Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Miholjsko leto  (Pročitano 39014 puta)

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Miholjsko leto
« poslato: 06. Oktobar 2008. u 23:04 »
^^
 ::) a koje cifre definišu Miholjsko leto?!  :-X

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Miholjsko leto
« Odgovor #1 poslato: 06. Oktobar 2008. u 23:27 »
^^
 ::) a koje cifre definišu Miholjsko leto?!  :-X
Dobićeš ih za koji dan, dok sve to pronađem... ;)

Normalne Tmax za Beograd u I dekadi oktobra se kreću od 19-23, pa je jasno da u slučaju Miholjskog leta u I dekadi moraju biti više od ovih ovde napisanih prosečnih... I niz tih dana sa Tmax > 24 ne sme da bude kraći od 8 dana. Tih 8 dana je minimum, ja čak mislim da granicu ne treba spuštati ispod 10 dana. Znači, većina dana u I 1/2 oktobra (1-15.10.) mora da ima Tmax > 22, a ipak da Tmax > 24 čine većinu tih dana. Može tu poneki dan i da ima T < 22, ali svi dani moraju imati T > 20, a opet kažem najveći broj dana mora imati T > 24. Dužina niza 10 dana u proseku, minimum 8 dana... Ispod 8 dana za mene nema Miholjskog leta... Za sada ja mogu ovoliko da odgovorim...
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Miholjsko leto
« Odgovor #2 poslato: 07. Oktobar 2008. u 00:07 »
Evo ,ako ja mogu da pomognem,nasao sam ovu ''definiciju'':
Miholjsko leto sa javlja ujesen, kao period u razdoblju od sredine septembra pa sve do pocetka novembra.
GLavne vremenske karakteristike su sveza,ponekad maglovita jutra,nakon kojih dolaze suncani dani sa slabim vetrom(ili bez).
Temperature su iznad normale i dnevne amplitude temperature su velike.
E sad postoje tipicno i atipicno miholjsko leto.
Tipicno miholjsko leto ima sledece karakteristike:
-Prvi uslov je veliko anticiklonalno polje sa centrom iznad Srednje Evrope.
-Vetar je slab, promenljivog pravca.
-Vreme je vedro i suvo,sa mogucom maglom ujutro.
-Dnevne temperature su vise od prosecnih.(uslov:Da je tmax,veca ili jednaka od prosecne tmax + 1 std.devijacija,a tmin veca ili jednaka od prosecne tmin + 1 std.devijacija)
-Ako su svi ovi uslovi zadovoljeni bar tri vezana dana, onda se ovaj period smatra tipicnim miholjskim letom.
Eto toliko
I da ovo je slobodan prevod iz rada: Todorović N. and D. Vujović, 2006: Analysis of "Miholjday summer" for Belgrade and Serbia region

Nadam se da nisam prekrsio neka autorska prava,jer ako jesam,molim vas brisite. :)
« Poslednja izmena: 07. Oktobar 2008. u 00:24 gencic »

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Re: Miholjsko leto
« Odgovor #3 poslato: 07. Oktobar 2008. u 00:13 »
Evo ,ako ja mogu da pomognem,nasao sam ovu ''definiciju'':

komšija, još samo da nam odaš tajnu - gde si našao tu "definiciju"... ???

citat je okej, kad se navede izvor!
« Poslednja izmena: 07. Oktobar 2008. u 01:04 beket »

