Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: PROJEKAT AMS Zrenjanin-centar  (Pročitano 7533 puta)

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
PROJEKAT AMS Zrenjanin-centar
« poslato: 17. Jun 2009. u 22:48 »
E pa ovako ljudi. . .  :)  ;)

Uvod
Neki već znaju,ali mnogi ne,ovih dana radim jedan projekat,naravno za meteorološke potrebe.
Otvorio sam ovu temu iz razloga kako bih vam za sad bar opisao projekat.I kako bismo međusobno razmenjivali znanje iz naučno-tehničke oblasti za potrebe ovog projekta. . .

Moraću nešto da vam razjasnim,da ne bude dileme.Ja trenutno dobijam podatke sa jedne "AMS" na magistrali,otvorio sam i temu o tome. . . http://www.serbianmeteo.com/smf/index.php/topic,1228.0.html
To uopšte nije moja AMS,niti moje delo. . .ja sam samo bio učesnik u tom projektu,i još uvek jesam.Imam funkciju održavanja te stanice i to je sva mudrost.Za uzvrat,dobijam podatke. . . :)
To je više ekološka stanica nego AMS,ali ipak poseduje i neke meteorološke parametre.
Nažalost tome dolazi kraj  :(  :-X i ja uskoro neću imati podatke sa te stanice,imaće ih samo pokrajinska ministartstva,a podatke o zagađenju imaće i obični građani.Dakle meteo podaci neće ići u javnost  :doh:

Novi projekat,moje delo

Dakle,odlučio sam napisati jedan projekat pod nazivom ’’Nauku i tehniku mladima’’
Reč je o nabavci profesionalne AMS,a to će verovatno biti Vantage Pro 2 plus. . .kao i analognih i drugih specijalnih instrumenata.
Vrednost projekta će verovatno dostići 10.000 eura bez troškova uvoza i PDV-a.

Već sam nekim pojedincima sa foruma slao u word formatu,preko elektronske pošte ovaj projekat da ga pročitaju i analiziraju. . .a o eventualnom postavljanju projekta na internet ću još razmisliti,zbog moguće zloupotrebe  ::)

U nastavku ovde ću imati neka pitanja za vas,naročito za naša stručna lica  ??? , a za početak bih voleo da čujem vaše mišljenje o ovome.

Hvala.
« Poslednja izmena: 17. Jun 2009. u 23:42 jocozr »

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: PROJEKAT AMS Zrenjanin-centar
« Odgovor #1 poslato: 18. Jun 2009. u 00:58 »
 ^^
Ja sam projekat pročitao i odmah mogu reći da si to odlično odradio... :super:
Za ostale stvari vezane za AMS ne mogu ništa reći, jer se time ne bavim. Oni koji poseduju stanice će reći svoje mišljenje i iskustva. ;)

Inače, podaci sa ove zrenjaninske AMS su odlični, to se vrlo lako može zaključiti. :super:
Ali neće biti smak sveta i ako bi se kojim slučajem desilo da ostaneš bez tih podataka iz centra grada-Zrenjanin ima odličnu GMS, tako da  :-:  NEMA FRKE... ;) :)

Citat
. . . a o eventualnom postavljanju projekta na internet ću još razmisliti,zbog moguće zloupotrebe  ::)

Nikako ovaj projekat ne postavljaj na net, jer...  ::) (sam si napisao zašto ;))
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: PROJEKAT AMS Zrenjanin-centar
« Odgovor #2 poslato: 18. Jun 2009. u 19:07 »
^^
Ja sam projekat pročitao i odmah mogu reći da si to odlično odradio... :super:
Za ostale stvari vezane za AMS ne mogu ništa reći, jer se time ne bavim.

Hvala ti amaterko  ;)

Oni koji poseduju stanice će reći svoje mišljenje i iskustva. ;)

Kao što vidiš odgovora za sada nema, kao da nikog ne zanima ovo. . .iako je ovaj projekat dobar i za ostale  :!:
Nadam se da će studenti sa foruma ,kao i oni koji poseduju AMS ipak nešto napisati u ovoj temi. . .  :!:  :?:
Takođe nadam se da će biti odgovora i od nekih stručnijih lica, ali to je za sad samo nada. . .  :(

Konkretno sam u gore navedenom mislio na: Miloša,Boceta,Neleta,Joa,ptprinca,genčića,srbu,tebe i dragana, a i mnoge druge. . . ( nadam se da se ovo ne smatra prozivkom )


Inače, podaci sa ove zrenjaninske AMS su odlični, to se vrlo lako može zaključiti. :super:
Ali neće biti smak sveta i ako bi se kojim slučajem desilo da ostaneš bez tih podataka iz centra grada-Zrenjanin ima odličnu GMS, tako da  :-:  NEMA FRKE... ;) :)
Nikako ovaj projekat ne postavljaj na net, jer...  ::) (sam si napisao zašto ;))

Dobri moj amaterko, znam da pokušavaš da me utešiš, ali ne vredi. . .  :cry:  :histerija:
Moram se pomiriti sa činjenicom i to je to. . .
Ipak imam ogroooomnu volju da ovaj projekat odradim kako treba i da nađem donatora, a podršku tu i tamo, nisam baš zadovoljan. . .  :-\

Projekat neću kačiti na NET  ;)  :)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Re: PROJEKAT AMS Zrenjanin-centar
« Odgovor #3 poslato: 18. Jun 2009. u 20:27 »
Joco svaka cast,
samo istraj u svojoj zelji i nemoj da se razocaravas.
Nacices ti donatora a bice i podrske i na kraju ces uspeti!!!
Zaista si ambiciozan,za svaku pohvalu. :first: :first: :first:

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Re: PROJEKAT AMS Zrenjanin-centar
« Odgovor #4 poslato: 18. Jun 2009. u 20:49 »
Evo mene je zanimalo nesto ali sam stekao utisak da neces da pricas previse ;). Zanima me da li je "Nauku i tehniku mladima" neki drzavni projekat, a ti si se prijavio sa svojim zahtevom ili si ti samoinicijativno pokreuo tu pricu? Jesi li/kako si nasao finansijera jer 10k eura nije mala cifra da bi neko tek tako dao. Dokle si stigao sa time i koike su sanse da se ostvari?

Ima tu milion pitanja da ne kucam sad...
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: PROJEKAT AMS Zrenjanin-centar
« Odgovor #5 poslato: 18. Jun 2009. u 21:32 »
Joco svaka cast,
samo istraj u svojoj zelji i nemoj da se razocaravas.
Nacices ti donatora a bice i podrske i na kraju ces uspeti!!!
Zaista si ambiciozan,za svaku pohvalu. :first: :first: :first:

Hvala ti puno na pohvalama i savetu. Da budem iskren ovaj tvoj post mi dosta podiže moral i stvara dodatnu motivaciju  ???  ;)

Evo mene je zanimalo nesto ali sam stekao utisak da neces da pricas previse ;). Zanima me da li je "Nauku i tehniku mladima" neki drzavni projekat, a ti si se prijavio sa svojim zahtevom ili si ti samoinicijativno pokreuo tu pricu? Jesi li/kako si nasao finansijera jer 10k eura nije mala cifra da bi neko tek tako dao. Dokle si stigao sa time i koike su sanse da se ostvari?

Ima tu milion pitanja da ne kucam sad...

Drago mi je da se uopšte interesuješ za ovako nešto, iako bih voleo da znam zašto te to sve zanima :?: Možda ti hoćeš da pokušaš nešto  ???

Ovako. . .Projekat "Nauku i tehniku mladima" nije državni projekat, nego sam ga ja lično izmislio. . .Dakle samoinicijativno pokrenuo tu priču  ;)
Dobio sam punu podršku škole (Naročito razredne i radnika biblioteke da im sad ne otkrivam lična imena). . .što mi puno znači. Sada se to sve vodi kao da je preko škole, a ustvari ja sam pisac kao i kordinator projekta.Jednom rečju najodgovornija osoba u celoj priči. . .  ::)

Finansijera naravno još uvek nisam našao  :( ,ali se nadam da će se i to uskoro dogoditi.Do sad je već par puta bilo "za malo"  :-\
Treba tražiti, odnosno čekati momenat da se pojavi neki konkurs tog tipa. Tu je i vaša pomoć dobrodošla. Ako neko čuje ili primeti na internetu za neki fond ili konkurs vrste koja odgovora ovoj priči neka javi
Trenutna vrednost projekta ne prelazi ni 4.000 eura, nemora da znači ni da će dogurati 10.000 ali videćemo. Zato sam i otvorio ovu temu i poslao projekat ljudima u koje imam poverenja, da vidimo šta je još dobro dodati u njega.  ;)

Toliko za sada od mene,Bodo nadam se da si zadovoljan odgovorima. Slobodno nastavite sa pitanjima, ona su uvek dobrodošla. Jer uvek "navode" na neku novu ideju. . .itd. A ja ono što neću da otkrivam neću ni otkriti  :D

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: PROJEKAT AMS Zrenjanin-centar
« Odgovor #6 poslato: 18. Jun 2009. u 22:45 »
Dobro je Joco što si pokrenuo tu kompletnu inicijativu. :) Nadam se da će nešto biti od ovog projekta, iako realizacija neće biti ni malo laka. Samo napred..


