Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Anticiklon  (Pročitano 8241 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Anticiklon
« poslato: 07. April 2006. u 16:34 »
Evo napisacu sta znam pa me ispravite ako gresim ili dodajte nesto ako sam propustio  :)


Za razliku od ciklona anticiklon uvek donosi lepo, vedro vreme (retko zimi moze biti tmurno zbog magle pri tlu kada dolazi do inverzije temperature). Anticiklon je oblast visokog vazdusnog pritiska i to tako da je u centru anticiklona najvisi atmosferski pritisak, a kako se krecemo od centra atmosferski pritisak opada. Na mapama se crta izobarama koje spajaju oblasti sa istim atmosferskim prtiskom. Izobare su obicno u koncentricnim krugovima oko centra, ali ne retko anticiklon moze biti deformisan, pa cak i sa vise ociju (centara). Vazduh u anticiklonu struji duz izobara i to u pravcu kazaljke na satu. U samom centru anticiklona vazduh struji vertikalno ka tlu pri cemu se zagreva i dolazi do raspadanja oblaka prilikom zagrevanja s'obzirom da topao vazduh moze da primi vise vlage. Zato je anticiklon znak lepog vremena. Retko zimi zbog sneznog pokrivaca dolazi do inverzije temperature i stvaranja magle u anticiklonskom vremenu, kada bude dug period suvog i tmurnog vremena, a retko moze doci do slabih padavina u vidu rosulje ili sitnog brasnastog snega. Anticikloni se u Evropi uglavnom krecu od zapada prema istoku. Cikloni i anticikloni su veoma bitni u prognozi vremena.