Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Pohvale, pokude, komentari i predlozi...  (Pročitano 232084 puta)

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Pohvale, pokude, komentari i predlozi...
« Odgovor #20 poslato: 10. Novembar 2009. u 17:01 »
kako vam se cini ovakva mapa, naravno bice manja :)
http://i35.tinypic.com/k2binc.gif
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Pohvale, pokude, komentari i predlozi...
« Odgovor #21 poslato: 10. Novembar 2009. u 17:46 »
Evo jednog predloga kako bi to moglo da izgleda.



Karta moze biti i veca ali i manja.

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Pohvale, pokude, komentari i predlozi...
« Odgovor #22 poslato: 10. Novembar 2009. u 17:49 »
Prema meni je dobra....Jel mislis da je velika mapa?A ja sam bas ovoliku hteo:)No dobro probacu nesto manje...ali prema meni velicina ova ne bi bila toliko velika...no to je molje misljenje!Tokom veceri stavicu moju mapU:)Stavice je i Dikile pa cemo glasati:)
Dikile super nije losa ni tvoja....no stavicu i ja moju tokom veceri pa cemo glasat

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Pohvale, pokude, komentari i predlozi...
« Odgovor #23 poslato: 10. Novembar 2009. u 18:03 »
iskreno rečeno ja bih voleo da imamo reljefnu mapu ali ja nisam uspeo ništa da nađem na netu što bi moglo da se iskoristi  :-\

sviđa mi se dikile tvoja verzija, čekamo gabesza da vidimo njegovu :)

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Pohvale, pokude, komentari i predlozi...
« Odgovor #24 poslato: 10. Novembar 2009. u 18:19 »
ikonice bi mogle da se smanje na ovoj mapi koju je postavio dikile, ali sama mapa bi trebalo da ostane ista - cini mi se da bi tako bilo preglednije...

& nadam se da ce biti posebna mapa za pravac i brzinu vetra!

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Pohvale, pokude, komentari i predlozi...
« Odgovor #25 poslato: 10. Novembar 2009. u 19:35 »
Evo jos jednog predloga sa drugom kartom.


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Pohvale, pokude, komentari i predlozi...
« Odgovor #26 poslato: 10. Novembar 2009. u 20:29 »
uh meni ova paše potpuno :)
nekako se lepo vidi cela Srbija sa svojim reljefom
možda da ikonice budu sa belom pozadinom u ovom slučaju

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Pohvale, pokude, komentari i predlozi...
« Odgovor #27 poslato: 10. Novembar 2009. u 20:41 »
 ^^    Boce vec isprobano sa belom pozadinom, ikonice se slabo vide posebno zraci sunca

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Pohvale, pokude, komentari i predlozi...
« Odgovor #28 poslato: 10. Novembar 2009. u 20:56 »
OK

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Pohvale, pokude, komentari i predlozi...
« Odgovor #29 poslato: 10. Novembar 2009. u 21:19 »
No evoga moje karte...obeco sam animirane ikone...ali jednostavno je tesko izvesti!Ove ikone su u gifu animirane su..ali dzsaba kad se stavi na kartu onda ne rade!Ja bih jos na ovu kartu stavio ikone pravca vetra,koje na zalost nemam...ali nadam se da cu nekako nabaviti!

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Pohvale, pokude, komentari i predlozi...
« Odgovor #30 poslato: 10. Novembar 2009. u 21:35 »
nekako se lepo vidi cela Srbija sa svojim reljefom

jeste lepo videti reljef, al taj sarenis oduzima vizuelnu preglednost...
i znamo svi da je za klimu i vreme bitna nadmorska visina, kao i sve ostalo, ali to su vec suvisne informacije za aktuelne vremenske prilike... /o geografiji i klimi nek se ljudi obaveste na drugom mestu/

ova nova mapa koju je ponudio gabesz je bas originalna, mozda je samo malo treba pojednostaviti i smanjiti, a i dodati te neke strelice za vetar

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Pohvale, pokude, komentari i predlozi...
« Odgovor #31 poslato: 10. Novembar 2009. u 22:10 »
Interesantno je i ovo sto je gabesz20 stavio.
Evo jos jednog predloga, tu naravno mogu da se postave i druge ikonice, koje mogu da postavim pa da izaberemo najbolje..Ne bih voleo da ovo sto postavljamo  bude shvaceno kao neko utrkivanje ili rivalvsto, vec da izaberemo najbolje moguce resenja , a to jedna osoba ne moze da odluci sama , vec bi bilo lepo da svi o tome diskutujemo..

