Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Potop u Beogradu, 08/06/2020  (Pročitano 19434 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Potop u Beogradu, 08/06/2020
« poslato: 08. Jun 2020. u 23:06 »
I dalje sam jedini koji otvara reportaže na forumu ove godine, ali ne odustajem dok ne motivišem malo i ostale.  :)

Modeli su danima unapred davali jače razvoje za danas i to u nekoj sporopokretnoj JZ struji. Ovo je bila tipična "sve ili ništa situacija", jer je uz ovakva strujanja bilo jasno da će biti lokalnih potopa, ali mnogo mesta i bez kapi kiše.
Takav režim je krenuo još od sinoć kada su severni i istočni delovi Beograda dobili 30+ mm kiše, dok su centar, južni i zapadni delovi grada prošli uz zanemarljive padavine.
I ovaj dan je počeo u tom režimu, sa jednoćelijskim razvojem koji je zahvatio usku zonu centralnih i istočnih delova grada. Nemam neki pogled na tu stranu, ovako je to izgledalo iz mog ugla:







A onda je krenulo da se muti sa jugozapada. Radarski snimak je u tim trenucima otkrivao odraze koji su pretili da se spoje u linijsku višećelijsku oblačnost.







Sistem je počinjao da se širi i izgledao sve konkretnije:



Iako se sistem primicao sa jugozapada, baze niske oblačnosti su se kretale u suprotnom pravcu i to je bio jasan znak da oblačnost jača:



Ovde su se pojavile možda i najkonkretnije formacije. Nije to bio neki naročito spektakularan nailazak nevremena. U situaciji bez gotovo imalo smicanja u nižim slojevima, ovo je bilo i najviše što se moglo očekivati:



Formacije se brzo gube i kreće da se crni kao da apokalipsa stiže:



Ovde već sve vidljivije guste kišne zavese uz naziranje zelenkastih nijansi:







Pred početak padavina kreće vrlo jaka grmljavina:



A onda je usledio potop. Najveći potop u mom kraju bez dileme od 2016, a vrlo verovatno i od 2014. Nisu ovakvi potopi ništa strano u ovo doba godine. Slično je bilo i u junu prošle godine kada je u Borči za jedan dan palo 100mm, a slično su prošli i Novi Beograd i Zemun. Sada je oblačnost zahvatila veći deo grada, ali najveće količine padavina su dobili južni i centralni delovi grada. Tako je Banjica zabeležila ukupno 73mm, a Vračar 63mm.

Pojave grada i olujnih udara vetra nije bilo, tako da je potop ono što je svakako obeležilo ovo nevreme.

Evo i jedan video i još koji GIF za vreme potopa:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=bu6g2Y9D6ys" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=bu6g2Y9D6ys</a>







Radarske animacije i munje:









I tako je stanica u Karađorđevom parku zabeležila najveću dnevnu količinu padavina još od majskih poplava iz 2014. Videćemo ujutru zvaničnu 24h količinu padavina, ali po trenutnim AMS računicama je to ~63mm.

Toliko od mene, a nadam se da će i ostale kolege iz Beograda i okoline dopuniti reportažu kako dolikuje.  :)


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.576
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Potop u Beogradu, 08/06/2020
« Odgovor #1 poslato: 09. Jun 2020. u 09:30 »
Bravo za reportažu. U jednom momentu je bila baš lepa formacija.

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Potop u Beogradu, 08/06/2020
« Odgovor #2 poslato: 09. Jun 2020. u 20:02 »
Sjajna reportaza druze, kao i uvek, odlicno ispraceno!  :thumbup: Kakav potop, ludilo!  :O
Svaka cast na entuzijazmu, s obzirom da su nam reportaze postale retkost.

Evo kako su se stvari odvile kod mene.

Noc nedelja na ponedeljak (07. na 08. jun), pre ponoci se zakuvalo u okolini. Jedan razvoj se otvorio nad istocnim delovima grada a drugi se nadogradjivao ka ovom kraju iz Srema. Cesto blicanje, munje i grmljavina iz tih razvoja u Sremu. Razvoj nad gradom su lepo obasjala svetla grada, pa se padavinska zavesa bas lepo videla, a tu je i Mesec



Munje ka severu, bio je to pravi light show, munja za munjom, ali nemam bas dobar pogled na tu stranu ka severu/severozapadu







Delovalo je da ce ostati na tome, da nece pasti ni kap kise, ali onda krenu da se spaja nad Borcom. Padavine su krenule nesto nakon ponoci i zavrsile se do 01:30h. Pljustalo je i pljustalo, na minut-dva se spojilo nebo sa zemljom. Skupilo se 37.0mm, dvoriste se pretvorilo u bazen.

Radarska animacija



Ponedeljak je doneo dosta sunca i sparinu. U jednom trenutku poslepodne se zakuvalo na sve strane, ali je ostalo suvo. Onda predvece lud prizor na juznu stranu neba. Formacije su najpre napredovale ka severu i severoistoku, veoma sporo. Blicalo je i grmelo cesto iz pravca grada.





Prizor se onda menja, ka gradu se vide veoma guste padavinske zavese, jedan deo neba je dobio zelenkastu boju. Ispred niski oblaci / fraktusi luduju, iznova i iznova se stvaraju, uzdizu i krecu veoma brzo, a postaje primetno sirenje ka severozapadu odjednom













Evo i prikaza snimkom, vise kracih spojeno

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=hryo8PKCYZE" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=hryo8PKCYZE</a>

Usledi je na kratko pojacan vetar, a onda pljusak, potom se oduzila umerena do jaka natapaca, palo je 16.5mm. Na svu srecu jaci odrazi su me obisli, jer bi bilo problematicno da je bio novi potop. Ukupno 53.5mm 08. juna, sto je druga najveca dnevna suma kod mene od kad imam kisomer (septembar 2014.), nakon onih 100mm 23. juna prosle godine.

Radarska animacija


« Poslednja izmena: 09. Jun 2020. u 20:14 skomimaster »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Potop u Beogradu, 08/06/2020
« Odgovor #3 poslato: 10. Jun 2020. u 00:26 »
Hvala na sjajnoj dopuni imenjače   :tu:
Baš je bilo interesantno videti kako je sistem izgledao sa distance. Kod tebe možda nije bio potop kao u mom kraju i u centru, ali si zato imao fenomenalan pogled na sva dešavanja. Odlično  :worthy:


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Potop u Beogradu, 08/06/2020
« Odgovor #4 poslato: 10. Jun 2020. u 00:59 »
Odlične fotke Miloše i Škomi! Da okačim i ja par mojih neposredno pre pljuska.








Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Potop u Beogradu, 08/06/2020
« Odgovor #5 poslato: 10. Jun 2020. u 09:22 »
Odlične slike kolege  :tu: Sve propraćeno, dokumentovano, objašnjeno, radarske animacije , bravo  :D
Nema tu šta da se doda sem da se pohvali  :grin: Da sam bio tog dana kući verovatno bih i ja imao materijala za reportažu, ovako od Dorćola zaklonjen zgradama mrka kapa  :)

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Potop u Beogradu, 08/06/2020
« Odgovor #6 poslato: 10. Jun 2020. u 11:16 »
Hvala momci. Odlicne fotke Stef!

Evo i ovde da okacim sumu za uzu teritoriju grada. Za privatne automatske stanice (Karaburma, Banjica, Pancevo), kao i za kisomere kod mene i Pauna, uzeta je vrednost 00-24h za ponedeljak 08.06., dok je za stanice Batajnica, Surcin, Zemun, Vracar, Senjak, Kosutnjak, Kaludjerica i Vrcin sabrana vrednost 08. i 09. ujutru. Cekamo i da nam Boris uzme kisomer.  :thumbup: