Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Klima Srbije  (Pročitano 62963 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #40 poslato: 10. Decembar 2014. u 19:09 »
Malo da ozivimo ovu temu.

Bas me je kolega Milosh zainteresovao za klimu Polimlja.Ako se ne varam, i ja sam jos u srednjoj ucio da ti krajevi imaju odlike zupske klime.Bilo bi lepo da se o tome malo raspisemo :)

Najtipicniji primer nje je u mojoj blizini,Aleksandrovac (odnosno aleksandrovacka Zupa).Ovaj gradic i sela oko njega karakterise znatno blaza klima od okoline-topliji je,nije izlozen vetrovima,brze "gubi" sneg i nikada nema jakih mrazeva.

Zato njihov ponos-grozdje (loza) kad se posadi ovde,nikada ne rodi,ili prosto satrune.

-U isto takvoj meri kao sto ni tamo Pozega i Cacanka (vrste sljive) ne radjaju kao kod mene. :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ERCI

  • *
  • Poruke: 195
  • Starost: 37
  • Lokacija: Jugozapadna Srbija-Prijepolje
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #41 poslato: 10. Decembar 2014. u 19:40 »
Kao clan ovog jako uspesnog meteo portala jos od davne od davne 2010god. :)  da i ja kazem nesto o klimi mog grada,nesto ukratko  . . .

Klima u Prijepolju je umerenokontinentalna,pitaju ljudi kako ...e pa lepo . Uticaj na ovakvu klimu u najvisoj meri doprinosi to sto je Prijepolje podjednako udaljeno od :
 Jadranskog mora (140km) odnosno maritimne klime
 Panonske nizije (160km) odnosno kontinentalne klime
Na sprečavanje jačeg uticaja neke od ovih klima dodatno su odgovorni visoki planinski masivi
koji se prostiru između Prijepolja i središta ovih klimatskih oblika.
Prosečna količina padavina na ovom prostoru je oko 789.5 mm / m²,s tim da ih je najmanje
tokom zime i proleća,a najviše tokom jeseni i leta.
Prosečna temperatura je 9.3°C, sa najvišom srednjom temperaturom od 19.1°C u julu i
najnižom od -2.8°C u januaru.
Eh sad gledajuci sve ove parametre dragi moji forumasi,ne bi se slozio sa pojedinim koji kazu da Prijepolje bude zaobidjeno kad je veliki sneg u pitanju,setimo se 3februara 2012god kada je u mom gradu izmereno 60cm snega,puno puta  bi napadalo 30-tak cm doduse mora se priznati da se klima dosta promenila i da je sve manje tih pravih i obilnih sneznih padavina... Al nije iskljuceno da ih i bude.
Kada je rec o Priboju ,slicna je klima kao u Prijepolju, al mislim da je Prijepolje u boljem geografskom polozaju za vece padavine. Pozdrav drustvo.
E R C I

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #42 poslato: 11. Decembar 2014. u 17:53 »
Ne znam gde da pitam ovo, ova klimatoloska stanica Kaona, koja je jutros merila 14 cm snezni pokrivac, na koju se to Kaonu odnosi? U Srbiji ima vise Kaona..jel to ona Kaona gde se skrece za Divcibare sa puta Valjevo - Pozega?

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #43 poslato: 11. Decembar 2014. u 18:00 »
Mare,gore iznad u post-ovima se spominjala upravo ta Kaona.

Nalazi se na planini Jelici. :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #44 poslato: 11. Decembar 2014. u 18:12 »
Mare,gore iznad u post-ovima se spominjala upravo ta Kaona.

Nalazi se na planini Jelici. :)

Ju zamisli koja slucajnost!! :D

Aaaa znaci ta Kaona, znam i tu Kaonu, ali mi ona nije pala na pamet..

Na Gocu ti je bas dosta snega jutros izmereno, 29 cm!! :super: :cheers: Juce je mozda i jos vise, ali nije bilo ujutru podataka za Goc..

Van mreže maxer

  • *
  • Poruke: 141
  • Starost: 58
  • Lokacija: Beograd - Zvezdara.
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #45 poslato: 23. Decembar 2015. u 20:55 »
Hajde da pokušam da dam delimičan odgovor pokretaču teme.

Mislim da je grad (naseljeno mesto u kome se zvanično meri temp.) sa najekstremnijim temperaturnim oscilacijama (dnevnim i apsolutnim), kao i apsolutnim maksimalnim temperaturama (u plusu sigurno a među najekstremnijim i u minusu): Zaječar.
Verovatno ste čuli da je pre više godina, zvanična maksimalna izmerena temperatura u Zaječaru i još jednom gradu (možda Loznica, ne sećam se) bila +45.6C .
Tada još nisam "pratio" vremenske prilike tj. nisam ih dokumentovao screenshot-ovima sa sajta HDMZ, ali taj podatak je sigurno dostupan na pomenutom sajtu.
Što se tiče "minusa", zima 1984/85 je u Zaječaru dostigla vrednost od -31C (ili -31.5C) . To je ono što ja pamtim jer sam za tu Novu godinu na -32C davao stražu u JNA (garnizon u Titovoj Mitrovici, stražarski objekat u Šipolju), dva sata napolju pa četri unutra i tako 24h ... dok se neka budala nije setila da pročita Pravilo službe i da shvati da se na takvim temp. straža menja na 10-15 min. .
Ali trebalo bi da je najniža izmerena temp. u Zaječaru bila oko -35C, po priči koju sam čuo od mog oca, negde u periodu 1946-8 (ne sećam se tačno šta je rekao), jer je on tada "mobilisan" da sa ostalim muškarcima iz Zaječara ide na Crni Vrh (kod Bora) da seče stabla - da se stanovništvo u Zaječaru ne bi smrzlo!

Ovo mu daje temperaturni opseg od 76.6C (za ovo sam siguran) pa do mogućih 80.6C ili čak i više !!!

Od onoga što mogu da vam dokumentujem (kada sam počeo da beležim ekstremne primere sa HDMZ sajta), evo:

za 7 sati sa +5C (najniža temp. u Srbiji) na +26C (najviša temp. u Srbiji) = +21C razlike (mada je bila +22C a možda i +23C ali nisam stigao da snimim te kranje ekstreme, zbog poslovnih obaveza - igrom slučaja sam radio celu noć i dan)



evo pre dva dana (21.12.) je temperatura za samo 2 sata skočila za +14C, u 08:00 u Zaječaru je bilo -4C (isto i na Kopaoniku, Dimitrovgradu a u Sjenici -5C), na žalost - nisam snimio stranu sa temp. na HDMZ, jer mi u tom trenutku nije bilo ni na kraj pameti da će mi trebati kao primer a već u 10:00 Zaječar je ubedljivo najtoplije mesto sa +10C:

a u Beogradu nije mrdnula - bila i ostala na +3C


zatim danas, ZIIIMAAA:
 :-[             :sunce



sećate se prvog ovogodišnjeg snega  ;D, obratite pažnju na vreme: sve se zbiva u 00h !!!



hajde jednu temperaturnu inverziju:



ovde imamo situaciju da je u celoj zemlji toplo a samo u Zaječaru, Negotinu i na Kopaoniku hladno i primer gde je na kratkom rastojanju Niš - Zaječar temperaturna razlika celih +14C ... i primer razlike od +15C danju i +17C noću ali u februaru, nenormalno toplo bilo u celoj zemlji, osim u Timočkoj krajini
   


ili primer kako zimi Zaječar na 147m nadm.vis. bude hladniji od Sjenice na 1026m (od 3C pa i do 13C) !!!
 


