Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Covek koji je voleo munje...  (Pročitano 4722 puta)

Van mreže Neptun_011

  • Poruke: 4
  • Lokacija: Beograd
    • http://proton37.buzznet.com/user
Covek koji je voleo munje...
« poslato: 03. Jul 2006. u 16:44 »
Ovih dana navrsava se 150 godina od rodjenja Nikole Tesle. Njegovo zanimanje za elektricitet, bilo je podstaknuto desavanjima u atmosferi koje je posmatrao jos dok je bio mali.
Bilo bi lepo da se u povodu godisnjice rodjenja coveka koji je voleo munje, blize i detaljnije pozabavimo ovim fenomenom.
Ako neko nesto vise zna, molio bih da napise....

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Covek koji je voleo munje...
« Odgovor #1 poslato: 03. Jul 2006. u 23:34 »
da stvarno ne bi bilo lose napisati koju rec o tome.
Kazu da je Nikola Tesla mogao da pravi munje u laboratorijskim uslovima.

Inace zanimljivo je da ne postoji ni jedan audio zapis govora Nikole Tesle.

Van mreže zaklinaj

  • *
  • Poruke: 183
  • Lokacija: Niš
Covek koji je voleo munje...
« Odgovor #2 poslato: 06. Jul 2006. u 16:46 »
1856. Nikola Tesla se rodio , TACNO U PONOC IZMEDJU 10 I 11 JULA :!:
1869. zavrsava Realku u Gospicu
1873. Tesla maturira na Visoj realci kod Karlovca
1875. upisuje Politehniku u Gracu
1880. studira prirodnu filozofiju u Pragu
1881. Tesla pocinje karijeru inzenjera;prvo otkrice:aparat za pojacanje glasa kod tel.  
1882. Tesla pronalaza magnetno polje, u Parizu pocinje da radi u Edisonovoj kompaniji
1883. u Strazburu izradjuje model indukcionog motora
1884. Tesla odlazi u Ameriku
1886. osniva svoju kompaniju i prijavljuje patente iz oblasti lucnog osvetljenja
1888. patent indukcionog motora,sistema proizvodjenja,prenosenja i koriscenja elektricne energije
1889. radi na usavrsavanju svojih motora koji ulaze u masovnu proizvodnju
1890. zapocinje eksperimente sa visokofrekventnim strujama i pronalazi generator
1891. Tesla konstruise oscilatorni transformator
1892. drzi predavanja o svojim najnovijim istrazivanjima, umire mu majka
1893. pronalazi sistem bezicne telegrafije
1894. pronalazi mehanicke oscilatore i generatore elektricnih oscilacija
1896. Tesla se bavi istrazivanjima X-zraka
1897. istrazuje mogucnost bezicnog prenosa energije;eksperiment sa radio-upravljanjem broda  
1899. U Kolorado Springsu Tesla pravi laboratoriju
1900. pravi antenu Svetske radio-stanice
1907. prvi radni motor Tesline turbine
1908. testirana Teslina pumpa
1909. pravi skice i proracune za aeromobil
1911. Tesla ispituje svoje parne turbine
1913. dobija patente za pumpu i turbine
1914. prijavljuje patent iz oblasti pokazivaca brzine
1915. saradjuje sa Valtam kompanijom u proizvodnji automobilskih brzinomera
1917. radi na turbo-dinami za Pul kompaniju
1920. saradjuje sa Bad kompanijom u proizvodnji automobilskih motora
1928. dobija patent za letelicu sa vertikalnim poletanjem
1929. bavi se proizvodnjom i preradom sumpora,gvozda i bakra
1936. Tesla predlaze projekte telegeodinamike
1937. Tesla biva tesko povredjen u saobracajnoj nesreci
1943. Nikola Tesla umire u Njujorku, 7.aprila

Van mreže zaklinaj

  • *
  • Poruke: 183
  • Lokacija: Niš
Covek koji je voleo munje...
« Odgovor #3 poslato: 06. Jul 2006. u 16:52 »
Citat: "Stefano"
da stvarno ne bi bilo lose napisati koju rec o tome.
Kazu da je Nikola Tesla mogao da pravi munje u laboratorijskim uslovima.

