Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jul 2017.  (Pročitano 58687 puta)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #140 poslato: 22. Jul 2017. u 16:35 »
Gubim nadu da i ponedeljak i utorak nešto mogu doneti. Akcija je 100% sigurna u Mađarskoj, Rumuniji i Bugarskoj, a za kod nas - videćemo. Jučerašnji dan je trebao da donese razvoje, pa današnji, i na kraju ništa.
Za to vreme ostatak Evrope se sprema za novu rundu nestabilnosti. Bukvalno čitava Evropa ih ima. Ovo je savršena sinoptička situacija za Evropu.





Za to vreme kod nas ponovo vrelina.

Ovo je, stvarno, ekstremna situacija, da centralna Srbija nije imala gotovo nikakve organizovane oluje. Niti jedan linijski sistem se nije formirao u Bosni, pa prešao preko Srbije. Sve što je konkretno bilo, bilo je kratkotrajno. Da nije bilo akcije tokom maja u Vojvodini, ovo bi bio užas po pitanju konvektivne sezone u Srbiji.

Nadam se da se ovo neće ponoviti sledeće godine. Zaređale su se užasne godine: 2011, 2012, 2013, 2015, 2017.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #141 poslato: 22. Jul 2017. u 18:02 »
Gfs 12z za utorak dobro posle 6utc ali pogledajte jugozapad Rumunije... U jednom terminu i 40(naravno da znam da broj ne znaci mnogo osim da gde je veci tu su vece sanse za jace nestabilnosti)... Vojvodina ima sanse i u ponedeljak... Pa valjda sad bude nesto konacno i ovde kod nas...

Van mreže tachion

  • *
  • Poruke: 66
  • Lokacija: Novi Beograd, blok 45
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #142 poslato: 22. Jul 2017. u 20:52 »
Barte, i ostali, ne bih da mračim i da skrećem sa teme, ali ovo stvarno više nema smisla.

Ne pamtim skoro da se desilo ovoliko fail-ova vezano za kišu i prognoziranje temperature.
Iz mog skromnog, baš amaterskog ugla, ovo opet ne lični ni na šta, i ko zna koji put ćemo biti ispaljeni sa kišom ili ćemo je dobiti na mrvice, što znači bolje da ni ne dolazi.
Držimo se za slamke spasa, ali one nikako ne dolaze ili opet, dolaze na kašičicu i to samo u pojedinim delovima zemlje.

Izvinjavam se za Off, ako treba ,admini, moderatori, brišite moju poruku, ali prosto, bilo mi je na duši da iznesem tptalno razočaranje ovim letom.
Nije da sam očekivao bog zna šta, ali ovakve fejlove, nisam mogao da pretpostavim.
The temperature is always perfect.
The Zen masters

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #143 poslato: 22. Jul 2017. u 22:42 »
EC je ok za utorak za Beograd i okolinu, Smederevo, delove Backe, Banat, Stig..ajde bar negde da padne kise nesto...

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #144 poslato: 22. Jul 2017. u 23:19 »
EC je dosta ublazio temperature za poslednju nedelju jula.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #145 poslato: 23. Jul 2017. u 08:36 »
Hajde EC popusti sa tom suvocom za sredu, kako si tvrdoglav..lepo kazem model koji je resio da nas u pustinju pretvori.

Sa druge strane GFS ensi skroz korektni i za utorak i za sredu.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #146 poslato: 23. Jul 2017. u 09:18 »
GFS malo po malo ublažio energiju za ponedeljak i utorak, kao i smicanje. Najjači razvoji ostaju prvo severenije i zapadnije, a onda u utorak odmah preko granice istočnije.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #147 poslato: 23. Jul 2017. u 09:35 »
Što se tiče Beograda, tu je GFS uporan i u svakom izlazu daje 10-20mm od ponedeljka uveče do utorka ujutru. Drugi modeli šetaju, juče je npr. ARPEGE dobro pratio GFS sa padavinama. Danas se on predomislio, ali je padavinski bolji GEM koji je do danas davao malo padavina. ICON jedva da i daje išta i to tek u utorak nakon prolaska fronta. EC neću ni da komentarišem, ja ne znam da li je taj model od početka leta nacrtao ijednom preko 5mm za narednih 180h.
Mislim da generalno nisu velike šanse za neku kišu, jer trebaće mnogo sreće da se razbije maler. Verovatno će sve proći sa nekim kraćim pljuskom i to je to.
Ono što je izvesno je zahlađenje u utorak, a ova dva dana ćemo nekako preživeti.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #148 poslato: 23. Jul 2017. u 10:03 »
 ^^ Evo konkretno za moj kraj Ec ucrtao 11mm za 180h  :grin:
Sve nas ove sezone nervira taj Ec,ali treba biti realan jer na kraju u vecini situacija ispadne po njegovom..  Ajd da razumem zimi kada treba mnogo stvari da se pokopi za sneg i zimsku situaciju- ali da treba mnogo i za obicnu kisu *_*
Od svih onih silnih radrarskih odraza sinoc,ispade da je samo nekoliko mesta dobilo konkrertniju kisu,za nepoverovati  :huh: Cele sezone jos nas nije zakacio nijedan sistem koji pokriva polovinu ili trecinu teritorije RS,u onim situacijama gde ne moze " samo tvoj kraj da promasi" vec se postavlja pitanje dal ce pasti 20,30,40mm. To ove godine nismo videli.. Odoh skroz sa teme,mozda je bolje za meteo chat..