a to da zimi bude i najhladnija tačka u Srbiji - dođe mu normalno
     


mada češće bude ovako: kad zaledi Sjenica - tu smo blizu i mi



primer jedne junske noćne temperature


Eto, to bi bilo to

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #46 poslato: 24. Decembar 2015. u 00:27 »
Zanimljiva analiza. Zaista grad sa zanimljivom klimom. Istočna Srbija uopšte, prije svega Timočka i Negotinska krajina su drugi svet u poređenju sa ostatkom Srbije. U to smo se uverili bezbroj puta.
Što se tiče apsolutnog maksimuma, ne znam otkud i od kad je podatak od 45.6°C. Zvanični apsolutni maksimum za Zaječar iznosi 44.7°C, što je za samo 0.2°C manje od apsolutnog maksimuma u Srbiji (Smederevska Palanka).


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #47 poslato: 24. Decembar 2015. u 00:56 »
Mislim da nije toliko cudno za klimu tog dela Srbije, obzirom da mi to posmatramo prema granicama koje su pravljene vestacki, ne prirodno..klima naginje Vlaskoj nziiji jer to i jeste rubni deo Vlaske nizije, a planine koje dolaze dotle su zavrsetak Karpata..ako se uporedi klima Negotina i Zajecara sa gradovima u Bugarskoj i Rumuniji u tom delu, npr Vidin, Vraca, Montana, Kalafat pa dalje na istok..to je to..jednostvano vestacki su povucene granice, a prirodne granice i klimatski uslovi su nesto drugo.. :)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #48 poslato: 24. Decembar 2015. u 09:17 »
Komšija maxer lepo da si među nama ovde! I puno toga stoji što si napisao. Ali da ipak baratamo zvaničnim podacima kad ih već imamo za Zaječar.
Maksimalna T izmerena za Zaječar jeste 44.7°C a minimalna -29.0°C i tu nema puno razlike u odnosu na Knjaževac gde su ekstremne vrednosti -29.5°C i 43.5°C.
Da napomenem da je lokacija meteorološke stanice Zaječar izraženo mrazište tj. nalazi se u kotlini na periferiji grada i relativno je dobra lokacija za beleženje minimlanih jutarnjih temperatura.
Takva je lokacija bila i ova u Knjaževcu gde je zabeleženo -29.5°C, ali pošto mi imamo klimatološku stanicu na žalost lokacija se po potrebi menja tako da je sad kod mene na brdu i to je potpuno druga priča što se tiče minimalnih jutarnjih temperatura. Kako god svi koji prate vremenska dešavanja u Srbiji znaju za ekstremne karatkteristike našeg kraja tj. Timočke i Negotinske krajine koja ima karatkteristike oštro-kontinentalne klime zbog svoje pozicije i otvorenosti ka Vlaškoj niziji. S druge strane zbog planinskih venaca sa zapada imamo feniranje prilikom zapadnih strujanja. Inverzija u zimskim mesecima je vrlo česta ali i ona je uslovljena prisustvom košavske situacije. Za razliku od takvih situacija uz anticklon na našem području  i jugozapadno visinsko strujanje, kao što je slučaj ovih dana, mi imamo sunčano i osetno toplije vreme za razliku od većeg dela Srbije.

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #49 poslato: 25. Decembar 2015. u 01:44 »
dobrodošao na forum i hvala što si dokumentovao sve zanimljivosti u vezi ovoga

kao što je rekao mareeram, mi smo na samom zapadnom delu Vlaške nizije i pod uticajem smo klime koja vlada tim delom

ovo su nam vrlo poznate i česte slike sa kojima se susrećemo, tačno se vidi cela oblast





i jedna moja pre i nakon Čestobrodice 11.12.2014.



jednom sam iz bg-a putovao čak 9 sati.. čekali smo u Paraćinu "da se rasčisti Čestobrodica", a u Paraćinu košava i potpuno suvo.. šteta što je bila noć pa nemam slike, ušli smo u tunel sa suvog kolovoza i iz istog izašli okruženi smetovima od po 1m

i ta razlika je tako nagla upravo zbog tog zida koje prave Karpatske i Balkanske planine

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #50 poslato: 25. Decembar 2015. u 21:41 »
U toku ovog decembra je bio jak uticaj anticiklona uz slaba jugozapadna i severozapadna strujanja i zbog toga je Timocka krajina bila najtoplija , Negotin , Zajecar , Knjazevac...su bili najtopliji u Srbiji , u Vojvodini je dosta hladniji decembar bio zbog magle i sumaglice , bilo je i vrlo malo suncanih dana , pocetkom januara je moguca kosavska situacija tada ce biti Timocka krajina najhladnija u Srbiji.

Van mreže maxer

  • *
  • Poruke: 141
  • Starost: 58
  • Lokacija: Beograd - Zvezdara.
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #51 poslato: 25. Decembar 2015. u 22:18 »
Hvala na dobrodošlici :)

Izvinjavam se što nisam mogao na vreme da odgovorim, radio sam do kasno.

U vezi max. temp. koju sam spomenuo: razmišljao sam i jedino logočno objašnjenje je da sam to čuo sa lokalnog radija "Magnum" (pošto sam dobro zapamtio cifru), oni često saopšte pored zvanične i temp. izmerenu na njihovom spoljnom termometru.

Što se tiče min. temp., tada su nas u JNA terali da u 20:00 gledamo kolektivno Dnevnik, svako veče, i nikada neću da zaboravim kada su saoštili da je Priština najhladnija sa -32C, Titova Mitrovica (gde sam ja bio) i Zaječar sa -31C, ako se ne varam za Beograd su rekli da je -25C ... to je bio neki od ovih dana 01.01. - 03.01.1985.god. Naš termometar, u tom stražarskom objektu u selu Šipolje, je merio -32 do -33C a visina snega je bila 10-15cm ispod prozora tj. nekih 1.2m. (te godine je pao najveći sneg koji sam za svojih 50 god. života - video).

Pošto ja ne znam kako i gde mogu da vidim te podatke, da pitam Vas: da li se negde mogu videti podaci koje spominjem za Titovu Mitrovicu i Prištinu (baš za te dane)?
Lično verujem da je tačan podatak koji sm Vam preneo - po očevom kazivanju za jednu od posleratnih zima. Moje tetke (91. i 89. god.) tj. njegove sestre su još žive i obe pamte tu zimu kao nešto najhladnije i najstrašnije (posle samog II.sv.rata).

Boce, ono što si primetio za poziciju meteorološke merne kućice (da je izložena mrazu), pazi suprotan primer u sredu ujutru: zvanična temp. u 07h za Zaječar +3 ili +4C, ja ustao krećem na posao a ono slana na krovovima? Vidim svi automobili u ulici Svetozara Markovića imaju smrznutu šoferšajbnu a bočna strakla su zamagljena. Po nemi je temp. bila negde -1 ili -2C. Kad sam došao na posao, čujem od kolege koji živi ispod kasarne, pored Timoka, da kod njega nije bilo mraza i da je bilo primetno toplije nego u samom centru grada a isto je rekla i koleginica iz Velikog Izvora. Shvatio sam da je u delovima grada gde je smog/magla stojala, temp. bila ispod nule a tamo gde je pirkao vetar koji je dolazio sa "strane" (van teritorije grada) kao što je verovatno duvao niz korito Timoka - kolegin slučaj, tamo je bilo "toplo", tako da se je i merna stanica našla u toj toploj zoni - van smoga/magle.