 
« Poslednja izmena: 10. Novembar 2009. u 22:27 dikile »


Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Pohvale, pokude, komentari i predlozi...
« Odgovor #32 poslato: 10. Novembar 2009. u 22:19 »
Naravno...nije ovo rivalstvo...neka se izabere,zato treba svi da kazu svoje misljenje!

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Pohvale, pokude, komentari i predlozi...
« Odgovor #33 poslato: 11. Novembar 2009. u 10:04 »
Mislim da je gabeszova karta skoro idealna. Naravno, jako cenim dikileov rad, ali evo mojih argumenata.

Pre svega, mislim da na karti treba da bude vrlo malo ikonica. Dikile je malo natrpao ikonice, što smanjuje preglednost.

Karta je preglednija ako je pozadina čista. Reljef je lepa fora, ali mislim da je nepotrebna. Pogledajte prognoze na RTS-u. Onaj 'švenk' od severa ka jugoistoku, pa na zapad, malo je nepregledan, jer se u svakom trenutku vidi samo deo karte. To je 'solomonsko' rešenje za brojna mesta koja se pojavljuju sa prgnoziranim vrednostima. Uzgred budi rečeno, uopšte mi se ne dopada, jer nema pregleda situacije u celini, što je (po mom mišljenju) mnogo dragocenija informacija.

Dakle, mnogo je jednostavnije postaviti manje ikonica na čistu pozadinu. Istina, Dikile ima jednostavnije ikonice (bar u prvoj verziji), ali to je već stvar ukusa. Izbor ikonica ostavljam vama. Ja glasam za jednostavnost. Šareniš ostavlja utisak neozbiljnosti, pa će te prognoze biti 'šlb'. Ovako, sa jednostavnijim ikonicama, pažnja odlazi na konkretne vrednosti i prognoze.
Primer za to je (izvinite, ali nerado ću to reći) prognoza na homepageu RHMZ-a. Samo da nema reljefa, i bilo bi super. I ikonice su jednostavne.

Još jedan detalj. Kada kačite nazive mesta na kartu, okačite samo nekolicinu mesta. Ne više od 7-8. Ta mesta treba da budu odabrana prema reprezentujućoj okolini, da na tom mestu ima meteoroloških merenja (da ne odu prognoze za mesta gde merenja nema) i da se tako predstavi meteorološka situacija. Evo mog predloga (naravno, ne morate ga usvojiti) za popis mesta (sa obrazloženjem izbora):
- Novi Sad (reprezentuje Vojvodinu, u centru je te geografske i administrativne oblasti, ima meteorološka merenja)
- Beograd (reprezentuje sever Šumadije, administrativni centar Srbije, ima meteorološka merenja)
- Loznica (reprenentuje zapadnu Srbiju, iako je skoro na samoj granici; zapadna Srbija ima karakteristiku većih padavina od ostalog dela Srbije, a sam zapadni položaj nekako 'najavljuje' promene vremena; naravno, ima meteorološku stanicu)
- Kopaonik (reprezentuje planinske oblasti, a položaj u centru Srbije obuhvata veći deo planina u Srbiji; ima meteorološku stanicu)
- Negotin (reprezentuje specifičnosti Timočke krajine, ima meteorološku stanicu)
- Niš (reprezentuje centralnu, južnu i istočnu Srbiju, administrativno važna tačka u Srbiji, ima meteorološku stanicu)
- Priština (reprezentuje Kosovo i Metohiju, takođe važna tačka, ima aktivnu meteorološku stanicu - podaci se mogu naći u METAR izveštajima kao stanica BKPR, pogledajte na Ogimetu i sami)
- Zlatibor (reprezentuje jugozapad Srbije, visoravni i planinske oblasti oko 1000 metara; jugozapad Srbije ima specifičan jugozapadni vetar pre fronta i veće količine padavina, a lep je indikator za sneg na tim visinama; ima meteorološku stanicu)

Možda bi dobro rešenje bilo da se na karti pojavi Kraljevo umesto Kopaonika. Ne samo da je administrativno važna tačka, već lepo reprezentuje centralnu Srbiju i u meteorološkom smislu. Naravno, tu je i meteorološka stanica.

