Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Proleće 2013  (Pročitano 77018 puta)

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #40 poslato: 07. Mart 2013. u 19:45 »
^^
GFS već danima "pomera" ono glavno zahlađenje sa padavinama
Primetio sam i ja to Profiamater, videcemo, svakako da ne bi voleo da se ovako nesto brtualno dogodi. Ipak termin je jos uvek jako daleko, pa ce biti promena, nadam se ublazavanju zahladjenja ipak.



Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.184
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #41 poslato: 07. Mart 2013. u 19:46 »
Kad vidim to pomeranje hladnoce dize mi se kosa na glavi,a na kraju ga uvek i ublaze...
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #42 poslato: 07. Mart 2013. u 19:59 »
Ово што је нацртао ГФС се ретко виша и у јануару, а камоли у марту, права трпачина на негативним температурама.

Проблем је што захлађење никако да се приближи....

Ипак не верујем у овај сценарио, мора се ово ублажити

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #43 poslato: 07. Mart 2013. u 20:03 »
^^
GFS već danima "pomera" ono glavno zahlađenje sa padavinama (prvobitno je to "davao" za 12.3., pa 13.3., pa potom za 14.3.) i sada to najavljuje kao i ECMWF za 15.3. (valjda "u inat"  ;) meni koji sam napisao da "ne verujem da će 15.3. u BGu ceo dan bio obilan sneg uz temp. -5C").
Videćemo šta će modeli davati u naredna 2-3 dana, baš 15.3. ujutru krećem kolima na veoma dugačak put pa možda priroda hoće da me kazni  ;) kao "snegoljupca" koji je rekao da sumnja u obilan sneg i debeo minus 15.3.
x2

Ja necu verovati u to makar modeli i 14. vece davali takvu prognozu! I tada cu biti misljenja da se nece ostvariti ta prognoza.
Necu se buniti ako bude tako, naprotiv bicu srecan ali trenutno ne mogu da poverujem u to.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.184
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #44 poslato: 07. Mart 2013. u 20:06 »
Evo EC ublazio zahladjenje hahaaha.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #45 poslato: 07. Mart 2013. u 20:59 »
Neznam gde si video to ublazavanje,ovaj izlaz isti kao jutros.

E sad mozda i ja gresim,ovo je t na 850h,neznam koliko ce biti na 2m ?

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #46 poslato: 07. Mart 2013. u 21:22 »
Posle 2 godine dugotrajne anticiklonalne cirkulacije,očekivano, ušli smo u period dugotrajne ciklonalne cirkulacije koja nam donosi padavine iznad proseka.Po svemu sudeći naredni period će biti izuzetno vlažan,dakle,padavina će biti u izobilju.Recimo,GFS crta u periodu do 192h oko 60mm padavina za moj kraj,što će se naravno još oblikovati u narednim izlazima.Ja sam očekivao da će nas hladnoća još jednom posetiti ove zime (kalendarska još uvek traje),a upravo će se takav scenario i ostvariti.Hladan vazduh će se spustiti dosta na jug,iako je mart mesec,bez obzira što smo u 3. mesecu ne vidim zašto bi bilo nerealno da imamo par ledenih dana uz obilnije snežne padavine (kako se za sada crta).Modeli su ovaj scenario predvideli još od kada,a i dalje ga drže,s' tim što ga ili ublažavaju,ili pojačavaju.Istina je negde na sredini prilikom ovakvih oscilacija.Vidim,već su počele rasprave oko količine snežnih padavina :),koje su po svemu sudeći dosta obilne-po sadašnjim izlazima,moje mišljenje je da će se one ipak ostvariti,ako se poklope svi parametri,a dok zahladjenje ne stigne,imaćemo da pratimo konvektivne razvoje narednih dana.Sve u svemu,vrlo zanimljiv meteorološki period je pred nama.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #47 poslato: 08. Mart 2013. u 07:53 »
"sneg" i dalje sedam dana od nas, ciklona se zadržava par dana u Đenovi  ???

