Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Nestabilnosti - Mosorin 17.-19. jun 2016.  (Pročitano 1608 puta)

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Nestabilnosti - Mosorin 17.-19. jun 2016.
« poslato: 19. Jun 2016. u 20:44 »
Ovako je sve pocelo, u petak 17. juna, oblak koji je prosao severnije od mene i doneo Beceju led, od mene je to dosta lepo izgledalo.


U ovim momentima Becej je dobijao led.


Petak je kod mene prosao bez bitnijih dogadjanja osim sto sam imao priliku da ispratim 4 razvijena oblaka na njihovom putu ka severoistoku.

Subota je protekla uglavnom bez bitnijih desavanja osim samog jutra kada je oko 05:30 pljusak zahvatio podrucje samo malo juznije od mesta na kom sam se nalazio. Taj pljusak je doneo ovaj oblak:


Danasnji dan je poceo mirno. Evo kako je nebo izgledalo jutros:


A evo kako je bilo malo posle podneva, navukla se oblacnost sa Jadrana koja ipak nije bila dovoljna da zaustavi kasnije razvoje.


Sam dolazak oblacnosti nisam ispratio jer sam se zatekao napolju (danas je seoska slava), i prilikom pocetka kise nisam imao vremena za slikanje jer sam zurio kuci i naravno pokisao. Jedino sto sam uspeo da slikam u zurbi je ovo:


Kasnije, kada sam stigao kuci, potpuno mokar krenuo je pravi downburst i vidljivost je bila bukvalno na nuli, pala je ogromna kolicina kise za nekih 5minuta najjacih padavina, dok je kisa promenljivog intenziteta padala nesto jace od sat vremena. Evo kako je izgledala ulica posle najjaceg pljuska, to sam vec bio postavio u aktuelnim:


Sve u svemu, dobro sam prosao jer sam, bar za sada, izbegao led u mom kraju, ali, na zalost, kolege iz Banata i nisu bili te srece  :(
Sutra nas ocekuje jos jedan nestabilan dan sa cak i jacim parametrima za nestabilnosti nego sto je to danas bio slucaj, pa cu i to ispratiti i ako bude nesto zanimljivo i postaviti ovde na forumu.
« Poslednja izmena: 19. Jun 2016. u 21:10 Mile94 »

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Nestabilnosti - Mosorin 17.-19. jun 2016.
« Odgovor #1 poslato: 20. Jun 2016. u 06:08 »
Nedelja se nije na tome zavrsila, nesto malo pre 23h je stigla nova tura jakih padavina sa jugozapada, ovoga puta elektricno praznjenje je bilo intenzivno i prilikom dolaska nevremena uspeo sam da uhvatim par munja. Slike su slikane mobilnim telefonom prislonjenim na stub, tako da ja sam zadovoljan kako su ispale  :grin:







Odrazi su bili jaki, i najgore je prosla, ponovo okolina Zrenjanina i nesto malo severnije prema Melencima. Ja sam ponovo izbegao led, iako je u nekim selima u okolini bilo nesto leda, kod mene je padala sugradica kroz kisu na pocetku padavina i to je bilo sve. Kisa je padala promenljivim intenzitetom, bili su to uglavnom umereni do jaki pljuskovi sve do pola 1, kada se potpuno razvedrilo sa jugozapada. Kasnije u toku noci je bilo jos nesto malo kise i grmljavine pred jutro ali nista bitnije. Za sada je to to, videcemo sta donosi danasnji dan, a ako bude ista zanimljivo postavicu u ovu temu, da ne otvaram novu.
« Poslednja izmena: 20. Jun 2016. u 06:30 Mile94 »

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Nestabilnosti - Mosorin 17.-19. jun 2016.
« Odgovor #2 poslato: 20. Jun 2016. u 14:32 »
Lepo si opisao situaciju u svom mestu,svaka slika je ispracena objasnjenjem  :tu:

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Nestabilnosti - Mosorin 17.-19. jun 2016.
« Odgovor #3 poslato: 20. Jun 2016. u 14:35 »
Hvala, morao sam, treba se iskupiti za to sto sam bio neaktivan na forumu u poslednje vreme.  :D

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Nestabilnosti - Mosorin 17.-19. jun 2016.
« Odgovor #4 poslato: 21. Jun 2016. u 21:02 »
Овим сликама и опширном репортажом си се сигурно искупио! :D