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Re: PROJEKAT AMS Zrenjanin-centar
« Odgovor #7 poslato: 19. Jun 2009. u 00:46 »
Drago mi je da se uopšte interesuješ za ovako nešto, iako bih voleo da znam zašto te to sve zanima :?: Možda ti hoćeš da pokušaš nešto  ???

Pa poceo si temu, a nisi dao ni najelementarnije informacije o tome. Samo si naveo vrednost projekta i da je u pitanju nabavka stanice. Da bi se povela bilo kakva rasprava treba ipak nesto vise informacija

Citat
Ovako. . .Projekat "Nauku i tehniku mladima" nije državni projekat, nego sam ga ja lično izmislio. . .Dakle samoinicijativno pokrenuo tu priču  ;)
Dobio sam punu podršku škole (Naročito razredne i radnika biblioteke da im sad ne otkrivam lična imena). . .što mi puno znači. Sada se to sve vodi kao da je preko škole, a ustvari ja sam pisac kao i kordinator projekta.Jednom rečju najodgovornija osoba u celoj priči. . .  ::)

Finansijera naravno još uvek nisam našao  :( ,ali se nadam da će se i to uskoro dogoditi.Do sad je već par puta bilo "za malo"  :-\
Treba tražiti, odnosno čekati momenat da se pojavi neki konkurs tog tipa. Tu je i vaša pomoć dobrodošla. Ako neko čuje ili primeti na internetu za neki fond ili konkurs vrste koja odgovora ovoj priči neka javi
Trenutna vrednost projekta ne prelazi ni 4.000 eura, nemora da znači ni da će dogurati 10.000 ali videćemo. Zato sam i otvorio ovu temu i poslao projekat ljudima u koje imam poverenja, da vidimo šta je još dobro dodati u njega.  ;)

Toliko za sada od mene,Bodo nadam se da si zadovoljan odgovorima. Slobodno nastavite sa pitanjima, ona su uvek dobrodošla. Jer uvek "navode" na neku novu ideju. . .itd. A ja ono što neću da otkrivam neću ni otkriti  :D

Nadam se da ces uspeti iako je to tesko progurati. Mozda si trebao da ukljucis i nastavnika fizike u tu pricu i da ides na manju vrednost projekta. Cini mi se da je 4.000 ogroman novac za tako nesto, a o 10.000 da ne pricamo.
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: PROJEKAT AMS Zrenjanin-centar
« Odgovor #8 poslato: 19. Jun 2009. u 00:56 »
 ^^

Iskreno ne slažem se sa tobom oko novca. . . ::)
Nisam ja ovo pokrenuo bez ikakvog znanja i provera. . .  :)  ;)
Ovo je DAVIS VANTAGE PRO 2 PLUS stanica, jedna od boljih na ovim prostorima i sa svim mogućim senzorima ( i antenama za sredstva razmene podataka) košta oko 3.000 eura + računar sa potrebnom konfiguracijom  :?:  ;)  Dakle jeftinije ne može biti. . .

Sa druge strane pre 2 god. poljoprivredni institut u Zrenjaninu kupio je 5 AMS (jedva mere 3 parametra,ali mere temperaturu ispod tla )za potrebe poljoprivrede odnosno agrometeorologije. Jedna od njih koštala je 5.000 eura, a nemate pojma kakve su to kršine. . .  :P  ???
Sredstva su dobili od pokrajine. . .

Tako da ja mislim da ipak neće biti ozbiljnijih problema oko ovoga, ali videćemo.
Imam i dosta dobre partnere, a u toku su pregovori sa još njih, tako da se nadam da će projekat uspeti, ali otom potom :!:  ::)


Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Re: PROJEKAT AMS Zrenjanin-centar
« Odgovor #9 poslato: 19. Jun 2009. u 10:12 »
Želeo bih pohvaliti inicijativu za ovim, iako, kroz iskustvo koje sam stekao u određenim oblastima (poslednji je časopis za popularizaciju nauke kojeg dobri ljudi još uvek "guraju" kroz oštro kritičku i hladnu sredinu u kojoj živimo), mogao bih reći da je ovo izuzetno teško za izvesti. Naravno, uvek treba gledati optimistično, ali i biti realan.
Napominjem ono što sam ranije napominjao: neke stvari moraš izvesti sasvim sam. Nekada je tako najjednostavnije. Sponzorstvo je dobra ideja, ali u ovim uslovima i srediti, ne znam...
Stanica i ne mora biti najbolja moguća da bi dala korisne informacije. Može biti čak i potpuno analogna, ako imaš vremena za unošenje podataka i širenje istih preko mreže.
Dakle ja sam za opciju "use i u svoje kljuse" što se ovoga tiče, jer sluh za nauku kod nas, ljudima nije počeo da dopire ni do ušnih školjki, a kamoli do unutrašnjosti glave, još manje analizre svega toga.

