Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2016/2017  (Pročitano 144745 puta)

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #520 poslato: 14. Januar 2017. u 15:21 »
Odlični izlazi NAO i AO indexa za nastavak zime.

NAO index



AO index


Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #521 poslato: 14. Januar 2017. u 15:30 »
Zanimljivo

Van mreže majstoric17

  • *
  • Poruke: 137
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #522 poslato: 14. Januar 2017. u 15:48 »
Kakva vam se čini ova zima dosad što je pokazala?
Meni je temperaturno dobra, ali oborinski loša (količine 5-10 cm). Planine također loše izgledaju u ovoj zimi po pitanju snijega.
Ako idući mjesec bude topao neće dobiti zadovoljavajuću ocjenu s moje strane.
« Poslednja izmena: 14. Januar 2017. u 16:11 majstoric17 »

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #523 poslato: 17. Januar 2017. u 12:59 »
^^ Lepo zapazanje :) Bilo je u par navrata manjeg snega pred Bozic koji bi se bas tad topio.U sustini Januar kao "lider"i predvodnik zime,dugo nije opravdao ocekivanja.Ovog puta je pun potencijala i bicu optimista sto se tice zime u januaru  :tu:
Pred pocetak Decembra sam pisao da bi mogao da bude susan iz razloga sto je u Novembru a ponajvise u oktobru bilo poprilicno kisno.Tom logikom idem da bi Januar sa padavinama bio u najmanju ruku u proseku ako ne i preko sto se padavina tice.E sad valjda ce i temperatura biti ok(-c)
Nadam se da cu pogoditi i Januar-pod pretpostavkom da cemo imati 1 do 2 snega od 15 do 30cm ako bude preko toga niko se od vas zimoljubaca nece buniti  :grin:
   ^^  Prvi put da sebe citiram :) -Moja mesecna prognoza je blizu da se ostvari(posle pogodjenog Decembra) za veci deo Srbije  :comeon
  Svako ce dobiti nesto snega a Banat ponovo nista.Neverovatno da se nista ne namesta za taj kraj  :O Pogotovo mislim na Severni i Srednji Banat.(Kao da se kompezuju one letnje oluje i ceste konvektivne kise na ustrb zime i snega tamo-zbog tog dela Srbije nece mi se ostvariti mesecna prognoza :ranting:)..
Gledajuci ove modele visoke rezolucije ,ipak bi trebalo biti od 5 do 10cm snega u nekim predelima koji nisu dobili sneg usled kosave,sa njenim slabljenjem bi moglo biti "zanimljivije"..
Kada sam vec napisao ogroman post da dodam i finalnu i zavrsnu prognozu za kraj Januara i Februar :) U Februaru ocekujem posle kraceg otopljenja jos jedan sneg(najveci ove zime za neke predele-pogotovo za one predele koji su najmanje snega dobili) Kraj Januara i sam pocetak Februara malo toplije,posle toga jedan snegopad i nedelju do dve hladnije.Kasnije promenljivo vreme sa cestim padavinama uz to da ce Februar imati vise mm od Decembra i Januara zajedno ;)
 

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #524 poslato: 17. Januar 2017. u 20:09 »
Au sta nacrta Ec za 240h e sad ne znam kako bi bilo sa t2m i padavinama ali ipak je :oboze: 
Da li ce prognoza modela crpckiceljak 2.21 ultimat apdejted biti tacna ili ne videcemo u sledecim danima...Da li ce neverene Tome koji su pricali da je to samo kriminalan izlaz tog modela priznati gresku videcemo...Ostanite sa nama i saznacete  :grin:

« Poslednja izmena: 17. Januar 2017. u 20:22 Bart »

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #525 poslato: 17. Januar 2017. u 20:13 »
EC 12z donosi neke sasvim "nove momente"  pred kraj prognostičkog perioda. Dolazi do izdizanja i jačanja AC bloka iznad zapadne Evrope koji se zatim širi ka Skandinaviji, što otvara vrata za prodor izuzetno hladnog vazduha sa severoistoka na naše područje. Svakako zanimljivo, makar da se prokomentariše, jer je ovo prvi izlaz koji nudi takvu mogućnost.