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Miholjsko leto
« Odgovor #4 poslato: 07. Oktobar 2008. u 10:51 »
Ima raznih cifara i kriterijuma za Miholjsko leto.
Poznat mi je rad Neđe Todorovića i Dragane Vujović u vezi Miholjskog leta. U navedenom radu dat je primer neobičnog oktobra 1995. godine. Imao sam tu 'sreću' da sam ga celog proveo na bolovanju, šetajući slobodan, bez obaveza, svaki svakcati dan. Slomljen palac leve ruke je ipak bio problem, ali uteha u predivnim danima (nalik onima koji nam predstoje) bila je sjajna. Samo da ne bude kao te godine, kada je početak novembra doneo neverovatan sneg Beogradu, od skoro 40 cm.
Što se profija tiče, on se samostalno potrudio na osnovu svojih zapažanja da istakne svoju definiciju. Dobro mu to ide, moram da priznam. Doduše, Genčić je to dao kao citat iz rada, ali i nešto kompletniji opis, uz opis vremenske situacije u celini (mislim na anticiklon).
Ipak, zazirem od takvih definisanja stvari. Ako se nešto definiše na ovako precizan način, onda je meteorološka zajednica dužna da to isprati i kaže 'Miholjsko leto je trajalo od dana tog i tog do dana tog i tog'. Evo nama prilike da to i uradimo.

Genčiću, autorska prava se ne narušavaju ako si citirao rad. Zato radovi i postoje; ako je već neko do nečega došao, da se zna ko je to učinio. Dakle ne brini, uradio si pravu stvar.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Miholjsko leto
« Odgovor #5 poslato: 07. Oktobar 2008. u 11:08 »
A atipično Miholjsko leto  :?: (nedostaje definicija)

Šta je to standardna devijacija (nedostaje definicija) :?:

Većina nas smo amateri, pa bi bilo dobro da se ovde pojave profesionalci... Da lepo daju definicije i objašnjenja Miholjskog leta... Valjda se neko profesionalno bavio ovom temom...

Onaj moj sinoćni pokušaj definisanja Miholjskog leta je prilično neuspeo, iz više razloga...
Prvo, ne mogu da nađem te svoje računice iz 2002. godine. Drugo, naknadno sam ustanovio gomilu grešaka, tako da su rezultati sračunavanja netačni (u trenutku računanja mislio sam da su ti podaci bili tačni). I treće, nameće se samo po sebi; moraću sva ta sračunavanja ponovo da odradim...
Ali, to za mene neće biti ništa novo, moraću još mnogo toga sve ispočetka...

AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Miholjsko leto
« Odgovor #6 poslato: 07. Oktobar 2008. u 11:37 »
Standardna devijacija je jedna od uobičajenih statističkih funkcija, mera odstupanja neke veličine od srednje vrednosti koja se definiše kao kvadratni koren količnika sume kvadrata odstupanja pojedinih vrednosti od srednje vrednosti niza i broja članova niza. Ne mogu sada da vam napišem funkciju, ali pogledajte tu funkciju i još mnogo toga o standardnoj devijaciji na http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_deviation.

Nije uobičajeno u meteorologiji da se definišu neki periodi vremena prema određenim vrednostima meteoroloških elemenata. Ali, kao što smo iz primera videli, i to postoji. Međutim, nisam siguran koliko je validno definisati ni tipično, ni atipično Miholjsko leto. Da nastavim na ovom mestu: u početku sam se pitao koji su to meteorološki kriterijumi za smenu godišnjih doba, dok kasnije nisam shvatio da to nije proces koji se dešava u tačno određenom trenutku. Meteorološki, godišnje doba ili bilo koje doba godine koje je promenljivo nema nekog naročitog smisla, osim ako nije za ovako deskriptivne potrebe, zanimljivosti... Od toga ne bih pravio nauku, ali ceniću svaki pokušaj.

Ako te zaustavljaju samo podaci iz 2002. godine, amaterko, pa izbaci tu godinu. Imaš sasvim dovoljno materijala da to računaš. Ipak, koliko god da se trudim, ne mogu da verujem da te zaustavlja takva trivijalna prepreka, pogotovo što su ti podaci OK. Ako ti računica potiče iz tog doba, e pa vreme je za novu. Nije to geografija da je jednom utvrđeno za amin (zato se geografija bori na sve načine da ne ostane nauka bez razvoja i napretka - videti kod mene šta kaže čika Antoan: 'Na toj planeti živeo je jedan geograf. Ha, eno jednog istraživača!, povika').
Rad ispočetka ima takođe svoje ime ('A guraš, bato, guraš?'), pa postavi neku klocnu da ti kola ne otklize i nastavi rad od neke tačke. Nije sve za đubre. Bar imaš ranije zaključke. Uzgred, nestrpljiv sam da vidim kako će to izgledati.

