Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Proleće 2017  (Pročitano 53472 puta)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Proleće 2017
« Odgovor #40 poslato: 30. Mart 2017. u 17:26 »
Dosta je toplije od prosjeka i kiše ima premalo s obzirom da je i zima bila suha.
Treba doći kišno ljeto da ovo popravi.
Sada si me povuk'o za jezik ili prste. Kisno leto ce 90% biti ako april bude kisovit i hladan. Ako bude april suv i topao, leto ce biti susno i toplo 100%. Od 1998-e vodim statistiku i nesto kontam "po aprilu se leto poznaje". Moram ovo da ubacim u temu zanimljivosti da mi sa strucnog aspekta objasne ovaj "fenomen" meteorolozi profesionalci. Maj je uvek kisovit 90% svake godine i najkisovitiji mersec u godini, ali april nije i ume da bude jako suv.

Evo primera u zadnjih 20 godina od kad pratim vreme u mom podrucju (Centralni Balkan).

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Proleće 2017
« Odgovor #41 poslato: 06. April 2017. u 22:51 »
Da se osveži malo i ova tema.

Sve mi se čini nekako gledajući karte, da bi tamo za 7,8 dana mogli da imamo konkretniji prodor sa severozapada, što se kaže po ustaljenom rasporedu. Dakle u ciklonskoj seriji na severu Evrope, prateći anticiklon prolazno dobije "vetar" u leđa i širi svoj greben ka Britaniji i Islandu, što omogućuje ciklonu koji je tada centrom negde u Skandinaviji, ili iznad Balktika da svoju izraženu dolinu spusti ka jugu.

Pogled na ensemble, tj. na njihov prikaz pokazuje da je to još sve upitno, što je logično u dalekim satima. Ipak, ima jedna stvar. Obratite pažnju kako višegodišnji temperaturni prosek na 850mb ima tendenciju pada baš ka sredini aprila. Logično se zaključi da je kroz posmatrani referentni period u ovom dobu često bilo izraženijih zahlađenja :

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Proleće 2017
« Odgovor #42 poslato: 08. April 2017. u 17:47 »
 ^^ Jeste bilo izraženijih zahladjenja, ali zavisi koliko će i da potraju. U godinama kao što su 2001-a, 2002-a, 2004-a, 2005-a, 2010-a i 2014-a čim se takva zahladjenja oduže praćeni ciklonskom cirkulacijom, uglavnom ostave ogromne posledice na nastupajuće leto. Bilo je zahladjenja i 2008-e, 2009-e, 2011-e i 2012-e, ali nisu dugo potrajala kao ovih prvo navedenih godina. Kišan i hladan april uvek prati kišan i hladan maj, a u junu šta bude bude. Uglavnom ga prate velike letnje oluje ili čak cikogeneza pa se ne razlikuje mnogo od maja, a letnje oluje se premeste ili produže i na mesec jul kao 2005-e, 2009-e i 2010-e. Od leta onda ostaje da se ućari druga polovina jula i avgust sa po kojim jačim hladnim frontom praćenim letnjim olujama. Ako ensembli obrišu silnu kišetinu i zahladjenje u drugoj polovini aprila i svedu na polećno-letnje nestabilnosti, takav scenario osim 2012-e kad je bilo pola-pola iz krajnosti u krajnost sledio je topao i nestabilan maj koji je imao segmente juna 2010-e i 2016-e ili jula 2014-e. Topli i suvi majevi kao 2000-e, 2003-e i 2015-e su unikatni i prava su retkost. U kom pravcu ide ova godina, znacemo u naredne dve do tri nedelje. Ne bih voleo april kao u prvim pomenutim godinama ili da bude topao kao prošle godine i 2013-e ili pre toga 2007-e i 2000-e. Voleo bi da ni jedan od scenarija se ne ostvari. Pristojan april bi bio nešto kao 2006-e, 2008-e ili 2012-e. To je neka sredina i biće zanimljivije prognozirati leto. :huh:

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Proleće 2017
« Odgovor #43 poslato: 08. April 2017. u 19:12 »
@ Stefane

Zdravo! Koliko je u Valjevu palo mm do sad u aprilu?
Koji je prosek za april?

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Proleće 2017
« Odgovor #44 poslato: 08. April 2017. u 19:35 »
@ Stefane

Zdravo! Koliko je u Valjevu palo mm do sad u aprilu?
Koji je prosek za april?
63mm je prosek, a palo je oko 5mm.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Proleće 2017
« Odgovor #45 poslato: 09. April 2017. u 08:13 »
Pa juce ili prekjuce sam gledao svi su vise isli na gore.... Dobro okrenuo pricu ec, samo se nadam da nas ne zakaci neki mraz mada je ovo ipak daleko...

Van mreže majstoric17

  • *
  • Poruke: 137
Odg: Proleće 2017
« Odgovor #46 poslato: 10. April 2017. u 12:55 »
Ne pamtim odvratnije proljeće od ovog. Zatopljenja su preizražena, a zahlađenja donesu vrlo malo do nimalo oborina.
I ovaj će mjesec vjerojatno biti topliji od prosjeka, možda ne tako ekstreman kao prošli mjesec.
Kiše jednostavno nedostaje i to jako. :(
Suho i vruće ljeto na ovakvo proljeće nije poželjno.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Proleće 2017
« Odgovor #47 poslato: 10. April 2017. u 16:41 »
Suho i vruće ljeto na ovakvo proljeće nije poželjno.

Da li će biti suvo proleće, videćemo posle fronta 16-og i da li sledi ciklogeneza uz zahladjenje i prudužava li se na maj. Ako to zahladjenje ne potraje i usledi toplotni talas, onda iz dugogodišnjek iskustva mogu bar da pretpostavim da nam sledi baš takvo leto. Ciklon za Vaskrs je vrlo interesantan i koloko On potraje, takvo će nam 90% biti proleće i 80% leto. GFS crta oko 19-og i 20-og neki toplotni talas

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Proleće 2017
« Odgovor #48 poslato: 10. April 2017. u 17:49 »
 ^^ Samo malo ozbiljnosti ljudi, bilo bi lepo, da ne pisemo bas ovakve poruke, i ova tema je za prognoze, svakako ne za kukanja (ja bih prvi mogao da kukam na nedostatak kise, obzirom da je ovde palo svega 3mm od prosle ciklonske aktivnosti) a ni za neku alternativnu "meteorologiju".  :) da me niko ne shvati pogresno, postujem svacija zapazanja i te neke "metode" prognoziranja vec u aprilu kakvo ce nam leto biti, ali sam svakako misljenja da bismo morali takve stvari da pisemo u temi koja nije vezana za prognozu vremena, jer to jednostavno nije prognoza. I da, ukoliko neko oseti potrebu da odgovori na ovu moju poruku, neka to uradi preko privatnih poruka, ili u pricaonici, da ne bismo zatrpavali ovu temu. Hvala.  :tu:

A da ne bih i ja samo pisao van ove teme, postavicu, za pocetak, meteogram GFS-a za naredni period, za moje mesto:



Dakle, neke vece kolicine padavina u narednih deset dana, prema 6Z izlazu GFS modela ovde ne bi trebalo da bude, iako bi bilo pozeljno da padne ozbiljnija kisa, svakako. EC za sada daje nesto vise padavina i mom kraju, pa cemo to ispratiti, uz nadu da svi dobijemo jednu pravu prolecnu kisu. Sredinom meseca nas ocekuje zahladjenje usled fronta sa sverozapada. Koliko ce ono biti izrazeno ostaje nam da vidimo. Vrlo je moguce da do kraja meseca imamo smene toplijih i hladnijih dana usled prodora novih frontova sa severozapada koji bi nam, svojim prilaskom prvo podizali temperature, a zatim, nakon njihovog prolaska i donosili zahladjenja. Postoje naznake da ima sanse za tako nesto, postavljanjem AC-a nad Atlantik, i prisustvom hladnijeg vazduha nad severnim Atlantikom, nad severom Velike Britanije, kao i nad Skandinavijom, sto bi dovodilo do obnavljanja ciklonske aktivnosti na severozapadu, do frontova, koji bi se, u vecoj ili manjoj meri "spustali" i nad Balkan, i "kacili" i nas, sto modeli trenutno i "vide"
« Poslednja izmena: 10. April 2017. u 23:25 Mile94 »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Proleće 2017
« Odgovor #49 poslato: 10. April 2017. u 18:39 »
Jel ima jos nekog kome je zabavno kad majstoric napise nesto?  Meni jeste  :grin:

Nimalo naivno zahadjenje posle Uskrsa...  Ne svidja mi se a realno kome se pa svidja...



Van mreže СрпскиСељак

  • *
  • Poruke: 158
  • Lokacija: Србија
Odg: Proleće 2017
« Odgovor #50 poslato: 11. April 2017. u 05:54 »
Nema nista od toga

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Proleće 2017
« Odgovor #51 poslato: 12. April 2017. u 19:52 »
Kakav gfs 12z... :facepalm:  Za april ovo je ono slicno kao u januaru... Pratim ovu promenu posle Uskrsa i nadam se da se nece ostvariti ovo sto dade gfs veceras... A taman su 2 modela u svojim poslednjim izlazima dali slabo zahladjenje, mislim na Ec 0Z i crpckiceljak 2.21 0z od juce.... Bas me zanima sta ce reci Ec veceras...


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Proleće 2017
« Odgovor #52 poslato: 12. April 2017. u 21:10 »
Nema tu šta da boli glava, vreme tera svoje... a ovo ako se ostvari je stvarno pojava vrednja pažnje  :comeon:

Pustite vi to da je šteta za poljoprivredu i to... to znamo, ali je ovo meteo a ne agronomski forum. I PS to bi ponajpre mi sa sela trebali da strahujemo, a kao što vidite na mom primeru.... dakle vreme iznad svega, jer ponavljam, ovo je meteo forum.

Elem, i EC vraća takođe ozbiljnije zahlađenje, samo malo blaže od GFS-ovog.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Proleće 2017
« Odgovor #53 poslato: 12. April 2017. u 23:24 »
Sad treba da diskutujemo o necemu sto se mozda nece ni desiti ali ajde... Prvo nije mu vreme Kimi, ne mozes dobiti neki  sneg ovako koji bi se zadrzao...Znaci verovatno kisa na od 3 do 5,6 stepeni mozda ali mozda sneg koji se topi i toliko a posle verovatno dan, dva mraz ili onaj na 2m ili onaj prizemni i koji moze biti jaci i koji sad ima sta da osteti... Sto znaci ovakva eventualna promena bi samo stetu napravila i nista drugo... A jedno je analizirati i diviti se sa meteorolskog aspekta a drugo je zeleti da se to desi bez obzira na posledice... Mozda zivis na selu ali ne verujem da zivis od sela znas u kom smislu mislim a ima puno ljudi koji prezivljavaju od poljoprivrede iako ja nemam veze sa poljoprivredom ne zelim drugima takvu da kazem nesrecu i zao mi kada se desi... Ne zelim sad da nesto moralisem itd. realno nema nikakve svrhe i sta god mi rekli nema uticaja na to kakvo ce vreme biti... Ali mozemo da prodiskutujemo i razmenimo misljenja... Nije ovo poljo forum ali niko ovde i ne prica o tome kako se sadi voce ili povrce ili kako se prska vec kakav uticaj ima vreme na to...
Izvinjavam se za off...

Evo sta kaze ec za aj da kazem priblizan termin...Zanimljivo mi koliko je dvadestica blizu :) Kada se pogleda sinopticka situacija sve je jasno :)

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Proleće 2017
« Odgovor #54 poslato: 13. April 2017. u 01:53 »
Да нема временских екстрема и да је време по мери већини становништа, тешко да би и било и овог форума, према томе...  :D

Није снег у Априлу толико неуобичајена појава, сећам се скоро целодневне лапавице пре неку годину, а такође средином месеца 1996 и 1997 године је у Београду ако се не варам измерено 7 cm снега, проблем је што је исувише рано кренула вегетација.

GFS 18 z и даље форсира јак продор са североистока и он је чини ми се и најхладнији од свих опција.

Чињеница да од понедељка имамо захлађење и температуре испод просека које ће се задржати можда и до краја месеца, за среду и четвртак енси показују скоро - 5 C по висини.



« Poslednja izmena: 13. April 2017. u 02:04 Медо »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Proleće 2017
« Odgovor #55 poslato: 13. April 2017. u 08:25 »
Do Uskrsa znamo za dalje videcemo  :) Ni Ec 00z glavni nista bolji cak i hladniji cini mi se... Dobro je sto je jos relativno daleko...

« Poslednja izmena: 13. April 2017. u 10:31 Mile94 »

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Proleće 2017
« Odgovor #56 poslato: 13. April 2017. u 13:30 »
Nema tu šta da boli glava, vreme tera svoje... a ovo ako se ostvari je stvarno pojava vrednja pažnje  :comeon:

Pustite vi to da je šteta za poljoprivredu i to... to znamo, ali je ovo meteo a ne agronomski forum. I PS to bi ponajpre mi sa sela trebali da strahujemo, a kao što vidite na mom primeru.... dakle vreme iznad svega, jer ponavljam, ovo je meteo forum.


Da se složim, od reči do reči. Ovo je stručni forum, zato činjenice momci, činjenice i analize, a žalopojke i želje na nekom drugom mestu ...

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Proleće 2017
« Odgovor #57 poslato: 13. April 2017. u 13:56 »
Ma ko zna sta ce biti 6z pomerio prodor. Pogledajte najnoviji prosek EC00z trenutno za BG. Trenutno oko same 0. Vec u sedmom danu imamo ogroman kupus vise nego sto je prosecno i  za 15 dana. Oko 20. aprila ima oko 30C razlike medju ensima od preko 20 do -10. Ko zna sta ce ispasti, iako ja ne bi voleo neko jace zahladjenje.

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Proleće 2017
« Odgovor #58 poslato: 15. April 2017. u 02:39 »
Trenutno su EC i GFS složni oko temperature za četvrtak kad bi i u nižim predelima moglo biti snega ( što je poslednjih godina bilo retko i tokom zime ), ali bi padavine bile slabe.  Moglo bi da se desi ( iako su šanse prilično male ) da u nekim mestima više snega padne sad u aprilu, nego što je palo u decembru, februaru i martu zajedno.

ECMOPIT12_144_2

GFSOPIT18_144_2

GFSOPIT18_144_5

GFSOPIT18_144_4

GFSOPIT18_156_25

Van mreže majstoric17

  • *
  • Poruke: 137
Odg: Proleće 2017
« Odgovor #59 poslato: 15. April 2017. u 12:41 »
Ec je grozan po pitanju oborina.
Vidi do 10 mm oborina.