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #48 poslato: 08. Mart 2013. u 08:13 »
Ono što je novo jeste da od sinoć GFS a od jutros i EC posle prodora hladnog vazduha vrlo brzo vraćaju toplinu. Po takvom scenariju posle naglog zahlađenja u četvrtak i petak i mogućih snežnih padavina i u nizinama za vikend se opet vraćaju prolećne temperature. Naravno ovo je samo trenutno viđenje ali nekako deluje realnije u odnosu na prethodne varujante sa hladnoćom koja bi se zadržala skoro nedelju dana.

Van mreže djuki77

  • *
  • Poruke: 68
  • Starost: 46
  • Lokacija: Beograd - Novi Beograd
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #49 poslato: 08. Mart 2013. u 13:42 »
Bice tresla se gora rodio se mis....

Van mreže Rale

  • *
  • Poruke: 79
  • Lokacija: Pecao kao mali u Sljivaku
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #50 poslato: 08. Mart 2013. u 14:02 »
Zanima me Rale da li je to puko nagadjanje ili postoji neka barem dugorocna prognoza koja potkrepljuje tvoje tvrdnje o ranoj "vrelini"? Kazem to jer je u ovom trenutku tesko detaljnije prognozirati i ovo zahladjenje koje stize za oko 7 dana, a kamoli za period posle...da li su nam to stoprocentno izvesne neke velike vrucine mozda vec u aprilu, a da mi to jos ne znamo? ;D Naravno, salim se malo...sve u svoje vreme, pa tako (najblaze receno) prosto sumnjam da ce ove godine prolece i prolecne temperature da izostanu u periodu kad im vreme jeste...  ;)

Svaka prognoza zasniva se na prethodnom iskustvu.... Osim onih koji ilmaju direktan link sa svevisnjim..

Pretnodni period upucuje na dva moguca razvoja i to su ili ulazak u leto sa ekstremno visokim temperaturama ili vrlo nestabilan, kisovit i hladan maj i jun , nakon cega obicno ide duzi susni period...
Poslednjih 10-20 godina to je vec uobicajen scenario nakon blage zime ...
Ako bude topla varijanta treba ocekivati znatno vise temperature od danasnje sto temperaturno predstavlja automatski ulazak u leto...

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #51 poslato: 08. Mart 2013. u 16:09 »
Kako se stvari odvijaju najslikovitije objasnjava komentar  od DJUKI77.


Van mreže srdjandj

  • *
  • Poruke: 34
  • Starost: 26
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #52 poslato: 12. Mart 2013. u 23:06 »
ljudi je jel ste primetili zahladjenje koje crta gfs za 20 mart koje bi se najvise odrazilo na sever srbije

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #53 poslato: 13. Mart 2013. u 00:12 »
Ne znam ko ce se tresti, a ko radjati, znam da ce biti jako zahladjenje i da ce kisa preci u snijeg u svim krajevima.. postoje neke sanse i za pokrivac (ECMWF), i sanse za pozamasan pokrivac (Novi GFS).. tako da u svakom slucaju veoma zanimljivo

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #54 poslato: 13. Mart 2013. u 00:18 »
Kako postoje neke sanse?
Snezeni pokrivac je siguran u Vojvodini i po EC-u i po GFS-u i to ne bas mali pokrivac.

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #55 poslato: 13. Mart 2013. u 00:30 »
Rekao sam citava drzava..  Inace po EC nisu prevelike sanse nigdje.. premalo padavina nakon zahladjenja. Vidjecemo..

Van mreže file

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #56 poslato: 14. Mart 2013. u 21:05 »
Šta ovo crta GFS, ponovo zahlađenje od 24. do 27. marta. Ako možete , objavite ovde šta smatra EC o tome.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #57 poslato: 14. Mart 2013. u 22:00 »
To je bas daleko i menjace se sigurno. EC crta pravo prolece od utorka sa temperaturama od 15C do 20C.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #58 poslato: 15. Mart 2013. u 21:15 »
Zestoka hladnoca u oblasti Balktika.....mozda jedan od najhladnijih martova u tim krajevima.Malo fali da se sve ovo ponovo sjuri na Evropu:

« Poslednja izmena: 15. Mart 2013. u 22:02 Kimi »
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže BackaPalanka

  • *
  • Poruke: 44
  • Lokacija: Бачка Паланка
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #59 poslato: 15. Mart 2013. u 22:01 »
Шта мислите, има ли шансе да се понови још један хладан талас са снегом као овај до краја марта?
Волим бело...