Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Termometar  (Pročitano 3432 puta)

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Termometar
« poslato: 30. Avgust 2008. u 12:22 »
Trazio sam svuda po forumu ovde, a i po internetu i nigde ne mogu da nadjem informaciju!
Kupio bih digitalni termometar, neki da moze i napolju da mi stoji da stalno znam temperaturu! Naravno meni ne treba nista pro, vec neki fin, ne sa buvljaka, vec normalan kvalitetan! S obzirom da sam citao temu o tome kako napraviti sam svoj, i definitivno ne bih mogao da se upustim u to :), gde bih mogao da pronadjem takav neki uredjaj?!
Hvala... :smartass:

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Re: Termometar
« Odgovor #1 poslato: 30. Avgust 2008. u 14:52 »
Uh, "relativno" dobrih termometara ima na buvljacima... jesu kineski, ali rade dosta dobro.
Ako želiš nešto kvalitetnije, pogledaj prodavnicu "Uradi Sam". Tamo imaju dobre... ako ih imaju na lageru. Tih prodavnica ima u NS-u i BG-u (nisam siguran odakle si). Mogu ti poslužiti i oni što se koriste u automobilima.

Naravno, ovi uređaji se mogu pronaći s vremena na vreme... ako naletiš na njih.

Inače, kada si spomenuo, problem termometara nije mali. Vidim da neki mere vrednosti i beleže kao relavantne. Međutim, u elektro-tehnici, merenje temperature je zahtevan posao. Obično kod elektroničara sledi komentar preprojektovanja termometra: "..ako je potrebno da meri temperaturu u svrhu meteorologije, onda može i onaj preciznosti pola stepena ili još više... njima ne treba bolje od toga..." pošto se u elektronici koriste termometri sa preciznošću od pet decimala i veoma dobro kalibrisani. Sve ostalo je odokativno, sem onih na stanicama, ali to je skupo.

Shvatih vremenom, da bi bilo veoma dobro imati malo precizniji termometar u svrhu meteorologije...ko zna koliko nam toga promiče u nepreciznosti. Otud dolazimo i do rezultata možda, koji su sumnjivi. Zato uzimam sa rezervom neka merenja i zaključke.

Ako ne pronađeš ništa, preostaje opcija gradnje. Ja mogu da ti naštancam koliko hoćeš termometara... stim da platiš materijal naravno. Ostalo će biti zadovoljstvo :)

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Termometar
« Odgovor #2 poslato: 30. Avgust 2008. u 16:20 »
Ja imam neke termometre kupljene na buvljacima tamo negde 1989-90, kada je bila najezda Rusa i Rumuna na naše pijace, ali nisu digitalni. I mogu ti reći da su se odlično pokazali ;) Pazi, kad sam ja zadovoljan njima, a po tim pitanjima me je jako teško zadovoljiti... A Nele ti dobro reče za digitalce... ;)
Pošto sam kažeš da ti ne treba ništa profi, onda uopšte nema potrebe da se trošiš...
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Re: Termometar
« Odgovor #3 poslato: 30. Avgust 2008. u 16:40 »
Znaci da probam da nadjem neki na buvljaku? :)

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Termometar
« Odgovor #4 poslato: 30. Avgust 2008. u 16:46 »
Znaci da probam da nadjem neki na buvljaku? :)
Normalno, druže... Rekoh ti, nema potrebe da se trošiš...
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Re: Termometar
« Odgovor #5 poslato: 30. Avgust 2008. u 17:34 »
Nasao sam 1 na nekom shop sajtu za 1000 dinara, digitalni meri sobnu i spoljasnju na neki kablic!
Sta mislite jel to mnogo vise od tih na buvljaku? :)

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Termometar
« Odgovor #6 poslato: 31. Avgust 2008. u 00:14 »
Na tim shop-sajtovima ima svašta, možda jeste 1000 dindži, ali onda znaš da se na tu cifru doda ovo i ono, tako da ko zna koliko bi to na kraju koštalo (dobro znaš da su sve to prevaranti)... Ipak prvo idi na buvljake... ;) Pozdrav... :D
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/