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #149 poslato: 23. Jul 2017. u 10:08 »
^^ Haha, dozvah nekako 8mm za ponedeljak i utorak, potpisujem odmah. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #150 poslato: 23. Jul 2017. u 10:28 »
 ^^ Losmi kada se sve skupi imate i preko 10mm kada se gleda ceo Bg na yr.no e sad po opstinama ne znam :grin: Cak i za danas naso neke padavine  :)
Stvarno fantastican ec  :blush: za Nis daje cak 5.7mm do petka... Ovo se nije desilo ovog leta  :pleasantry:

E sad ozbiljno ono sto se meni najvise svidja da nema ovakvih vrucina po ec-u do kraja jula  :tu:
« Poslednja izmena: 23. Jul 2017. u 11:36 Bart »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #151 poslato: 23. Jul 2017. u 17:16 »
Tek sad bacih pogled..

Ala su se raspištoljili modeli finije rezolucije za utorak samo tako. Aladin, WRF-ovi sa meteoadriatic-a takodje, napumpanih padavina (iliti lila boje za padavine kod WRF-ova) ne fali za pojedine delove zemlje.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #152 poslato: 24. Jul 2017. u 07:41 »
Znao sam da je bilo samo pitanje trenutka kada će GFS krenuti za ostalim modelima i pobrisati padavine za večeras. I tako od 20-30mm iz prethodnih izlaza ostade samo par mm za sutra ujutru. Izgleda da je tako moralo. Za večeras 0.0mm. I ostali modeli su pobrisali sve padavine ta večeras i drže par mm za sutra ujutru. Da će makar to utešno zahlađenje da dođe s obzirom da kiše nećemo gledati.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.894
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #153 poslato: 24. Jul 2017. u 08:04 »
Ma ne treba sada pratiti modele, oni su svoje rekli, sada je nebo i satelitska aktuelno do sutra ujutru, deluje da bar u Vojvodini kiša neće omanuti, e sada gde 3 gde 33 mm to je pitanje, ipak zahladjenje je izvesno  :)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #154 poslato: 24. Jul 2017. u 08:35 »
Da, Vojvodina stoji nešto bolje sa padavinama, pogotovo Bačka i tu je realno da padne i 20-30mm lokalno. Ali zato Beograd 1mm, Niš 1mm. Neverovatno je kako su i modeli naučili da prepoznaju konvektivne rupe. Ali ajde, neka padne i tih 1mm, i to je kiša.  :)



Ja i dalje ne mogu da verujem šta se dešava na kartama. Uskoro izlazi i EC koji je sinoć davao lepih 10mm. Valjda preživi makar nešto od toga.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 825
  • Starost: 40
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #155 poslato: 24. Jul 2017. u 08:49 »
pa ovo je smesno, ucrta gfs 3mm za moj kraj, nema ove godine leba od nestabilnosti, sacekacemo kisu, ali iz nekog jesenjeg ciklona, tzv natapacu  :D a madjarska, rumunija, bugarska,bice ovo sezona za pamcenje kod njih... u sledecoj turi je grcka na redu verovatno   :rotf:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #156 poslato: 24. Jul 2017. u 08:50 »
Pa gde okači taj ICON kolega... on je uvek večiti pesimista sa padavinama, slično kao EC ove sezone.  :grin: I u ono malo situacija sa padavinama što sam gledao (evo poslednja ono između subote i nedelje) on nije davao apsolutno ništa. Tako da je on preterano pesimističan po meni, čak i po merilima ove sezone.

Za moj kraj GFS manje više konstantan, modeli finije rezolucije takođe generalno optimistični, e sad neko više neko manje.

Kandidat da na nešto većoj površini dobije konkretnije padavine je defintiivno jugozapad zemlje.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #157 poslato: 24. Jul 2017. u 09:19 »
Ovo su ukupne padavine ec-a do petka do 11h

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #158 poslato: 24. Jul 2017. u 09:20 »
Za Beograd je GFS bio veoma konstantan sve do jutros, i onda bum.
A taj ICON model stvarno jeste loš za padavine, pogotovo konvektivne, ali mora i on nekad da pogodi. :)
EC je takođe izbrisao padavine za večeras, ali je sačuvao 10-ak mm za sutra prepodne, tako da je to model koji najviše padavina daje za ovaj deo Srbije, verovali ili ne. Takođe, on daje jako ravnomeran raspored padavina za Srbiju 10-20mm u proseku.

A ESTOFEX naravno nije izdao prognozu, kao i uvek kad se akcija premesti u istočnu polovinu Evrope.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #159 poslato: 24. Jul 2017. u 10:13 »
Dodadan sam sa porukama jutros, ali još ovo moram da prokomentarišem. Zanimljivo je da je sa jutrošnjim smanjenjem količine padavina na GFS-ovim kartama došlo do naglog pojačanja termičkih i dinamičkih parametara nestabilnosti. Ako se ovo ostvari, biće to ubedljivo najnestabilnija atmosfera ove sezone i prosto bi bilo neverovatno da razvoji izostanu. Situacija u 5 popodne i u 5 ujutru:





padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm