Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Predosećaj životinja, ptica i insekata  (Pročitano 63337 puta)

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #20 poslato: 09. Avgust 2010. u 13:36 »
Evo tog vica  :)

Citat
Jedne jeseni indijanci odoše kod vrača da pitaju kakva će biti zima... da znaju koliko drva da sakupe! Vrač baci koske, pogleda, pa mu niš' nije jasno... a misli se on, bolje da im kaže da će biti hladna zima, pa da drva i ostane ako ne bude tako, nego da se smrzavaju ako omane u obrnutom slučaju... Indijanci nakupiše gomile drva, a zima prošla.

Sledeće godine opet indijanci kod vrača, ovaj im isto kaže... E treće godine vrač se već uplaši da će ga smeniti na izborima u skupštini indijanaca, pa pre nego što su uopšte došli da ga pitaju za prognozu, pokupi on prnjice i ode u grad kod meteorologa - što je sigurno, sigurno je! I na pitanje o tome kakva će biti sledeća zima dobije odgovor - biće uuuuužasno hladna, indijanci već dve godine tovare drva!

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 47
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #21 poslato: 09. Avgust 2010. u 14:14 »
He, dobar vic, znam ga od ranije :)

Kakvo je to letovanje Ctrl, kada posle njega treba odmor? :)

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #22 poslato: 09. Avgust 2010. u 17:42 »
u principu ne volim viceve, naročito ne ovakve, gde svi ispadaju glupi /osim onog što priča vic/ ---

ali u podtekstu ove pričice stoji veoma pozitivna nijansa poverenja između grupa koje se međusobno ne poznaju: i indijanac i meteorolog misle da je onaj drugi pametniji ---

malo smo skrenuli s teme, ali možda i ne: nije li slično u odnosu između životinja i ljudi?
možda je problem samo manjak komunikacije /pošto je sličan dijalog moguć samo u vicu/

edit:::
naknadno sam pročitala Neletov poslednji duži post --- skidam kapu, ali vrti mi se u glavi već od same pomisli na takve eksperimente!

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 53
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #23 poslato: 17. Avgust 2010. u 14:06 »
u principu ne volim viceve, naročito ne ovakve, gde svi ispadaju glupi /osim onog što priča vic/ ---

ali u podtekstu ove pričice stoji veoma pozitivna nijansa poverenja između grupa koje se međusobno ne poznaju: i indijanac i meteorolog misle da je onaj drugi pametniji ---

malo smo skrenuli s teme, ali možda i ne: nije li slično u odnosu između životinja i ljudi?
možda je problem samo manjak komunikacije /pošto je sličan dijalog moguć samo u vicu/

edit:::
naknadno sam pročitala Neletov poslednji duži post --- skidam kapu, ali vrti mi se u glavi već od same pomisli na takve eksperimente!

Evo me napokon, nikako da otkačim svakodnevne obaveze ::), ajde da vas čitam i prenesim moje utiske sa putovanja. :)

Beket je u pravu, vrač i meteorolog  mogu da pogreše ali životinje i insekti još manje.
Meteorologija se oslanja na merne aparate i proračune predviđenih datih situacija ali to nije skup elementa da bi se tačno proricalo dok vrač veruje da ti koske upravljaju buduće događaje  :lmao:. Životinje i insekti suptilno usmeravaju prema trenutnoj pojavi kao što su pritisak vazduha i vlažnosti u zavisnosti od kolabiranja temperature, onda subjektivni pritisak gasova iz zemlje, jačina svetlosti i ostalo koje ćemo saznati usput. To su trenutne pojave za koje se oni žive i nikako ne služe za dugoročne prognoze koju nudi meteorologija.

Kakvo je to letovanje Ctrl, kada posle njega treba odmor? :)

Nele, bila sam na Zlatiboru, svuda šetaš, bila sam na planinarenju na Čigotu od koje zaista se umoriš pa kod kuće neke obaveze. Mislim da ću odsad malo odmoriti. Previše aktivnosti tera te od kompa. :)

