Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Predosećaj životinja, ptica i insekata  (Pročitano 63330 puta)

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 53
  • Lokacija: Niš
Predosećaj životinja, ptica i insekata
« poslato: 22. Jul 2010. u 23:34 »
Molim moderatora da izdvoji ovaj podforum.

Želela bih da posvetim pažnju predosećajima
životinja, ptica i insekata na vremensku
prognozu na osnovu ljudskih predanja ili
kada svi najsavremeniji aparati otkazuju
kako bismo tumačili sledeće vremenske
prognoze, i ne samo to, nego i zemljotrese,
vulkane, poplave ili nešto treće van našeg
čula.Čak bismo od njih ponešto naučili.

Verujem da će ovaj podforum biti interesantan
i koristan svim diskutantima jer u prirodi bez
lap topa, kompjutera, mobilnog telefona i radija
kako bi sami pročitali dolazeće vremenske nepogode
i slične. :-*


Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.473
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #1 poslato: 23. Jul 2010. u 02:57 »
za sada pisi u ovoj temi, a u koliko se desi da diskusije zaista zasluze poseban podforum, onda cemo to i uraditi.

Van mreže Vozd

  • *
  • Poruke: 134
  • Lokacija: Beograd-Vozdovac
  • Geek
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #2 poslato: 23. Jul 2010. u 15:01 »
evo jedne slicice :) (znam da je velika ali trebali ste da ubacite na forum resize slika)


Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 53
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #3 poslato: 23. Jul 2010. u 15:23 »
Vožde, ovo ti je super. Baš me nasmeja za mačku, eto njen sluh daleko čuje u radijusu neba i zemlje. Neverovatno!  :D

A sad ko će da prevede engleski ovako stručno, zbog ostale diskutante?

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 47
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #4 poslato: 23. Jul 2010. u 17:04 »
Tema je zanimljiva, ali se plašim da će otići u neku drugu stranu, jer je povezana sa mnoštvom drugih nauka.

Da skratim: osećaji životinja zaista postoje, čak i kod ljudi se o očituje, ali je zaista sve to lako dokazivo klasičnim fizičkim zakonima, gde određene pojave trigeruju mehanizme odbrane kod bioloških organizama (i biljke ovo pokazuju).

U svakom slučaju, znam tačno šta bih radio u prirodi kada ne bih imao tehniku, da odredim promenu u svojoj okolini pomoću životinja.

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #5 poslato: 23. Jul 2010. u 18:40 »
ako cemo po ovome, moj macor je definitivno defekt: nikako da ga uteram sa terase unutra pred oluju, posto inace trci na svaki zvuk, bilo da su oluje, avioni, djubretari ili golubovi... /usi gore, naravno, ali samo radoznalo ka zvuku/ ---- a kod ovih vrucina cele noci provodi na terasi /ogradjenoj resetkama, ipak smo na visokom spratu/, ali sutra cemo da se svadjamo...

bila je jedna fantasticna scena pre par godina kad je macor panicno istrcavao iz sobe, a tad je bas navalila neka teska kisurina da uz pomoc vetra udara u nase prozore...

moguce da je doticni macak zbog konstantnog zatvorenog prostora izgubio osecaj, ali nisam cula da dvorisne macke ispoljavaju nesto slicno... /ili to njihovi vlasnici ne primecuju?/

btw, secate se onog filmskog zapisa jakog zemljotresa /na youtube/, kad je pas samo par sekundi pred udar pobegao...

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #6 poslato: 23. Jul 2010. u 18:46 »
a insekti su posebna prica...

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 53
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #7 poslato: 23. Jul 2010. u 18:50 »
Tema je zanimljiva, ali se plašim da će otići u neku drugu stranu, jer je povezana sa mnoštvom drugih nauka.

Da skratim: osećaji životinja zaista postoje, čak i kod ljudi se o očituje, ali je zaista sve to lako dokazivo klasičnim fizičkim zakonima, gde određene pojave trigeruju mehanizme odbrane kod bioloških organizama (i biljke ovo pokazuju).

U svakom slučaju, znam tačno šta bih radio u prirodi kada ne bih imao tehniku, da odredim promenu u svojoj okolini pomoću životinja.

Ova tema je povezana sa meteorologijom, ionako ova nauka je povezana sa ostalim naukama kao fizika, hemija, matematika, klimatologija i na svoj način tumači i usklađuje srodne nauke kao celu.Možda ova tema nije za ovaj forum, pa ako želiš da se prebaci na forum Pričaonice.Nemam ništa protiv toga, ovde sam nova i ne znam gde da ubacim, pa ajde vi kao moderator i administrator odlučite.

