Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: modeli  (Pročitano 3264 puta)

Van mreže mihajlo

  • Poruke: 3
modeli
« poslato: 11. Jun 2008. u 21:27 »
Da li neko ima iskustva u radu sa meterološkim pretprocesorom AERMET koji je u sklopu modela za disperziju polutanata AEROMOD?

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: modeli
« Odgovor #1 poslato: 11. Jun 2008. u 22:03 »
Zdravo Mihajlo!

Javih se, ali zaista se slabo razumem u oblast, te ću prepustiti drugima da kažu nešto više. Ukratko, čitajući i analizirajući malo:

koliko sam shvatio, AERMET izvršava predikcije prilično niže koncentracije od recimo ISCS3 za padavine na veoma neuravnoteženim i kompleksnim terenima. Takođe su mu predikcije niže od ISCS3 za kraća nagomilavanja (manja od 20m) u ruralnim uslovima. Te površinske observacije su još uvek sklone doterivanju koliko vidim.
Zatim, odnos koncentracija AERMET-a i ISCS3 teži ka povećavanju kako se dužina srednjeg perioda povećava, za izvore u takođe ruralnim ravnim terenima.
Problem koji sam video, jeste što je još uvek spor i bez vizuelnog modela. Naime, čitava stvar je još u povoju... ali biće izuzetna :) Sačekaćemo da dođe do finalizacije :)

Jesi li imao zadovoljstvo da direktno radiš na njemu?

Van mreže mihajlo

  • Poruke: 3
Odg: modeli
« Odgovor #2 poslato: 11. Jun 2008. u 22:11 »
radim na modelu AEROMOD/ISC GIS  u WINDOWS platformi. Buduci da nisam meteorolog po struci, imam problema sa procesiranjem meteo podataka. naime model prihvata sledece formate sirovih meteo podataka:sa površinskih stanica: CD-144, SCRAM, SAMSON (Solar And Meteorological Surface Observation Network), TD-3280, ISHD (Integrated Hourly Surface Data, TD-3505), or HUSWO (Hourly Surface Weather Observations);
- sa visinskih stanica (upper air stations): TD-6201 or FSL.
- ili sirovi podaci u ADMS formatu.

Van mreže mihajlo

  • Poruke: 3
Odg: modeli
« Odgovor #3 poslato: 11. Jun 2008. u 22:13 »
Da li se meteo podaci u gore navedenim formatima mogu nabaviti u, recimo, RHMZ? Ako ne, da li se podaci u postojećim formatima mogu konvertovati u gore navedene?

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: modeli
« Odgovor #4 poslato: 11. Jun 2008. u 22:25 »
Nema tih karati u Rhmz....a da li moze da se kovertuje pitaj nekog strunije od mene to neznam.....ali mislim da moze!!!
A i da imaju te karte nece ti dati jer je to sve sluzbeno sem karti koje vidis na sajtu Rhmz-a

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: modeli
« Odgovor #5 poslato: 12. Jun 2008. u 15:24 »
Da li se meteo podaci u gore navedenim formatima mogu nabaviti u, recimo, RHMZ? Ako ne, da li se podaci u postojećim formatima mogu konvertovati u gore navedene?
Može se doći do podataka! Javi mi se na email, pa ću ti proslediti dalje informacije, ali i kontakt osobu. :smartass: koja se baš time bavi.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...