Edit: kolega Bart me preduhitrio!  :grin:




Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #526 poslato: 17. Januar 2017. u 20:24 »
Brži prsti Srks  ;) Ali nije da nije logicno da ce se ovo desiti, u stratosferi je ovih dana doslo do zagrevanja i koliko ja znam od 5 do 10 dana trebalo bi da se to manifestuje i dole... Priznajem nisam upoznat u tu tematiku ali valjda je tako  :) Nije ec model koji tako lako crta bajke prvo uvek pocne gfs...  :)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #527 poslato: 17. Januar 2017. u 23:39 »
Prosek ensa oko -6 oko 27. januara ali glavni je ipak glavni... Videcemo da li ce i sledeci izlazi biti slicni... Gfs ni blzu...

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #528 poslato: 17. Januar 2017. u 23:43 »
Ajde da ne ureknemo, neka krene u tom pravcu..

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #529 poslato: 18. Januar 2017. u 01:29 »
Modeli mi se čini da su trenutno u nekim mislima šta dalje.  8)
Kao da im je ponestalo kreativnosti za naredni period.

Jedno je sigurno, jako samo daleko od nekog dužeg toplijeg perioda i ova zima po tome ne može da se poredi sa prethodne dve, možda i tri.
Koliko je prethodnih zima Atlantik bio vladar na ovim prostorima, sada je dobio udarac početkom zime i još uvek je u nokdaunu.

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.894
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #530 poslato: 18. Januar 2017. u 08:25 »
EC i u drugom izlazu drži scenario od sinoć za kasnije sate, naravno pomera on to zbog jačine ciklona, pa je sada pomerio istočnije, ali je to još rano komentarisati, bitno da ima dobar trend. Modeli zaboravili na bilo kakva otopljenja i u kasnim satima, kakva zima u odnosu na predhodne, još i jedan dobar sneg u celoj zemlji :D

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #531 poslato: 18. Januar 2017. u 12:19 »
Ono sto je sada novo je da i gfs vidi tu hladnocu ali jos istocnije nego ec... Jos je daleko da se precizira ali ova zima ide ka tome bar temperaturno da potpuno zaboravimo prethodne 4 tople...  :)


Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #532 poslato: 18. Januar 2017. u 13:03 »
Evo sta kaze Nedeljko:
"Nedeljko Todorović iz RHMZ navodi za "Blic" da će se hladno vreme zadržati do kraja januara, kao i da nas onda čeka osetniji rast temperature.

- Toplije vreme trajaće sedam dana, pa nas opet, početkom februara, očekuje zahlađanje i vreme slično današnjem - kaže Todorović."

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #533 poslato: 18. Januar 2017. u 13:48 »
 ^^ Ta prognoza se donekle i slaze sa trenutnim desavanjem u stratosferi.

Sada imamo porast temperature nad Scandinavijom na 10hPa sto bi znacilo da bi u kasnijem periodu bilo moguce jacanje sibirskog ili skandinavskog AC-a, sto neki modeli vec sada pocinju da uvode, ali to verovatno nece doneti nista znacajnije kod nas zbog toga sto je, takodje sada, polarni vortex dislociran nad severni Atlantik pa bi to povecalo ciklonsku aktivnost i proboj ciklona ka Evropi, sto bi nama verovatno donelo nesto toplije vreme i gurnulo hladnocu dalje na istok. Ono sto je meni interesantno je da u daljim satima imamo prilicno izrazeno zagrevanje u stratosferi nad severnim polom (moguc SSW - sudden stratospheric warming, pojava koja moze da uspori zapadne vetrove ili da ih cak preokrene na istocne pravce), sto bi dislociralo polarni vortex dosta juznije pa bi te promene kasnije u troposferi rezultirale novim uspostavljanjem bloka nad atlantskim okeanom i Skandinavijom, uz vece sanse za aktiviranje sredozemlja usled prodora hladnoce kod nas. Da napomenem samo da se zagrevanje u stratosferi ne bi odrazilo nad identicnim krajem sveta i u troposferi zbog same zakrivljenosti zemlje ali i nekih drugih faktora u ciju analizu ne bih dublje zalazio da ne izgubim nit ove poruke.