Bilo bi dobro da uz svaku stanicu idu maksimalna temperatura gore (možda čak i crveno), minimalna ispod nje (ako Tmax bude crvena, Tmin neka bude plava), a od tačke povući strelicu za vetar u pravcu odakle je predviđeno da duva. Izbor tačaka je opet dobar i za vetar, jer se mogu opisati svi karakteristični vetrovi u celoj Srbiji. Košava se vidi u Beogradu i Novom Sadu, Negotin ima jak severozapadni ili, u slučaju košave, neki drugi 'kontra' vetar. Niš na istoku može da bude specifičan po severoistočnom vetru, kakvog često ima i u Vranju, a opet lepše prikazuje i severozapadne vetrove, ali i jugovinu. Zlatibor ima specifičan jugozapadni vetar, kao i jugozapadna Srbija, a taj vetar ume da bude prilično jak.

Najzad, da zaključim svoj predlog. Možete li u prognozi da okačite prognozirane visine snega? Dikile je ovde prilično 'verziran' sa prošlogodišnjeg takmičenja, a ni ostali naši takmičari nisu bili loši (Miloš, Boce i još tamo neki... ne sećam ih se više).

Pratim vas i očekujem rasplet situacije relativno brzo.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Pohvale, pokude, komentari i predlozi...
« Odgovor #34 poslato: 11. Novembar 2009. u 10:51 »
Evo i mene. Drago mi je da imamo novih ljudi voljnih da preuzmu prognozu. Što se tiče karte mislim da je Prince sve rekao, u potpunosti se slažem.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Pohvale, pokude, komentari i predlozi...
« Odgovor #35 poslato: 11. Novembar 2009. u 11:03 »
Slažem se što se tiče šareniša i preglednosti na mapi, tako da je gabeszova mapa tu odradila pravi posao.
E sad što se tiče oznašavanja mesta na karti imam jedno pitanje svima nama. Da li nam označavanje uopšte treba.
Prvo što se onda ljudi koji amaterski gledaju kartu sa prognozom vezuju za mesta sa karte, a tu su onda i najverovatnije greške u prognozi. Kad ne bi bilo oznaka za mesta na karti onda bi ikonice predstavljale prognozu za regione što bi mom mišljenju bila bolja varijanta. Razmislite o ovome. Znam da su ljudi iz Beograda, Novog Sada i Niša navikli da vide prognoze za njihove gradove ali mislim da nema razloga da budu posebno privilegovani. To ne bi trebala da bude prognoza za gradove već za teritoriju Srbije. Znači lokacije koje je predložio ptprince su odlične ali po mom mišljenju možda bez imena gradova na mapi.

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Pohvale, pokude, komentari i predlozi...
« Odgovor #36 poslato: 11. Novembar 2009. u 11:11 »
I ja se u potpuno slazem sa Princom....sve je razumljivo i logicno!Do veceri cu probati napraviti novu kartu....a trebalo bi i izprobati kako bi to sve izgledalo za ikonicama koje je Dikile predstavio!

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Pohvale, pokude, komentari i predlozi...
« Odgovor #37 poslato: 11. Novembar 2009. u 11:25 »
Takodje bih se slozio sa princom oko gabeszove karte, ali bih je kombinovao sa dikileovim ikonicama http://img20.imageshack.us/img20/1433/predlogik1.jpg

Sto se tice polozaja gradova na mapi, mislim da su oni dobar orijentir za posetioce. Neki bi na praznoj karti ove velicine svoj grad promasili i za 100km. S druge strane, kao sto Boce kaze, ljudi se vezuju za imena gradova i to smatraju prognozom za grad umesto za siru oblast.

Ipak bih ostavio gradove na mapi :)
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Pohvale, pokude, komentari i predlozi...
« Odgovor #38 poslato: 11. Novembar 2009. u 12:15 »
Ok ja nemem nista protiv, cilj nam je da to bude lepo za oko.

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Pohvale, pokude, komentari i predlozi...
« Odgovor #39 poslato: 11. Novembar 2009. u 12:18 »
Dikile oces da ti prosledim mapu..pa da ti probas tvoje ikonice da stavis?Da stavis gradove?Pa da vidimo kako bi to izgledalo....bitno je da lepo izgleda