Inace zanimljivo je da ne postoji ni jedan audio zapis govora Nikole Tesle.


 :!: Evo sta je Tesla mislio o radiju:

Radio, -ja znam da sam njegov otac, ali ga ne volim.Ja ga jednostavno ne volim.On je besmislica.Nikada ga ne slusam.Radio je razoran i ometa koncentraciju.Previse je destrukcija u ovom zivotu koje ometaju kvalitetno misljenje.A kvalitet, ne kvantitet misli je vazan

Van mreže zaklinaj

  • *
  • Poruke: 183
  • Lokacija: Niš
Covek koji je voleo munje...
« Odgovor #4 poslato: 06. Jul 2006. u 22:36 »
Тесла је у својој лабораторији доказао да је Земља проводник и вршећи пражњења од више милиона волти производио вештачке муње дуге више десетина метара. Тесла је такође проучавао атмосферски електрицитет, посматрајући пражњења својим пријемницима. Репродукујући његове пријемнике и резонантна кола много година касније се увидео непредвидиви ниво комплексности (расподељени хеликоидни резонатор високог фактора потискивања, радиофреквентно повратно коло, кола са грубим хетеродиним ефектима и регенеративним техникама). Тврдио је чак да је измерио и постојање стојећих таласа у Земљи.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Covek koji je voleo munje...
« Odgovor #5 poslato: 07. Jul 2006. u 00:43 »
znao sam i ja nesto o Tesli, medjutim pravo da ti kazem ,to sam ucio jos u srednjoj skoli, ali ne bi bilo lose da navratim do muzeja Nikole Tesle, vec sam jednom bio ali davno, jos dok sam bio u osnovnoj skoli. Znam da tamo imaju onaj uredjaj za proizvodnju struje, pa se pojavi kao mala munja izmedju 2 metalne sipke.

Van mreže zaklinaj

  • *
  • Poruke: 183
  • Lokacija: Niš
Covek koji je voleo munje...
« Odgovor #6 poslato: 07. Jul 2006. u 11:02 »
Stef , poseta muzeju Nikole tesle ti je sjajna ideja.Meni je zao sto tamo nikad nisam bila, a i retko dolazim u Beograd.

Evo linka za pocetak...

http://www.yurope.com/org/tesla/muzej.htm

Van mreže meteoeast

  • *
  • Poruke: 30
  • Lokacija: Osijek
Covek koji je voleo munje...
« Odgovor #7 poslato: 07. Jul 2006. u 11:56 »
Citat: "Stefano"

Inace zanimljivo je da ne postoji ni jedan audio zapis govora Nikole Tesle.


jučer sam u jednoj emisiji na HRT-u čuo da postoji nekoliko audio zapisa njegovog govora

Van mreže Neptun_011

  • Poruke: 4
  • Lokacija: Beograd
    • http://proton37.buzznet.com/user
Nesto o elektricitetu u atmosferi...
« Odgovor #8 poslato: 08. Jul 2006. u 08:32 »
Nasao sam nesto o munjama i gromovima u Klimatologija od D. Dukica od pre skoro tri decenije. Ukoliko ma neko nesto novije, neka napise...

..." Labaratorijski opiti su pokazali da kada vodene kapi sa neznatnim primesama padaju na komadice leda, onda one dobijaju pozitivni a led negativni naboj. Takav proces ali mnogo slozeniji i u ogromnim razmerama dogadja se i u olujnim oblacima. Oni imaju u bazi vecinom negativni naboj, a u visim delovima pozitivni, mada to nije opste pravilo. Osmatranjem je utvrdjeno da oko 5% oblaka imaju suprotan elektricni naboj, a ima i takvih oblaka koji imaju tri zone naboja: + u najvisim delovima oblaka, - u sredini i + u bazi oblaka.
Kada j eu abzi oblaka negativan naboj, tada se prema njemu, na zemljistu koncentrise + naboj. U suprotnom slucaju, kada baza oblaka ima + naboj, na zemljistu ispod njega koncentrisace se - naboj, ali jos vise povecan. Ta oblast indukovanih nabojsa krece se po Zemljinoj povrsini kao "elektricna senka" olujnog oblaka iznad nje. Munja se pojavljuje tek kada razlika elektricnog potencijala izmedju olujnog oblaka i zemljista dostigne 1-3 000 000 000 volti i tada vazduh nije u stanju da spreci delimicno ili potpuno elektricno praznjenje oblaka.
Udar munje se ne dogadja trenutno. Prodor jona kroz stazu zaustavlja se se priblizno svakih 30m, da bi se posle zadrzavana od nekoliko mili sekundi ponovo produzio ka zemlji gde se pak koncentrise suprotni elektricitet. Elektricni naboj na zemlji postaje toliko velik, da se na predmetima koji se izdizu visoko iznad terena (zgrade, tornjevi, drvece) pojavljuje "staza" jona usmerenih ka oblaku. Kada se obe "staze" (strimeri) spoje nastaje munja tj. elektricni udar iz oblaka, koji dostize brzinu od oko 100 000 km/sec. Tada se osvetli i "staza" tj. kanal munje. Njegov precnik je nacesce do 10 cm, dok temperatura u kanalu dostize i do 30 000'C, zbog cega munja najcesce ima belu boju, mada kada se u vazduhu nalazi dosta prasine, munj amoze imati zutu, crvenu ili redje  ljubicastu ili zelenkastu boju. Smatra se da oko 65% munja s edesava u oblacima, redje izmedju oblaka i zemlje. a sasvim retko izmedju zemlje i oblaka. Elektricno praznjenje u oblacima u narodu se naziva sevanje munja. Duzina munja izmedju oblaka moze da bude i do 32 km. ali duzina munje izmedju oblaka i zemlje, obicno nije veca od 1,5 km.
Povrede od munje nastaju iz vise uzroka. Udar zbijenog vazduha, koji se cuje kao grom moze da povredi coveka na rastojanju od nekoliko metara. Elektricni udar izaziva trenutno sakupljanje krvnih sudova i srca.
Atmosferski elektricitet se zapaza, sem munja i u jos nekoliko drugih oblika:
Munje u obliku lopte precnika od 50 do 180 cm. koje postoje nekoliko min. Loptasta munja plovi po vazduhu ili se kotrlja po zemljistu odskakujuci pomalo. Ona moze da udje kroz otvorene prozore ili vrata, tj. dimnjak i da eksplodira u prostorijama, pri cemu dolazi do rusenja zidova ili dimnjaka, pa i smrtnih slucajeva.
Pred nepogodu se desava da na vrhovima gromobrana, kopljima sa zastavama i visokom drvecu pojavi zuta svetlost poznata pod imenom "vatra Svete Elme". To je tiho praznjenje elektirciteta, vidljivo uglavnom nocu.
nauka jos uvek nije uspela da iskoristi atmosferski elektricitet. Muna srednje jacine sadrzi toliko energije koja bi bila dovoljna da u toku jednog casa snabdeva elektircnom energijom vise hiljada televizora ili da upali 600 000 sijalica po 60 V."

Da je kojim slucajem Tesla, poziveo brem jos deceniju, zasigurno mi danas umesto dzinovkish brana koje menjaju iskonske prirodne pejsaze imali "elektrane" koje koriste elektricnu struju iz olujnih oblaka ili bi mogli sami da "indukujemo" te oblake. No, ostaje nada da ce se to uskoro ostvariti, cime bi se "glad" ljudi .za energijjom narocito cistom donekle "utolio"!

Van mreže zaklinaj

  • *
  • Poruke: 183
  • Lokacija: Niš
Covek koji je voleo munje...
« Odgovor #9 poslato: 08. Jul 2006. u 20:37 »
:wink:  :wink:  :wink:  Da je Tesla poziveo....

-Imali bismo i " Teslino Tajno oruzje"

 -komunicirali bismo s vanzemaljcima...

 :twisted:  :twisted:  :twisted: