Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2022  (Pročitano 26898 puta)

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2022
« Odgovor #20 poslato: 08. Januar 2022. u 11:17 »
После јутрошњих излаза доста тога се променило на боље, већина модела су се сложила макар за наредна 3 дана, осим ЕЦ-а који је убедљиво најтоплији , мислио сам да је баг али и просек му је тек за нијансу бољи. Буквално је сам против свих. ГФС се поприлично поправио , Икон је у свим излазима исти, Гем такође.. И модели фине резолуције који узимају улазне податке од ЕЦ-а се разликују од самог ЕЦ-а.. Количине су од 20 до 35мм и ту су махом сложни..

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2022
« Odgovor #21 poslato: 08. Januar 2022. u 11:24 »
U ponedeljak će po svemu sudeći biti sasvim solidnog snega u dobrom delu Srbije. Temperatura jeste granična i u prizemlju i na visini, ali ne vidim razlog da ne budu sve padavine u obliku snega kako to daju većina modela, mislim da EC preteruje sa tim klinom toplog vazduha sa severoistoka.
Konkretno za Beograd trebalo bi da bude tu 10-ak cm u nižim i 15-ak cm u višim delovima grada. Ono što je dobro za snegoljupce je što bi nakon snega usledila barem 2-3 ledena dana, pa bi ta idila potrajala malo duže nego kod onog decembarskog snega. Šta će biti dalje videćemo. GFS forsira inverziju i zadržavanje hladne vazdušne mase u nedogled, EC daje izražen topli front i zonalni dotok toplijeg vazduha već od petka. Sve u svemu, nekoliko pravih zimskih dana su pred nama.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2022
« Odgovor #22 poslato: 08. Januar 2022. u 16:12 »
Pre 2 nedelje sam nekim prijateljima rekao da će 10. januara (možda) biti snega u Beogradu i čitajući komentare na forumu (maltene da ne pratim modele) izgleda da će tako i biti.
Naravno - nisam ja bio posebno pametan ili "vidovit" pa da pre 2 nedelje "vidim" sneg (pojma nisam imao kakvo će vreme biti oko 10. januara jer znam da je prognoza za 15 dana najčešće veoma nepouzdana) ali postoji određena "tradicija" da me po povratku iz tropskih krajeva (u periodu januar - mart) često dočeka sneg čak i u situacijama kada je pre toga bilo toplo vreme u Beogradu.
Ostavljam vama koji pratite modele da pišete preciznu prognozu a "naš čovek" (sa foruma) na aerodromu će srediti da pista bude čista  :D a kakva će biti situacija na ulicama u gradu (videli smo kako je izgledao BG pre mesec dana, kada je dosta vlažnog snega palo u nedelju tj. u neradnom danu) ... to već zavisi od nekih ljudi koji nisu na ovom forumu  ;)

Pozdrav sa lokacije gde je Tmax maltene svakog dana 30-31C uz temp. okeana 29C ... a ponekad je CAPE 4000-5000J/kg.


Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2022
« Odgovor #23 poslato: 08. Januar 2022. u 16:23 »
A bre @ Profi napisi lokaciju, nije fer ovako.. :grin: :laugh:
Pogotovo za nas geografe.. :)

Van mreže valjevac

  • **
  • Poruke: 605
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Januar 2022
« Odgovor #24 poslato: 08. Januar 2022. u 22:42 »
Gledajući ovu prognozu za ponedeljak, smatram onako laički da će centralni i zapadni predeli proći najbolje što se kaže, sad o par centimetara razlike će najviše temperatura odlučivati...generalno, za moj kraj mislim da ona neće praviti problem i kad bih sad nagadjao, dajem nekih 15-20cm za Valjevo.. prednost dajem Kragujevcu i Kraljevu možda i Čačku na neki osećaj..

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2022
« Odgovor #25 poslato: 09. Januar 2022. u 08:36 »
^^ Da, centralna i zapadna Srbija sutra u centru pažnje, biće tu i 20-30cm snega u velikoj oblasti južno od Save i zapadno od Velike Morave.
Beograd, kao i uvek na samoj granici, i padavinski i temperaturno. Temperatura je kritična severnije, pogotovo na području Banata gde će biti dobrog feniranja sa Karpata u severoistočnoj struji. Istočna i jugoistočna Srbija takođe kritične temperaturno, Timočka krajina dobija kišu, a i jugoistok južnije od Niša i Leskovca.
Što se tiče Beograda, računam na 10-15cm kako sam i juče napisao, ali vrlo je moguće da uveče nakratko bude i perioda sa susnežicom ili kišom kako to daje EC, i da se nakon ponoći to vrati u sneg. Temperatura u prizemlju i nije toliko kritična (pitanje je hoće li i na trenutak preći u plus), nego sloj na ~925mb.


meteologix.com


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Januar 2022
« Odgovor #26 poslato: 09. Januar 2022. u 10:18 »
Beograd, kao i uvek na samoj granici, i padavinski i temperaturno. Temperatura je kritična severnije, pogotovo na području Banata gde će biti dobrog feniranja sa Karpata u severoistočnoj struji. Istočna i jugoistočna Srbija takođe kritične temperaturno, Timočka krajina dobija kišu, a i jugoistok južnije od Niša i Leskovca.
Što se tiče Beograda, računam na 10-15cm kako sam i juče napisao, ali vrlo je moguće da uveče nakratko bude i perioda sa susnežicom ili kišom kako to daje EC, i da se nakon ponoći to vrati u sneg. Temperatura u prizemlju i nije toliko kritična (pitanje je hoće li i na trenutak preći u plus), nego sloj na ~925mb.


meteologix.com

Да ли само ЕЦ види тај проблем на ~925mb, или виде и остали? ГФС енс је јако лош, а главни одличан. ICON  је опет добар. :confused:
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2022
« Odgovor #27 poslato: 09. Januar 2022. u 10:53 »
^^ Vide i ostali, ali ne tako izraženo kao EC. Primera radi, ICON i GFS vide taj klin toplog vazduha nad Banatom, ali ne dobacuje do Beograda. Poslepodnevni sati su kritični, prepodne ne bi trebalo da bude problema.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2022
« Odgovor #28 poslato: 09. Januar 2022. u 11:01 »
Novi Sad bukvalno na samoj granici padavina, mada mislim da će pasti koji cm više nego na karti koju je okačio Miloš. Očekujem preko 5cm. Ono što je zbunjujuće i dalje što EC padavine vidi u ponedeljak, a GFS noc ponedeljak na utorak i utorak pre podne. GFS mi zvuči čak i bolje jer iza padavina odmah slede ledeni dani. Sve u svemu ništa mi nije jasno.





Ono sto sam jedino siguran da ako bude padavina, NS nece imati problem sa temperaturom ni po visini, ni na 2m i mislim da oba modela grese i pokazuju koji stepen vise maksimume kao i uvek. Ovi prognozirani maksimumi mogu se samo ostvariti ako izostanu padavine.




Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
« Poslednja izmena: 09. Januar 2022. u 11:14 Joe »

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Januar 2022
« Odgovor #29 poslato: 09. Januar 2022. u 11:04 »
Надам се Милоше да ће остати тих пар сати то је  3 или 4 сата пслеподне проблем. Видим да се и за уторак даје читав дан снег, онај енс ГФС, само кишу види. Има још 3 излаза ГФС,а и по један излаз ИЦОН ,ГЕМ и ЕЦ. Можда поправе нешто. Нико није од модела давао за Сомбор -10°С, као и у Суботици, па су имали мраз јак наравно разведрило је било.
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2022
« Odgovor #30 poslato: 09. Januar 2022. u 11:31 »
Много тога је још у игри, и још увек има одступања како у количини тако и у температури.. ЕЦ једини види сутра увече пробој топлоте по висини на 2-3 сата, остали модели то не виде . По количини опет ЕЦ и УКМО  дају најмање (20мм) Икон је на 22, ГФС 30мм као и Гем, оно што ме додатно буни су модели фине резолиције( Swis подигао на преко 30мм, као и Swis-Ec) a до јуче су били на испод 15мм. Све то на сигурном минусу у приземљу.
A за даље су тек велика одступања. Док табор ГФС - Гем види наставак ледених дана, ЕЦ и УКМО одлазе на +5, Икон је негде између.
Мени је ово зиме ЕЦ велико разочарење, поприлично се испромашивао нарочито на дуже стазе (+5 дана унапред) и много критиковани ГФС делује да се поприлично поправио.. Али главни утисак је Гем, једини је гурао минус  уз падавине за период понедељак-среда док су сви остали давали +1/ +2 конкретно за понедељак. Тај модел не схватамо озбиљно јер одлази у друге крајности али сада је био за 10/10 :)

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Januar 2022
« Odgovor #31 poslato: 09. Januar 2022. u 11:45 »
Сад сам гледао  комплет тај пробој клина топлог ваздуха код свих модела, најгоре је код ЕЦ -а али и АГаПЕ има исто пробој. Код осталих то је на граници сторогој са Румунијом, а неки виде ту потез Зрењанин Кикинда, највише би осетили пробој, док код ЕЦ-а, скроз до Београда АГАПЕ га следи, према мени, опет не до Београда, само ЕЦ види тај пробој. Има доста одступања још.
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека


Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Januar 2022
« Odgovor #32 poslato: 09. Januar 2022. u 12:07 »
Gem je i za ciklon 12.decembra bio najtacniji od svih modela danima unapred.Icon finorezolucijski je ipak odlican za dan-dva unapred.Primetio sam i ja da se GFS popravio sto se tice dugorocne prognoze.EC je WC ove zime.Juce kod mene omasio cak za 2,5°C.
Ipak kad je zonalno strujanje u pitanju tu je EC nazalost najprecizniji,tako da ce verovatno bar sada biti u pravu
Tandem gfs- gem ce verovatno omanuti ovaj put.
Moj okrug je predaleko za padavine od regeneracije ovog ciklona.Mozda samo simbolicno dobijem 1mm padavina.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2022.
« Odgovor #33 poslato: 09. Januar 2022. u 12:30 »
Ево овде да оставимо карте, па ћемо у среду видети резултате  :)







Извор~ Meteologix

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.609
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Januar 2022
« Odgovor #34 poslato: 09. Januar 2022. u 12:49 »
Evo i ja malo da se uključim. Moj kraj što se tiče ove zima baš nema sreće sa snegom. Mislim da smo najgore prošli do sada. Nikako nam ne leže ova istočna visinska strujanja. Sutra šta bude palo do 12h to će biti to u prvoj turi, druga se očekuje u utorak popodne kada strujanje i na visini okrene na severna. Tako da ne očekujem više od 5-10cm, i to će biti premija, a u prilog tome ide i slika ispod. I mada su EC i ICON raspištoljili sa padavinama ovde, to će teško da ide.



Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Januar 2022
« Odgovor #35 poslato: 09. Januar 2022. u 13:58 »
Švajcarc HD
Severna strana Fruške Gore bi mogla proci i dobro od ovog ciklona i naravno grad bolje od šančeva to je ubičajna situacija za naš kraj
No količina zavisi ponajviše koliko ce severno ići padavine,
Sama  granica padavina kao i uvek.
Jutros su modeli nešto severniji nego juče no videcemo.





Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2022
« Odgovor #36 poslato: 09. Januar 2022. u 17:12 »
Za Beograd smanjuju modeli padavine i razvlače ih na ceo dan i u utorak. Po GFS-u bi u utorak palo više nego u ponedeljak. Ukupno za ova dva dana se daje sada ~15mm, a ono što je sad izvesnije je da neće biti problema sa temperaturom jer je i EC u 06Z odustao od tog klina toplog vazduha na 925mb. Deluje da će sve padavine biti uz negativnu prizemnu temperaturu i dva ledena dana.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.396
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Januar 2022
« Odgovor #37 poslato: 09. Januar 2022. u 17:53 »
Što se Zrenjanina tiče, jedino ne znamo da li će biti padavina i ako ih bude u kom obliku će biti te ako ih bude da li će ih biti u ponedeljak ili u utorak. Ne znamo još i kolika će biti temperatura kako na 2m tako i po visini.

Gledajući nekoliko verzija svakog pojedinačnog modela, to je jedini zaključak koji ja mogu da donesem posle 13 godina gledanja u karte  :confused:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2022
« Odgovor #38 poslato: 09. Januar 2022. u 18:26 »
 Ја нисам приметио да су смањене падавине, осим ГФС-а који је мало смањио за 3-4мм у односу на јутрос, а зато су ови финорезолуцијски повећали  на преко 30мм па стварају додатну конфузију  :)
Јесте Икон смањио али је дискретно на нивоу целе земље умањио тотале, он то и често ради иначе. И ГФС се променио за период од Петка па и он пребацује у плус ..
Гледано на територији Београда опет ће она чувена линија северно и јужно од Дунава и Саве имати разлике , јужне периферије иду и до  30мм, у мом крају углавном око 20-25мм, а све северније ће бити мање и мање, Бг је на неких 15ак мм што је Милош већ написао, Нбгд је на 10, и тако ка Нс све мање и мање ..
Било би добро да се модели зезну па да оде то још северније  :)

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Januar 2022
« Odgovor #39 poslato: 09. Januar 2022. u 18:38 »
Meni su i ICON i GEM povecali padavine,prvi je na 2mm,drugi preko 5mm snega.Ec 6z je spustio malo tempraturu.
Pretpostavljam da je sve pomereno za nijansu severnije u odnosu na jutros.
Ja bi sa 5 mm bio prezadovoljan,budite i vi sa puno vise,dobicete 15,20 cm snega sigurno i to najmanje  :laie:

  Edit: Novi  UKMO 12Z mi daje 4 mm snega u utorak,a Novom Sadu 6mm u utorak.Odlicno
 U ponedeljak  meni 1 mm ,Novom Sadu 4mm.

 EC 12Z  mi daje nulu za oba dana,a Novom Sadu 1,3 mm u pon i 1,3mm u utorak.
 EC najgori.
« Poslednja izmena: 09. Januar 2022. u 20:16 man »
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!