Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Decembar 2020  (Pročitano 32119 puta)

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Decembar 2020
« Odgovor #20 poslato: 22. Decembar 2020. u 20:26 »
Почињу модели полако да се слажу око проласка фронта и формирања секундарног циклона, ту мислим на EC, GEM, ICON и UKMO. Једини који тренутно одступа је GFS. Он види брзо премештање секундарке, па је у суботу поподне центар већ негде јужно/југоисточно од нас, па је тај други талас падавина скроз осакаћен.

Са друге стране остатак екипе види спорије премештање дуж Јадрана, па је тај други талас падавина издашнији, таман кад се лепо распореди хладноћа.
По тренутној ситуацији, од суботе поподне снег би падао у већем делу земље. За неке детаљније анализе и лицитирања ћемо сачекати још дан/два.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2020
« Odgovor #21 poslato: 22. Decembar 2020. u 20:54 »
Upravo to, GFS je usamljen u tom scenariju, iako se on čini razumski nekako realniji kao sama putanja.

Scenario koji drugi daju daje prostora za dosta više padavina, ali naravno posledično tome zahlađenje i prelazak kiše u sneg u nizijama stiže nešto kasnije. Ono što je svakako izvesno je da će svaki m nv značiti i više snega u prizemlju.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže milandijana

  • milan
  • *
  • Poruke: 264
  • Starost: 47
  • Lokacija: crepaja
Odg: Decembar 2020
« Odgovor #22 poslato: 22. Decembar 2020. u 23:19 »
Evo i gfs 18z se prikljucio ekipi sto se tice snega u nedelju.a i icon je dobar. :morning:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2020
« Odgovor #23 poslato: 23. Decembar 2020. u 00:00 »
Upravo tako, desilo se neizbežno.

U petak sve kiša, posebno obilnija u donjem Podirnju, Sremu i južnijoj polovini Vojvodine. U južnoj polovini zemlje značajno manje padavina.

Onda u subotu prepodne nailazi taj novi izraženiji talas sa kišom, koji bi postepeno prelazio u susnežicu i mokar sneg, prvo na zapadu. Od večernjih časova u većini predela sa padavinama susnežica i sneg. Po svemu sudeći, sneg je moguć sve do nedelje sredinom dana.
Temperaturno najkritičniji je jug i istok, dok bi na (krajnjem) severu bilo uglavnom suvo.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.609
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Decembar 2020
« Odgovor #24 poslato: 23. Decembar 2020. u 00:59 »
Ako ništa drugo barem će biti obilnijih padavina gotovo u celoj zemlji.  Došli smo do toga da se zadovoljavamo sa snegom od jednog dana. Daj šta daš, jer tako smo u mogućnosti. :( . Na kraju će decembar u zaustavnom vremenu da se i zvuče sa padavinama.

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Decembar 2020
« Odgovor #25 poslato: 23. Decembar 2020. u 07:58 »
Problem koji mene brine i koji ja uocavam, jeste sto hladnoca po visini ovde kod mene probija u subotu pred mrak, a do tada samo kisa, dodje taj hladniji vazduh do Nisa, ali prema meni jedva da se pomera...predeli juznije od Leskovca bi mogli dobiti obilnu kisu, ali vrlo malo snega...to forsiraju pojedini modeli ( npr. EC)...

Sve zavisi od putanje i kretanja, ali ja se iskreno nadam da mi ovo ne napravi problem :facepalm: racunam, ima mesta pretumbacijama, jos 80tak sati...

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 40
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Decembar 2020
« Odgovor #26 poslato: 23. Decembar 2020. u 08:35 »
Po meni najvaznije je da padne obilan sneg na Kopaoniku da proradi sto vise staza, a mi u nizijama cemu da se nadamo kad na Kopu nema snega. Kod mene u Valjevu u nedelju ocekujem do 10cm sto i nije lose.