Da, sad imaš još jedan statistički alat: standardnu devijaciju! :smartass:
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Miholjsko leto
« Odgovor #7 poslato: 07. Oktobar 2008. u 13:03 »
Evo mene...
Na zahtev profi-amaterka, mogu da dodam slobodan prevod dela rada koji je u vezi sa atipicnim miholjskim letom.Koliko sam shvatio, tipicno i atipicno miholjsko leto se mogu okarakterisati samo za vrlo uski prostor,tj. ne moze se reci da ako je nesto utvrdjeno za tipicno miholjsko leto na podrucju Srbije da ce se to isto preslikavati za tipicno ''Indian samer'', kako ga zovu u Sev.Americi.
Dakle:
-Sinopticka situacija: Prostrano anticiklonalno polje sa centrom iznad Istocne Evrope ili ciklonom sa centrom iznad SZ Evrope i/ili zapadnog Mediterana.
-Tip vremena?(nisam siguran oko prevoda) AWD(anticyclone-warm-dry) ili CWD(cyclone-warm-dry).
-Vetar duva iz razlicitih smerova i raznim brzinama(uglavnom je to umeren i jak,topao jugoistocni vetar, Kosava)
-Vreme je suvo i vedro.Pojava jutarnje magle ili nesto oblaka je moguca.Ipak, preovladjuje suncano vreme.
-Dnevne temperature su vise od prosecnih.(uslov:Da je tmax,veca ili jednaka od prosecne tmax + 1 std.devijacija ali, za duze vremenske serije posmatranja.Minimalna temperatura ne mora ispuniti uslove tipicnog ML za duze serije posmatranja.)
-Opet, ako su ovi uslovi ispunjeni bar tri vezana dana ovaj period mozemo nazvati atipicnim miholjskim letom.

 

