Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Po aprilu se leto poznaje?  (Pročitano 22250 puta)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Po aprilu se leto poznaje?
« poslato: 30. Mart 2017. u 18:04 »
Ne mogu da dajem neke strucne analize jer nisam ulazio u dublje pore meteorologije osim pracenja letnjih oluja i pravljenja reportaza uglavnom tokom perioda april-septembar. Primetio sam u zadnjih 20 godina od kada pratim klimatska desavanja i meteoroloske pojave iskljucivo u Srbiji, desava se jedan "meteoroloski klise". Gotovo bez izuzetka. U pitanju su paralela meseca aprila sa svakim letom. Moja neutemeljena konstatacija je: "Kisno leto ce 90% biti ako april bude kisovit i hladan. Ako bude april suv i topao, leto ce biti susno i toplo 100%. Od 1997-e godine vodim statistiku godisnjih doba, a od 1998-e u sitnije detalje i nesto kontam "po aprilu se leto poznaje". Mogu li pravi meteorolozi sa strucnog aspekta da mi objasne ovaj "fenomen", msm meteorolozi profesionalci. Maj je uvek kisovit 90% svake godine i najkisovitiji mesec u godini, ali april nije i ume da bude jako suv. Mislim da mi ne mozete osporiti moju tezu, a reci cu i zasto. Mozda zvuci pausalno, ali za maj se bar mozemo sloziti da je 90% kisovit mesec i kad su susne i kad su kisne godine. Sada cu napraviti retrospektivu meseca Aprila i leta kakva su bila u padavinskom smislu (deficit-suficit). Radije bih sve to napisao svojim prstima koji jedva funkcionisu, nego da pravim neku statisticku pogacu jer je stvar naizgled jednostavna. Ne radi se o narodnom sujeverju ili bajanjima, o suncu, kisi, snegu i ledu na Bozic, Krstovdan, Bogojavljenje, Jovanjdanski i Savindanski mraz, meckinoj senci na Sretenje i koje kakve gluposti. Drzacu se cinjenica i paralela sa njima. Radi se povecanoj ciklonskoj i anticiklonskoj aktivnosti u martu i pogotovo u aprilu.

Evo primera u zadnjih 20 godina od kad pratim vreme u mom podrucju (Centralni Balkan) kakvi su bili aprili, a kasnije i leta od 1997-e do 2016-e godine.

1997.

April kisovit i veoma hladan - Leto kisovito i veoma hladno.

1998.

April suv i topao - Leto veoma suvo i toplo.

1999.

April veoma kisovit i hladan - Leto ekstremno kisovito, osim avgusta.

2000.

April ekstremno topao i susan - Leto ekstremno toplo i susno.

2001.

April ekstremno kisovit i hladan - Leto kisovito i hladno.

2002.

April ekstremno kisovit i hladan - Leto ekstremno kisovito i hladno.

2003.

April ekstremno topao i susan - Leto ekstremno toplo i susno.

2004.

April ekstremno kisovit i hladan - Leto kisovito i hladno.

2005.

April ekstremno kisovit i hladan - Leto ekstremno kisovito i ekstremno hladno.

2006.

April umereno kisovit i topao - Leto normalno toplo.

2007.

April ekstremno topao i susan - Leto ekstremno toplo i susno.

2008.

April normalan i topao - Leto ekstremno toplo i susno.

2009.

April topao i susan - Leto vecinom toplo i susno, osim juna i prve dekade jula.

2010.

April ekstremno kisovit i hladan - Leto ekstremno kisovito, osim avgusta.

2011.

April ekstremno topao i susan - Leto ekstremno toplo i susno.

2012.

April u prve dve dekade normalan, a u trecoj ekstremno topao i susan - Leto ekstremno toplo i susno - REKORDERSKO.

2013.

April ekstremno topao i susan - Leto ekstremno toplo i susno.

2014.

