Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.  (Pročitano 8398 puta)

Van mreže maxer

  • *
  • Poruke: 141
  • Starost: 58
  • Lokacija: Beograd - Zvezdara.
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #20 poslato: 21. Jun 2016. u 23:47 »
kaze "da je zvuk lupanja leda o krov trznog centra bio kao da avion polece sa krova":/
To se stvarno tako zastrašujuće čuje: ja sam jedan takav grad (realno i jači, razorniji, u Zaječaru 2002.) doživeo kao da voz u punoj brzini ide pravo na mene.



P.S.
Što mrzim kada free-foto sajtovi počnu da menjaju način rada i podvaljuju: link za sliku koju sam gore postavio je u stvari smanjena verzija, iako u share sekciji piše da je to direktan link :fight:, mamicu im njihovu ... ovo je stvarni direktan link na sliku veličine 1280x1117 pix. gde se detalji (sam vrtlog) vide, naravno, bolje: https://s19.postimg.org/3jrv9ru9d/Supercell_Tornado_in_SERBIA_20_06_2016.jpg

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #21 poslato: 21. Jun 2016. u 23:55 »
Bravo za sve koji su ovu reportažu učinili izvanrednom!  :thumbup:

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #22 poslato: 22. Jun 2016. u 00:01 »
Нема се шта рећи, олуја за памћење, браво за извештај!


Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #23 poslato: 22. Jun 2016. u 00:50 »
To se stvarno tako zastrašujuće čuje: ja sam jedan takav grad (realno i jači, razorniji, u Zaječaru 2002.) doživeo kao da voz u punoj brzini ide pravo na mene.

pošto smo tada bili na poslednjem spratu, 100% smo bili sigurni da se cela krovna konstrukcija ruši koliko je treskalo pa smo zbog toga razmišlajli da bežimo kod komšija ispod.. ovi snimci su me približno podsetili na taj jeziv zvuk

e, sad, da li je bio jači, možda je bio krupniji od ovog sada, ali je bio razorniji zato što je oblak bio stacioniran iznad samog grada dok nije ispustio sve što je imao za tih pola sata

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #24 poslato: 22. Jun 2016. u 01:04 »
Svaka čast za reportažu i izvještaje iz prve ruke, i očekivao sam da će biti dosta diskusije na temu. Definitivno će se ovo još dugo pamtiti i dugo će se pričati o ovome, a tek ćemo prikupljati materijal za detaljniju analizu.

Istina je da je isti oblak prešao preko Beograda, ali gledajući prizore iz Pančeva i okoline shvatam koliko je Beograd imao sreće ovoga puta, makar ljudski životi nisu bili ugroženi. Velika je sreća što u svemu ovome niko nije stradao, a po svemu sudeći nema ni težih povreda. To je bitno, a sve ostalo će se kad-tad nadoknaditi.

Ne bi bilo loše da sve kvalitetnije fotografije i snimke sakupimo u ovu temu, nadam se da Raja koji je otvorio temu neće imati ništa protiv.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže maxer

  • *
  • Poruke: 141
  • Starost: 58
  • Lokacija: Beograd - Zvezdara.
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #25 poslato: 22. Jun 2016. u 01:43 »
ali je bio razorniji zato što je oblak bio stacioniran iznad samog grada dok nije ispustio sve što je imao za tih pola sata
Bilo - nepovratilo se!


Da nastavimo sa dokumentovanjem Pančevačkog tornada:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=7Uyu3NJUIIY" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=7Uyu3NJUIIY</a>





« Poslednja izmena: 22. Jun 2016. u 03:15 maxer »

Van mreže Raja

  • **
  • Poruke: 1.194
  • Starost: 29
  • Lokacija: Pančevo
    • Pancevo
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #26 poslato: 22. Jun 2016. u 10:42 »
Ne bi bilo loše da sve kvalitetnije fotografije i snimke sakupimo u ovu temu, nadam se da Raja koji je otvorio temu neće imati ništa protiv.

