Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Sunčev stub (sunpillar)  (Pročitano 2856 puta)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.812
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Sunčev stub (sunpillar)
« poslato: 16. Oktobar 2009. u 07:48 »
Juče u smiraj dana prvi put sam video ovu pojavu.
Slika uopšte ne može da dočara kako je to bilo lepo za videti uživo  :P

Evo malog objašnjenja pojave.
To je uski stub svetlosti koji najčešće ide od sunca uvis ali ponekad i na dole. Može biti 5-10° visok a ponekad i više.
To nisu vertikalni zraci, već grupni odblesak miliona ledenih kristala. Stub je u bojama sunca od bele preko žute do crvene i ljubičaste. Ponekad ima i više stubova u isto vreme. Pojavljuje se obično posle zalaska sunca iza horizonta, najčešće 30 do 60 minuta posle zalaska iza horizonta.
evo linka ka informacijama o ovoj i sličnim pojavama http://www.atoptics.co.uk/halo/pillar.htm


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Sunčev stub (sunpillar)
« Odgovor #1 poslato: 16. Oktobar 2009. u 09:51 »
Sjajno, kolega! Oduševljen sam i fotkom i objašnjenjem.

Ova pojava uopšte nije retka. Ona je sastavni deo složene halo pojave. Zaista, može da se vidi relativno često, u opisanim uslovima, najčešće kada se Sunce nalazi iza Cirrusa (retko i Cirrostratusa, jer su oni ponekad prilično gusti). Ja je bar viđam, eto, ponekad.

Uh, boje neba su čudo. Raznih optičkih pojava ima na nebu, samo ih treba poznavati i zapažati.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 47
Re: Sunčev stub (sunpillar)
« Odgovor #2 poslato: 16. Oktobar 2009. u 10:17 »
Odlično Boce, baš mi je žao što nisi ispričao više. Jeste da se može čitati o tome na netu, ali ovako bi bilo draže :)

Može se videti često, da (iako se nekada pojavi, a da se i ne vidi). Pre nekoliko godina sam snimao ovu pojavu zvučno. Naime, pravi jake smetnje na FM opsegu (88-108MHz), kada se primaju udaljene stanice.

Jako se lepo vidi na slici, iako verujem da je bilo znatno bolje uživo.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.812
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Sunčev stub (sunpillar)
« Odgovor #3 poslato: 16. Oktobar 2009. u 10:29 »
Hvala drugari baš mi je drago da smo podelili zajedno ovu lepu pojavu.
Nele što se tiče opširnosti ona je apsolutno u skladu sa mojim slobodnim vremenom, bolje reći ukradenim vremenom od obaveza. :)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Sunčev stub (sunpillar)
« Odgovor #4 poslato: 16. Oktobar 2009. u 11:26 »
Može se videti često, da (iako se nekada pojavi, a da se i ne vidi). Pre nekoliko godina sam snimao ovu pojavu zvučno. Naime, pravi jake smetnje na FM opsegu (88-108MHz), kada se primaju udaljene stanice.

Mislim, Nele, da si malo pobrkao lončiće. U vreme javljanja ove pojave (zalazak Sunca), prizemna temperaturna inverzija je već stvorena, a ona itekako utiče na rasprostiranje ne samo zvuka i toplote, već i elektromagnetnih talasa. Inverzija označava i deo atmosfere u kojoj se njene karakteristike (pre svega gustina i temperatura) naglo menjaju. Poznato je da svako talasno kretanje trpi promenu pravca nailaskom na nehomogenu sredinu.
Zapazio sam i ja tu pojavu, ali davno, još u vreme dok sam slušao radio. Eh... 'davno, davno, bilo je...'
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Brandzi

  • **
  • Poruke: 700
  • Starost: 42
  • Lokacija: Zemlja snova :)
Re: Sunčev stub (sunpillar)
« Odgovor #5 poslato: 16. Oktobar 2009. u 12:28 »
Zaista lepa pojava, eto nikada mi ne bi palo na pamet da razmisljam o njoh da je Boce nije postavio. Hvala Boce.
Zivot je lep, samo ga treba znati ziveti...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 47
Re: Sunčev stub (sunpillar)
« Odgovor #6 poslato: 17. Oktobar 2009. u 11:15 »
Ovo o čemu sam pričao je merenje na VHF opsegu, na kojem se mogu čuti različite promene kod svih tipova ponašanja atmosfere. Dakle nisu u pitanju kratki talasi, već deo VHF opsega (nisam siguran na šta si mislio ptprince). Ovo ne možeš čuti na radiju bez određene aparature, tj možeš, ali nećeš prepoznati. Pre svega zato što se ovde talasi ne odbijaju od jonosfere (ne toliko jako i ne na ovim frekvencijama). Drugo je da se sistem postavlja tako, da se sluša udaljena stanica (što je moguće kod VHF-a, ali veoma je teško, zato što je odbijanje od atmosfere slabo), a zatim se ta udaljena stanica stabilizuje koliko je moguće, dakle pokušava se da se na što bolji način osposobi što jači signal sa nje.
Dalje, kada nastane promena u atmosferi, a to može biti sve od pojačanog nivoa X zraka, preko gama zračenja, prolaska meteora kroz atmosferu, sve do opisane pojave u ovom slučaju, onda se to registruje na radiju. Verujem da bi većina to mogla detektovati, uz malo truda.

Stvar je u tome da SVAKA pojava u atmosferi, ostavlja snažan uticaj na elektromagnetsko zračenje. Ovo je dosta komplikovano, s obzirom da je u pitanju i zračenje iz Kosmosa. Dakle nije u pitanju direktno "hvatanje" energije (možda si mislio na to), već pojava koje remete već postojeće generisanje talasa u našem prostoru. Ovo se događa bukvalno svaki dan, sa pojavom sunca izjutra i zalaskom, neki efekti su toliko jaki, da je jako lepo "slušati" ih (ovo stavljam pod znake navoda, zato što ih mi tako detektujemo završno).
Začudili bi se, ali dosta toga se može čuti na jako niskim frekvencijama (reda nekoliko desetina Herca, pa i opisana pojava dosta snažno). Sve zavisi šta želimo pratiti. Po mom mišljenju, kao uslov, najbolje je podesiti se na prirodno rezonovanje zemlje, a zatim pratiti promene. Ukoliko ovo ne može biti izvršeno kao takvo sa njenim prirodnim zračenjem, onda nam udaljene stanice koje i ne vidimo prema horizontu, tu mnogo pomažu (kao referenca).

Poznato je na primer, kao što si već naglasio ptprince, da se određene stanice čuju bolje ili nestaju, sa pojavom sunca ili zalaskom. Ovo je upravo stoga. VHF opseg je podesan, zato što se sužava mogućnost brkanja ostalih promena sa onima koje ovde spominjemo. Dakle svaka od njih, može se detektovati na samo određenom opsegu.

Dakle, ono što čujemo, nije samo promena zračenja sa sunca koje prolazi kroz atmosferu, već drugi načini detekcije (snalazeći se kako znamo i umemo), kojima se služimo u praćenju određenih pojava.

Spektralna analiza atmosfere stoga, čini mi se kao zdravorazuman korak u daljem izučavanju meteopojava (bar iz onoga što sam primetio u radu).

Ups... odužih...