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Miholjsko leto
« Odgovor #8 poslato: 07. Oktobar 2008. u 13:21 »
Inace ,sto se tice standardne devijacije, to je jedna od apsolutnih mera disperzije( rasprsenosti ) skupa. SKup u ovom slucaju predstavljaju vremenske serije podataka,gde se prvo utvrdi kolika je aritmeticka sredina skupa, zatim se izracunava za svaki podatak vremenske serije koliko je njegovo apsolutno odstupanje od ar. sredine. Potom, ukoliko saberemo sva aps. odstupanja dobicemo 0. Posto se to unapred zna u statistici, sva apsolutna odstupanja se dizu na kvadarat i dele sa brojem podataka vremenske serije.DObijena velicina se naziva varijansa skupa i njen pozitivni kvadratni koren predstavlja standardnu devijaciju skupa.
Naprosto, da ne bi dobili nulu mi moramo ,svaki podatak da dignemo na kvadrat, pa odredimo nhihovu sumu(svih podataka), zatim njihovu aritmeticku sred i zatim izracunamo njen koren i dobijamo std. devijaciju.
E sad, ja sam pokusao malo uz pomoc udzbenika, iz glave da vam kazem , kako se u praksi dobija std. devijacija.
Inace ja sam statistiku imao kao predmet na Ekonomskom faxu ( koji sam polozio :) ), pa sam smatrao da mogu nesto da kazem o tome.
I eto, izgleda cu morati opet u trecoj godini da ucim iste stvari...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Miholjsko leto
« Odgovor #9 poslato: 07. Oktobar 2008. u 13:53 »
Da dodam na ovo što je lepo napisao Genčić: Miholjsko leto, Indian Summer, L'ete d'Indien, to vam je ista pojava, poznata na području daleko većem od Srbije. Koliko se iz naziva vidi, toga ima u Evropi i Americi, ali nisam siguran za Aziju, zbog velikog kontinentalnog područja na zapadnoj strani.
Međutim, tip vremena je malo škakljiv.
Nisam siguran šta su napisali Todorović/Vujović, ali ako je to ovo što je Genčić napisao, onda tu, koliko mi se čini, ima par začkoljica, a tiču se vremenske situacije. Naime, prilično je različita anticiklonalna vremenska situacija nad centralnom ili južnom Evropom od situacije kada imamo ciklon na severozapadu Evrope ili u zapadnom Mediteranu. No, da krenem redom.
Anticiklon nad našim područjem daje pretežno vedro vreme sa slabim vetrom promenljivog pravca. Magle po dolinama reka i kotlinama su regularne. Može biti čak i slabijih mrazeva, kako pri tlu, tako i na 2 m visine. Ovo Boce i dikile znaju jako dobro, jer su Zaječar, Knjaževac i Ćuprija poznati po tome da ujutru bude slab mraz, a preko dana pređe 20°C. Pa moja žena je rođena u jednom takvom danu ;) sa Tmin 0°C, a Tmax 20°C, dan uoči Miholjdana. Ovo je kod nas tip vremena 'anticyclone-warm-dry' iz Genčićevog posta.
Ciklon u SZ Evropi je toliko čest da je prosto regularna stvar, a veoma malo utiče na vreme u našim krajevima, gotovo nimalo, pa je ovde vreme bilo kakvo, od lepog do ružnog, šta god da to znači. Ovo mora da je preuzeto iz stranih, zapadnih literatura, gde ima nekog uticaja, kao što će biti opisano u narednom pasusu ovog posta.
Ciklon u zapadnom Mediteranu kod nas donosi jugovinu, odnosno umeren, povremeno jak jugoistočni vetar. Tada je promenljivo oblačno i uglavnom suvo vreme. To meni ne liči na tipično Miholjsko leto, već mislim da je to taj atipični deo. Tada, bar meni, vreme nije baš lepo. Temperature jesu visoke, ali uz taj vetar se obično skočanjim od zime. Ipak, period Miholjskog leta ne bih prekidao pojavom takvog vremena, ako se nalazi unutar nekog suvog perioda, bez padavina. Ovo je kod nas tip vremena 'cyclone-warm-dry' iz Genčićevog posta.
Matematičko vezivanje tri uzastopna dana je poznato, a često ga primenjuje energetika za potrebe uvođenja sezonskog grejanja (znate ono, 3 uzastopna dana sa T sr manjom od °C...). Verovatno je i ovde primenjeno.

Uvođenje standardne devijacije mnogo (i pomalo nepotrebno) komplikuje definisanje Miholjskog leta. Mada, koliko shvatam, ustvari je u pitanju je onaj kriterijum normalnosti, kada je u toj grupi sa +1 standardnom devijacijom temperatura koju narodski nazivamo toplije od proseka.

Da razlučimo nešto i o standardnoj devijaciji. Onako kako sam je opisao u prethodnom postu ni ja je ne bih ukapirao :redface:. Ipak, jednostavnije, ali matematički rečeno, standardna devijacija je koren srednje vrednosti kvadrata odstupanja pojedine vrednosti od srednjaka za taj niz. Opet komplikacija, ali napisaću ga u ovoj notaciji:

STD = SQRT(SUM((Xm-Xi)^2)/N)

STD - standardna devijacija
SQRT - kvadratni koren iz izraza obuhaćenog zagradama
SUM - suma
Xm - srednja vrednost članova niza
Xi - pojedinačna vrednost člana niza
^2 - izraz podignut na kvadrat
N - broj članova niza

Inače, statistika u meteorologiji te čeka na drugoj, a ne na trećoj godini, Genčiću. nema veze, ovo ti dođe dobro da ostaneš u kondiciji. ??? Mene, po starom statutu, ovaj predmet čeka na trećoj godini.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Miholjsko leto
« Odgovor #10 poslato: 07. Oktobar 2008. u 15:27 »
Jao, ljudi moji... Tri vezana dana... ::) Prosto sam bez teksta...
Pa onda skoro svaka godina ima Miholjsko leto...

