Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Nevreme u Srbiji 19.11.2004.  (Pročitano 14221 puta)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Nevreme u Srbiji 19.11.2004.
« Odgovor #20 poslato: 03. Oktobar 2008. u 15:16 »
Ma bio si na pravom mestu! ;) Zaštićen od vetra i gromova! :P
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Nevreme u Srbiji 19.11.2004.
« Odgovor #21 poslato: 03. Oktobar 2008. u 16:28 »
Pazi, moguce je naravno, ne samo moguce, nego tako je i bilo, imaj u vidu da je to bilo pre 2 godine i da se ne secam svega, vetar ne pamtim to vece, a i bio sam u kaficu a ne na ulici ;)
Ja sam u postu namenjenom Pavloviću rekao (striktno vodim beleške o pojavama) da je 09.11.2006. bilo jakog vetra, ti si tvrdio suprotno, ptprince izneo zvaničan podatak o toj oluji od 09.11.2006.(15.5 m/s). Ne brini, ja se ne ljutim zbog toga, ali ne bi bilo loše imati kod sebe i nešto zapisano o nekoj pojavi, jer onda se ne mogu naknadno dešavati neki nesporazumi...
Ako se već prate neke stvari, onda ne bi trebalo da bude nekih problema da se nešto i zabeleži, bilo olovkom na papiru ili kuckanjem po tastaturi, svejedno... Ovako, oslanjati se samo na sećanje nije baš uputno, jer to sećanje često ume da prevari, a i ne treba previše opterećivati mozak oko toga. Zna se ona narodna: "Pametni ljudi pišu, a b....e pamte." E, ja sam dosta dugo bio ta b....a, ali onda reših da sve zapisujem... ;)
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Nevreme u Srbiji 19.11.2004.
« Odgovor #22 poslato: 04. Oktobar 2008. u 13:16 »
Ha, profi se malo istrčao sa nekim svojim zaključcima. Ipak, najispravniji je bio taj što mi je ukazao na ovaj događaj.
Sutradan, bilo je jakog NW vetra, a oblačnost roda Cu i Sc (dakle, ne Cb-i! Oni se ne razvijaju u nadirućoj hladnoj vazdušnoj masi, već samo na frontu) davala je povremeno kratkotrajan slab sneg u vidu pljuščića.


 Sa žaljenjem konstatujem da je profi malo prenaglio, jer jeste u pravu za Beograd, ali ne i za Srbiju.

 Samo, ubuduće molim vas sve da ne govorite jedni drugima da nisu u pravu kada je sećanje u pitanju, jer takve stvari se ipak dobro pamte! Ovde vas sve branim, a najviše vas branim od sebe

A mi, koji se toga ne sećamo, pa mora da postoji razlog za to. Neku zanimaciju...
Naknadno pažljivo čitam sve ovo, pa sam izdvojio ove stvari... Moram priznati da ove rečenice nisam u stanju da razumem, iako se maksimalno trudim... Rečeno je da sam se ja istrčao i prenaglio... Pominju se i neki zaključci :idea: :?: Šta sam ja to zaključivao i na kraju "zaključio"  :?:
Voleo bih da dobijem i malo stručnije objašnjenje (ako je moguće) oko situacije sutradan posle ovog prodora (20.11.2004.), kada su Cb-i vrlo energično (sa znakom  :!:) odbačeni kao mogućnost javljanja u "nadirućoj hladnoj vazdušnoj masi". Pa, pobogu, prodor se desio dan ranije (19.11.). "Slab sneg u vidu pljuščića" je zabeležen na Vračaru, ali u mnogim drugim delovima grada je bilo jakih pljuskova snega, uz tada kratkotrajno pojačan vetar, tako da se sve to naziva mećavom. A sve ovo ovako opisano asocira isključivo na Cb.
Što se mene tiče, moraš mi naći bolji argument umesto onog "ne Cb-i  :!:". To nije argument... Ja tvrdim da se Cb-i javljaju i u hladnijoj masi, vrlo moguće već odmah sledećeg dana posle izvršenog prodora. A ti probaj da me demantuješ... ???
I na samom kraju, konstatujem da neke od rečenica, kao na primer, ona poslednja u gornjem citatu (a ima ih još), ne zvuče nimalo korektno prema bilo kome nepoznatom čoveku na ulici, a kamoli prema nekome od kolega na forumu...
« Poslednja izmena: 04. Oktobar 2008. u 13:52 profi-amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Nevreme u Srbiji 19.11.2004.
« Odgovor #23 poslato: 04. Oktobar 2008. u 14:21 »
uglavnom se slazem sa progi-amaterkom...
mada je pojava cb-ova uhladnoj vazdusnoj masi...jako retka pojava :) opet mora da je bilo neke temperaturne razlike izmedju tih prostora?ili i vlage?
sve je moguce....