Kod ljude takozvane meteopate ili, kako se kaže, meteoropate, :?: takođe su osetljivi na uticaj atmosferske promene, ali to može da postavi nov forum Meteorologija i zdravlje, opet ti ja ne znam gde da ga ubacim. :D Ali o tom potom... ;)

Da bi neko znao kako u prirodu odredi neke promene pomoću životinja, neka podeli sa nama.

ako cemo po ovome, moj macor je definitivno defekt: nikako da ga uteram sa terase unutra pred oluju, posto inace trci na svaki zvuk, bilo da su oluje, avioni, djubretari ili golubovi... /usi gore, naravno, ali samo radoznalo ka zvuku/ ---- a kod ovih vrucina cele noci provodi na terasi /ogradjenoj resetkama, ipak smo na visokom spratu/, ali sutra cemo da se svadjamo...

bila je jedna fantasticna scena pre par godina kad je macor panicno istrcavao iz sobe, a tad je bas navalila neka teska kisurina da uz pomoc vetra udara u nase prozore...

moguce da je doticni macak zbog konstantnog zatvorenog prostora izgubio osecaj, ali nisam cula da dvorisne macke ispoljavaju nesto slicno... /ili to njihovi vlasnici ne primecuju?/

btw, secate se onog filmskog zapisa jakog zemljotresa /na youtube/, kad je pas samo par sekundi pred udar pobegao...

Pa evo konačno ova se javila, mada i ja imam mačku ali eto ništa nisam primetila. :!: Možda je to zato što je tvoj mačor na visokom spratu i živi u zatvorenoj prostoriji pa oseća drugačije od moje mačke koja živi u dvorištu. Hteo je da izađe van pred oluju najverovatnije da je u sobi ponestalo neki hemijski element, ne kiseonik, nešto drugo (izem ti hemiju kad je ne znam), a jedno znam da u sobi pred oluju nabije jako zagušenje i vrućina pa se oseća nepodnošljivije. Jer moja mačka voli da spava u tropski plastenik i to nju ne smeta nimalo! I mnogo puta je videla kako šapom umiva uši a nikad nisam to povezala sa atmosferskom promenom.Mislim da je to svrbi jer u oblacima u to vreme, da li je pražnjenje ili sakupljanje elektriciteta, osetljivo utiče na njen sluh.U slučaju da je kanarinac na mestu mačora na visokom spratu mislim da je najteže kanarincu. A dakle?

Mnogi od nas sigurno znaju da naše domaće životinje reaguju pred velikim nepogodama, potresima ili slično, pa kažem, daleko bilo i zlo nam ne trebalo.
« Poslednja izmena: 23. Jul 2010. u 19:01 cTrL_AlT_DeleTTe »

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 53
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #8 poslato: 23. Jul 2010. u 19:08 »
Evo vremenske novosti za sutra:

Naoblačenje sa kišom, pljuskovima i grmljavinom i padom temperature koje će sutra ujutru i pre podne zahvatiti severne i zapadne krajeve do kraja dana i u toku noći proširiće se na celu Srbiju, saopštio je Hidrometeorološki zavod.

I otvorite oči na vaše ljubimce!  :D

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #9 poslato: 23. Jul 2010. u 19:21 »
ćao, cTrL ---itd.  :-*
/baš se radujem što nam se priključio još neko iz daleka/

 ^^
verujem da su sva bića na ovom svetu posebna, uključujući i ljude i životinje, tako da nije svaki čovek osetljiv, pa ni mačka, niti bilo koja druga životinja... /a da uslovi u kojim žive - to sve svakako utiče/

kako god bilo, volela bih da saznam kako je to kod drugih -
« Poslednja izmena: 23. Jul 2010. u 19:44 beket »

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #10 poslato: 23. Jul 2010. u 19:41 »
znam tačno šta bih radio u prirodi kada ne bih imao tehniku, da odredim promenu u svojoj okolini pomoću životinja

:) odaj nam tajnu...
/ja bih bila totalno izgubljena u svemiru/

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 53
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #11 poslato: 23. Jul 2010. u 21:18 »
ćao, cTrL ---itd.  :-*
/baš se radujem što nam se priključio još neko iz daleka/

 ^^
verujem da su sva bića na ovom svetu posebna, uključujući i ljude i životinje, tako da nije svaki čovek osetljiv, pa ni mačka, niti bilo koja druga životinja... /a da uslovi u kojim žive - to sve svakako utiče/

kako god bilo, volela bih da saznam kako je to kod drugih -


Ćao i tebi Beket  :-*
Hvala na lepoj dobrodošlici. Sajt vam je super, meteorologija me je uvek zanimala, jednom davno sam razmišljala da upišem meteorologiju ali okolnosti mi nisu dozvolile. Nebitno, bitno je da ste tu i da tu mogu ponešto naučim. Što se tiče mog prvog posta o predosećajima svih bića kao odgovor na atmosferske prilike, sećam se kao mala čitala u Politikinom zabavniku koje je pisalo o tome, ali nisam sačuvala taj članak. Slučajno sam vas našla, ali nemam puno vremena da sve prelistam, dakle malo po malo... ;)

Živim u prirodi i ponešto razumem njihovo ponašanje onoliko koliko mi je omogućeno da ih shvatim.Evo naprimer, setila sam se mog detinjstva na selu, pred oluje skupile su mnoštvo muva u sobi.Eto nešto o insektima.  :)

Ako tebi i nekom teško da me prozivate po niku, u prevodu vam može značiti uništiteljka, hahaha, baš otkačen nik, zar ne? Ali bolje i lakše ukrotiteljka jer priroda i nebo će me slušati, šala na stranu. ;)
« Poslednja izmena: 23. Jul 2010. u 22:59 cTrL_AlT_DeleTTe »


Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 47
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #12 poslato: 23. Jul 2010. u 23:34 »
Zaista, tema je jako, jako interesantna. Hvala ti ctrl...na domišljatosti...i svakako, dobrodošlica uz sve to naravno! :)

Vidiš, mnogi ovo ne bi nazvali meteorološkom temom. Često nailazim na isti problem, pošto volim da proširujem teme, odnosno trudim se da ih dopunim nekim drugim koje znam, kako bih dobio uobličeniju sliku svega što me zanima.
A priroda je tu nezaobilazna. Uvek sam joj bio privržen. Šta više, pozivao sam i druge da to učine, ali ljudi su po pitanju prirode nekako lenji u poslednje vreme. Svi kažu, kako bi i sami voleli da odlaze tamo češće i kako mi koji to činimo "imamo sreće" (ma šta im to značilo). Naravno, izuzeci su roštiljade i slično, ali zaista primetiti neku odliku prirode i poistovetiti je sa nekom znanom odlikom kojom se bave redovne nauke, je zaista sposobnost. "Good science is good observation" - neko reče.

Zašto počinjem o tome? Upravo zato, što se sve stvari mogu povezati nevidljivim (a sve više vidljivim) nitima. Jako je velika greška, nastojati izolovati neku zasebnu nauku ili sistem, tvrdeći da ne postoji ništa drugo i da je to sve što postoji o dotičnom.

Tema o kojoj ovde govorimo, direktna je potvrda toga.
 
No, da ne dužim više sa uvodima (opet se raspisah...), istina je to što se primećuje oko životinja. ne znam baš koliko bih trebao o tome, jer već počinjem širiti...

Ali evo recimo nečeg što sam direktno istraživao. Kako nemam ljubimaca (iako sam takoreći na selu), radio sam neke experimente sa komšijskim psom (de-de, nemojte misliti na najgore :)), koji su bili pozitivni na neke pretpostavke. Zato spomenuh da bih znao kako da se snađem u prirodi bez tehnike (podrazumevajući da ne mogu da gledam u nebo), jer svaka životinja se ponaša drugačije u odnosu na promenu najsitnijih detalja koji karakterišu našu okolinu. naravno, neko će reći da su te pojave minorne i beznačajne, ali životinje (i ljudi sa njima), direktna su potvrda, da sve to baš i nije tako.

Navešću umesto svega ovoga jedan primer koji je najsvežiji, jer sam ga relativno skoro izvodio. Primetio sam da se ljudi ponašaju različito u vožnji automobilom. Ovo sam primetio prvo po sebi, a zatim i po drugima. Naime, ja lično volim brzu vožnju, silovitu i povremeno bezrazložno rizičnu. Međutim, dešava se dosta često, da jednostavno ne mogu brzo da vozim. Kada kažem da ne mogu, mislim zaista da ne mogu. Neće noga na gas, ruke se ulenje, osećaj za brzinu se poremeti, te pored sve volje da vozim brzo, zaista mi ne ide.
U nekoliko navrata, imajući sreće, shvatio sam da mi je taj osećaj zaista pomagao jer sam nekoliko puta zbog te (relativne) tromosti, izvukao živu glavu.

Dođoh do zaključka da nešto reguliše osećaj za opasnost. Šesto čulo neko bi rekao. Kako god ga nazvali, taj mehanizam savršeno lepo funkcioniše. Ne kod svih ljudi, beket je to lepo primetila. Ali ukoliko mi se tako nešto dogodi, ja obavezno odlučim da se poslušam i nastavim sporo.

Naravno, posle nekog vremena, zanimalo me je šta se događa sa moždanim talasima za vreme vožnje. Uh, to je teško opisati, pošto je relativno teško smiriti i aparaturu na tako snažne moždane "potrese", ali reakcije su zaista burne.
Merenje je pokazalo da se u tim periodima predosećaja, zaista menja učestanost moždanih napona i da se menja u isto vreme i tonus krvih sudova, dakle "remeti" se rad čitavog organizma. Kao da mi nešto govori "uspori, jer desiće se nesreća".

Skraćujem koliko mogu, izvinjavam se. Bilo bi zanimljivo, ali nisam stigao dotle, da se pokuša izmeriti poreklo ovakvih promena. I naravno, koliko uticaja ima na okolinu, odnosno okolina na nas. Recimo, merenja koja sam takođe radio sa radio teleskopima i EEG aparatima, pokazuju da je razlog nespavanja kada je pun mesec (opet, kod nekih samo), to što gravitacija meseca, menja nivo seratonina u mozgu (seratonin je predivan inače).

Nisam navodio životinje u ovim primerima (ako ljude ubrojimo u njih kao što bi i trebalo, onda je sve u redu), ali eto, dajem primere da promene zaista postoje i da sve što treba, jeste da se na njih samo malo obrati pažnja, ništa više.

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 53
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #13 poslato: 24. Jul 2010. u 17:26 »
Evo u ovom trenutku počinje da duva prijatan vetar i pomalo prska kiša, sprema se kiša i oluja, ali neka i meni bude lakše. :jupi:
Po ceo dan nisam videla mačku jer nisam bila tu, a sada nigde je nema. Malopre sam primetila veliki oblaci, vrane i gavrani su malo leteli visoko iako je malo duvao vetar, u sobi je strašno vrućina, prozori i vrata su široko otvoreni.

Toga se i ja secam, ali to vise ne primecujem kod mene u kraju. Ne znam zbog cega.

Polako ja motam film unazad, ne samo na selu, i kod mene pre desetak godina bilo je puno muva u sobi pred oluje, a posle toga više nisu se pojavljivali. Da mi je znati zašto ih više nema, ali bolje je što ih nema.  ;D

Evo, stigla provala oblaka.  :sunce
« Poslednja izmena: 24. Jul 2010. u 18:36 cTrL_AlT_DeleTTe »

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 53
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #14 poslato: 24. Jul 2010. u 18:35 »
Vidiš, mnogi ovo ne bi nazvali meteorološkom temom. Često nailazim na isti problem, pošto volim da proširujem teme, odnosno trudim se da ih dopunim nekim drugim koje znam, kako bih dobio uobličeniju sliku svega što me zanima.
A priroda je tu nezaobilazna. Uvek sam joj bio privržen. Šta više, pozivao sam i druge da to učine, ali ljudi su po pitanju prirode nekako lenji u poslednje vreme. Svi kažu, kako bi i sami voleli da odlaze tamo češće i kako mi koji to činimo "imamo sreće" (ma šta im to značilo). Naravno, izuzeci su roštiljade i slično, ali zaista primetiti neku odliku prirode i poistovetiti je sa nekom znanom odlikom kojom se bave redovne nauke, je zaista sposobnost. "Good science is good observation" - neko reče.

Tako je bilo u početku kada nisu prznali meteorologiju, malo po malo, ona se izborila i dobila zasluženo mesto u nauci 20. veka. Tako i sa ovim predmetom koje ćemo malo pozabaviti, kod nas ova nauka nije priznata dok u Nemačkoj priznata zato što im finansira vlada a naša ne. Mada, u celom svetu ovaj predmet i slične nauke ne dele isto mišljenje, negde manje više istražena i najpre primenjuje u vojne svrhe potom u civilne. Mislim da tražene odgovore najbolje mogu dobiti na selu i u planinarskom klubu.

Ljudi su u pravu, posle duge i dosadne zime uželeli se van-aktivnosti pa zato ih je malo po forumima, ne samo ovde. Ipak će od jeseni ponovo prebukirati da ćemo jedva odgovoriti svima . :)


Zašto počinjem o tome? Upravo zato, što se sve stvari mogu povezati nevidljivim (a sve više vidljivim) nitima. Jako je velika greška, nastojati izolovati neku zasebnu nauku ili sistem, tvrdeći da ne postoji ništa drugo i da je to sve što postoji o dotičnom.

Tema o kojoj ovde govorimo, direktna je potvrda toga.
 

Apsolutno se slažem. Mislim da će ovde budući student meteorologije uzeti ovaj predmet o instinktima životinja, ptica i insekata na vremenske prognoze i odbraniti disertaciju i polako će priznati kao zvanični predmet.

Ali evo recimo nečeg što sam direktno istraživao. Kako nemam ljubimaca (iako sam takoreći na selu), radio sam neke experimente sa komšijskim psom (de-de, nemojte misliti na najgore :)), koji su bili pozitivni na neke pretpostavke. Zato spomenuh da bih znao kako da se snađem u prirodi bez tehnike (podrazumevajući da ne mogu da gledam u nebo), jer svaka životinja se ponaša drugačije u odnosu na promenu najsitnijih detalja koji karakterišu našu okolinu. naravno, neko će reći da su te pojave minorne i beznačajne, ali životinje (i ljudi sa njima), direktna su potvrda, da sve to baš i nije tako.

Nisam navodio životinje u ovim primerima (ako ljude ubrojimo u njih kao što bi i trebalo, onda je sve u redu), ali eto, dajem primere da promene zaista postoje i da sve što treba, jeste da se na njih samo malo obrati pažnja, ništa više.


Nebitno je na koju životinju eksperimentisati, ali da bude bezbolno  ;) , mada se svodi samo na optičko zapažanje ili priključiti anode sa životinja na mernim instrumentima na dugoročnim mesecima kako bi kompletan rad bio potpun.  I naravno može sa čovekom, mislim da postoji biometeorologija koja je govorila o ovome.

Navešću umesto svega ovoga jedan primer koji je najsvežiji, jer sam ga relativno skoro izvodio. Primetio sam da se ljudi ponašaju različito u vožnji automobilom. Ovo sam primetio prvo po sebi, a zatim i po drugima. Naime, ja lično volim brzu vožnju, silovitu i povremeno bezrazložno rizičnu. Međutim, dešava se dosta često, da jednostavno ne mogu brzo da vozim. Kada kažem da ne mogu, mislim zaista da ne mogu. Neće noga na gas, ruke se ulenje, osećaj za brzinu se poremeti, te pored sve volje da vozim brzo, zaista mi ne ide.
U nekoliko navrata, imajući sreće, shvatio sam da mi je taj osećaj zaista pomagao jer sam nekoliko puta zbog te (relativne) tromosti, izvukao živu glavu.

Dođoh do zaključka da nešto reguliše osećaj za opasnost. Šesto čulo neko bi rekao. Kako god ga nazvali, taj mehanizam savršeno lepo funkcioniše. Ne kod svih ljudi, beket je to lepo primetila. Ali ukoliko mi se tako nešto dogodi, ja obavezno odlučim da se poslušam i nastavim sporo.

Naravno, posle nekog vremena, zanimalo me je šta se događa sa moždanim talasima za vreme vožnje. Uh, to je teško opisati, pošto je relativno teško smiriti i aparaturu na tako snažne moždane "potrese", ali reakcije su zaista burne.
Merenje je pokazalo da se u tim periodima predosećaja, zaista menja učestanost moždanih napona i da se menja u isto vreme i tonus krvih sudova, dakle "remeti" se rad čitavog organizma. Kao da mi nešto govori "uspori, jer desiće se nesreća".

Recimo, merenja koja sam takođe radio sa radio teleskopima i EEG aparatima, pokazuju da je razlog nespavanja kada je pun mesec (opet, kod nekih samo), to što gravitacija meseca, menja nivo seratonina u mozgu (seratonin je predivan inače).

Nisam navodio životinje u ovim primerima (ako ljude ubrojimo u njih kao što bi i trebalo, onda je sve u redu), ali eto, dajem primere da promene zaista postoje i da sve što treba, jeste da se na njih samo malo obrati pažnja, ništa više.


E to se zove instinkt. I mi (ljudi) posedujemo posebno čulo a  ne šesto jer je to izvan naših mogućnosti. Ovaj instinkt kod živih bića nesvesno ili svesno utiče na naše ponašanje i raspoloženja, usporimo ili požurimo a ne znamo da objasnimo zašto i kako; i donosimo prave odluke kada smo sigurni 100%. Ovaj deo o instinktima je nedovoljno istražen jer u mozgu mnogo toga treba protumačiti do najsitnijih detalja koje utiču na naše odluke ili podsvesti. Ako ignorišemo podsvest ili instinkt, plaćamo skupe greške zbog kojih ćemo kajati na duže staze. U nekoj situaciji  mozak u podsvesti tehnički, senzorni i optički bolje vidi nego sam razum što nije u stanju da procenjuje odgovore koje je sam složio. Poželjno je ponekad treba slušati malo sebe u tišini nego u kafanu. ??? Zato čovek više nadrlja nego životinje i ptice jer mu je instinkt na najnižem nivou.

Životinje i ptice mnogo bolje vide i pravilno reaguju a imaju samo nekoliko grama mozga, i tačno znaju šta se događa sa ljudima, da li je neko negativno ili pozitivno raspoložen, prilazi vama ili beže od vas, ali to je neka druga tema. Instinkt kod životinja i ptica su jako izraženi s obzirom na šesto čulo, oni su živi senzori u našoj sredini, malo ko ume da ih razume i spase sebe i dom ili donosi pravu odluku u određenoj situaciji.

Sveobuhvatni skup prirode u službi meteorologije i te kako snažno utiče na živi svet, danas sam dobila knjigu i našla neke odlomke koje pišu o šumama i da je on glavni uzrok svega što se tiče na Zemlji. Sečenjem šuma u velikom regionu potpuno remeti ravnotežu prirode, pa utiče na zdravlje i ponašanje, ali opet to je druga tema. Evo primera, kako ptice u okruženju pamte SVAKO drvo, to je za njih kao ulice, tako što i mi pamtimo  sve prodavnice i izloge u gradu.  ???

Nele, sviđa mi se tvoj širok pogled i zainteresovan si za dubinu razumevanje ali polako.... :-*

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 53
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #15 poslato: 25. Jul 2010. u 14:42 »
- U SAD, 2. II  je dan mrmota, (kao kod nas o medvedu na Dan Sretenja). Ljudi kažu da ako možete da vidite senku mrmota u podne ovog dana, narednih šest nedelja biće hladno vreme. Nažalost, osmatranja vremena su pokazala da je mrmot više puta pogrešio.(Ipak je srpski medved pouzdaniji  ;) )

-Ako se očekuje jaka zima, u jesen veverice imaju veoma uvijene repove, ili prikupljaju velike zalihe lešnika. Naučnici nisu našli dokaze kojima bi ovo potkrepili.

- Kada vidimo da krave leže u polju, ponekad se kaže da kiša dolazi. Očigledno je da krave osećaju vlažnost u vazduhu i pripremaju se da legnu negde na suvo. Ili kada počne da riče i ne pomera, dolazi kiša.

- Zrikavci su osetljivi na promene vremena, zričući sve glasnije i glasnije kada je temperatura u porastu.To nije prava pesma, već zvuk nastaje usled brzog trljanja zadjih nogu o teška prednja krila.

A sada malo o biljkama i drvećima:

- Ljudi blizu mora često na plažama nailaze na morsku travu, koja je jedan od najboljih prirodnih prognostičara vremena. Pri lepom vremenu trava se skuplja i suva je na dodir. Ako preti kiša korov nabuja i oseća se vlaga.

- Šišarka bora je jedan od najpoželjnijih prirodnih pokazivača vremena. Pri suvom vremenu ljuske šišarke bora se otvaraju;kada su one zatvorene, to je dobar znak da kiša dolazi. Kada je suvo vreme, ljuske se zgrče i ostaju ukočene. Kada je vazduh vlažan, one upijaju vlagu i postaju ponovo savitljive, omogućavajući tako da šišarka zadobije svoj uobičajen oblik.

- Crvena mokrica je često poznata i kao ogledalo vremena. Njeni sićušni cvetovi široko se otvaraju pri sunčanom vremenu, ali se čvrsto zatvaraju kada je kiša u vazduhu. (Ovo me podseća na cveće marantu, ali ona reaguje samo na dan i noć.) Slično crvenoj mokrici, latice ladoleža otvaraju se i zatvaraju u skladu sa vremenskim uslovima.Njeni široko otvoreni cvetovi ukazuju na lepo vreme.

-Prema nekoj seoskoj vremenskoj poslovici, znaci prirode mogu da ukažu na vreme više dana unapred tako dobro kao i za nekoliko sledećih sati. Jedna stara engleska izreka kaže:" Ako hrast procveta pre jasena biće kišice (ovde se misli na slabu kišu u narednih nekoliko meseci).Ako jasen procveta pre hrasta biće kišurine (misli se na veoma vlažno vreme)".Postoji malo dokaza koji bi podržali bilo koju od ovih dugoročnih prognoza.

Malo o zori i zalasku Sunca:

- Stara seoska mudrost kaže:"Crvenilo neba noću, pastirova radost;crvenilo neba ujutro, pastirova briga" - što znači da vatren zalazak Sunca treba da sledi lepo jutro, a vatrenu zoru oluje.

Vuna

-Vuna je veoma osetljiva na vlažnost vazduha. Kada je vazduh suv, ona se skuplja i kovrdža.Ako kiša dolazi, vazduh je vlažan, vuna nabuja i ispravlja se.

                                                                                                 ( Iz  enciklopedije sveznanje "Vremenske prilike")




-Medvedu na dan Sretenja kada se susreće leto i zima, vidi kakvo će biti proleće unapred. Ako vidi svoju senku zima se završava, ako nema senka zima produžava.

-Pred kišom, insekti silaze nisko i kada vidite lastu  kako nisko leti i juri sa insektima biće kiša.

-Vrapci se "kupaju" (valjaju se) u prašini peska, brzo bežite u zaklon, najavljuje pljusak.




Napredujemo  :jupi:

« Poslednja izmena: 25. Jul 2010. u 16:04 cTrL_AlT_DeleTTe »

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 47
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #16 poslato: 28. Jul 2010. u 22:08 »
Mnogo toga napisano, a ja sam dugo odsutan.

Ovako. Bilo bi lepo kada bi neko finansirao dublja i malko "dalja" istraživanja neke teme, odnosno kada bi se načinio napor da se više nauka grupišu i da svako, radeći svoju specifičnu stvar, radi na delu celine koju će neko sklapati. Moj posao se bavi upravo time. To je i jedan od razloga zašto sam ovde. Međutim, nakon nekolicine napora, bar u okolini u kojoj sam, možemo se osloniti samo na sopstvene napore na žalost.

Moji eksperimenti sa psom su se odnosili na fizičku potvrdu uticaja fizičkih zakona na um. U tom periodu, radio sam eksperimente na samom sebi, pomoću nečega što bi se moglo nazvati "generator moždanih talasa". Ustvari, kada gledaš EEG, vidiš krivulje koje govore puno (lekari sa elektroničarima su uvek dobitna kombinacija).
To su ustvari jako niske frekvencije, reda 0,5 do oko 60Hz, podeljene na frekventne opsege i regije mozga.
Ako veštački generišeš iste takve frekvencije, one mogu rezonovati (imati istovetnu frekvenciju sa nekim delovima mozga), sa određenim regijama i tako, možda, izazvati nešto kod životinja, uopšteno rečeno.

Tako, koristio sam ton generator, dakle tonove kojima se moglo podesiti sve, od frekvencije, ritma, impulsa, pauza itd itd... nakon nekih experimenata, uspeo sam da učinim da određeno podešavanje, kada mu se podvrgnem oko 15 minuta, izaziva uticaj kao da sam spavao satima. Ili recimo, izazivao sam sebi glavobolje koje niti jedan lek nije mogao odagnati, jedino aparat sa kojim sam radio.

Međutim, najinteresantnije je bilo sa psom, pošto je on pravio reakcije kakve zaista nisam očekivao. Naime, pri određenom podešavanju, on bi cvilio i trčao po prostoriji kao obezglavljen, krijući se od nečega, kao da mu nešto nanosi veoma jak bol. Čim bih ugasio uređaj, smirio bi se. Kao da je bio pod komandom. Niko od ljudi međutim, nije osetio ništa, zajedno sa mnom, što ne isključuje mogućnost da možemo, ali drugu vrstu podešavanja.
Nakon nekoliko pokušaja i menjanja parametara, odustao sam od toga. Nakon nekog vremena, kum je doveo svog psa, pa sam (da on to nije ni znao), uključio uređaj dok smo bili u mojoj laboratoriji (on povremeno voli da gleda šta radim), ali je njegov pas malko drugačije reagovao, režao, da niko nije smeo da mu priđe.

Želim reći i to, da neće ista podešavanja reagovati na istu vrstu životinja. Svako ima neki svoj prirodni ritam. Isto tako, moja podešavanja za treninge sna, neće delovati ni na koga drugog sem na mene verovatno. Za druge, treba učiniti drugačije podešavanje.

Ideja je bila da se naučno potvrdi da biokomunikacije zaista funkcionišu i da ih oseti sve što postoji na zemlji. Jer i Zemlja "radi" na istom frekventnom opsegu, pa je grubo govoreći, možemo porediti sa mozgom. U svakom slušaju, Šumanova rezonansa deluje na naš um, kao što to čini i sve drugo na Zemlji i van nje.
U pitanju je rezonansa, ništa više.

I mislim da životinje nisu ništa osetljivije. One samo izražavaju sve to drugačije. Većina ljudi, pije tablete (i to jake narkotike uz recept), da se reši "nepredviđenih stvari". Ubijanje senzora.

Sve životinje, uključujući i ljude, jesu primopredajnici. Uvek sam govorio to, da je čovek kao i životinje, samo prost detektor, koji prima i obrađuje podatke, a delovanje tih spoljašnjih faktora, shvata kao slobodnu volju.

Dugoročno merenje bi bilo jako dobro, da. I sasvim sigurno bi dalo rezultate, jer ako biološki organizmi deluju na uključenje nekog spoljašnjeg faktora ili prestaju sa detekcijom nakon njegovog isključenja, govori samo za sebe. Stvar je nagađanja, kakve bismo sve lepe rezultate dobili dubljim radom na ovome.

Um je direktna potvrda, da ne postoje minorni faktori, ili oni koji ne čine ništa u promeni naše okoline. Ovo često čujem, ali je jako usko.

Recimo, ja priđem i kažem: -znam sve o spejs šatlu. Ustvari je sve što o njemu znam, zavrtanje jednog šrafa na točku.
Onda mi neko priđe i pita: -a šta radi ta stvar i čemu služi?
Ja odgovaram da se nekako zapale tone goriva i da on proizvodi mnogo dima, buke i energije sa kojom penj uvis.
A kako to radi? glasilo bi pitanje dalje.
Pa...ne znam, znam samo da je ta eksplozija najvažnija, to je sve što on radi, jedno veliko kabooom!

A onda se pojavi treći i upita: a šta je sa nano-naponima u čipovima, koji kontrolišu sve to?

A, pa...to je minorno.

Malo grub primer, ali neophodan da se shvati da je sve mnogo šire nego što izgleda i da u tu svrhu, moramo imati što više što "užih" stručnjaka. Ni jedna nauka nije omeđena. Ljudi samo misle da je tako.

No da se vratim. Proučavao sam mrave za vreme oluja. Oni imaju čudan "ritual" i najčešće se ne mogu videti u to vreme. Otkrio sam da vešto otkrivaju povećanje površinskog napona (volta po metru) i da se izdižu na zadnje noge, kao da su i sami pod naponom.
Čak sam uzimao nekoliko i puštao vrlo visoki napon iznad njih, impulse izbijanja električnih varnica i primetio isto ponašanje. Verovanja sam da ne osete direktno napon, čak ni visoku frekvenciju, već da promena u visini napona izaziva promenu u hemijskom sastavu vazduha i da je to ono što osete.

Dakle, mehanizam svega toga je jako kompleksan. Za sada, možemo o tome govoriti jer je zanimljivo, ali za zaključke, bilo bi potrebno zaista dublje istraživanje.

Uh, opet mi prsti poleteše po tastaturi....

Na mreži Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.204
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #17 poslato: 29. Jul 2010. u 00:51 »
Uhhhhh jako zanimljiva tema :D :D :D  !!!Pošto sam sa sela,znam vrlo dobro kakvo je ponašanje određenih životinja pred neku Oluju ili nevreme... :D

Napisaću nešto detaljnije narednih dana :) :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #18 poslato: 29. Jul 2010. u 08:14 »
A niko ne pominje onaj vic koji svi znate o Indijancima što seku drva... ;D
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 53
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #19 poslato: 09. Avgust 2010. u 13:20 »
Evo me napokon posle letovanja. Imam zanimljive novosti za forum, ali prvo da se dobro odmorim.

Prinče, ako ga ti znaš, podeli to sa nama.  :-*