Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.  (Pročitano 8400 puta)

Van mreže Raja

  • **
  • Poruke: 1.194
  • Starost: 29
  • Lokacija: Pančevo
    • Pancevo
Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« poslato: 21. Jun 2016. u 00:55 »
Težak dan,jedva se disalo,osetilo se da će nešto gadno danas da se desi.
Sve kocke su se složile da danas bude jedno od jačih nevremena u Srbiji u poslednjih par godina,samo je bilo pitanje,koje će to mesto najgore proći?  :hm:
Podne je odavno prošlo a na radaru se još uvek nema ništa,prazno,delovalo je da će danas ipak prognoza biti omašena,kad ono buknu odjenom nešto u okolini Obrenovca,oblak je sve više jačao ali delovalo je da će zaobići veći deo Beograda.



Medjutim oblak se sve više širio i zahvatio je veći deo glavnog grada,gledajući radarski snimak video sam da se sve više širi i da će gotovo sigurno zahvatiti i Pančevo.



Napolju imah šta da vidim,tamni oblaci spremni da sruče na grad sve što imaju





Počinje vetar da pojačava,naplju kao mrak da je pao,samo se čekao trenutak kada će sve da počne.
U daljini se čuje huk,jako neobičan,sve glasniji,i glasniji,ma nije ovo kiša misleći se u sebi ovo je nšto mnogo gadnije,trčaćim korakom krenuo sam kući da bi izbegao ono najgore.



Kap kiše nije palo kada je sve počelo,samo ledene lopte su padale,koje su razbijale sve što im se našlo na putu,delovalo mi je tako neverovatno! prvi put u životu sam tako nešto video!







Čist grad veličine teniske lopte je padao nekih 2 minuta! posle toga je grad usitnio i počela je kiša da pojačava.
Materijalna šteta je ogromna,crepovi su izlomljeni,stakla na automobilima,sve što se našlo na putu!









Neki delovi grada su dobili sitniji gradi,ali znatno veću količinu padavina.





Vrhunac svega je bio tornado,koji se stvorio iznad industrijskog grada Pančevo  :oboze:





https://www.youtube.com/watch?v=Sf8GTLkSPE8&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=Kb0sheVv89k

Ovako nevreme se ne pamti,šteta nikad veća,ne ponovilo se ovo što se danas desilo u Pančevu!



« Poslednja izmena: 21. Jun 2016. u 01:24 Raja »

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #1 poslato: 21. Jun 2016. u 01:21 »
Užas ljudi, bukvalno one najcrnje prognoze kako Serbianmeteo-a tako i Estofex-a su se baš kod vas ostvarile!
Valjda šteta nije ogromna mada sudeći po fotografijama... lepo zboriš, ne ponovilo se.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #2 poslato: 21. Jun 2016. u 10:48 »
Što kaže moja baba: "Bože ti pomozi". :oboze:

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #3 poslato: 21. Jun 2016. u 11:27 »
Odlično ispraćeno. Razmišljao sam ovih dana šta ako se prognoza u potpunosti ispuni i to me je plašilo...mislim da sam to negde i napisao.
Bolje da smo omanuli sa prognozom nego što nas je ovo zadesilo.

Van mreže maxer

  • *
  • Poruke: 141
  • Starost: 58
  • Lokacija: Beograd - Zvezdara.
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #4 poslato: 21. Jun 2016. u 14:35 »
Sad videh otvorenu temu.

Iz ovog videa:
https://www.youtube.com/watch?v=Rtc1rKwnGbI

izvukao sam frejm i dodao mu par objašnjenja za školski primer nastanka tornada iz superćelije:

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #5 poslato: 21. Jun 2016. u 17:36 »
@Raja

da li možda po snimcima možeš da potvrdiš da li je bilo više tornada/pijavica? ukoliko su snimljeni u različitim delovima grada koje ti možeš da prepoznaš

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #6 poslato: 21. Jun 2016. u 17:44 »
 ^^ Odlicno pitanje  :)
Odlicno i to  Raja sto za ovo napravio temu...Pricace se o jucerasnjem danu dugo...

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #7 poslato: 21. Jun 2016. u 18:07 »
@Raja

da li možda po snimcima možeš da potvrdiš da li je bilo više tornada/pijavica? ukoliko su snimljeni u različitim delovima grada koje ti možeš da prepoznaš

Bilo ih je dve, ne u isto vreme, mozda u 5 min razmaka. Prva se brzo raspala i bila je negde u nivou Dunava kod Grocke.
Druga se ubrzo formirala juznije, na nekih kilometar razdaljine. Trajala je mozda 5 min. maksimalno. Veoma je nezgodno sto se spustio i presao levak tacno preko Rafinerije ali srecom sem materijalne stete na objektima nije bilo vecih problema. Ne treba da napominjem sta je sve moglo da se desi. Ono sto sam ja primetio izrazita roatcija u donjoj bazi oblaka, nalazio sam se skoro tacno ispod. Nije lep osecaj, valjda se probude oni iskonski strahovi koje svi imamo negde ...
Postavicu slike, samo da skontam kako...