Takoće komšija, ti kao Knjaževčanin trebalo bi da znaš da Zaječar i Knjaževac, iako tako blizu jedan drugome, u suštini pripadaju dvema različitim mikro-klimama: Zaječarska se prostire do Vratarnice (i Malog izvora) a odatle počinje druga klima. Koliko puta sam samo video da je u Zaječaru mraz i da je sve belo, ispod pokrova sivih oblaka a kada prođem pomenuto mesto (tj. mesta), "razdanjuje se": nema više oblaka, sija sunce i nema mraza na poljima ili stablima. Isto i leti: radim u Knjaževcu (sist.adm. sam u apoteci Zaječar pa držim sve apoteke zaključno sa Kalnom na jugu i Salašem na severu tj. Boljevcom na Zapadu), i u povratku kako se približavam Malom Izvoru, vidim iiznad onih brda koja prave "čep" pre Vratarničkog mosta, tamno nebo, "ko da će govna da padaju" što reše Zoran Radmilovć , tamo lije kiša kao iz kabla. Šta ti misliš o tome?

Kolega Ocelot, evo jednog sličnog primera za pre i posle Čestobrodice, koji sam postavio na youtube, a namera je da pokažem ljudima kako je sada dobar ovaj renovirani put ali se vidi razlika u vremenenskim prilikama sa Paraćinske strane i sa Timočke strane:
https://www.youtube.com/watch?v=xw2V7AmkxPc


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #52 poslato: 25. Decembar 2015. u 22:55 »
U pravu si Knjaževac je krajnja tačka do koje utiču strujanja sa istoka. A prirodna vrata (Vratarnica) propuštaju dalje samo ako je to dovoljno jako.
Otud i te razlike koje nisu nimalo retke. Ali u principu imamo sličnu klimu svaki grad sa svojim mikro karaktersitikama.

Van mreže maxer

  • *
  • Poruke: 141
  • Starost: 58
  • Lokacija: Beograd - Zvezdara.
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #53 poslato: 25. Decembar 2015. u 23:04 »
Slažem se.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #54 poslato: 26. Decembar 2015. u 01:38 »
Maxer,ovde se čuvaju takvi podaci:

http://www.hidmet.gov.rs/latin/meteorologija/klimatologija_godisnjaci.php

A šta reći za taj istočni deo Srbije,specifičnosti koliko hoćeš.Predivni krajevi,a opet neistraženi.Ja sam se oduševio  Starom Planinom.

Put je sada fantastičan,samo nikada (doduše,prošao sam tuda 4-5 puta) nisam imao prilike da prođem pri košavskoj situaciji.Koliko su daleka (od Paraćina,tj. onog isključenja) ta brda na kojima se "instalira" niska oblačnost ?
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže maxer

  • *
  • Poruke: 141
  • Starost: 58
  • Lokacija: Beograd - Zvezdara.
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #55 poslato: 26. Decembar 2015. u 01:48 »
Još nisam otišao na spavanje, pa da iskoristim priliku za brzi odgovor:
pogledaj na karti gde počinu prvi tuneli u podnožju Čestobrodice (skretanje za Grzu). Sama oblačnost tu započinje a ulaziš u maglu i vlažnu atmosferu baš pred vrh prevoja Čestobrodica (cenim još nekih 2 km dalje).

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #56 poslato: 26. Decembar 2015. u 02:31 »
Takoće komšija, ti kao Knjaževčanin trebalo bi da znaš da Zaječar i Knjaževac, iako tako blizu jedan drugome, u suštini pripadaju dvema različitim mikro-klimama: Zaječarska se prostire do Vratarnice (i Malog izvora) a odatle počinje druga klima. Koliko puta sam samo video da je u Zaječaru mraz i da je sve belo, ispod pokrova sivih oblaka a kada prođem pomenuto mesto (tj. mesta), "razdanjuje se": nema više oblaka, sija sunce i nema mraza na poljima ili stablima. Isto i leti: radim u Knjaževcu (sist.adm. sam u apoteci Zaječar pa držim sve apoteke zaključno sa Kalnom na jugu i Salašem na severu tj. Boljevcom na Zapadu), i u povratku kako se približavam Malom Izvoru, vidim iiznad onih brda koja prave "čep" pre Vratarničkog mosta, tamno nebo, "ko da će govna da padaju" što reše Zoran Radmilovć , tamo lije kiša kao iz kabla. Šta ti misliš o tome?