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Nevreme u Srbiji 19.11.2004.
« Odgovor #24 poslato: 06. Oktobar 2008. u 11:24 »
Voleo bih da dobijem i malo stručnije objašnjenje (ako je moguće) oko situacije sutradan posle ovog prodora (20.11.2004.), kada su Cb-i vrlo energično (sa znakom  :!:) odbačeni kao mogućnost javljanja u "nadirućoj hladnoj vazdušnoj masi". Pa, pobogu, prodor se desio dan ranije (19.11.). "Slab sneg u vidu pljuščića" je zabeležen na Vračaru, ali u mnogim drugim delovima grada je bilo jakih pljuskova snega, uz tada kratkotrajno pojačan vetar, tako da se sve to naziva mećavom. A sve ovo ovako opisano asocira isključivo na Cb.
Što se mene tiče, moraš mi naći bolji argument umesto onog "ne Cb-i  :!:". To nije argument... Ja tvrdim da se Cb-i javljaju i u hladnijoj masi, vrlo moguće već odmah sledećeg dana posle izvršenog prodora. A ti probaj da me demantuješ... ???

Pa da počnem sa toliko traženim objašnjenjima.

1. Pomenuo sam da sam podatke o vremenu gledao sa 4 (slovima: četiri) beogradske meteorološke stanice, a to su Vračar, aerodrom Surčin, aerodrom Batajnica i Košutnjak (Zavod). Sve četiri stanice su profesionalne. Iako često postoje nesuglasice u vezi određivanja tipa oblačnosti između samih profesionalaca, ovde postoji jedan redak 'koncenzus' čiji sam zaključak i izneo: rod oblaka 20. novembra 2004. godine na terotoriji Beograda jeste Cu / Sc. Oba roda su bila prisutna.
2. Meteorološka situacija nije dozvoljavala oblake vertikalnog razvoja. Naime, prošto je prošao front, na relativno maloj visini je ostala temperaturna inverzija. U sledećem postu ću okačiti radiosondažne podatke i vertikalni profil atmosfere sa detaljnim objašnjenjima koje ovde iznosim. Na toj visini, visini inverzije, svako vertikalno kretanje vazduha uvis je zaustavljeno ovim slojem koji je ništa drugo nego front na visini. Front nije zid koji ide vertikalno i briše sve pred sobom, već je jako nagnut u smeru toplije vazdušne mase. Hladan vazduh se podvlači pod topli, jer je teži. Topliji vazduh je prisilno uzdiže, a kako u tim uslovima nema inverzije niti bilo kakve termodinamičke prepreke, nastaju Cb-i. Iza fronta se to dešava tako što se bilo kakav vazduh koji se podiže konvekcijom prosto 'lepi' za donji deo inverzije i 'razliva' se po njoj. Tako nastaju pomenuti Sc na većoj visini, a nastaju od Cu koji se formiraju zbog zagrevanja tla. Zato su prisutna oba roda oblaka. Neretko, ti oblaci (Cumulus humilis, Cumulus medoicris) su prilično masivni i izgledaju prilično strašno, gledano sa tla. Međutim, njihov vertikalni razvoj je vrlo loš, a vrhovi oblaka su spljošteni i ne prelaze visinu te inverzije koja je recimo reda veličine 2 km iznad tla.
3. Članovi našeg foruma su pisali o razlici između Cu i Cb. Podvući ću sjajno objašnjenje koje je dala Mia77, diplomirani meteorolog, predavač na novosadskom Univerzitetu. Pogledati http://www.serbianmeteo.com/smf/index.php/topic,108.msg26326.html#msg26326 i http://www.serbianmeteo.com/smf/index.php/topic,108.msg26333.html#msg26333, ali i celu temu vrlo pažljivo. Mia77 tu kaže da atmosfera treba da bude nestabilna da bi se formirao Cb. Inverzioni sloj je oličenje stabilnosti.
Istina je da Cb daje padavine u obliku pljuskova. Međutim, pljuskovite padavine, po Međunarodnom atlasu oblaka i meteoroloških pojava, potiču iz bilo kog konvektivnog oblaka, dakle i iz Cu. Količina padavina iz tih oblaka je u posmatranom danu svuda bila nemerljiva.

