Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteorološki zakloni  (Pročitano 35301 puta)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Meteorološki zakloni
« poslato: 28. April 2010. u 11:56 »
Kako ima zainteresovanih za zaklone, evo i odgovarajuće teme.
(kolega, molim te, spoj ona dva posta ovde, kako bi uokvirili priču - hvala)

Postoji neverovatan broj meteoroloških zaklona. Ipak, ja bih zaklone svrstao u dve grupe. To su standardni zakloni (drvene kućice) i venitlirani prstenasti zakloni (FARS).
Standardni zakloni (poznati pod nazivom Stivensonovi zakloni) su lepe tvorevine ne samo dizajnerski, već su i opšteusvojen standard za smeštaj instrumenata za merenje temperature i vlažnosti vazduha. Takav zaklon je maltene totem meteorološke stanice.

Pre nekoliko dana sam dobio email od jednog (očito) posetilaca foruma koji nije želeo da se javi na forum (ali se, verujem, registrovao - kako bi inače došao do mog emaila?), a tražio je nacrte za zaklone. Tad sam bunario po netu i našao sam svašta. Naravno, poslao sam mu dosta toga, ali sam otkrio i brdo meteo foruma koji imaju pokrenute ove teme. Od jednog lika sam dobio i NOAA nacrt za zaklon, ali da bih to preuzeo, morao sam da instaliram Autodesk Design Review kako bih video o čemu se radi.
Ono što je zanimljivo jeste da se svi kunu da su to originali. Pa dobro, možda i jesu, ali toliko razlika ima između tih zaklona da je to neverovatno. Takođe, može se naći čudo od količine za 'uradi sam svoj zaklon' (ima čak i FARS DIY).

Za sada bih podvukao činjenicu da su Stivensonovi zakloni ono pravo, a da ventilirani prstenasti zakloni malo 'puštaju' Sunčevo zračenje pa su temperature više nego realno.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže joda

  • *
  • Poruke: 47
  • Starost: 45
  • Lokacija: Novi Knezevac
Odg: Meteorološki zakloni
« Odgovor #1 poslato: 08. Maj 2010. u 07:46 »
Pozdravljam te,
dali bi hteo sa nama da podelis neke linkove za zaklone koje si nasao i kao stariji i iskusniji kolega da nama mladjima i skoro sa nikakvim iskustvom da nam pokazes i das savet koje zaklone da napravimo kako bi bili sto bolji u pruzanju informacije...

Konkretno, i ja treba da napravim neki zaklon za moju ws2300 posto ovako strci sve na sve strane... ;-)

Hvala.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Meteorološki zakloni
« Odgovor #2 poslato: 08. Maj 2010. u 09:06 »
da li to znači da si kupio ws2300?

evo za početak jedan link

http://crometeo.net/site/index.php?module=pagemaster&PAGE_user_op=view_page&PAGE_id=120

Van mreže Tihomir

  • **
  • Poruke: 804
  • Starost: 60
  • Lokacija: Trnovec Bartolovečki, Croatia
    • https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/aad18abb1a6c4cafb7acc82d7cb68eb5/fullscreen
Odg: Meteorološki zakloni
« Odgovor #3 poslato: 08. Maj 2010. u 09:09 »
Ja sam vec bio poslao slike mojih zaklona, pa evo jos jednom nije na odmet da se vidi. ;)





Van mreže joda

  • *
  • Poruke: 47
  • Starost: 45
  • Lokacija: Novi Knezevac
Odg: Meteorološki zakloni
« Odgovor #4 poslato: 08. Maj 2010. u 14:17 »
Lepo izgleda ovaj meteo zaklon.
Za pohvalu.

Da, kupio sam ws2300 ali jos pre 2god. :-) pa je sada dosla na red.
Sto pitas? imal nesto sto treba da znam?
Naime, pocetnik sam pa me sve interesuje.

Pozz.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Meteorološki zakloni
« Odgovor #5 poslato: 08. Maj 2010. u 14:51 »
Ma ne nego nisam imao informaciju u glavi da imaš stanicu.
Ovde možeš naći puno korisnih informacija a sve što te interesuje možeš pitati.
Nadam se da ćeš uskoro postaviti stanicu kako treba i da ćeš nam se pridružiti na Serbianmeteo AMS mrežu.

Van mreže joda

  • *
  • Poruke: 47
  • Starost: 45
  • Lokacija: Novi Knezevac
Odg: Meteorološki zakloni
« Odgovor #6 poslato: 08. Maj 2010. u 21:07 »
Nadam se i ja da ce stanica da proradi kako treba vec jednom ali nesto u pozadini izgleda da ipak nije uredu sa stanicom, ono sa suncano ili kisovito sto pokaze. Vec sam pitao u prethodnoj temi...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Meteorološki zakloni
« Odgovor #7 poslato: 10. Maj 2010. u 10:51 »
Vratite se na zaklone, ljudi. Bez off-anja.