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #8 poslato: 21. Jun 2016. u 18:45 »
"Ground zero"




Ovo je prvi, kratkotrajni, tu je vec bio u raspadu:



Glavni,najveci:

















Na samom pocetku, gde je bio "touchdown" je ostavila haos, pomerala je automobile, cupala drvece, izvalila nekoliko stubova za rasvetu ...


Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #9 poslato: 21. Jun 2016. u 19:40 »
Strasno. Super propraceno stvarno, slike su nerealne, da ne znam nikad ne bih poverovao da je slikano u Srbiji. Taj drugi tornado je zaista tornado u pravom smislu te reci. Desava se da kod nas bude pijavica ali tornado u ovoj meri i ovog intenziteta... bravo za reportazu.

Van mreže Mario92

  • Poruke: 7
  • Starost: 32
  • Lokacija: kod Siska
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #10 poslato: 21. Jun 2016. u 20:08 »
Pozdrav svima. Registrirao sam se upravo zbog ovog događaja pa možda bude i nekog doprinosa od mene vezano za ovaj događaj, a i ostale u budućnosti.

Neki me vjerojatno znaju sa crometeo foruma.

Naum hvala za ove fotke štete, to su prve na koje sam ja naišao. Također i prva potvrda da su ipak bila dva tornada.  :tu:

Ono što me sad zanima je vezano za ovo:
Citat
Na samom pocetku, gde je bio "touchdown" je ostavila haos, pomerala je automobile, cupala drvece, izvalila nekoliko stubova za rasvetu ...
To je koliko sam skužio od ovog drugog, jačeg dužeg tornada. Da li si ti vidio i tu štetu i da li imaš fotke sa tog dijela? Ovo o pomicanju automobila i srušeni stupovi rasvjete bi bili iznimno važne slike za procjenu jačine tornada jer je očito najveća šteta koja je nastala.

Ako nemaš slike da li bi ti bio problem otići i slikati ako se još vidi nastala šteta?

I još samo jedna stvar...bilo bi odlično ako bi na google maps karti označili mjesta gdje su se ta dva tornada spustila i njihova putanja (otprilike).

Ako bismo znali te stvari (šteta i područje gdje su nastali, prošli i završili putanju) imali bi pravu analizu i dokumentaciju ovog (povijesnog) događaja.

Pančevo, pa i Beograd su imali velike sreće u ovom događaju...


EDIT: Evo i prvog snimka na youtube-u. Jedna kuća ili nešto je ostala cijela bez crijepa s desne strane (pokrivena sa nečim bijelim).
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=aDvLgGSoc3o" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=aDvLgGSoc3o</a>

I slike štete po manastiru i drveću

http://013info.rs/vesti/drustvo/tornado-presao-preko-manastira-vojlovica-foto











« Poslednja izmena: 21. Jun 2016. u 20:27 Mario92 »

Van mreže beli

  • **
  • Poruke: 1.382
  • Starost: 34
  • Lokacija: Bijeljina
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #11 poslato: 21. Jun 2016. u 20:20 »
Strasno,ne ponovili se!
Sve pohvale za reportazu.


Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #12 poslato: 21. Jun 2016. u 20:44 »
@ Mario 92

Te slike koje si postavio su "touchdown" mesto, manje vise u par desetina metara. Tu su u blizini bili i automobili parkirani, sve je to ista lokacija, parking kod ulaza u manastir i fabricki krug. Nekoliko zgrada je ostalo bez krovova, unutar fabrike, a manastir vidis na slikama kako je prosao. Sto se slika tice, drvece je raskrceno odmah jer je blokiralo put, a drugih nemam, bio sam zauzet na drugom mestu :)



Otprilike ovako. Mesto nastanka prvog ne znam tacno ali to je taj pravac ...

44.826670, 20.684304
« Poslednja izmena: 21. Jun 2016. u 21:12 naum »

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #13 poslato: 21. Jun 2016. u 20:51 »
Одлична репортажа! Торнадо је стварно био застрашујућ! Када само помислим да сам ово ја избегао за длаку..