Još jedna velika greška je pominjanje mećave. Mećava je, po definiciji meteoroloških pojava (i to postoji u Atlasu oblaka i meteoroloških pojava), sneg koji je vetrom uzdignut sa površine sneđnog pokrivača. Snežnog pokrivača prvo uopšte nije bilo, a čak i da ga je bilo, njegova gornja površina mora da bude od suvog snega, nikako od snega koji se topi (kao što bi ga eventualno i bilo na pozitivnoj temperaturi koja je navedenog dana vladala). Mećava, dakle, nije sneg i vetar zajedno. To je, kako bi matematičari rekli, potreban, ali ne i dovoljan uslov.

Da bi neko bio profi, treba da ima odgovarajuće znanje. Amater može da bude svako. Pozdravljam i jedno i drugo. Ja jesam profesionalac, ali ne i predavač. Ipak, mislim da sam dao argumente koji su dovoljni i profesionalcima. Poštujem svačije opservacije, ali ću se uvek boriti protiv pogrešnih zaključaka upućivanjem na tačne izvore i navode. I to nikad uvredljivo. E sad, ako se ko i vređa, neka mi oprosti. Ja vređam samo neprimerenim rečnikom koji neću koristiti nigde na netu. Samo u 4 oka (sram me bilo i tu)!
S tim u vezi, ponoviću da sam pomenuo istrčavanje. Vrlo dobronamerno. Žao mi je svakog ko se istrči i kaže nešto što nije proverio ili nije tačno. Istrčavanje za istrčavanjem... katastrofa. A odbrana istrčavanja na ovakav izazivački način je ipak malo neprimeren na forumu. Mislim na ovo.
Što se mene tiče, moraš mi naći bolji argument umesto onog "ne Cb-i  :!:". To nije argument... Ja tvrdim da se Cb-i javljaju i u hladnijoj masi, vrlo moguće već odmah sledećeg dana posle izvršenog prodora. A ti probaj da me demantuješ... ???
Pa zar ovo nije začikavanje?
Da, još u vezi istrčavanja, mislio sam na jednu standardnu grešku subjektivnosti koja je kod svih nas prisutna. To je da verujem samo u ono što vidim, pa ako se negde dešava nešto drugo, to je baš neverovatno. Uvek se setim pesme 'Rainy night in Georgia... Looks like it rains all over the world'

I na samom kraju, konstatujem da neke od rečenica, kao na primer, ona poslednja u gornjem citatu (a ima ih još), ne zvuče nimalo korektno prema bilo kome nepoznatom čoveku na ulici, a kamoli prema nekome od kolega na forumu...
Nijednom rečju nisam bio ni drzak ni bezobrazan. Samo realan, i možda previše čvrst i strog u iznošenju argumenata. Zamisli, da sam slabiji u iznošenju argumenata, pa ko bi me uopšte slušao? Doduše, poslednja rečenica je malo na moj račun i račun jednog kolege koji se, verujem, ne ljuti zbog toga... ili grešim?
O jeziku i izražavanju ćemo u Jezičkim nedoumicama! :P
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Nevreme u Srbiji 19.11.2004.
« Odgovor #25 poslato: 06. Oktobar 2008. u 11:48 »
Nema greške kolega :)
Lepo objašnjenje situacije. Mi amateri moramo iz ovakvih analiza da učimo :!:
Možda će se u budućnosti ukinuti amateri meteorolozi pa ćemo morati da polažemo neke profi ispite  ;)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Nevreme u Srbiji 19.11.2004.
« Odgovor #26 poslato: 06. Oktobar 2008. u 12:18 »
Nema greške kolega :)
Lepo objašnjenje situacije. Mi amateri moramo iz ovakvih analiza da učimo :!:
Možda će se u budućnosti ukinuti amateri meteorolozi pa ćemo morati da polažemo neke profi ispite  ;)

