Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Problemi u radu AMS  (Pročitano 151573 puta)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #20 poslato: 12. April 2010. u 09:27 »
Ops... nestade mreža AMS (jutros koji minut posle 8 sati). Šta to bi?

Edit: Ustvari, sada ima samo Subotice i Knjaževca, dok Inđije i Karaburme nema. Uz to, otvaranje stranice je jako usporeno. Nešto se dešava...
« Poslednja izmena: 12. April 2010. u 09:41 ptprince »
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #21 poslato: 12. April 2010. u 09:51 »
Generalno portal i forum se povremeno teško otvaraju već duže vreme. To je puno ljudi primetilo.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #22 poslato: 12. April 2010. u 10:28 »
Evo, sada je već pola sata kako ipak ima svih stanica. Samo da ne zapinje...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #23 poslato: 12. April 2010. u 11:41 »
Ok je tehnicka podrska, brzo odgovaraju, izlaze u susret kad zatreba i sve... ali to nije dovoljno. Kad istekne hosting, menjamo ih, nema druge...
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #24 poslato: 12. April 2010. u 11:46 »
Da, još jedna stvar. Primetio sam pre neki dan, a eto, sad se setih da napišem. Karaburma ima dosta niži pritisak od realnog, negde za 4 mb. Šta to bi, Rade? Da nije setovanje nadmorske visine napravilo ovu promenu?

Mislim da je pravo rešenje staviti oba pritiska (i stanični i svedeni na nivo mora), kako bi se razna setovanja nadmorskih visina svela na jednu korektnu priču. Ovako, nastao je blagi haos. Inđija daje samo stanični pritisak, Karaburma neki svedeni na morski nivo ali niži za 4-5 mb, Subotica i Knjaževac su tu negde, otprilike dobri. Međutim, šareniš u nadmorskim visinama ovih stanica utiče da se pregled pritiska u dato trenutku pokaže kao neefikasan.

Još jedan detalj, kao predlog za unapređenje AMS stranice. Možda ne bi bilo loše da na toj stranici stoje i odabrani podaci ne samo od danas, već i snimljeni od juče. Pre svega mislim da bi bilo dobro u tom segmentu imati i srednje vrednosti i dnevne sume, ali i ekstremne temperature i maksimalnu brzinu vetra. Maksimalna temperatura će onda biti koristan podatak ne samo uveče, već i ceo dan za prethodni dan. Mene, kao korisnika, to prilično zanima, a mislim da bi se dosta ljudi složilo oko ovoga.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #25 poslato: 12. April 2010. u 12:17 »
Što se tiče pritiska ja sam Bodi i ostalima već predlagao isto. Ukazao sam i Radetu da mu je pritisak nešto niži od stvarnog. Ti kolega možeš Bodi da daš formulu za izračunavanje pritiska svedenog na nivo mora kako bi taj podatak bio tačniji od ovog grubo svedenog.
I drugi predlog je dobar, s tim da bi ga ja malo proširio da svaka stanica ima i svoju dodatnu stranicu sa detaljnijim podacima. Evo parsera za txt podtake koje WD šalje. Da se vidi šta sve može od podataka da se vrlo lako preuzme http://www.tnetweather.com/wd-parser.php?site=http%3A%2F%2Fwww.knjazevac.rs%2FMeteo%2F&submit=Submit

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #26 poslato: 12. April 2010. u 13:48 »
Ti kolega možeš Bodi da daš formulu za izračunavanje pritiska svedenog na nivo mora kako bi taj podatak bio tačniji od ovog grubo svedenog.

Dao sam je, na njegov zahtev. Dakle, sve je u njegovim rukama.

I drugi predlog je dobar, s tim da bi ga ja malo proširio da svaka stanica ima i svoju dodatnu stranicu sa detaljnijim podacima.

Da, apsolutno se slažem. To bi bilo više korisnih informacija, ono što ljude zanima.
Najzad, ne može se sve odjednom planirati za izradu. Vremenom nastaju određene potrebe ili se ukažu manjkavosti, pa sve što je napravljeno može da tri određene izmene. Mislim da su to relativno jednostavni zahtevi sa (skoro uvek) prilično jednostavnim rešenjima.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #27 poslato: 13. April 2010. u 09:41 »
Na primedbe ptprinca i Bocea, jutros sam izvrsio proveru, podesavanje, odnosno bazdarenje moje meteo stanice sto se tice atmosferskog pritiska.

Moja nadmorska visina iznosi 108 m (provereno na Google Earth i GPS navigaciji), sto je i bilo korektno podeseno na meteo stanici, medjutim pokazivanje stanicnog pritiska, a samim tim i svedenog na nivou mora nije bilo tacno (prikazivane su nize vrednosti).

Meni najblize stanice za uporedjenje su na Vracaru n.v. 132 m (udaljena 5 km), Kosutnjaku n.v. 202m (9 km), i Pancevu n.v. oko 75m (12 km).
Iz podataka za stanicne pritiske na navedenim meteo stanicama, vrednost mog stanicnog pritiska treba da je niza od "Vracara" za nekih 3 hPa.
Kako vrednost stanicnog pritiska koju pokazuje meteo stanica direktno potice od senzora pritiska u njoj, otvorio sam kuciste i uocio trimer potenciometar sa oznakom VR1, koji se nalazi pored senzora pritiska (plasticno kuciste sa 7 rupa).
Zakretanjem navedenog potenciometra, menja se i vrednost stanicnog pritiska.
Na taj nacin sam izvrsio "bazdarenje", pritiska, tako da sam dobio pokazivanje za 3 hPa vise od "Vracara".
Setio sam se i stare meteo stanice WS-2300, koju sam prikljucio i pokazivanje stanicnog pritiska je prakticno isto (razlika za 0,1 hPa).




Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #28 poslato: 13. April 2010. u 09:44 »
Slika



Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #29 poslato: 13. April 2010. u 10:15 »
Odlično Rade  :super: :smartass:

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #30 poslato: 13. April 2010. u 10:34 »
Deluje dobro. Pratiću podatke.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #31 poslato: 15. April 2010. u 04:15 »
Evo u 4,02 h, "ulovio" sam iste vrednosti pritiska na nivou mora za AMS Subotica, Beograd-Karaburma i Knjazevac (nazalost Indjija neradi od 0,26 h).

Ocekujem uskoro komentar ptprinca, da li je sada korektno podeseno pokazivanje moje AMS, sto se tice pokazivanja vazdusnog pritiska.







Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #32 poslato: 15. April 2010. u 16:19 »
Poređenje u 16h danas daje razliku od 0.1 mb (više je na Karaburmi). Zanemarljivo.
Ovako je dosta dobro. Pratiću i dalje, s vremena na vreme.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #33 poslato: 22. April 2010. u 09:23 »
Pregled uporednih pokazivanja barometara naše mreže sa zvaničnim merenjima (danas u 9):

Subotica pokazuje 0.5 mb više od Palića
Karaburma pokazuje 1 mb više od Vračara
Paraćin pokazuje 0.3 mb manje od Ćuprije
Knjaževac pokazuje 0.3 manje od Zaječara, a 0.7 više od Negotina

Sve ovo upada u neku granicu tolerancije, s obzirom da su trenutno promene pritiska relativno nagle. Sonde za pritisak su osetljivije od živinih barometara, tako da su ta cimanja moguća.

Sledeći put ću poređenje raditi u mirnijim uslovima, Ovako sam radio zato što sam primetio novu stanicu u našoj mreži, pa da se odmah zna  kako funkcioniše (naravno, dobro, nisam ni sumnjao, ali zgodno je pogledati prvi utisak).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #34 poslato: 23. April 2010. u 06:18 »
Dikile opet problem sa padavinama, jutros pokazuje 37,9mm padavina.
Jesu li ti sve veze na stanici povezane sa zicama ili je prenos podataka bezicni?



Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #35 poslato: 23. April 2010. u 19:25 »
Sve je povezano zicama.Nisam imao problema desetak dana i sada opet.I pre kada se desavalo isto uvek u isto vreme, izmedju 1h i 2h.
Probacu da promenim lokaciju termohigro senzora pa cemo da vidimo.

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #36 poslato: 23. April 2010. u 20:32 »
Indikativno je da se desava u isto vreme.
Ja sam kod moje meteo stanice imao slicnih problema, ali sa pritiskom (pisao sam o tome).
Naime uvek je dolazilo do naglog skoka pritiska za 1 do 2 hPa u jutarnjim casovima izmedju 7 i 8h, dok nisam otkrio da je to zbog automatskog gasenja pozadinskog LED svetla na samoj stanici koje se desavalo zimus pri svitanju. Kada sam iskljucio pozadinsko svetlo nije se nikada vise pojavio skok pritiska u to vreme (jednog dana sam za proveru ukljucio poz. osv. i došlo je ponovo ujutru do skoka pritiska kod gašenja poz. osv.). Zakljucak je da se generisao elektronski šum prilikom gašenja svetla, što je ometalo rad stanice.

Možda se kod tebe nešto slično dešava, moguće da je tada najjači DCF radio signal tačnog vremena, koji se emituje iz Frankfurta, pa prijemnik tog signala u meteo stanici tog trenutka stvara neku smetnju (šum).
Pobaj ako možeš, da isključiš DCF prijemnik (nisam siguran da ovu opciju podržava tvoja WS-2300).
Da li u Paraćinu hvataš DCF signal, odnosno da li ti se pali ikona tog signala (pored sata) na meteo stanici



Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #37 poslato: 23. April 2010. u 20:41 »


Možda se kod tebe nešto slično dešava, moguće da je tada najjači DCF radio signal tačnog vremena, koji se emituje iz Frankfurta, pa prijemnik tog signala u meteo stanici tog trenutka stvara neku smetnju (šum).
Ovo samo pretpostavljam.

To je i meni palo na pamet.  :neznam:

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #38 poslato: 28. April 2010. u 09:06 »
Vidim da Paraćin od noćas šalje podatke ali se podaci očigledno ne očitavaju sa stanice. Nadam se da neće dugo trajati prekid rada.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #39 poslato: 30. April 2010. u 09:25 »
Dikile, opet su ti podivljale padavine. Hajde, možda sada možeš nešto da provališ otkud to i kako se to dešava.
Pošto sam ne posedujem nikakvu AMS, nemam čak ni ideju šta bi to moglo da bude. Da je meteorološki uzrok, to bih svakako otkrio, ovako sam nemoćan.
Sva sreća, pa se to dešava sada kada nema padavina. Samo da ne bude nekog nenormalnog pljuska u vreme kada se to dešava, pa bude hiljadu milimetara padavina. ;)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...