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Decembar 2020
« Odgovor #27 poslato: 23. Decembar 2020. u 10:51 »
Opet blic zima od dan dva... Sta je sa pravim zima a bar 10ak dana hladno snežni sa ledenim danima... Skroz glupa zima za kraj glupe godine

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Decembar 2020
« Odgovor #28 poslato: 23. Decembar 2020. u 11:22 »
Bezveze , vec od ponedeljka prolece i temperature preko 10 stepeni , samo na planinama da ne otopli da barem ostane sneg koji padne.

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Decembar 2020
« Odgovor #29 poslato: 23. Decembar 2020. u 19:57 »
Svi modeli saglasni, da ja sneg necu dobiti :D za sada samo kisurina, hladan vazduh zapeo izmedju Nisa i Leskovca...sipak

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Decembar 2020
« Odgovor #30 poslato: 23. Decembar 2020. u 22:35 »
Leskovac od -5 došao na +5, ec je posle prolaska fronta hladan ali to je već kasno. Ne sekiraj se Darko SU, mart neće da nas promaši.
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže koleZmn

  • *
  • Poruke: 144
  • Lokacija: Zemun
Odg: Decembar 2020
« Odgovor #31 poslato: 24. Decembar 2020. u 00:51 »
Kako stvari stoje vidim ja da mi u Beogradu necemo videti pahulje ni za vikend a ni u narednih nedelju dve..


Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Decembar 2020
« Odgovor #32 poslato: 24. Decembar 2020. u 09:27 »
Od snijega nema ni s... govorim za predele juzno od Krusevca i Niša, za nedelju, a i subota je upitna ;)


Bice ovo jos jedna, ali ovog puta BAŠ velika ispala...

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Decembar 2020
« Odgovor #33 poslato: 24. Decembar 2020. u 09:55 »
Gde ode sneg koji trebao da pada kod nas...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2020
« Odgovor #34 poslato: 24. Decembar 2020. u 10:58 »
Kako mlati ovaj GFS to je čudo jedno.

Ajde što je najškrtiji  i najjužniji s padavinama u subotu, nego je na uštrb toga još i najtopliji. Nigde logike..
Za nedelju da i ne pričam, ode mu sredinom dana 0 izoterma u Sloveniju..gluposti.
Apsolutno niko od drugih modela ga ne prati.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.816
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2020
« Odgovor #35 poslato: 24. Decembar 2020. u 12:26 »
Da i ja gledam od juče i ne mogu da se načudim koliko se razlikuje od drugih modela ...

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Decembar 2020
« Odgovor #36 poslato: 24. Decembar 2020. u 12:32 »
Pričamo o frontu koji više liči na sredinu novembra nego na kraj decembra , smešno , bilo bi dobro da barem planine nešto dobiju.

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2020
« Odgovor #37 poslato: 24. Decembar 2020. u 13:14 »
Kolko se cesto desi da GFS ovako omasi a EC pogodi u zimskom periodu? Iskreno nisam siguran da se u poslednjih par godina secam nekog takvog scenarija. Ako se ostvari, sneg koji bi pao na planinama krenuo bi da se topi pocetkom sledece nedelje. Takodje gledajuci GFS, naredni period svakako iznad proseka sto se temperatura tice, ako uopste ima smisla gledati prosek danas kada su zime znatno toplije nego pre 30 godina...

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.149
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Decembar 2020
« Odgovor #38 poslato: 24. Decembar 2020. u 13:14 »
Meni ovo vise lici na neko prolecno zahladjenje, osim kise na +2C Macva snega gotovo da nece i videti, nakon ovoga naglo otopljenje....Kao mart mesec

Sent from my H3113 using Tapatalk


Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 10,0мм
Година:76.7mm

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Decembar 2020
« Odgovor #39 poslato: 24. Decembar 2020. u 14:03 »
 ^^ И мени је чудно колико је забиџио GFS, тера по свом и ни макац. Опет са друге стране прилично усаглашени ансамбли са главним у овом 06z, што није био случај у претходним.



Не знам шта да мислим, могуће да се EC и GFS нађу на некој средини данас..