A sada moji utisci, zahvaljujući ovom sajtu i forumu, sva moja zapažanja u vezi sa životinjama, insektima i oblacima donelo mi je novo iskustvo i saznanja. Od početka kako sam došla, splet okolnosti primetila sam mrave trudove koje žive uz tik kuće odjednom su izašle iz zemlje i razletele svuda oko pola sata, a vreme je bilo sjajno, pa rekoh "a kakvo će vreme biti sutra?". Sumnja mi se obistinila, bila je provala oblaka u prolazu!  :kisa: Svako veče smo izlazili, kroz šumicu i trave, ono zanimljivo je bilo što svuda trave noću bile natopljene rosom ukazivalo je na idealno vreme, a odsustvo rose ukazivalo na kišu. Jezero u centru, sedeli smo na klupi i posmatrala vodu i talase, ako je voda sa talasima bez pedoline ukazuje na idealno vreme, a suviše mirna voda bez talasa kao da stoji ukazuje na veoma težak pritisak koju ljudi ne osećaju i promenu vremena i kišu. Takođe golubovi, kada lete visoko onda je lepo vreme a nisko i veoma nisko promena vremena. Na vrh Čigote gde smo bili na naše veliko iznenađenje, bilo je puno mušica koje su letele visoko iznad nas, i posmatrali pticu koja je izvodila akrobaciju u vazduhu ispod nas preko dolina, ne mogu da odredim koja je to ptica zbog udaljenosti, orao svakako nije. Po ceo dan i sutradan vreme je bilo sjajno. :sun I jednom videla sam oblaka što ga zovete "belim đavolom", tačno je ubrzo protutnjala oluja i kiša  :kisa:  . Moj ogled u ovom posmatranju shvatila sam kako divlje životinje i insekti razmišljaju, prva im je hrana a drugo mnogo obraćaju pažnju na vreme više nego mi, jer im je teritorija ograničena i veliki broj konkurenata i nemaju puno vremena i slobode a vreme im diktira "pokupi hranu brže što možeš".
Obratila sam pažnju na šišarke kako je ovde negde napisano, mogu reći da šišarke koje su pale na zemlju apsolutno ne mogu da izmene svoj izgled da skupe usled nagle promene vremena i hladnoće, mislim da više reaguje ako je na drvetu. Imam nekoliko vrsta šišarke i nikada nisu menjale svoj oblik, one osuše i gotovo.


A sad ću da procenim Neletov eksperiment.  :kafa:


Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 53
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #24 poslato: 17. Avgust 2010. u 17:02 »
Moji eksperimenti sa psom su se odnosili na fizičku potvrdu uticaja fizičkih zakona na um. U tom periodu, radio sam eksperimente na samom sebi, pomoću nečega što bi se moglo nazvati "generator moždanih talasa". Ustvari, kada gledaš EEG, vidiš krivulje koje govore puno (lekari sa elektroničarima su uvek dobitna kombinacija).
To su ustvari jako niske frekvencije, reda 0,5 do oko 60Hz, podeljene na frekventne opsege i regije mozga.
Ako veštački generišeš iste takve frekvencije, one mogu rezonovati (imati istovetnu frekvenciju sa nekim delovima mozga), sa određenim regijama i tako, možda, izazvati nešto kod životinja, uopšteno rečeno.

Tako, koristio sam ton generator, dakle tonove kojima se moglo podesiti sve, od frekvencije, ritma, impulsa, pauza itd itd... nakon nekih experimenata, uspeo sam da učinim da određeno podešavanje, kada mu se podvrgnem oko 15 minuta, izaziva uticaj kao da sam spavao satima. Ili recimo, izazivao sam sebi glavobolje koje niti jedan lek nije mogao odagnati, jedino aparat sa kojim sam radio.

Međutim, najinteresantnije je bilo sa psom, pošto je on pravio reakcije kakve zaista nisam očekivao. Naime, pri određenom podešavanju, on bi cvilio i trčao po prostoriji kao obezglavljen, krijući se od nečega, kao da mu nešto nanosi veoma jak bol. Čim bih ugasio uređaj, smirio bi se. Kao da je bio pod komandom. Niko od ljudi međutim, nije osetio ništa, zajedno sa mnom, što ne isključuje mogućnost da možemo, ali drugu vrstu podešavanja.
Nakon nekoliko pokušaja i menjanja parametara, odustao sam od toga. Nakon nekog vremena, kum je doveo svog psa, pa sam (da on to nije ni znao), uključio uređaj dok smo bili u mojoj laboratoriji (on povremeno voli da gleda šta radim), ali je njegov pas malko drugačije reagovao, režao, da niko nije smeo da mu priđe.

Želim reći i to, da neće ista podešavanja reagovati na istu vrstu životinja. Svako ima neki svoj prirodni ritam. Isto tako, moja podešavanja za treninge sna, neće delovati ni na koga drugog sem na mene verovatno. Za druge, treba učiniti drugačije podešavanje.