Zaista lepo to izgleda na 10hPa, ali moram da napomenem i da gledanje karte na 10hPa cesto nije dovoljno za prognoziranje promena u nizim slojevima atmosfere, trebalo bi tu obratiti paznju na jos dosta parametara i verovatno nesto sto dosta pomaze je vertikalni prikaz atmosfere, kretanje temperature po slojevima i kako se promene iz gornjih slojeva odrazavaju u troposferi. Ova tema ima mnogo toga sto bi moglo da se kaze.

Za kraj i da postavim tu GFS-ovu kartu severne hemisfere za kretanje temperature na 10hPa pocetkom februara gde se vidi izrazeno zagrevanje i potiskivanje polarnog vortex-a juznije (potencijalni SSW):



Poredjenja radi, postavio bih istu ovu kartu, samo za danasnji dan pre 5 godina, pred onaj cuveni februar 2012, manje od 10 dana nakon ovoga su poceli ledeni dani ovde. Naravno, karte za pocetak februara ove godine nemaju ovoliko zagrevanje i ovakav polozaj u potpunosti ali za sada se krecu u dobrom pravcu, obzirom da pricamo o periodu od 10-ak dana unapred. Evo te karte, od pre tacno 5 godina:

« Poslednja izmena: 18. Januar 2017. u 14:17 Mile94 »

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #534 poslato: 18. Januar 2017. u 14:04 »
 ^^

 :comeon:

Mile briljiraš.  :worthy:

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #535 poslato: 18. Januar 2017. u 14:07 »
 ^^
@Joe: Potpisujem  ;)

Uostalom ja sam ovog mladog člana par puta direktno spomenuo, ali je to kod pojedinaca izazvalo čudne komentare ... mislim da su previše pažnje obratili na onaj deo da će Mile od mene da dobije određenu ponudu, umesto da su obratili pažnju kako ovaj član (koji nije student meteorologije) piše i kako se kvalitet njegovih komentara povećava (nevezano za to što "njegov" kraj nije prošao "dobro" sa snegom kao neki predeli, Mile nije modele nazivao "kriminalnim", nije rekao da "veze nemaju" i nije "tražio" da ove zime bude oboren rekord u visini snega jer "5 ili 10cm snega ništa ne znače"...).

Mile, samo nastavi ovako!  :tu:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #536 poslato: 18. Januar 2017. u 14:15 »
Sve pohvale Mile, volim ovakve postove da procitam  :)

Imao bih jednu molbu za strucnije clanove...Kada bi mogli da objasne bolje sta znaci zagrevanje u stratosferi i kako se odrazava ili ne odrazava dole... Ja znam nesto ali ipak nedovoljno da uvek prepoznam kako ce se odraziti to dole... Pa ako bi neko mogao neki strucniji neki tekst o tome i o SSW   :)
Ili link o tome ako ima negde da pise  :)

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #537 poslato: 18. Januar 2017. u 14:25 »
Свака част Миле!  :)

Иначе коју оцену би дали за досадашњи ток зиме?

По мени ако би се сложио још један продор хладноће и нешто обилнији снег ( 30 + cm ) без икакве сумње иде оцена 10  :D

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #538 poslato: 18. Januar 2017. u 14:27 »
Hvala ljudi, drago mi je da su vam moji postovi od koristi!

Sto se tice neke ocene za zimu, bez obzira na manje snega kod mene ocena bi za sada bila neka osmica, imacemo vrlo verovatno dva meseca temperaturno dosta ispod proseka, a sta je to ako nije zima  :thumbup:
Ta ocena ima sanse i da se popravi uz jedan lep sneg naravno.  :D

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #539 poslato: 18. Januar 2017. u 14:36 »
Što se moje ocene tiče za sada, pa malo su komplikovanije:

Hladnoća 8
Snežne padavina 4
Broj dana sa snežnim pokrivačem 6

Znači prosek 6