April ekstremno kisovit i hladan - Leto ekstremno kisovito i hladno. - REKORDERSKO.

2015.

April topao i susan - Leto ekstremno toplo i susno.

2016.

April ekstremno topao i susan u prve dve dekade, a u trecoj ekstremno kisovit i hladan - Leto toplo i susno, osim juna koji je bio veoma topao sa olujama.

Nikad nisam doziveo topao april i kisovito, a kamoli hladno leto ili veoma kisovit i hladan april, a da te godine bude toplo i susno leto. Da li je to "ne moguca misija"?

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Po aprilu se leto poznaje?
« Odgovor #1 poslato: 30. Mart 2017. u 20:13 »
Ne znam samo gde si ti i kako izračunao ove procente. Kada bi se to tako radilo, pa svi bi bili naučnici i objavljivali svoje radove.
Za mene, a verovatno i svakoga ko meteorologiju shvata kao ozbiljnu nauku, ovo su čiste besmislice.
Da bi se tvoje mišljenje potvrdilo, trebalo bi imati dosta znanja, a i vremena za analizu.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Po aprilu se leto poznaje?
« Odgovor #2 poslato: 30. Mart 2017. u 21:49 »
Leto 2016 nije bilo susno mozda manje padavina u avgustu ali nije bilo susno a toplo jeste bilo ali nista posebno... To su tvoje subjektivne procene a verovatno je vecina tacna... To mi lici kao u oktobru kada pricamo neka se sad Atlantik ispuca pa ce posle biti zime kod nas kao sto smo videli obicno nije tacno a desava se  i da bude zime...Tako da se ne zna u aprilu kakvo ce leto biti...  Gledaj prognoze od 7 pa ajde i 10 dana ostalo se bas nista ne zna i uzalud razmislja...

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Po aprilu se leto poznaje?
« Odgovor #3 poslato: 31. Mart 2017. u 00:41 »
Svako ima svoje teorije i logike.. Pogotovo u letnjim mesecima kada dolazi do cestih odstupanja na malim prostorima. Setite se recimo Juna prosle godine kada su neka mesta imala od 150 do 200mm a neka druga ni 10mm.. I kakav sud dati za taj mesec.Neko ce reci suv a neko ekstremno kisovit.. Bode oci ova zuta tacka oko Kraljeva o.O
Mi vec imamo par meseci koji su susni i u deficitu smo sa padavinama a priroda to mora nadoknaditi.. Ja ocekujem leto slicno proslogodisnjem :)

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Po aprilu se leto poznaje?
« Odgovor #4 poslato: 31. Mart 2017. u 04:03 »
Potrebna su preciznija merenja da bi neko istraživanje bilo merodovno i da bi mogli da se izvuku zaključci o nekim pojavama i zakonima po kojima se one odvijaju. Bez tačnih merenja, subjektivni doživljaj će uvek imati određenu ulogu I na taj način uticati na rezultate. Čak I kada bi imali precizne podatke, bila bi potrebna ozbiljnija I detaljnija analiza koja sigurno ne bi bila baš jedostavna. Osim primera vezanog za padavine na dva različita mesta koji je naveo risbo može da se desi da u jednom istom mestu u prva dva dana meseca padne 120mm, a da u ostalih 28 ne padne ni kap. Bio bi problem klasifikovati mesec tokom kojeg je pala duplo veća količina padavina od prosečne, a koji je istovremeno imao 4 vezane sušne nedelje.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Po aprilu se leto poznaje?
« Odgovor #5 poslato: 31. Mart 2017. u 17:00 »
Ne znam samo gde si ti i kako izračunao ove procente. Kada bi se to tako radilo, pa svi bi bili naučnici i objavljivali svoje radove.
Za mene, a verovatno i svakoga ko meteorologiju shvata kao ozbiljnu nauku, ovo su čiste besmislice. Da bi se tvoje mišljenje potvrdilo, trebalo bi imati dosta znanja, a i vremena za analizu.
Znas sta Zec? Nemas Ti dovoljno godina i jos si jako zelen da bi mogao mogao da sakupis primerke za analizu. Kazes mi treba mi znanja? Ne, treba tebi znanja jos mnogo vise kad vec imas talenat i kliker za to, ali suvise pametujes u teorijskim oblastima ne bi li impresionirao starije clanove teorijskim znanjem. Od kad ja pratim vremenske pojave, Ti si tek ustao s' nose. I na pocetku sam se ogradio da dajem bilo kakve strucne, analize vec pausalne podatke na bazi subjektivnog osecaja. Ako se ti sa trenutnih 20 godina secas leta 1997-e i 1998-e, ja cu da pojedem i ovaj moj komp i ovaj moj telefon. Ja pamtim leta od 1994-e od kada sam posao u osnovnu skolu. Ti nisi bio ni u planu tad. Ako si potkovan znanjem, onda mi daj neku analizu, a ne da ides u retoricko naklapanje studijskih disertacija. Ako ne mozes ili ne umes da objasnis klimatsku paralelu izmedju meseca aprila i nastupajuceg leta onda i nemoj nista pisati niti se petljati jer je rec o vremenskom periodu koji obuhvata ceo tvoj zivot + rano detinjstvo u krevecu. Interesuju me misljenja starijih clanova koji pamte dobro taj vremenski period o kome pisem. Ne pricam ja o pojavi lokalnih pljuskava od mesta do mesta koja su diskutabilna i uglavnom su konvektivnog karaktera. Neko je napisao da proslo leto nije bilo suvo. Po kolicini padavina mozda i ne, ali po kolicini suvih i kisnih dana da. Prednjace suncani i topli i suvi dani u julu, avgustu i septembru. Kaze neko za jun da je bio kisovit. To sam i ja napisao u mojoj analizi 2016-e godine. Ali negde je jun bio kisovit i 2003-e iako je bio veoma topao, a kod mene samo tri dana je pala kisa sa preko 5mm vodenog taloga. Prosli jun je bio veoma topao, ali je bilo nekoliko oluja od kojih su bile jedna manja 10-og, 12-og (cuo sam od strica jer sam bio u Bratuncu gde je bilo stravicno i palo 45lm2) i najjaca 19-og juna kada je u Valjevu bilo krupnog grada, snazan vetar i palo 30lm2. Moje je pitanje: "Zasto se ucestala cklonska cirkulacija tokom meseca aprila po pravilu nastavi i tokom citavog leta"? I drugo kontra-pitanje: "Zasto se ucestala anti-ciklonska aktivnost 90% pracena toplotnim talasima nastavlja i tokom leta u jos zescoj i brutalnijoj varijanti"? Mesec maj je posebna prica za sebe i poznat je po najcescoj i najzescoj cklonskoj cirkulaciji pogotovo posle kisovitog aprila da dominira slojasta nimbostratusna oblacnost zbog dubokih ciklona u Mediteranu pracen jednolicnim visednevnim padavinama i za 20 godina ni jedan jedini maj nije bio topao i suv posle kisnog i hladnijeg aprila. Ama bas niti jedan jedini. Suv maj je retka pojava. Dominantna anticiklonska cirkulacija nastupa uglavnom u junu i julu i onda traje do pocetka i sredine sptembra. Ako ne moze, a siguran sam da ne moze da se nadje neki pravi odgovor na ova pitanja, interesuju me misljenja starijih clanova i meteorologa koji su ovde od pocetka. I da ne budem pogresno shvacen kao sto me Zec shvatio, ne kazem da je ovo moj naucni rad niti sam ja kompetentan za to, vec puka baza podataka i retrospektiva paralelnih vremenskih prilika izmedju aprila i nastupajuceg leta. Stariji clanovi? Ima li vas?
« Poslednja izmena: 31. Mart 2017. u 17:18 Stefan Valjevo »