Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Chat  (Pročitano 692332 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Chat
« Odgovor #3260 poslato: 06. Jun 2017. u 07:08 »
To za obavestenja je mnogo tesko jer ne znas gde ce se stvoriti a gde nece i stvori se tako brzo kao juce u Nisu za 10ak minuta i nema vremena.... Jednostavno ljudi treba da prate prognozu i da se manu one cuvene e nece to ovde...

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Chat
« Odgovor #3261 poslato: 06. Jun 2017. u 08:28 »
Sto se tice onoga da ljudi imaju iskustva da prepoznaju nadolazece nevreme. U nekim slucajevima je to tako, ali u mnogo drugih slucajeva to jednostavno i nije bas tako.
E sad, ovo za obavestenja, naravno da se stvpri brzo, i naravno da je problem kada se nesto stvori bas nad gradom ali i tada ima vremena da se upozori, onda kada se primeti naglo jacanje refleksije na radaru, a u mnogim drugim slucajevima razvoji nastanu negde van naseljenih podrucja a znajuci strujanje, i prateci kretanje razvoja se relativno lako vidi koja mesta bi to moglo pogoditi. Ta kratkorocna upozorenja su upravo to - kratkorocna, niko ni ne treba da ocekuje da ce dobiti upozorenje sat vremena unapred na nadolazece nevreme, osim ako nije u pitanju front i organizovana oblacnost koja prelazi vece razdaljine pa ljudi i mogu ranije da se upozore. Ali i ta kratkorocna obavestenja bi bila vrlo korisna, bas u tim momentima kada ljudi nisu bas najsigurniji da li ce oblak na njih ili nece, vecini je lakse da tako cuju od nekoga drugo nego da se bakcu pracenjem stanja u realnom vremenu, jer mnogi ni ne znaju da je to moguce. A u prognozu ljudi slabo imaju poverenja kada su u pitanju lokalni pljuskovi, jer neki ili ne shvataju da nece svuda pasti kisa, ili ocekuju bas kod njih a kada ne padne ili obrnuto, onda odmah prognoza nije bila dobra.  :) i bas tada i nastaje to "nece to ovde", cim cuju prognozu u kojoj se najavljuju pljuskovi, odmah se cuje ta cuvena recenica, pa se proteze sve dok im kisa ne pocne padati na glavu.  :)

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Chat
« Odgovor #3262 poslato: 06. Jun 2017. u 08:43 »
Mogao bi verovatno da se namesti sistem za obaveštenja, ali treba zabraniti novinarima svakonedeljne kataklizmične najave i širenje panike, pa su ljudi prestali da obraćaju pažnju na stvarnu opasnost, čak i kad bi to neko stručan objavio.


Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Chat
« Odgovor #3263 poslato: 06. Jun 2017. u 09:24 »
Sigurno da bi mogao da se namesti, a posle nekog vremena bi ljudi uvideli koji izvori informacija su tacni i koji su stvarno obavestajni i sluze za upozoravanje, a za ove druge koji pisu te tekstove sa smesnim sadrzajem i kataklizmicnim naslovima vecina ljudi vec zna cemu su ti tekstovi namenjeni. Upravo je to i problem, sticanje poverenja ljudi, ali tacne i precizne informacije bi to svakako uspele.

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Chat
« Odgovor #3264 poslato: 06. Jun 2017. u 13:49 »
Novinari su jedan od glavnih problema današnjice.. oni čak izazivaju ratove, uništavaju ljudima živote i još mnogo što šta ali da ne dužim suština je u tome da oni remete i ugled meteorologa mnoooooogo  :cry:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Chat
« Odgovor #3265 poslato: 06. Jun 2017. u 22:02 »
Apsolutno se slažem sa tobom. Meteorologija je moja najveća ljubav i svakako da uživam u njenim čarima još od malena. Ponekad se iznerviram, ali definitivno mi je donela mnogo više uspeha i lepih stvari. Pa zar misliš da postoji ikakva šansa da prestanem da se interesujem za vreme? :)  Tu poruku sam napisao u afektu, te sam dao sebi slobodu da podelim svoja trenutna osećanja sa vama, iako nije prikladna tema.

Možda bi ipak trebalo da nastavimo u "Chat-u", ako se slažeš. :)
Razumemo se mi u potpunosti Srki, koliko sam te upoznao vrlo dobro znam da si izrazito posvecen meteorologiji i da se trudis da konstantno ucis nesto novo i to je super. Ono sto sam ti napisao da bi trebalo da pronadjes balans u svemu se odnosi pre svega na onaj deo gde posvetis previse vremena pracenju situacije u meteoroloskom smislu pa zapostavis neke druge obaveze, a mnogo bi se bolje osecao kada bi uspeo da obavis jos nesto a uz to, uspes da ispratis i ovo sto te toliko zanima.  :)

Govorim iz iskustva, mnogo puta radim milion drugih stvari a uz to mi je konstantno na pretrazivacu pokrenuta stranica RHMZ-a sa radarom, stranica foruma, kao i raznih progostickih modela pa s' vremena na vreme sve pregledam uslucaju da se nesto desava, a u isto vreme i obavim sve ono sto sam trebao da obavim, a sto nema veze sa meteorologijom ni u kom smislu. Dobra organizacija i balans u svemu pa sve uspe da se odradi i na kraju dana (uglavnom) nema nedovrsenih poslova zbog necega sto se (nije) desavalo u meteoroloskom smislu.

