujući akciju pre 18h, i upravo tada mi se javlja kolega Azureusko i kaže da ima pogled oblaka koji je u razvoju iznad mog sela. Za to vreme kreće konstantno brujanje u oblacima bez izražene grmljavine, nalik onom 2016. i superćelija ( mnogi če se setiti)... Evo kako je izgledao razvoj oblaka -



Za to vreme kod mene kreće pljusak koji je bio sve jači, u prvih 30 min je intezitet bio ovakav - www.youtube.com/watch?v=3lI8Mlb7PO8 , potom 2 minuta slabljenje i onda kreće sitan grad velićine graška i tek po koji krupniji i intezitet sa snimka - www.youtube.com/watch?v=n75yza154ps , potrajalo je tim intezitetom nekih 5 min, a potom još 30min sličnim intezitetom prvom snimku. Sve je trajalo nekih 1h i 15 min. Dvorište je ovako izgledalo -
Čim je kiša posustala krećem sa fotkanjem i evo slike dvorišta
Kolega Azureusko šalje slike još za vreme pljuska


Krećem van sela i slikam oblak koji se polako raspada gde je i nastao, a ostaje još uvek jaka zavesa malo jugozapadnije, u ovo vreme u selu je još slabiji pljusak...
Polako se raspada ka selu -

Još uvek jaka zavesa jugozapadnije



Vraćam se u selo i beležim ovakve prizore na ulicama -




Kod mene kući dvorište i bašta posle 30min -


Opet je usledila umerena kiša i duga koja je dugo pozirala, ali preblizu da bi uspeo celu da uslikam -

A nakon dva sata dvorište i dalje u vodi -

Uspeo sam i par radarskih da sačuvam u terminima najačeg nevremena



Količine padavina je teško utvrditi neke informacije od ljudi iz različitih delova sela idu od 68mm, 93 mm, 102mm. Ovo količinu ja nisam do sada doživeo, a i selo verujem da se retko susretalo... Na sve to se juče 18.06. nadovezalo još 20mm kiše selu i još više u ataru zapadno i jako električno pražnjenje sa čak 20 udara groma u selu, i jednim požarom izazvanim istim. Kod mene je takože udario i naravno pocrkali su neki kućni aparati, na sreću nije bilo povređenih.

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Veliko nevreme u Crepaji 17.06.2019
« Odgovor #1 poslato: 19. Jun 2019. u 11:26 »
 ^^ zao mi je samo što nisam sačuvao satelitski snimak u par termina razvoja, nisam očekivao baš takvu eksploziju za kratko vreme i to baš iznad sela... Ako neko ima fotke iz drugih uglova slobodno neka dopuni  :)

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Veliko nevreme u Crepaji 17.06.2019
« Odgovor #2 poslato: 19. Jun 2019. u 11:52 »
Bravo Liki  :tu: Ispratio si sve za 10ku  :) Sada vidiš koliko su opasni ti stacionirani CB-vi.. Nažalost i štete su sastavni deo tih jačih oluja
Edit: Nadjoh jednu sliku tog oblaka slikanog sa ove distance

« Poslednja izmena: 19. Jun 2019. u 12:16 risbo gr »

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Veliko nevreme u Crepaji 17.06.2019
« Odgovor #3 poslato: 19. Jun 2019. u 11:54 »
 ^^ Sjajna reportaza druze, odlicno ispraceno!  :thumbup: Kakav potop, ovo se definitivno ne zaboravlja!  :O

Odavde se ka tebi videla mocna padavinska zavesa, ali se razvoj maltene ukopao.


Izvor: weather.us

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Veliko nevreme u Crepaji 17.06.2019
« Odgovor #4 poslato: 19. Jun 2019. u 12:19 »
Hvala kolege. Da, staconarni CB su baš nezgodi kada pogode. Hvala Komšo kako se lepo vidi eksplozija tog CBa iznad mene.  :thumbup:

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.161
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Veliko nevreme u Crepaji 17.06.2019
« Odgovor #5 poslato: 19. Jun 2019. u 14:01 »
Fenomenalno ispra'eno liki i sre'om Ti imaš auto i možeš da obidješ stradala područja i imaš dobar ravničarski pogled u odnosu na mene. Juče sam ja spremio slike dok sam se vraćao iz obližnje ambulante i apoteke, a oblaci su izgledali možda i strašnije od tvojih, ali kod mene su doneli simboličan dugotrajni pljuščić, a ne takav haos kao kod tebe. :O

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.161
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Veliko nevreme u Crepaji 17.06.2019
« Odgovor #6 poslato: 19. Jun 2019. u 14:09 »
Moj ti je savet da ne kačiš slike na imagineshik. com da ne bi doživeo neprijatnosti ko ja i mnogi drugi članovi foruma kojima su slike posle par godina nestale. Bolje ih izbaci na TinyPic. com jer duže opstaju godinama. Te svoje slike sačuvaj u neki folder. Meni su reportaže od 2011-e do 2017-e opstale preko TinyPic-a, a u sezoni 2017-e preko imagineshik totalno nerstale te sam ih morao reupploud-ovati u Miloshevu arhivu i temi Vremepolov u pod-kategoriji Na današnji dan i to srećom što sam ih sačuvao u kompu. :hm:

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 38
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Veliko nevreme u Crepaji 17.06.2019
« Odgovor #7 poslato: 19. Jun 2019. u 23:29 »
Super Liki . Slike ulica posle monsuna su vrh . Mozda neki ne shvataju da su takve situacije po ravnici po selima jako , jako retke . Zemlja je cudo i upija vodu neverovatnom brzinom . Sve sto mogu da kazem za taj oblak da u prvom trenutku nije izgledao nista narociti iako je rhmz izdao hitno upozorenje za nas kraj . Jos me je fasciniralo koliko se mucilo da pocne nesto da pada . Desetak puta je kretao pljusak krupnih kapi na bukvalno koji sekund pa stane . Tako ali stvarno desetak puta i onda krece monsun . U pocetku kisa je navejavala od Zrenjanina da bi posle desetak minuta krenuo jak vetar i navejavanje skroz suprotno krenulo . Sve ukupno je mozda trajalo pola sata kod mene a bilans je 29 litara kilometar od mene . Ko ce ga znati . Mozda je kod mene i vise palo .
« Poslednja izmena: 20. Jun 2019. u 07:38 Milosh »
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Veliko nevreme u Crepaji 17.06.2019
« Odgovor #8 poslato: 20. Jun 2019. u 07:47 »
 ^^ hvala kolege na pohvalama i sugestijama. Komšija ovde se nije mučila uopšte, ali činjenia je da ova mala zavesa na početku je bila iznad mog da sela pa je odmah krenulo jako da pada, ostli delovi sela su dobijali manje u početku i odatle i razlike u količini padavina...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.576
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Veliko nevreme u Crepaji 17.06.2019
« Odgovor #9 poslato: 20. Jun 2019. u 09:10 »
Odlična reportaža.  :tu:

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Veliko nevreme u Crepaji 17.06.2019
« Odgovor #10 poslato: 20. Jun 2019. u 09:42 »
 ^^ Hvala Ljubisa   :grin: