Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Hodograf  (Pročitano 4247 puta)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Hodograf
« poslato: 15. Oktobar 2009. u 11:32 »
Zanima me šta je i kako se čita hodograf?

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Hodograf
« Odgovor #1 poslato: 15. Oktobar 2009. u 12:34 »
Ako mislis na hodograf vetra.
Ma to ti je prosto u sustini, to je polarni koordinatni sistem gde su vektori vetra, po vertikali(koje mozes da nadjes tako poredjane sa strane svakog skew-t diagrama ili emagrama, kako ti volja), spusteni i ciji su poceci spojeni u jednu tacku koja je koordinatni pocetak.Na osama tog polarnog koordinatnog sistema su intenziteti vetra, a svaka strelica je usmerena onako kako vetar duva na odredjenom nivou.Tako mozes za svaki smer vetra da pridruzis odredjeni intenzitet i samim tim napravis vektor sto i on sam jeste po svojoj definiciji.
Tako ti krenes od prizemlja pa ides sve do vrha troposfere i kada iscrtas sve strelice, samo krenes upravo od prizemlja da spajas njihove vrhove(strelica) do kraja troposfere.
Posle pobrises sve osim te jedne linije i dobijes hodograf vetra.
Koliko sam shvatio, vrlo korisna stvar, koja se pogotovu koristi kod prognoze konvektivnih dogadjaja, kretanja celije, itd...
Sve ovo moje objasnjenje je beskorisno bez valjanog grafickog objasnjenja.Evo ti odlican link gde je sve objasnjeno:

http://www.meted.ucar.edu/mesoprim/hodograf/frameset.htm

Jedino sto moras da se registrujes, ali je vrlo kratko.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Hodograf
« Odgovor #2 poslato: 15. Oktobar 2009. u 12:44 »
Odlično, kolega!

Postoje razne primene hodografa. To je bila jedna od neizbežnih alatki u upotrebi za prognozu vremena. Mogao se dosta dobro proceniti položaj i brzina fronta, već prema zabeleženom smicanju vetra i samim brzinama. Iskusni meteorolozi tu mogu da procene i fronta.
Danas je hodograf skoro zaboravljen, jer sada smo u dobu osmatranja vremena sa meteo satelita. Ranije, kad su komunikacije bile sporije a stanice na okeanima krajnje retke, bez hodografa se nije moglo.
Danas je hodograf primenljiv samo za ispitivanje graničnog sloja atmosfere (najniži sloj atmosfere koji je pod ključnim uticajem tla). To je i danas najteži deo atmosfere i za modeliranje i za proučavanje.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Hodograf
« Odgovor #3 poslato: 15. Oktobar 2009. u 12:57 »
Ako mislis na hodograf vetra.

Na njega mislim :)

Dosta puta sam bacao pogled na hodografe kojih ima na već pominjanom http://weather.uwyo.edu/upperair/europe.html ,ali mi nisu bili jasni.
Recimo ovaj http://weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=GIF:HODO&YEAR=2008&MONTH=05&FROM=1812&TO=1812&STNM=13275.Da li  ovi trocifreni brojevi pokazuju visinu (ali kao pritisak)?Mislim 850 je u stvari brzina i smer vetra na 850 hpa,700 na 700hpa itd?Da li ovi dvocifreni pokazuju brzinu vetra?

Znači on nam u stvari kazuje kakvo je smicanje vetra?
« Poslednja izmena: 15. Oktobar 2009. u 13:09 pavlovic »

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Hodograf
« Odgovor #4 poslato: 15. Oktobar 2009. u 16:03 »
Svaki trocifreni broj ti je fakticki oznaka izobarske povrsi na kojoj je izmeren vetar.Kao sto sam ti rekao gore, brojevi na koordinatnim osama predstavljaju intenzitete vetra.Vetar u prizemlju ti je recimo na ovom hodografu SSE, a njegov intenzitet je oko 6 m/s.
Sto se tice citanja intenziteta, ti kao i u svakom polarnom k.s. treba da zamislis koncentricne krugove koji idu kroz sve ose na rastojanju od 3m/s, 6 m/s itd. Ovo sto pise minus 3 ne znaci da je brzina -3 :D (mozda je ovo objasnjenje suvisno, ali neko bi se zbunio pa bi projektovao strelicu na koordinatne ose i zbunio se jer bi dobio dva razlicita intenziteta)
Na 850 mb je SSSW na nekih 7m/s, na 500 mb je otprilike SW na 10 m/s itd.


Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Hodograf
« Odgovor #5 poslato: 15. Oktobar 2009. u 22:56 »
Zahvaljujem na objašnjenju.Ukoliko mi dođu dodatna pitanja,ću pitujem ;)