E sada, ako se nesto zaista zanimljivo desava u blizini, onda organizacija ne postoji, tada se uglavnom zna sta je prioritet.  :grin:

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #3266 poslato: 06. Jun 2017. u 22:12 »
Onda te ja nisam najbolje razumeo. Upravu si, i hvala ti na savetima. :)

E sada, ako se nesto zaista zanimljivo desava u blizini, onda organizacija ne postoji, tada se uglavnom zna sta je prioritet.  :grin:

Veruj mi, zadovoljstvo mi je čak i preko kamera da uživo gledam npr. "trpačinu" zimi na Kopaoniku ili pljusak npr. u Ubu, a da ne spominjem kako se osećam kada se u mom kraju nešto zanimljivo događa. Tada sam najsrećniji na svetu.

Takođe, objektivno sagledano, mlad sam, pa i ne čude tolike oscilacije u raspoloženju kad je u pitanju meteorologija i praćenje vremena (još jednom ponavljam - najveću strast i zadovoljstvo osećam kada se time bavim), s obzirom da još uvek nisam sazreo u potpunosti.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Chat
« Odgovor #3267 poslato: 06. Jun 2017. u 22:19 »
Nema na cemu Srki, kasnije u zivotu ce biti dosta situacija koje ce i zahtevati neku vrstu multitaskinga, tako da se treba privikavati.  :)

Sto se tice strasti u pracenju meteoroloskih pojava tu se vecina nas odlicno razumemo, tako da mi je sve jasno sto se toga tice.  :D

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Chat
« Odgovor #3268 poslato: 07. Jun 2017. u 13:21 »
Srđan moj personalni lektor!  :grin: :tu:
Hvala ti za ispravku, shvatio sam da sam pogrešio kada sam "guglovao" kako se piše.

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #3269 poslato: 07. Jun 2017. u 13:33 »
Nadam se da ne zameraš Miki, samo radim svoj posao. :grin:

Iskoristio bih priliku da kažem da nemam ništa ni protiv koga kada ispravljam postove (u preko 90% su to greške u pisanju) i da zaista ne zloupotrebljavam funkciju moderatora, već da to radim samo da bih podigao forum na još viši nivo.

Kada smo se već dotakli te teme, i meni se, naravno, nekada potkradaju greške, tako da mi, molim vas, skrenite pažnju kada uočite neku. Značilo bi mi. :)

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #3270 poslato: 10. Jun 2017. u 10:12 »
.....
U istočnim i severoistočnim delovima grada (možda i još negde) ipak nije prijatno zbog smrada i dima koji dolazi sa deponije u Vinči koja gori već punih mesec dana! :(
Vidim da se nadležni "utrkuju" da objasne kako je sve to bezopasno (čekam da vidim/čujem da li će neki "genije" reći i kako je taj dim zdrav i koristan za stanovnike Beograda i okoline) i kako nije lako ugasiti požar koji traje mesec dana... svašta bih mogao da napišem ali poštujući pravila foruma ipak neću...

Profi, na Novom Beogradu je od sinoć, od kada je vetar okrenuo na jugoistočni pravac, vidljivost konstantno blago smanjena na nekih 10-15km. Ne bih da prejudiciram, ali postoji realna mogućnost (u šta sve više verujem) da je od nekog dima/paljevine, a svi znamo odakle može doći. Kada je reč o vazduhu, pri udisanju je pomalo kiselkast i ima blagi miris kao da živim pored frekventnije saobraćajnice (iako sam u mirnom kraju, blizu reke). Opet ponavljam, ne tvrdim ništa, čak do skoro, čitajući vesti, nisam obraćao previše pažnje na deponiju u Vinči koja, kao što kažeš, gori već mesec dana, sve do pre neki dan, kada je na "Beogradskoj hronici" gostovao dekan Hemijskog fakulteta, prof. dr Ivan Gržetić, koji je izneo šokantne podatke da je taj dim sa deponije otrovan, pun štetnih i kancerogenih materija.

Ako nekog zanima, evo i linka sajta na kojoj je emisija kada je gostovao:
http://www.rts.rs/page/tv/sr/story/22/rts-satelit/2762221/beogradska-hronika.html

Ništa drugo mi ne preostaje nego da verujem da će se problem što brže rešiti. Valjda će veće interesovanje javnosti i medija "uroditi plodom".

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Chat
« Odgovor #3271 poslato: 10. Jun 2017. u 14:40 »
Ugasilo bi se, ali to kosta. Steta sto od fontane nije pretekao neki dinar ...


Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Chat
« Odgovor #3272 poslato: 10. Jun 2017. u 15:45 »
Ugasilo bi se, ali to kosta. Steta sto od fontane nije pretekao neki dinar ...
  :tu:

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #3273 poslato: 10. Jun 2017. u 17:41 »
Pošto sam moderator za "Aktuelne vremenske prilike" i imam opciju da premeštam poruke samo u tom potforumu, može i ovako: :)

Profi, matori smo ljudi i mislim da nema nista nekorektno niti protiv pravila foruma reci da se ljudi jednostavno truju. Aman ljudi, pa zna se sta na deponiji gori. Nije to stari papir ili suva trava. Najvise je plastike, kesa, flasa i ostalog cuda koje oslobadja grozotu ne samo smrada nego takvih kancerogenih materija da me hvata jeza. Videh negde danas da je neko rekao da instrumenti nisu zabelezili zagadjenje, ali je ceo problem sto instrumenti koji mere takvu vrstu zagadjenja ne postoje kod nas. Ovo je sramno, pre svega zbog dece, a zdravije je disati vazduh iz auspuha FAP-a nego to sto stize sa deponije. Sramota i bezobrazluk pre svega od onih koji Beogradom upravljaju. Nek nam je bog u pomoci. I gas maske  :facepalm:
« Poslednja izmena: 10. Jun 2017. u 17:54 Srđan »

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Chat
« Odgovor #3274 poslato: 11. Jun 2017. u 23:37 »
Ugasilo bi se, ali to kosta. Steta sto od fontane nije pretekao neki dinar ...

Mali: Fontana nije pukla, ona preliva
Beograd -- Gradonačelnik Beograda Siniša Mali izjavio je da fontana na Slaviji nije nigde pukla i ne curi, nego "preliva".
http://www.b92.net/biz/komentari.php?nav_id=1270704

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Chat
« Odgovor #3275 poslato: 12. Jun 2017. u 07:57 »
Svasta bih, Profi, imao da kazem na tu temu ali nije mesto :)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Chat
« Odgovor #3276 poslato: 12. Jun 2017. u 08:16 »
Prosto me sramota da citam ovakve vesti kolko nam dobro ide da imamo vode i da prepunimo fontanu da preliva  :grin:

 :worthy:
http://www.bizlife.rs/aktuelno/vesti-dana/srednjoskolac-isprozivao-drzavu-dualno-obrazovanje-video/

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.278
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Chat
« Odgovor #3277 poslato: 12. Jun 2017. u 20:39 »
^^^^^^^^^^^^^^^^ Barte ne vuci me za jezik, dete mi se upisuje u srednju sad tako da bih imao svasta da kazem   :huh:


Inace, posto je ove godine stogodisnjica revolucije u Rusiji, otvoreno je vise twitter naloga koji prikazuju kako je proticao ovaj dogadjaj kroz recimo profil Lenjina i drugih istorijskih licnosti.

Ono sto je mene zapanjilo i odusevilo je profil Prokudin-Gorskog, ruskog fotografa koji je imao specijalnu tehniku za izradu kolor fotografija pre I svetskog rata.

Fotografije su prosto nestvarne, prava eksplozija boja i neverovatan pecat tog vremena. Pravi vremeplov, ali zaista, kvalitet ovih fotografija je prosto neverovatan. Vise mozete pogledati na profilu:

https://twitter.com/SPGorsky_1917


A evo i par primera koliko da pobacamo svoje digitalne fotoaparate  :thumbup:














🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Chat
« Odgovor #3278 poslato: 13. Jun 2017. u 16:16 »
Muke ljudi koji se bave uzgajanjem maline... ja nisam u svemu tome, ali primetno da je sve veći broj ljudi iz mog mesta ušao u te vode.

Samo me je strah da malina, usled velika ekspanzije ne doživi sudbinu kupine, da nakon par godina buma doživi da gotovo potpuno bude zapostavljena i iskrčena.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.278
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Chat
« Odgovor #3279 poslato: 13. Jun 2017. u 20:32 »
Muke ljudi koji se bave uzgajanjem maline... ja nisam u svemu tome, ali primetno da je sve veći broj ljudi iz mog mesta ušao u te vode.

Samo me je strah da malina, usled velika ekspanzije ne doživi sudbinu kupine, da nakon par godina buma doživi da gotovo potpuno bude zapostavljena i iskrčena.

Ta priča o malinama i malinarima, hladnjačama, otkupnoj ceni blokadama... se ponavlja skoro svake godine i očigledno da postoji problem, ali očigledno najviše medju ljudima gde je mnogo sujete i ne mogu da se dogovore... A maline su počele da se gaje i u drugim delovima zemlje, pa ćemo videti. Konkurencija čini svoje, ako je veća ponuda biće i manja cena, tu je konkurencija iz poljske itd... Mene recimo mnogo zanima Džoovo iskustvo, mada je on tek podigao malinjak. Mnogo je tu igrača, skidača kajmaka i mutivoda a sa druge strane nesloga. Poslovična. I tipično naša.
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"