Kolega Ocelot, evo jednog sličnog primera za pre i posle Čestobrodice, koji sam postavio na youtube, a namera je da pokažem ljudima kako je sada dobar ovaj renovirani put ali se vidi razlika u vremenenskim prilikama sa Paraćinske strane i sa Timočke strane:
https://www.youtube.com/watch?v=xw2V7AmkxPc

ako krenemo o mikroklimama odnosno doživljaju putovanja iz Bora za Knjaževac, gde će nam biti kraj? :D

često sam delio te tvoje snimke kao primer, tek sada vidim da si ti u pitanju


Put je sada fantastičan,samo nikada (doduše,prošao sam tuda 4-5 puta) nisam imao prilike da prođem pri košavskoj situaciji.

alal ti vera :D

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #57 poslato: 26. Decembar 2015. u 22:23 »
 ^^ ^^ Haha  ;D

Ali jedna jako interesantna stvar u vezi tih krajeva.Pri skoro svakoj drugoj situaciji koja nije košavska,na istoku i najsitniji gradijent dovodi do pojave tog pojačanog zapadnog vetra.

Rekao bih da za košavu to nije slučaj (dobro izuzev neprikosnovenog Vršca),svakako bar ne u toj meri.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže maxer

  • *
  • Poruke: 141
  • Starost: 58
  • Lokacija: Beograd - Zvezdara.
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #58 poslato: 27. Decembar 2015. u 17:45 »
često sam delio te tvoje snimke kao primer, tek sada vidim da si ti u pitanju
Drago mi je da su imali neku svrhu :)

Maxer,ovde se čuvaju takvi podaci: http://www.hidmet.gov.rs/latin/meteorologija/klimatologija_godisnjaci.php
Hvala  :super:

Skinuo sam godišnjak za 1985. http://www.hidmet.gov.rs/podaci/meteo_godisnjaci/Meteoroloski%20godisnjak%201%20-%20klimatoloski%20podaci%20-%201985.pdf
i ostao šokiran onim što sam tamo pročitao :oboze: ... ne shvatam u čemu je problem ali ovo liči na one filmove o tajanstvenim zaverama gde se sve okrene protiv glavnog lika a on se jadan ubi da dokaže da to nije tačno i da mu sve vreme neko podmeće  :-[
Ono što sam ja doživeo od vremenskih prilka u Titovj Mitrovici, da ne ponavljam iz gornje priče, ne mogu da složim sa onim što je dato u detaljnom dnevnom pregledu vremena za Prištinu (pošto se za T.M. takav podatak ne daje). Vama to može izgledati zabavno (ili tužno: vidi šta ovaj lupa) ali znam šta sam ispatio pa mi s toga nije jasno "šta se ovde događa"  :neznam:

Postoji i problem sa visinom snega: u tabeli za Prištinu mi to izgleda sasvim dugačije nego što je te zime bilo u T.Mitrovici (i Zaječaru). Rekoh da je to bila zima sa najviše snega od onoga što ja pamtim: sneg je pao pred novu godinu i nije se topio do prvih dana marta.
01. marta sam došao u Zaječar na nagradno odsustvo i zatekao grad sa snegom koji je bio tako nagomilan da dok se krećem uskom stazom po trotoaru - ne vidim čoveka koji se kreće suprotnim trotoarom. U Mitrovici ga je bilo garant više ali mi to tamo nije izgledalo čudno - dok to isto nisam video u rodnom gradu.
Kolega Ocelot može da pita svoje roditelje da se prisete te zime 1985. u Zaječaru i visine snega koju opisujem, nema šanse da su to zaboravili.

Podaci za Prištinu 1985.