Одлична репортажа, све лепо дочарано.  :tu:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Nestabilnosti - Mosorin 17.-19. jun 2016.
« Odgovor #5 poslato: 21. Jun 2016. u 21:05 »
Ovu reportazu tek sada vidim kada je Joca komentarisao... Toliko su ovi dani bili ekstremni da nekako mi je promaklo ali stvarno sjajna reportaza i sve slike su lepe  :)  :tu:

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Nestabilnosti - Mosorin 17.-19. jun 2016.
« Odgovor #6 poslato: 21. Jun 2016. u 21:14 »
Hvala drugari  :D  Bice jos slika od juce, ubacicu u ovu reportazu, na zalost danas nisam stigao da ih ubacim, ima jos par slicica onog cudovista od juce kad je otislo u Banat i kako je to od mene izgledalo. Sutra uvece ubacujem. :)

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Nestabilnosti - Mosorin 17.-19. jun 2016.
« Odgovor #7 poslato: 22. Jun 2016. u 19:42 »
Kao sto sam i obecao, nastavljam sa ovom reportazom, za ponedeljak, za dan koji je Beogradu i okolini doneo jedno od jacih nevremena u skorije vreme. Skoro citav dan u vecem delu zemlje je bilo pretezno vedro uz nesto oblaka s vremena na vreme. Nebo je bilo mutno i bilo je uzasno sparno. Parametri za nestabilnosti su bili enormno veliki, bukvalno retko kad ako su uopste i vidjani takvi parametri nad nasim prostorima. Zbog takozvanog "poklopca", kako ga je Milos nazvao, na odredjenoj visini, dugo nismo imali nikakve razvoje na teritoriji cele zemlje, pa je tek u kasnim popodnevnim satima buknuo prvi razvoj na Kosovu i Metohiji koji se velikom brzinom kretao ka severu. U isto vreme, jugozapadno od Beograda je pocelo nesto da se razvija, sto je, kako se ispostavilo, veoma brzo preraslo u snaznu superceliju koja je donela veoma krupan grad u Beogradu, kao i pojavu tornada u Pancevu. Moram priznati, tornado je bio zaista impresivan za nase krajeve. Na zalost, bilo je stete.

Supercelija se podelila na dva dela, istocni, koji je otisao prema Banatu i zapadni koji je otisao na sever, prema meni i doneo mi obilne pljuskove i sugradicu ali pojacanog vetra i stete nije bilo.

Ovako je izgledao oblak koji je u tom trenutku bio u Banatu iz mog ugla, dok ona supercelija iz Beograda nije imala nikakve formacije, odavde se nista nije moglo videti ni kada se priblizila, nakovanj se jako brzo kretao i to je sve sto sam video.



Nakon razdvajanja oblacnosti vrlo brzo je ovaj zapadniji deo dosao do mene, i doneo mi pljuskove i sugradicu ali nista posebno, u odnosu na desavanja juznije. Evo kako je izgledao taj oblak kada me je vec prosao:



Oblacnost je konstantno dolazila do mene i tacno ovde se raspadala, severnije nije dobacila:



Kasnije te veceri, uz zalazak sunca i ovu masivnu oblacnost nebo je izgledalo fascinantno. Uzivo je to bilo mnogo zanimljivije, bukvalno sve je poprimilo tu zutu nijansu:





Pogled na oblacnost u Banatu, koja je bila prilicno daleko ali je imala neverovatno jak odraz na radaru i bila je masivna. Odavde se videlo i sevanje, ali bio je dan jos uvek pa nisam mogao nista da uslikam.



Kasnije, te veceri se videlo konstantno sevanje iz Banata od ove snazne supercelije, ali to su bile uglavnom "oblak-oblak" munje. Dve su ipak uspele da ulete u kadar:





To bi bilo to sto se tice ovog veoma zanimljivog perioda nestabilnosti, u kome je, nazalost, bilo stete od grada i jakog vetra u nekim krajevima. Kod mene nije bilo toga imao sam veoma obilnu kisu u par navrata, pa i sugradicu, ali nista vise od toga. Nadam se da sam bar u nekoj meri uspeo da prenesem kako je ovo sve izgledalo iz mog ugla, do neke nove reportaze, pozdrav!