Nauka je rizik, to treba imati u vidu. Sponzori to tako i gledaju. U ovom slučaju, tehnički je već sve rešeno pa nema mnogo improvizacije, ali opet je problem korist koju bi drugi mogli imati (sem individua koje vole ovu oblast).

Znači, prvo se brinemo za hobi. Hobi se pretvara u ono što novčanim limitima možemo realizovati do nekog limita, a kada hobi većine postane toliko veliki da se na osnovu nečega može tražiti pomoć, onda je to nešto sasvim drugo.

Toliko od mene za sada, Joco samo napred! Ako treba pomoći da se može nešto učiniti, javi.


Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Re: PROJEKAT AMS Zrenjanin-centar
« Odgovor #10 poslato: 19. Jun 2009. u 13:10 »
Izvesti neki projekat u vreme tranzicije preko 1k eur treba imati nekog u nekoj drzavnoj instituciji ili imati sigurne sponzore. Pre par godina sa drugarima smo pravili jedan projekat na europskom nivou u vrednosti oko 150k din. Vecinu u stvari sve novce smo dobili od privatnih firmi. Od drzave nismo dobili ni tapsanje po ramenu.

Sad je u pripremi novi zakon o udruzenjim gradjana koji je skoro copy/paste zakona kakav je u EU.
Registruju se udruzenja > prave se projekti > konkurise se > dobijaju pare od drzave = realizacija projekta. Udruzenje koje nesto radi,pravi,realizuje,konkurise... ima vece sanse da dobije novce.

Imas moju podrsku,ako treba neka pomoc tu sam.
storm spotter/chaser

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: PROJEKAT AMS Zrenjanin-centar
« Odgovor #11 poslato: 19. Jun 2009. u 13:22 »
Uh baš dugački postovi, treba na ovo odgovoriti, ali nema veze,odlično. Drago mi je da vas interesuje ovako nešto. . .  :super:
Da sad ne lupam cele citate, odgovoriću vam ovako :

Mene interesuje cost benefit analiza... znam da ti nemas znanja da to napravis (ne zelim da te vredjam, ali cost benefit analiza je problem i za studente ekonomije, pa i za neke diplomirane ekonomiste, za mene naravno NE)...

Naravno da nema uvrede i to je činjenica, mada možda i znam nešto, nije da ne znam ništa.Svako od nas ne nije naučen rodio, pa tako ja neznam nešto što znaš ti i obrnuto  :)
Na ova pitanja imam odgovore. . .
Za ovaj projekat sam se posebno pripremao, tako da znam ono osnovno. Uz to išao sam i na jedan čas obuke, a trebalo bi opet uskoro. . .

Ukratko koje su koristi za investitora ako bi ulozio u to?
Postoje javni i privatni investitori. Javni investitori (drzava, ministarstva, razne vladine organizacije...) ne moraju imati neki ekonomski benefit da bi investirali, vec neku siru drustvenu korist, da to tako nazovemo.
Privatni investitori imaju samo jedno na umu, a to je profit.
Sada me interesuje kako bi ti njih naveo na investiranje u tvoj projekat. Jasno ti je da ce se privatni investitor tesko odluciti na bilo kakvo investiraje osim ako nema neku korist u vidu zarade (osim ako ti nije teca, ujka... ili bas neki neverovatan ljubitelj meteorologije sa viskom od 4K eur).

Pitanje potpuno razumem i o tome sam razmišljao još pri startu svega ovoga.
Imam neki plan po kojem radim. Prvo ću probati preko javnih investitora što domaćih što međunarodnih, a ako ne uspe pokušaću preko privatnika.

Što se privatnika tiče, duga je to priča, ali mislim da sam obezbeđen po tom pitanju,ili ću tek biti. . .baš preko te solucije koju si naveo (ujka,teča,tata. . . )
Privatnici bi imali korist od podataka i edukacije, dakle skoro isto kao i javnost. E sad ako hoćeš detaljno, to zavisi od delatonosti kojom se privatnik bavi. Dakle poljoprivreda, ili eventualno neka tercijalna delatnost.  ;)

Tako da ti jedino ostaju javni investitori. Meni na pamet padaju neki konkursi (ako ih bude) ministarstva za zastitu zivotne sredine ili pak neke nevladine organizacije koje bi MOZDA u tome videle svoju korist, a videce ako smislis nacin da se preko tebe promovisu, posto jedino tada investiraju...

Ukratko da bi dobio podrsku investitora projekat pored naucnog znacaja treba da ima i neku komercijalnu vrednost i/ili vrednost za siru drustvenu zajednicu ukoliko racunas na javne investitore.

Slažem se sa tobom. Konkurse treba čekati i stalno proveravati da li ima nešto novo, a to priznaj i nije tako lako. Naravno meni to nije problem, imam volje.
Naravno ako se nađe uopšte neki zainteresovan donator projekat bi bio posebno usklađen prema ciljevima i željama investitora. Ali bi naravno i ovaj deo za potrebe javnosti itd. ostao netaknut. Dakle projekat ne bi bio menjan nego bi u njega nešto bilo dodano. . .   :)

Ovo nisam baš najbolje razumeo,mislim da je tu sve jasno,ili se varam,možda si hteo nešto konkretnije da kažeš  :?:

Citat
Ukratko da bi dobio podrsku investitora projekat pored naucnog znacaja treba da ima i neku komercijalnu vrednost i/ili vrednost za siru drustvenu zajednicu ukoliko racunas na javne investitore.



Hvala Nele,odgovor večeras ili po podne.  :)  ;)




Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: PROJEKAT AMS Zrenjanin-centar
« Odgovor #12 poslato: 19. Jun 2009. u 17:58 »
 ^^
Da. Hvala Stefano na savetima,odlični su  ;) Vidi se da imaš iskustva sa tim. . .

Vrlo je teško izvesti neku novčanu dobit privatnika od projekta ove vrste, meni ništa ne pada na pamet. . .Ne znam šta ti misliš  :?:   ::)

U vezi ove treće solucije, može biti neka rezervna,što da ne. . .evo recimo skoro sam spominjao izgradnju fabrike za proizvodnju aviona u Zrenjaninu i slično. . .

Takođe mnogi koji su videli projekat rekli su da su ciljevi projekta kao i evaluacija odlično odrađeni. A to bi nešto trebalo da znači,zar ne :?:  ::)  ;)

Videćemo šta kaže ptprinc na sve ovo, ovako iz meteo-stručnog ugla, on je čitao projekat  :!:

Nele i Mili CQ, odgovor:

Hvala na lepim željama ali i savetima  :)
Očekivaću vašu pomoć naravno, pitaću ja kad mi nešto zatreba  ???

Mislim da je ovo isto važno da napomenem, a većina vas je to pitala.
Mislim da imam sasvim solidne partnere, a za sada ih ima tri. Mislim da nema potrebe da ih krijem,a neki koji su čitali projekat  su to i videli:
1.) RHMZ
2.) Poljoprivredni institut u Zrenjaninu
3.) U toku su pregovori sa METEOS-om. . .  :)


Dobro je Joco što si pokrenuo tu kompletnu inicijativu. :) Nadam se da će nešto biti od ovog projekta, iako realizacija neće biti ni malo laka. Samo napred..

Hvala!Nadajmo se da će uspeti. . .
Čitao sam da si i ti još davno planirao nabavku AMS,pa hoće li biti nešto od toga :?:  :D
« Poslednja izmena: 19. Jun 2009. u 18:08 jocozr »

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: PROJEKAT AMS Zrenjanin-centar
« Odgovor #13 poslato: 23. Jun 2009. u 21:55 »
 ^^

Video sam ovaj post još kad je postavljen, ali evo odgovaram tek sad.

1.) Ja sam još pre godinu i po dana, možda i dve hteo da registrujem udruženje građana odnosno NVO.Kada sam saznao da to mogu samo punoletni, organizovao sam jedan okup, jer se to nemože nazvati ni sastankom ni osnivačkom skupštinom.
Kasnije smo imali i osnivačku skupštinu, usvojili statut. . .eto dokle smo došli, i to za vrlo kratko vreme  ;)
Međutim posle nastaju problemi. . .primetio sam da se niko ne angažuje nego samo ja.Imao sam pomoć jedne starije osobe, ali sam sve glavne radnje obavljao lično ja.To me je razočaralo. . .i vremenom sam odustao od toga.Kasnije oni koji su ostali, a bilo je samo par njih nisu mogli da skupe ni pare za registraciju  :lmao: , što je bio dokaz da nisu imali motiv ili sl.
Reč je o eko-pokretu. . .koji bi imao naziv "Eko 023"

2.)
Pa meni pada na pamet neki marketing, po principu "sponzor podataka" ili "sponzor vremenske progrnoze" (ako ces i to raditi), naravno to sve ukoliko bi stanica imala svoj sajt ili tako nesto ili emitovao podatke na nekoj lokalnoj televiziji, medjutim tada trebas da budes i u talu sa televizijom, da bi njih spomenuli.
Pusti fabriku aviona, to ko zna kada ce krenuti da se gradi. Vidi da li na trziste Zrenjanina ulazi neki trgovinski lanac, pa pokusaj sa njima. Oni danas kupe zemljiste, sutra pocnu da grade... Ne znam sta drugo da ti kazem.

Nauka je za*eban posao, najvise zbog toga sto je izuzetno tesko naci nekog ko ce da ti pomogne finansijski... pokusaj da tu cifru smanjis sto vise mozes.

Sve se danas gleda s'aspekta trzista. Ko to pre shvati imace sansu da uspe. Ono sto nema sanse da uspe na trzistu unapred je osudjeno na neuspeh, osim ako nisi bas mnogo uporan pa izguras donekle sam, ali podrska ce pre ili kasnije zatrebati (ali kasnije bar imas neki CV, kontakte, veze, pa nije problem doci ni do toga).

Slažem se oko marketinga  :super: ali ne razumem kako to misliš u "talu" sa televizijom  :?:

Podaci bi se naravno našli na specijalnom internet sajtu. . .da sad ne zalazim u detalje.
Takođe davao bi podatke nekim lokalnim televizijama i to je najmanji problem. . .
Ali ukoliko bi se bavio i prognozom, iskreno to ne bi bilo dzabe.Naravno već sam upoznat da je taj posao vrlo slabo plaćen, ali to sada nema veze sa ovom temom.
Hoću da kažem da će jednog dana zatrebati pare za održavanje ove stanice, neka eventualna nadogradnja i slično.

Cifra se ne može smanjiti na niže od  4.000 EUR ukoliko ovaj grad želi kvalitetnu AMS.
Ta cifra je u potpunosti opravdana u projektu i sa najmanjim mogućim delovima AMS kao i njihovim cenama, tako da mislim da to neće biti veliki problem. Kada bi vrednost projekta porasla na planiranih 10.000 EUR to bi već bila druga priča,i naravno gledaću da to što više smanjim.

Evo nekih informacija o AMS, ovde imate sve o njoj, a od ove firme planiram i da je nabavim.

AMTEH

Vantage Pro2 Plus™ – bežična + 24-satni ventilatorski aspirator

Iskreno ne znam ni sam koliko mogu da uspem u svemu ovome bez ikakvih veza. . .  :neznam: očigledno je da mi već sad treba pomoć sa strane.
Ja ovih dana završavam ceo projekat, onaj deo na papiru naravno. Ali evo recimo sad ne znam šta dalje. . .
Može li neki savet oko toga  :?:  ::)
« Poslednja izmena: 23. Jun 2009. u 22:18 jocozr »

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: PROJEKAT AMS Zrenjanin-centar
« Odgovor #14 poslato: 24. Jun 2009. u 09:38 »
Dobronamerna opaska:

Možeš da planiraš sve šta hoćeš, da uvučeš u priču koga god hoćeš, ali si na kraju krajeva sam u tome. Znam to po sebi. Evo ti glup primer - SerbianMeteo baza podataka. Šta god da sam želeo da se nastavi... znaš i sam kako je bilo. Pokrenuto je i to je sve. Nije zaživelo. Idemo dalje...
Zato, želim ti, Joco, da uspeš u svojim namerama.
Ako ne uspeš, imaš položen ispit u životnoj školi. Sledeći put ćeš početi mnogo mudrije i opreznije.
A ako uspeš, biću jako srećan da najjzad vidim kako mladi i progresivni ljudi uspevaju. To mi daje nadu da će jednog dana svet biti lepše mesto.

Ostaću po strani do daljeg... ali posmatram.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: PROJEKAT AMS Zrenjanin-centar
« Odgovor #15 poslato: 24. Jun 2009. u 14:39 »
@ Stefano

Hvala na dobronamernim savetima, svakako da će mi pomoći u daljem radu, jer već sad malo drugačije razmišljam.
Sigurno da će biti još pitanja. . .a pre svega moraću da ponovim pitanje koje sam već postavio, a nisam dobio konkretan odgovor, ili ga ja nisam razumeo.