PS: Večeras ću staviti normalne Tmax u oktobru po pentadama (periodi od po 5 dana) za period 1888-1962. za Beograd.

Postoji mnogo načina za igranje u ovoj temi, ja ću večeras poći od Tmax.
Sada vidim da je dosta oštar onaj moj neki "kriterijum", ali se sa druge strane plašim da ćemo otići u drugu krajnost...
Naravno, mogu se posmatrati i Tmin, pa Tsrednje dnevne, pa vremenska situacija i još...

Inače, oktobar 1995. takođe, kao i ptprince, dobro pamtim. Ali zapažam da su u II 1/2 meseca Tmax ipak bile u granicama normale, a vreme je bilo stabilno (Ac), sunčano, a bilo je i jutarnjih magli. Znači, ipak je evidentan pad T na normalu od sredine meseca. Srednja mesečna temperatura je na kraju bila za nepun stepen viša od normalne, što sve spada u granice normale...
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Miholjsko leto
« Odgovor #11 poslato: 07. Oktobar 2008. u 15:49 »
Jao, ljudi moji... Tri vezana dana... ::) Prosto sam bez teksta...
Pa onda skoro svaka godina ima Miholjsko leto...

Pa svaka godina ima Miholjdan! Što, da nije neka godina bila bez 12. oktobra? :lmao:

Da nije neka godina ostala bez nekog godišnjeg doba? To bi bilo interesantno videti... Priča se da ostajemo bez zime, a ja nemam beleške o tome da neke zime nije bilo mraza ili snežnog pokrivača.

Eh, ima područja na kojima postoji samo jedno godišnje doba: leto (tropi) ili zima (polarne oblasti). Uživajmo u našem bogatstvu koje nam klima umerenih širina pruža...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Miholjsko leto
« Odgovor #12 poslato: 07. Oktobar 2008. u 15:53 »


 Uživajmo u našem bogatstvu koje nam klima umerenih širina pruža...
Tačno tako... Bar smo bogati klimatskim dešavanjima, kad smo već siromašni u mnogo čemu drugom... I to je nešto...
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Miholjsko leto
« Odgovor #13 poslato: 07. Oktobar 2008. u 16:59 »
Pa dobro ovo miholjsko leto stvarno ima pozitivne strane,jer koliko mi se cini Nov i Dec. su znatno slabiji sa brojem suncanih sati, sto svakako utice na ljudsku psihu a i zdravlje...
Inace posto su na Krstovdan ovce legle na sekiru ''podmetnutih'' nogu , ocekujte jaku zimu...
:)

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Miholjsko leto
« Odgovor #14 poslato: 07. Oktobar 2008. u 17:55 »
ok...sve ovo znam
a takodje znam i da ovo vreme koje je sad napolju nije mihljsko leto

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Re: Miholjsko leto
« Odgovor #15 poslato: 07. Oktobar 2008. u 21:51 »
huh, ispada da sam ja započela ovu temu, a nisam...
samo sam postavila pitanje kad ne treba... :)

dakle, mnogo izvoljevate s ovim:
koliko dana treba da bude preko 20 C da biste proglasili "miholjsko leto"?!

miholjsko = sirotinjsko (kako neko vec rece) /ima jos jedan sinonim, ali mu ne znam poreklo, pa bolje da ga ne navodim/

leksicki to nije precizno definisano, osim priblizno odredjenog vremenskog perioda /oko Miholjdana, 12. ovog meseca/


Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Miholjsko leto
« Odgovor #16 poslato: 07. Oktobar 2008. u 22:02 »
Ja mislim da nema jednostavnog odgovora na to pitanje, jer iz gore navedenog sledi da se miholjsko leto bas ne proglasava,koliko sam ja shvatio literaturu...
Ali konkretan odgovor bi glasio da su potrebna tri dana sa temperaturom iznad 20 c da bi to bilo ML.
Naravno, svaki grad(podrucje) ima svoje srednjake. Prema njima se zakljucuje koliko to tacno treba da bude: tmax prosecna+1 std. devijacija, ali mislim da u svakom slucaju 20 stepeni pokriva tu cifru (za BG).
Sad, svemu tome nedostaju ostali uslovi takodje gore navedeni, ali za ''oko'' naroda najbitnije je Sunce i temperatura(preko 20c).
Eto toliko od mene.

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Re: Miholjsko leto
« Odgovor #17 poslato: 07. Oktobar 2008. u 22:05 »
Oktobar 1935 bio je znatno topliji od proseka.
Prvih 22 dana je bilo miholjsko leto, a 8 dana je bilo bas pravo leto sa temperaturama oko i preko 30 C.

Kako stvari stoje od sutra porast temperature u Srbiji i miholjsko (mini) leto ko se slaze sa mnom? barem do sledeceg vikenda!

Kako vidim ,u dometu 5-7 dana, posle ovog fronta, sledi ''lepo'' vreme kako i prilici ovom razdoblju...a kad to kazem mislim na miholjsko leto, kome je sad pravo vreme: Da vas podsetim da je Miholjdan 12.Oktobra po nasem kalendaru i ako dozvolite, mislim da sve ide po planu :)
Nakon jesenjeg zahladjenja u septembru usledio je manje-vise period toplijeg vremena, koji se savrseno uklapa u ,,narodno tumacenje vremena'' , po kome se ovakvo vreme moze ocekivati bas oko 12.10.- Tzv. Sirotinjsko Leto (poslednja sansa narodu da zavrsi poljske poslove... :) )
A posle...

Baš tako, Joe. Izlaz je nešto blaži, ali su nikli neki novi prodori. Osim što bih podigao Tmax za nedelju za par stepeni (na oko 15-16), ostajem pri rečenom u postovima.
Isto važi i za Miholljsko leto koje je u suštini već počelo. Nije striktno 12. oktobar jedini dan Miholjskog leta, već prva i eventualno druga dekada oktobra.A šta fali SW strujanju? Ono podržava miholjske letnje dane...

Glavna osobina vremenske situacije narednih nedelju dana biće prostrana anticiklona nad evropskim kopnom
Znači sveža jutra ponegde po kotlinama sa kratkotrajnom maglom
Dani sunčani sa temperaturama oko 20°C
Nešto nalik Miholjskom letu Možda neki neće biti dovoljno ugrejani ali sto ljudi sto ćudi  ;)
Uživajmo u lepom vremenu narednih dana  :D

/izbor citata i podvlacenja - beket/

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Miholjsko leto
« Odgovor #18 poslato: 07. Oktobar 2008. u 22:12 »
Inace, znam da miholjsko leto negde jos zovu i bablje leto...Ne znam, valjda tada uzivaju samo babe... :)

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Re: Miholjsko leto
« Odgovor #19 poslato: 07. Oktobar 2008. u 22:15 »
bablje leto...

da, to je taj treci pojam> i nije samo srbijanski, to sigurno, ali kakve to ima veze s babama, nisam sigurna...

prema ruskoj wikipediji - tada se babe greju na suncu; isti tvrdi da se kod nas to kaze - cigansko leto! /opet asocijacija na bedu/

u raznim zemljama razne asocijacije, i stvarno ne znam kad je ovaj svetac usao u pricu  :-\
http://en.wikipedia.org/wiki/Indian_summer

uporedite npr. sa ceskom ili svedskom verzijom: tamo se pominju neki drugi sveci  :-X
« Poslednja izmena: 07. Oktobar 2008. u 22:29 beket »