Amateri uče iz svojih izvora, kolega. Ali, ni profesionalci nemaju tapiju na znanje.
Uvek sam govorio, i uvek ću govoriti, da je dobar amater daleko veće blago od lošeg profesionalca. :P
Biti dobar za mene znači biti u toku, učiti, prihvatati znanja. Pošto to amateri uvek rade kao svoj izbor, nekako po definiciji su amateri dobri. :D
Biti loš za mene znači raditi svoj posao bez ljubavi i elana ili pak biti arogantan i praviti se da taj neko sve zna. Onaj ko tvrdi da sve zna, nema pojma sa životom. :evil:
Što se mojih znanja tiče, uvek će postojati ograničenja kojih ću biti svestan. Pa ko to još zna sve? Već na forumu ima ljudi koji znaju daleko više od mene. Opet, postoje oblasti gde je neko uvek bolji od drugih. Recimo, nisam ja čovek sa šlifom za prognozu, i nerado je radim, ali nisam ni za bacanje. Štaviše, smatram da na ovom forumu postoji više ljudi koji znaju o prognozi više nego ja, nego obrnuto (dakle, smeštam sebe u donji deo tabele :doh:).
Ti si sve te ispite prošao još davno pre. One ispite koje ja treba još da polažem, ti si položio u svoje vreme, dok ja još imam da učim za ispite. :vidiga:

A sada, odoh na knjigu! ;)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Nevreme u Srbiji 19.11.2004.
« Odgovor #27 poslato: 06. Oktobar 2008. u 13:30 »
Ha, opet vidim nezgodne reči i rečenice, ali šta da radim... Moraću da se u potpunosti pomirim sa situacijom... ;)
Hvala na stavljenim linkovima, razliku između Cu i Cb-a znam... Nisi samo pomenuo situaciju kad u toku pljuska snega opali grom. Da li je u tom slučaju reč o Sc ili Cb-u... Ne bih rekao da onda to nije Cb... ??? Ili možda jeste... :idea: :?: Iz Sc-a može da zagrmi  :idea: :?:
I u narednom postu (drugom ispod ovog prvog) ponovo vidim neke neprikladne reči i rečenice, ali ipak neću da "dolivam ulje na vatru". Svestan sam da je za narednu verbalnu lavinu (čitaj "vatru") sasvim dovoljna i najmanja kapljica pomenutog ulja... ::)

AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Nevreme u Srbiji 19.11.2004.
« Odgovor #28 poslato: 06. Oktobar 2008. u 13:51 »
Kakva grmljavina? Ne razumem... ::) 19.11.2004. ili kada...
I iz kakvog to pljuska snega je opalio grom? Molim te, prosvetli me...
Neprikladnih reči nema. Provereno. Sve što sam rekao ne vređa nikoga. Deder, da malo samog sebe citiram (kako neprikladno):
Biti loš za mene znači raditi svoj posao bez ljubavi i elana ili pak biti arogantan i praviti se da taj neko sve zna. Onaj ko tvrdi da sve zna, nema pojma sa životom. :evil:
Pa ipak, poštedeo sam se samopovređivanja. Ako čovek sam sebe ne ceni, kako može išta da očekuje?
Što se mojih znanja tiče, uvek će postojati ograničenja kojih ću biti svestan. Pa ko to još zna sve? Već na forumu ima ljudi koji znaju daleko više od mene.
Tu sam mogao samo sebe da uvredim. Dakle, ne razumem kakav problem imaš. Post je 'gusto kucana' stranica.

Ljudi, izvinite za off-topic.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Nevreme u Srbiji 19.11.2004.
« Odgovor #29 poslato: 06. Oktobar 2008. u 13:56 »
U pravu si, nije bilo grmljavine 19. i 20. novembra 2004. Ali ima datuma kada je ona zabeležena uz pljusak snega...
Ja ne mogu odmah da izvučem te datume, ali potrudiću se do sutra...

PS: Izvini što te ometam u čitanju knjige... :lmao: :lmao: :lmao:
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Nevreme u Srbiji 19.11.2004.
« Odgovor #30 poslato: 06. Oktobar 2008. u 14:01 »
Ja bar čitam... :vidiga: .. ali sam navikao! Bar se ne :lmao: onome ko ne čita!

Eh, potrudi se i okači u neki drugi post. Jedini slučaj za koji ja znam je (da ti pomognem) 27. januar 1995 u Beogradu i pojedinim delovima Srbije, o čemu je već pisano. Doduše, ne sporim... ima takvih kombinacija u drugim zemljama (Norveška, Finska, Rusija).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Nevreme u Srbiji 19.11.2004.
« Odgovor #31 poslato: 06. Oktobar 2008. u 14:11 »
Potrudiću se, pa ću verovatno otvoriti novu temu... ;)
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/