Када се буде прикупио сав потребан материјал онда ћемо детаљнијее анализирати појаву овог торнада. Али онако из прве руке, овај торнадо подсећа на F2 категорију, што сам и написао синоћ у актуелним.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #14 poslato: 21. Jun 2016. u 20:56 »
Moram da kazem da je bilo i srece u nesreci, bilo ne ponovilo se...Ova godina kao sto sam i pre rekao ide u neke krajnosti...
Lepo su Naum i Mario92 dopunili temu  :)
Pozdrav Mario92  i dobrodosao na forum... Znam te sa crometeo foruma iako nisam aktivan tamo, moram da priznam da sam zadnjih dana svakog dana ulazio u forum da bi video tvoju analizu sledeceg dana  :)

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.894
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #15 poslato: 21. Jun 2016. u 21:22 »
Navešću ovde samo neke podatke čisto da dopunim sa informacijama jer je svakako isti superćelija upitanju. Moj kraj je pogodio grad veličine jajeta i povremeno neki veći, šteta je na roletnama, voću, ali nisu velike i razlikuju se čak od ulice do ulice. Deo atara od sela Jabuka pa preko atara blizu Crepaje ( južnije 2-3 km) šteta je na jednom potezu njiva 100% i tu je sve samleveno ( vrv neki lokalno jači oblak). Nisam siguran dali su možda 4 protivgradne rakete sprečile da u takvom obliku oblak zaspe i selo. Ostali delovi atara su dobili slabiji grad, a informacije nisu potpune jer je još teško prohodno ( preko 60mm kiše ). Najveće nevreme koje se pamti definitivno, strašno brujanje ( pritom bez munja i gromova, samo sevanje ) 10 minuta grada kao šljiva i malo veće i taman kada sam mislio da staje čule su se protivgradne rakete i u roku od 2 min krenuo je već pomenuti grad kao na snimcima i trajao je 10ak min ( u početku najači, kada je i zabelelo ), sreća u nesreći pa ne previše gust u ovom delu sela... Eto toliko od mene

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #16 poslato: 21. Jun 2016. u 21:39 »
 ^^ Ja tek sad shvatam koliko sam imao srece. Ako se pogleda linija kojom se kretao oblak, odnosno Zemun, Borca, Jabuka, Crepaja, stvarno mi nije jasno kako kod mene nije bilo ni malo grada, a vec za 20km da bude tako strasno. Zao mi je svih ljudi koji su pretrpeli bilo kakvu stetu.  :(

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #17 poslato: 21. Jun 2016. u 22:42 »

@Naum Bilo ih je dve, ne u isto vreme, mozda u 5 min razmaka. Prva se brzo raspala i bila je negde u nivou Dunava kod Grocke.
Moram te ispraviti jer ako je kao sto si oznacio taj prvi koji je bio u pokusaju kod petrohemije,to je u nivuo Velikog sela,Posle ti nizvodno ide VInca pa Grocka..
 Da sam na brdu kod policiske stanice odakle se rafinerija i Pancevo vide kao na dlanu,mogao sam uzivo da gledam stvaranje tornada vrlo verovatno F2,sa moje strane se ne vidi nista,samo sam cuo brujanje iz tih oblaka..Moram da priznam da sam napokon imao srece i da me ova nepogoda zaobisla-da se samo koji Km juznije stvorila,ovde bi dokusurila vec ionako od prethodnih nevremena ostecena poljoprivredna imanja,a verovatno i stambene objekte kao u Pancevu.. Video danans da je u Kaludjerici par stabala savijeno do zemlje,tuda je bila ta putanja tog razornog oblaka.. Inace sve pohvale za trud i reportazu  :tu:

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #18 poslato: 21. Jun 2016. u 22:47 »
Odlicna reportaza sa dosta materijala i opisa, bravo momci. Ali zaista neverovatno sta je pogodilo Pancevo, uzas jednom recju. Gledam ove fotke i snimke i kao sto su mnogi do sada rekli ne mogu da verujem da taj materijal pristize iz Srbije, i ne samo to, vec nesto manje od 15 km vazdusnom linijom od moje lokacije! Ne mogu reci da sam srecnik jer me nije pogodilo tim intenzitetom, jer to ne bi bilo lepo prema ljudima koji su preziveli stres i veliku materijalnu stetu, ali ovo nikom nije trebalo zaista, no priroda je tako udesila... Ne ponovilo se sto rekose kolege!

Brat mi je poslao dva video snimka iz Aviv Parka pa sam ih spojio u jedan, kaze "da je zvuk lupanja leda o krov trznog centra bio kao da avion polece sa krova":

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=wvGScE0TrVw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=wvGScE0TrVw</a>


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #19 poslato: 21. Jun 2016. u 23:26 »
Ludnica ! Bravo za izveštaje i slike !
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*