Ja ovih dana završavam ceo projekat, onaj deo na papiru naravno. Ali evo recimo sad ne znam šta dalje. . .
Može li neki savet oko toga  :?:  ::)

Dakle šta sad  :?: Da tražim neke konkurse na internetu, da idem u opštinu, ili kod privatnika  :?:  :-\

@ptprince

Slažem se u potpunosti oko svega toga. U životu sam već imao uspona i padova, pa sam se bar delimično adaptirao na ove uslove, koji mi slede u daljem radu i realizaciji ovog projekta.
Slažem se i oko baze, i meni je žao što se to sve tako završilo, iako delom i mojom krivicom, ali i svih ostalih  :(
Još gore po mene jer sam glavni u toj priči, odnosno da se bolje izrazim najodgovorniji.  :doh:  Ali dobro, optimizam i volja, ako se ne varam, rešavaju već pola problema. Samo da sada dobijem, odnosno navučem  ??? donatora odnosno investitora. . .  ::) moram smisliti dobru taktiku. Baš kao što Stefano kaže. . .
Bitno je jako da ostvaris preduzetnicki duh kod sebe, da sve gledas ocima preduzetnika (za to ne treba da budes diplomirani ekonomista). Sto pre zivot pocnes da gledas tim ocima, vece su ti sanse za uspeh...

Ti si kolega, video taj projekat. . .šta ti misliš o njemu ovako iz stručnog ugla, kao meteorolog  :?: ;)

Hvala na odgovoru i uopšte uključenju u ovu temu, čekao sam tvoj odgovor i dočekao  :D

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: PROJEKAT AMS Zrenjanin-centar
« Odgovor #16 poslato: 25. Jun 2009. u 15:45 »
Ti si kolega, video taj projekat. . .šta ti misliš o njemu ovako iz stručnog ugla, kao meteorolog  :?: ;)

Treba popularisati meteorologiju. Svaki pokušaj u tom pravcu vredan je hvale.
Meteorologija, doduše, neće dobiti nikakve krucijalno bitne nove podatke, jer postoji GMS Zrenjanin koja lepo funkcioniše. Opet, svako merenje treba pratiti, jer ne postoje ni savršene lokacije, ni savršenih podataka.
Klimatologija neće dobiti ama baš ništa.
Na dobitku su samo ljudi koje meteorologija zanima. Šta još treba? To je osnova opstanka meteorologije. Razvoj meteorologije će još dugo kod nas ostati u drugom planu.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: PROJEKAT AMS Zrenjanin-centar
« Odgovor #17 poslato: 28. Jun 2009. u 13:34 »
Treba popularisati meteorologiju. Svaki pokušaj u tom pravcu vredan je hvale.
Meteorologija, doduše, neće dobiti nikakve krucijalno bitne nove podatke, jer postoji GMS Zrenjanin koja lepo funkcioniše. Opet, svako merenje treba pratiti, jer ne postoje ni savršene lokacije, ni savršenih podataka.
Klimatologija neće dobiti ama baš ništa.
Na dobitku su samo ljudi koje meteorologija zanima. Šta još treba? To je osnova opstanka meteorologije. Razvoj meteorologije će još dugo kod nas ostati u drugom planu.

U potpunosti se slažem sa tobom i moram se pomiriti sa tom činjenicom  :-\

Jednostavno na dobitku će biti uglavnom ljudi koje meteorologija zanima, ili uopšte oni koje interesuju meteo podaci.
Ima onih kojima su ti podaci preko potrebni, iako ih pomenuta nauka ne zanima. Ali za to već imaju GMS. . .  :-\  >:(

Ipak ovo će biti daleko naprednije od GMS, i mnogima će biti pruženo živo praćenje podataka ( live )
Takođe ja ovde preferiram i obuku iz meteorologije i rada na stanici za neke škole i građanstvo, to se itekako pominje u projektu. . .nije ni to mala stvar.  ;)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: PROJEKAT AMS Zrenjanin-centar
« Odgovor #18 poslato: 29. Jun 2009. u 10:02 »
Ipak ovo će biti daleko naprednije od GMS, i mnogima će biti pruženo živo praćenje podataka ( live )

Ne poredi ono što tek planiraš sa onim što već postoji. To je, najblaže rečeno, neoprezno, a postoje i druge, daleko prikladnije reči (samo iz pristojnosti ne želim da ih koristim).
Državna mreža meteoroloških stanica i jeste postavljena sa nekim opštim ciljem, po nekim međunarodno važećim propisima, a iza rada zvaničnih meteoroloških stanica stoji čitav sistem, što je daleko odgovornije i sigurnije od entuzijazma pojedinca ili manje grupe ljudi.
Pristup podacima je moguć na određen način, jer oni nisu uvek samo za igranje ili edukaciju. Lični interes za meteorološkim podacima je vrlo nisko na lestvici prioriteta meteoroloških službi. Istina, bitan je, jer se tu populariše ova lepa nauka.
Prenos podataka 'uživo' je jedna igračka koja traje dok traje. Niko nije rekao da to ne može da se napravi na zvaničnoj meteorološkoj stanici. Kod nas je to još daleko od neke konkretne primene, jer je dovoljno imati dostupne podatke na sat vremena (a ti podaci se nalaze na sajtu RHMZ odavno).
Automatska meteorološka stanica je daleko, daleko od sistema koji sam radi. Automatizacija samo olakšava postojeći posao, ali da bi to radilo kako treba, svaka aparatura se mora održavati.
S obzirom na tvoj profil (znajući te lično), ne deluješ mi ni izbliza spreman da istraješ u ovom tvoj projektu. A ti me demantuj, slobodno. To kako si zamislio može da traje godinicu-dve, a onda nastaju problemi koje ćeš sam rešavati i gde nikakve pare ne mogu da ti pomognu.

Takođe ja ovde preferiram i obuku iz meteorologije i rada na stanici za neke škole i građanstvo, to se itekako pominje u projektu. . .nije ni to mala stvar.  ;)

Baš me zanima ko će vršiti obuku iz meteorologije. I ko će tu obuku pohađati. Molim te, javi mi kad to krene, da vidim kako ide.

Internet je kao jedna velika oglasna tabla, te ako svoje podatke ne okačiš na net, niko za njih neće ni znati. Isto važi i za tvoj projekat: ako nema sajta, nema ni uspeha projekta. Nema šanse.
Dao sam ti meteorološko viđenje u prošlom postu, a ovo je moje mišljenje u vezi projekta kao takvog.

Dakle, dečko, spusti loptu na zemlju. Nije ovo Galaktički fudbal.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: PROJEKAT AMS Zrenjanin-centar
« Odgovor #19 poslato: 29. Jun 2009. u 15:29 »
Dakle, dečko, spusti loptu na zemlju. Nije ovo Galaktički fudbal.

Pa ja uopšte nisam ni " digao loptu " ne znam otkud si to zaključio. . .  ::) no to mi je nebitno, uopšte ne obraćam pažnju ne neke savete sa strane, koji iskreno nisu konkretno vezani za projekat, nego ustvari za nešto sasvim drugo, ovo gore si vrlo lako mogao i na PP da mi pošalješ, no to za mene nije nikakva bruka, može i ovako. . .

S obzirom na tvoj profil (znajući te lično), ne deluješ mi ni izbliza spreman da istraješ u ovom tvoj projektu. A ti me demantuj, slobodno. To kako si zamislio može da traje godinicu-dve, a onda nastaju problemi koje ćeš sam rešavati i gde nikakve pare ne mogu da ti pomognu.

Baš bi voleo da vidim nekog mojih godina koji bi bio ozbiljniji i čvršći od mene kada bi pisao, a posle i realizovao projekat.
Polako, biće to tim ljudi, svako će biti zadužen za nešto, neću ja sam. Ali to se sve odigrava " iza zatvorenih vrata ", pojedinosti neću da iznosim. A znaju ih neke osobe na ovom  forumu ( dok su još ovde ). . .  ;)
E tako lepo. . .  :)

Uopšte nisam stručan kao ti, pa neću ni da se poredim sa tobom, s toga nema razloga ni da ti porediš mene sa tobom, po pitanju znanja, ozbiljnosti, itd. . .

Baš me zanima ko će vršiti obuku iz meteorologije. I ko će tu obuku pohađati. Molim te, javi mi kad to krene, da vidim kako ide.


Po pitanju obuke nije ništa konkretizovano, sem toga da ću ja ići na obuku oko tehničkog dela, a oko ovog naučnog to ćemo videti. Ja ću sudelovati sigurno. . .  :smartass: Da ću ti javiti, hoću sigurno, što da ne. . .  ???

Za koji dan stižu nove informacije, verovatno dobijam malo olju podršku zavoda. Projekat će biti uskoro završen i " spremljen u paket " . Na jesen će se konkurisati .

U svakom slučaju hvala, moram de držati onoga što sam sam sebi obećao, a to je da ću prelaziti i preko kritika, jer i one su nekad dobre . Mogu biti korisne. . .