Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Klimatske promene, globalno otopljavanje  (Pročitano 282250 puta)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.806
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #260 poslato: 14. Mart 2011. u 11:46 »
fuck global warming!!!

 :punk: :punk: :punk:

Na mreži Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.198
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #261 poslato: 14. Mart 2011. u 11:53 »
Ptprince svaka ti čast za ovo !  :D :selam: :selam: :selam: :lool :respekt :respekt
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #262 poslato: 15. Mart 2011. u 09:49 »
Neprijatelj ne spava!

http://www.b92.net/tv/najava.php?id=1483

Ipak, meni se lično više dopada Nikolas Kejdž :)

http://www.tv-avala.biz/filmski-program/12661-meteorolog

Birajte pametno ;)

(uh, ovo dođe kao neki slogan... nije namerno)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #263 poslato: 15. Mart 2011. u 10:44 »

Pomalo agnostički pristup. Slažem se da ne treba verovati svemu, ali kako proveriti i čemu verovatu? Ne razumemo se u sve...
I dalje se pozivam na korišćnje logike i logičkog povezivanja datih činjenica. Verujte svojoj logici, to je jedino što će vas izvući iz ove mentalne bede.



Jeste, ali da bi upotrebili svoj logicki aparat, u ovom slucaju treba da imamo osnovna znanja iz nekih oblasti, konkretno atmosfere i okeana. Ipak mislim da vecina tu osnovu nema i onda svojim razmisljanjem vrlo lako skrene na stranputicu i tako se jako ubedi u sve, da je nemoguce razuveriti ga. Ipak treba odabrati neke koje ces slusati (u necemu)... :D

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #264 poslato: 15. Mart 2011. u 11:42 »
Jeste, ali da bi upotrebili svoj logicki aparat, u ovom slucaju treba da imamo osnovna znanja iz nekih oblasti, konkretno atmosfere i okeana. Ipak mislim da vecina tu osnovu nema i onda svojim razmisljanjem vrlo lako skrene na stranputicu i tako se jako ubedi u sve, da je nemoguce razuveriti ga. Ipak treba odabrati neke koje ces slusati (u necemu)... :D

Upravo zato želim da pojednostavim ovaj problem kao u prethodnom postu: razbucavajući sve na proste činioce i analizirajući jedan po jedan, svodeči sve na najjednostavnije fizičke zakone koji su savlađivani u osnovnoj školi. Osnove, dakle, ima, ali pre bih rekao da većina ljudi ne želi da se smara da koristi svoje stečeno znanje (neka to drugi čine umesto njih). Ja se sa svoje strane trudim da na ovaj način ukažem na brojne šupljine u prezentovanoj priči globalnih klimatskih promena, a ne tražim da me neko sluša (četiri noge dobre, dve noge loše). Slušanje je stvar izbora, kao marketing koji ljudi nose sa sobom.

Da rezimiram: čujte mene, a slušajte sebe!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #265 poslato: 15. Mart 2011. u 14:17 »

Vau! Zaustavljamo čitavu morsku struju! Zida se brana, menja rotacija planete, ovo živo jaje od planete na kojoj živimo se baš uzmućkalo, pa nešto što je postojalo od svog nastanka (Evropa, Amerika i Atlantik) više neće da funkciioniše na isti način, već po novim pravilima, rušeći sve zakone fizike!

 ^^
Prvo ni zemlja nije bila tu gde je sada od nastanka sunchevog sistema,a kada se ustalila tu gde jeste i gde je i  danas ni tada josh uvek nisu postojali Evropa,Amerika i Atlantik,tada je bila negostoljubivo i uzareno mesto prepuno vulkana. Tek kasnije da ne duzim i da preskochim veliki deo istorije planete :) Nastali su kontinenti tj superkontinent tako da ni tada josh uvek nisu postojali atlantik evropa i amerika tu gde su danas i nishta nije funksionisalo na isti nachin kao i danas,pa ne verujem da je postojala ni golfska struja,niti je bila ista klima. A kada su pocheli da se razdvajaju kontinenti,e od tada se mnogo puta drastichno menjala klima na planeti.Klima se kroz istoriju planete menjala nebrojano puta tako da nishta ne moze da me razuveri  da ona o5 ne moze da se promeni li zbog ljudskog faktora,da li zbog necheg drugog,da li je vec pochela da se menja o5 ? To ne znam,ali isto tako ne vidim razlog zashto bi nam govorili da se kolichina leda na polovima smanjuje,da se tope glecheri na himalajima dosta velikom brzinom, da se povecala kolichina ugljen-dioksida u atmosferi ne vidim razlog zashto bi nas lagali shta je cilj ? Valjda postoje neki dokazi za to slike, merenja itd
Ma shta vi kao ljudi od struke iz ove oblasti rekli ja moje mishljenje imam i teshko da moze ko da mi ga promeni :)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.473
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #266 poslato: 17. Mart 2011. u 02:17 »
^^ to je ok, svi mi imamo svoje misljenje o raznim temama, mozemo i ne moramo da se slazemo sa ljudima iz struke... ali jedno je evidentno, a to je da sve klimatske promene o kojima se prica, to su promene koje se ne racunaju u godinama ili u desetinama godina, pa ni u stotinama, vec u hiljadama godina u najmanju ruku.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.398
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #267 poslato: 17. Mart 2011. u 16:41 »
Trenutno na B92 interesantan dokumentarac o klimatskim promjenama.
http://www.b92.net/tv/najava.php?id=1483


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #268 poslato: 17. Mart 2011. u 16:44 »
Trenutno na B92 interesantan dokumentarac o klimatskim promjenama.
http://www.b92.net/tv/najava.php?id=1483

Najavljeno je već na ovoj stranici.

Neprijatelj ne spava!

http://www.b92.net/tv/najava.php?id=1483

Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže veles

  • *
  • Poruke: 20
  • Starost: 39
  • Lokacija: Beograd -Zarkovo

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #270 poslato: 31. Mart 2011. u 09:16 »
Može da živi i 100% ljudske populacije u gradovima, ali svaka dalja spekulacija o globalnom zagrevanju usled urbanizacije je besmislena, kada gradovi ne pokrivaju ni 1% površine planete. Štaviše, baš je to argument protiv antropogenog globalnog zagrevanja.

Kontraprimer: Kako su postavljene meteorološke stanice koje se analiziraju za proučavanje globalnog zagrevanja? Odgovor na ovo i na slična pitanja možete naći na http://www.surfacestations.org/
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže veles

  • *
  • Poruke: 20
  • Starost: 39
  • Lokacija: Beograd -Zarkovo
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #271 poslato: 31. Mart 2011. u 13:14 »
Hvala na objasnjenju  :)


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #272 poslato: 22. April 2011. u 16:14 »
Nisam znao gde da stavim ovu vest a prilicno mi je zanimljiva pa sam se odlucio za ovu temu.

Otkriveno slatkovodno jezero u Boforovom moru
Blic

MOSKVA - U slanoj vodi Severnog ledenog okeana otkrivena je oblast sa slatkom vodom koja može negativno uticati na klimu u zapadnoj Evropi, saopštio je međunarodni tim naučnika.

U Boforovom moru, delu Severnog ledenog okeana koji zapljuskuje obale Aljaske i Kanade, postoje kružne struje koje su podrobno proučili međunarodni naučnici koji se bave problemima klimatskih promena i morskih ekosistema, objavio je ruski list "Izvestija".

Oni su otkrili neobičnu pojavu - da se usred mora sa slanom vodom formirala obast slatke vode koja se nalazi nad težom slanom vodom, pri čemu gotovo da ne dolazi do njihovog prirodnog mešanja. To praktično slatkovodno jezero bez obala po količini slatke vode dvostruko premašuje, na primer, veliko afričko jezero Viktorija.



Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #273 poslato: 22. April 2011. u 17:25 »
 ^^
Neverovatno  :o Stv nznm kakvog to moze imati uticaja na klimu (ima ko zna,nauchnici :D) ,ali u svakom sluchaju jako intresantna pojava :D

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #274 poslato: 04. Maj 2011. u 11:52 »
Zanimljivo, zaista...

Da, može imati uticaja na klimu, ali ukoliko su fizičke karatkeristike neslane vode bitno drugačije od slane vode (recimo toplotni kapacitet) ili možda ima drugačiji bilans sunčevog zračenja (različiti albedo slane i slatke vode - nemojte me zasmejavati...)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #275 poslato: 04. Maj 2011. u 13:18 »
Zanimljivo, zaista...

Da, može imati uticaja na klimu, ali ukoliko su fizičke karatkeristike neslane vode bitno drugačije od slane vode (recimo toplotni kapacitet) ili možda ima drugačiji bilans sunčevog zračenja (različiti albedo slane i slatke vode - nemojte me zasmejavati...)

Taj moj post (vest koju sam preneo) i nije za ovu temu i odmah sam napisao da ne znam gde da je stavim ali sam se odlucio za ovu zbog onog pominjanja klime zapadne Evrope.
Meni je zanimljivo to sto se usred tako velike povrsine slane vode pojavila velika povrsina slatke vode nalik jezera bez obale.
Sad, sta tamo radi ta slatka voda, na cega utice, odakle i kada se tu pojavila to ne znamo i mislim da ne treba u to ni da ulazimo jer nemamo strucnjaka iz te oblasti koji bi nam malo pojasnio taj dogadjaj.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #276 poslato: 04. Maj 2011. u 15:29 »
Slažem se.

Inače, moj komentar je napisan upravo iz razloga što tako nešto nije dobro uzimati u obzir prilikom razmatranja globalnih promena klime, iz navedenih razloga. Čisto zbog drugih čitalaca, da se ne zaleću. U tebe, ciklon, i ne sumnjam, ne brini. To što si odabrao ovu temu, pa dobro... neka bude.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)

Na mreži Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #278 poslato: 18. Septembar 2011. u 21:13 »
Čitao sam danas spominje te cikluse, a ne objašnjava odakle 2000, 2003 i 2007 u tom nizu ;D

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #279 poslato: 23. Septembar 2011. u 18:05 »
Mozda za sada ne treba ali ako bude vise vesti u vezi arktickog leda mogla bi se otvoriti posebna tema.
Arktički led na rekordno niskom nivou

Led na Artičkom okeanu se spustio na veoma nizak nivo. Sezona otapanja leda se završava tek krajem septembra, a stručnjaci ukazuju da će se led još otapati.

 :-: http://www.smedia.rs/vesti/vest/74847/Led-Otapanje-Articki-okean-Arkticki-led-na-rekordno-niskom-nivou.html
 :-: http://nsidc.org/news/press/20110915_minimum.html