Dakle, joda, na te zaklone sam naišao googlajući po netu. Sad gde behu ti linkovi... Ma naći ću u nekom trenutku, ne brini.
Uglavnom, ako rešiš da googlaš, potraži Stevenson screen. Možeš da dodaš i ključne reči plans, DIY (Do It Yourself), home made itd.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže joda

  • *
  • Poruke: 47
  • Starost: 45
  • Lokacija: Novi Knezevac
Odg: Meteorološki zakloni
« Odgovor #8 poslato: 10. Maj 2010. u 12:35 »
U pravu si ptprince, vracam se temi...

Nasao sam svasta na google kako si rekao Stevenson screen znaci vec sam resio i sta cu da pravim, samo da ode zena od kuce na 1h i skidam salukatere sa prozora. :)

Super si!
hvala

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Odg: Meteorološki zakloni
« Odgovor #9 poslato: 12. Maj 2010. u 02:49 »
evo jedan link o zaklonu,fali samo :pivo: izmedju nekih koraka :)

http://users.otenet.gr/~meteo/project_stevenson-screen-box.html
storm spotter/chaser

Van mreže mravic

  • Poruke: 2
Odg: Meteorološki zakloni
« Odgovor #10 poslato: 20. Februar 2012. u 17:10 »
Ajd da malo prodrmamo ovu temu.
Jeste da mi je ovo prvi post ovde ali nisam video da postoji negde tema za prijavljivanje novih clanova.
Interesuje me takodje zaklon koji bih mogao da napravim da bi bio malo bolji od fabrickog.
Vidim da je vec pisano o mojoj meteo stanici u Backoj Palanci koja se nalazi na Astronomskoj opservatoriji.  Tacno je i da su mi temperature leti malo vislje od pravih pa bih da to resim cim dodje toplije vreme.
Problem mi predstavlja najverovatnije sto mi je zaklon prilicno blizu metalnog kontejnera koji nam sluzi za smestaj astronomske opreme pa verovatno zraci akumuliranu toplotu.
Interesuje me koliko daleko treba da odmaknem merne instrumente tj. zaklon od kontejnera da ne bi imalo uticaja na izmerene podatke?
Evo i linka ka stanici. http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=ISRBIJAB5
Takodje me interesuje i kako mogu da se umrezim sa vasim meteo stanicama.

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Meteorološki zakloni
« Odgovor #11 poslato: 20. Februar 2012. u 17:14 »
Pozdrav! Postoji tema za predstavljanje : http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=38.725

Uzivaj u forumu! :D


Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Meteorološki zakloni
« Odgovor #12 poslato: 21. Februar 2012. u 18:05 »
Interesuje me takodje zaklon koji bih mogao da napravim da bi bio malo bolji od fabrickog.
Vidim da je vec pisano o mojoj meteo stanici u Backoj Palanci koja se nalazi na Astronomskoj opservatoriji.  Tacno je i da su mi temperature leti malo vislje od pravih pa bih da to resim cim dodje toplije vreme.
Problem mi predstavlja najverovatnije sto mi je zaklon prilicno blizu metalnog kontejnera koji nam sluzi za smestaj astronomske opreme pa verovatno zraci akumuliranu toplotu.
Interesuje me koliko daleko treba da odmaknem merne instrumente tj. zaklon od kontejnera da ne bi imalo uticaja na izmerene podatke?
Takodje me interesuje i kako mogu da se umrezim sa vasim meteo stanicama.

Pozdrav mravic

Po mom misljenju rastojanje od navedenog metalnog kontejnera trebalo bi biti sto vece (15 metara), jer na manjim rastojanjima vetar ce "skidati" akumuliranu toplotu sa metalne povrsine i uduvavati u senzor.
Neznam da li postoji jos neki objekat, osim tog kontejnera, koji je od nekog materijala koji ima kavu takvu izolaciju, pa senzor postaviti sa severne strane u hladovini.

Za umrezavanje meteo stanice najbolje da se obratis nekom od Administratora ili Moderatora, odnosno Bodi ili Bocetu.



Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Meteorološki zakloni
« Odgovor #13 poslato: 21. Februar 2012. u 18:34 »
Ajd da malo prodrmamo ovu temu.
Jeste da mi je ovo prvi post ovde ali nisam video da postoji negde tema za prijavljivanje novih clanova.
Pozdrav Janko i dobrodošao na forum! Pošto sam član i "astronomskog" foruma znam za tvoju stanicu i još sam prošle godine predložio umrežavanje, međutim, ne znam zašto do toga nije došlo! :neznam:
U svakom slučaju, na pravom si mestu za ovakva pitanja u vezi meteo stanice.
Nadam se da ćemo se lepo družiti i ovde!  :-*

Van mreže mravic

  • Poruke: 2
Odg: Meteorološki zakloni
« Odgovor #14 poslato: 21. Februar 2012. u 22:31 »
Ma najverovatnije nije doslo do umrezavanja jer nisam znao kako.
Takodje i sada imam oko toga problem.
Nadam se de cemo naci resenje.
Ovo oko pomeranja od kontejnera jeste moguce jer stanica radi na baterije i ima dovoljan domet ali moram napraviti zaklon tj kucicu na kojoj ce sve biti montirano. Postoji dovoljno veliko dvoriste gde bih to mogao da postavim tako da to nece biti problem.