Nemam ništa protiv,naravno :) ,što više slika,informacija i video snimaka to bolje,verujem da dokle god bude postojao ovaj forum,neko će uvek da baci paci pogled na ovu reportažu,da se priseti kako je bilo gadno tog 20og Juna 2016.

Van mreže Mario92

  • Poruke: 7
  • Starost: 32
  • Lokacija: kod Siska
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #27 poslato: 22. Jun 2016. u 13:10 »
Počeo sam slagati slagalicu.

Označio sam štetu koju sam dosad vidio iz videa i slika kod Rafinerije. Crveno su objekti (najveći crveni je lokacija manastira). Zeleno su drveća (negdje je jedno drvo, negdje je tu cijela skupina oštećenih, a neka neoznačena su isto vjerojatno oštećena ali ih nisam vidio/prepoznao na slikama). Ali to je sad manje tu bitno jer imamo puno detalja na tom mjestu. Mala crna crta su tri znaka uz cestu koja su savijena u smjeru sjeverozapada (prema žutoj liniji) što znači da je središte tornada prošlo blizu, ali lijevo od njih.



I onda sam uspio pronaći jednu lokaciju sa slike i jednu sa videa.

Svijetlo plava linija je pogled kojeg je netko imao sa ove slike ispod. Pronašao sam lokaciju po drveću koje se vidi na slici gledajući sa satelitskog prikaza google maps i tu taman ima nekakav objekt koji ima točno taj pogled. A i vidi se na slici u kutu da stoji ispod nekog krova. Linija je onda u pravcu tornada.



Tamno plave crte su pogled sa videa ispod. Lijeva tamno plava je kad video počinje, srednja tamno plava je otprilike kad je tornado imao izgled kao ova sa svijetlo plave linije i tu gdje se pogledi na tornado križaju je otprilike položaj samog tornada u to vrijeme. Desna tamno plava je kad video završava.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=7Uyu3NJUIIY" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=7Uyu3NJUIIY</a>

Žuta je onda otprilike putanja za koju otprilike znamo da je prošao (zasad). Jako je malo vjerojatno da je ona izgledala ovako ravno jer ne znamo točno kako je to išlo po polju jer nemamo slike gdje se vidi gdje je povaljano.

E sad ja bih samo napomenuo nešto bitno jer ne znam koliko je tko upućen u te stvari. Tornado/pijavice dosta često imaju kontakt sa tlom i kad sam lijevak nije u potpunosti kondenziran do tla kao na gornjoj slici. Na videu se prava kondenzacija do tla pojavljuje tek nakon nekog vremena, ali sam tornado je bio na tlu od samog početka videa (i vjerojatno ranije). Loša je snimka i svjetlost uništava detalje, ali može se primjetiti da je imao (teško vidljivu) cirkulaciju na tlu praktički od početka videa.
Tako da ovo gdje je naum stavio kao touchdown kod 2. tornada nije zapravo touchdown mjesto jer je očito cirkulacija na tlu bila prisutna već i ranije na tim poljima i bez prekidanja došla do rafinerije. Iz videa i mojih projekcija pogleda ispada da je na tlu imao kontakt gotovo 1 km dalje u poljima.
A lako moguće da je to bilo i još ranije.
Isto tako pitanje za ove koji je vidjeli, da li je možda nastavila i dalje kroz rafineriju i polja nakon nje?

Mislim da je jedino rješenje da pokušamo sa svih dostupnih slika i videa odrediti lokacije sa kojih su slikane/snimane i točan smjer pogleda, pa da možemo posložiti putanju.

Probajte (pogotovo pančevčani) prepoznat ulice, zgrade sa kojih je slikano snimano.

Mene npr. jako interesira lokacija snimanja ovog videa. Očito je neka visoka zgrada i možda nekakva crkva? ispod nje. A ona daleka svijetla u lijevom dijelu bi mogla biti rafinerija? Ili petrohemija? Kao da se vidi dimnjak u dijelovima snimke. Ako je to istina, meni to izgleda kao poprilično velika udaljenost od nje. Možda se radi i o prvom tornadu, a možda je i drugi?
Ako prokužite lokaciju zgrade označite je točno na google maps i to na satelitkom prikazu da se vide zgrade  8)
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Rtc1rKwnGbI" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Rtc1rKwnGbI</a>


Ova fotka je negdje iz Starčeva. Bar je tako pisalo na jednom portalu



Ova isto ima zanimljiv pogled, ali nemam pojma otkud je snimano. Lijevo je sigurno rafinerija, a desno daleko u kutu ne znam šta je. Možda nešto kod Dunava?
Izgleda mi kao pogled negdje sa Strelišta možda ili Bavaništanskog puta?



Ako znate lokacije za bilo koje fotke i videe koji su se motali po forumu i medijima javljajte  :confused:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #28 poslato: 22. Jun 2016. u 14:06 »
Svaka čast na detaljnoj analizi Mario, pravi si detektiv.  :tu: Polako se slažu kockice vezane za putanju i trajanje tornada. Ako pogledamo tu najvjerovatniju putanju što si naznačio, vidimo koliko je tu zapravo bilo sreće u nesreći što su uglavnom njive i polja stradali.
PS. Dobrodošao na forum!


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #29 poslato: 22. Jun 2016. u 14:50 »
Ovo je pogled sa zgrade u naselju "Streliste" u pravu si, a i scenario i putanja su sasvim izvesni rekao bih.
Btw pijavica je nestala negde na teritoriji same rafinerije

Van mreže maxer

  • *
  • Poruke: 141
  • Starost: 58
  • Lokacija: Beograd - Zvezdara.
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #30 poslato: 22. Jun 2016. u 15:07 »
Mario92,
Svaka čast na volji i uloženom radu oko ovog tornada  :comeon:  :laie:


Ovaj snimak dobro dočarava dimenzije vrtloga:
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=6yJJFEmlcQM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=6yJJFEmlcQM</a>
« Poslednja izmena: 22. Jun 2016. u 15:31 maxer »

Van mreže Mario92

  • Poruke: 7
  • Starost: 32
  • Lokacija: kod Siska
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #31 poslato: 24. Jun 2016. u 14:55 »
Evo update...

Pronašao sam većinu lokacija (sreća pa donekle poznam Pančevo). Nekoliko zanimljivih stvari je došlo u igru.



Prvo, narančasta linija (lijeva) je pokazala da je tornado bio razvijen još dalje na poljima od lijeve plave linije. Gdje točno, nemamo pojma jer nema neke fotke/videa iz drugačijeg kuta pa da se ti pogledi u to vrijeme križaju. Zato sam stavio poligon širi tu dalje jer može biti bilo gdje.

Ta lijeva narančasta linija predstavlja ovu fotku. Funnel kondenziran gotovo do tla, nema sumnje da ne postoji kontakt sa tlom i sigurno je nastavio sve do slijedećih linija. Sasvim sigurno je zapravo prvi kontakt bio i još nešto ranije od te fotke s obzirom kako tornado već izgleda razvijeno.




Druga (i treća) stvar su sad kompliciranije. To su ova dva pogleda s upitnicima koji poprilično odstupaju.

Počet ću sa lijevim, smeđim. U pitanju je ovaj video
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Rtc1rKwnGbI" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Rtc1rKwnGbI</a>

Po svemu sudeći to je prvi tornado kojeg spominje Naum. Taman ide u tom smjeru na području Dunava i vrlo vjerojatno je tu negdje i bio, možda baš i na samom Dunavu s obzirom koliko se vidi da podiže/prska oko sebe (lako moguće vodu). Koja je točno lokacija, putanja, početak i kraj putanje tog tornada, mislim da nećemo nikad znati. Možda se razvio i još tamo lijevo ispod Velikog Sela na onom velikom otoku (?) Dunava i prešao Dunav na drugu stranu gdje je Naum označio da ga je vidio.

Desni upitnik i tamno crvena linija pogleda je od ove slike.



To je područje gdje je tornado bio uzak na nekim slikama i videima. E sad nema niti jedne slike i videa koji potvrđuju kontakt sa tlom na tim poljima, ali funnel je kondenziran praktički 90% do tla i teško je vjerovati da nema kontakt sa tlom.
Po mom mišljenju to je sasvim sigurno u pitanju tornado koji je bio kod rafinerije, ali u svojoj "rope out" fazi.

I tu mi sad dolazi do pomutnje jer Naum kaže
Citat
Btw pijavica je nestala negde na teritoriji same rafinerije
.
Nestala u kojem smislu? Izgubila kontakt sa tlom ili u potpunosti nestala bez vidljivog funnel-a?
Moram priznati da mi je teško povjerovati da je nestala u potpunosti bez funnela tako brzo iz onog debelog funnela. Ovakav tornado često ima ovu rope out fazu kad se funnel stanji i tek onda u potpunosti nestaje.


Bojim se da nećemo moći puno više stvari znati što se tiče putanje. I dalje ne znamo gdje je tornado točno započeo, a niti završio ako je još bilo kontakta i iza rafinerije. A da ne govorim o prvom tornadu o kojem ne znamo ništa konkretno.


Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #32 poslato: 24. Jun 2016. u 15:06 »
Nestao u potpunosti najverovatnije. Manja ostecenja su prijavljena na objektima na kraju ucrtane putanje, posle toga su sve njive.
Btw potrudio si se oko ove forenzike svojski, moram priznati.
Ako imas jos nekih pitanja ti pitaj, pokusacu da ti pomognem iako nisam bas imao vremena da ispratim ceo dogadjaj...

Van mreže Mario92

  • Poruke: 7
  • Starost: 32
  • Lokacija: kod Siska
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #33 poslato: 24. Jun 2016. u 17:07 »
Moguće da nije imao kontakt iznad ostatka rafinerije, ali da ga je imao ponovno na njivama iza rafinerije gdje ide pogled ove slike jer je očito jako nisko dolje.

Ali isto tako je moguće da je imao kontakt i cijelo vrijeme.
Može on imati kontakt s tlom, a i da ne radi nekakvu štetu po rafineriji. Jer vjerojatno je oslabio u odnosu na tamo kod manastira.

Nakon ove fotke koja gleda na te njive (tamno crvena linija), funnel se po jednom videu ubrzo podignuo i raspao i to mu je možda bio kraj putanje u tom slučaju.

Po toj opciji da je kontakt do tud ostao mogli bi pričati o putanji od minimalno 4 km. Minimalno jer ne znamo početak putanje.

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #34 poslato: 25. Jun 2016. u 09:46 »
https://m.youtube.com/watch?v=7Uyu3NJUIIY&sns=fb

Iz drugacijeg ugla...

Vidim sad da postoji snimak vec...

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #35 poslato: 26. Jun 2016. u 17:31 »
Prava sreća da nema mnogo povređenih, jeziv grad.

Nadam se da se maxer ne ljuti, uradio sam malu dopunu slike, pojedini elementi zahtevaju dodatno objašnjenje, ali nemam vremena za to, posle jedva dan kod kući moram nazad na put  :(



Mario, opet svaka čast na volji!

U drugoj temi si spomenuo ono što je evidentno da nema štete da podrži spominjani intenzitet. Rekao bih da u najboljem slučaju može biti neki nategnuti EF-2 intenzitet, mada je i to jako upitno (po F skali koju vi koristite brzine vetra su jednake samom kraju F1 i prvoj polovini F2 vrednosti).

Naume da li ste videli da je tornado podizao kola od zemlje (ali ne i bacao) i tako ih ispomerao ili ih je samo gurao?

Što se stubova za rasvetu tiče komplet rušenje je DOD 3 tj treći stepen oštećenja za ovu kategoriju objekata pod uslovom da su i ovi naši metalni (ako je stub i nestao u nepoznatom pravcu ovo ne važi), po vodiču za procenu štete ovo se dešava pri brzinama vetra izmežu 99 i 138 mph.

« Poslednja izmena: 26. Jun 2016. u 19:59 pavlovic »

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #36 poslato: 26. Jun 2016. u 19:06 »

Naume da li ste videli da je tornado podizao kola od zemlje (ali ne i bacao) i tako ih ispomerao ili ih je samo gurao?



Ne, pomerena su samo koji metar i to ne sva. Mozda samo ona koja su ostala u "leru".
Mislim da je preterano reci da ih je podizao ili okretao, ipak nije bila tolika jacina.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #37 poslato: 26. Jun 2016. u 19:19 »
 ^^

Hvala Naume!

Za što pravilniju procenu jačine je bitno skupiti što više slika ili što detaljnijih opisa štete.

Koga zanima NOAA-in vodič za procenu jačine tornada po EF (Enhanced Fujita) skali evo linka:

http://www.spc.noaa.gov/faq/tornado/ef-scale.html


Van mreže Mario92

  • Poruke: 7
  • Starost: 32
  • Lokacija: kod Siska
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #38 poslato: 26. Jun 2016. u 20:52 »
Meni je to odmah izgledalo kao F1 šteta (po krovovima i drveću) i jedino mi je onda bilo upitno što bi moglo podići na neki low end F2 je ovo sa autima i rasvjetnim stupovima.

Ali sad kad je Naum napisao da je to bilo tek takvo minimalno pomicanje auta po meni to sve više vuče na F1.

I upravo sam maloprije pogledao video od TV Pančevo gdje ima prikazane neke slike štete tu oko manastira i rafinerije i nakratko se u snimku vidi jedan rasvjetni stup koji je savijen pa bi to ipak bio DOD2.



Širi pogled



Osobno mislim da se tu oko tog stupa možda uplelo i raskidano drveće i/ili što bi ti stupovi mogli biti slabije građe.

Jer po meni je zanimljivo da niti jedan stup na pančevačkom putu nije savijen (to sam vidio iz drugog videa, a jedan se vidi tu desno na slici), a tornado je direktno prešao preko barem tri ta stupa na cesti prije nego što je došao do drveća i ovakvog stupa pokraj ograde.
Ovo je video sa pančevačkog puta. Svi stupovi u sredini su na broju, a ovaj savijeni je tamo negdje lijevo uz drveće i ogradu.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=aDvLgGSoc3o" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=aDvLgGSoc3o</a>

Tako da meni po tome, uzimajući u obzir okolnu štetu, taj/te stupove možemo zanemarit za podizanje na F2...

Još dve o krovu kod manastira






F1 je po meni najrealniji rejting s obzirom da je ovo kod manastira/rafinerije najveća vidljiva šteta.
Zanima se sad ponovno mišljenje Pavlovica nakon ovog s autima i stupovima.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Nezapamćeno nevreme u Pančevu 20.06.16.
« Odgovor #39 poslato: 26. Jun 2016. u 21:03 »
Svaka cast na ulozenom trudu nekolicini clanova,prikupljenim informacijama,objedinjavanja sve to u celinu-kockica po kockica :) Jedina bitna stvar koju nikada necemo znati je to da se tih vecernjih sati mozda jos neki tornado zakovitlao po njivama i poljima a da niko to nije video niti je pricinjena veca steta..
Definitivno nesto o cemu ce se dugo pricati, pisati,diskultovati.. Pisao sam vec o tome kako se trebamo navikavati na neke ekstreme sto u letnjim sto u zimskim mesecima,jer priroda nije vise tako umerena i lako predvidljiva na ovim prostorima kao nekad..