Ideja je bila da se naučno potvrdi da biokomunikacije zaista funkcionišu i da ih oseti sve što postoji na zemlji. Jer i Zemlja "radi" na istom frekventnom opsegu, pa je grubo govoreći, možemo porediti sa mozgom. U svakom slušaju, Šumanova rezonansa deluje na naš um, kao što to čini i sve drugo na Zemlji i van nje.
U pitanju je rezonansa, ništa više.

Znači, igraš se sa Šumanovim rezonansom? :twisted:
Mislim da si daleko od ovoga, a hvala Bogu.  :selam: A koliko vidim ova prokleta rezonansa je u okviru HARP-a  :hurr:, ali to je druga priča. Zato izaziva veštačku kontrolu ponašanja kod ljude i životinja kolektivno, mislim da ima zajedničko sa paraspihologijom i što nije tema za ovaj forum.
A moguće je kada se primeti neuobičajen nesklad između Šumanove rezonanse i prirodnog zakona, definitivno dovodi do poremećaja uopšte. Poguban uticaj ovog rezonansa svakako obuhvata sve živo u njegovoj blizini tako da niko nije otporan, hhmmmm, imam zadatak za tebe da nađeš nešto što može bude otporan na Šumanovu rezonansu. :smartass:



Međutim, najinteresantnije je bilo sa psom, pošto je on pravio reakcije kakve zaista nisam očekivao. Naime, pri određenom podešavanju, on bi cvilio i trčao po prostoriji kao obezglavljen, krijući se od nečega, kao da mu nešto nanosi veoma jak bol. Čim bih ugasio uređaj, smirio bi se. Kao da je bio pod komandom. Niko od ljudi međutim, nije osetio ništa, zajedno sa mnom, što ne isključuje mogućnost da možemo, ali drugu vrstu podešavanja.
Nakon nekoliko pokušaja i menjanja parametara, odustao sam od toga. Nakon nekog vremena, kum je doveo svog psa, pa sam (da on to nije ni znao), uključio uređaj dok smo bili u mojoj laboratoriji (on povremeno voli da gleda šta radim), ali je njegov pas malko drugačije reagovao, režao, da niko nije smeo da mu priđe.

Kao da ste u nekom crtanom filmu, hehehe....Toga nema u prirodnom zakonu, pre će ovo je smišljena provokacija eksperimenta kod ljudi i životinja i narušava celokupni prirodni sistem i disbalansira proces tako da pojedinci izgube apsolutnu volju i procenu u različitim situacijama, skraćuje životni vek i učine ih apsolutnim robovima i gubitak sopstvenog identiteta, tako gube određivanje i procenjivanje kod vremenske prilike.
Pretpostavljam da Šumanova rezonansa koriste u vojnoj meteorologiji u cilju ekonomske - privredne krize koje dovodi do političkog haosa, ucenjivanja i izdaje.

No da se vratim. Proučavao sam mrave za vreme oluja. Oni imaju čudan "ritual" i najčešće se ne mogu videti u to vreme. Otkrio sam da vešto otkrivaju povećanje površinskog napona (volta po metru) i da se izdižu na zadnje noge, kao da su i sami pod naponom.
Čak sam uzimao nekoliko i puštao vrlo visoki napon iznad njih, impulse izbijanja električnih varnica i primetio isto ponašanje. Verovanja sam da ne osete direktno napon, čak ni visoku frekvenciju, već da promena u visini napona izaziva promenu u hemijskom sastavu vazduha i da je to ono što osete.

Dakle, mehanizam svega toga je jako kompleksan. Za sada, možemo o tome govoriti jer je zanimljivo, ali za zaključke, bilo bi potrebno zaista dublje istraživanje.

To je već spomenuto malopre i nisam mogla da nađem pravi izraz reči - gas iz zemlje plus pritisak iz vazduha kako mi najčešće kažemo, tako je u vazduhu postoje pražnjenja elektriciteta i munja koja proizvodi enormne volte, svakako da sve to obuhvata u tom regionu napon. Zapazila sam da pre dolaska oluje i kiše, u oblačnom okruženju na velikim daljinama ne samo pritisak i temperatura već i napon koje mravi i insekti a moguće i ptice osećaju unapred tačno s čim suočavaju dok naš um koji je sasvim otupeo pa se čudimo otkud sad provala oblaka, a deluje 24 ili 48 sati, sa ili bez vetra, znači skoro je stalno prisutan, što znači da ima širok opseg i mislim da možemo tu nešto uspeti. ;)

Mislim da oblačno okruženje napona dele u više grupa: sa vlagom, bez vlage, specifična i normalna koje različito kategorizuje vremenske prilike samim tim insekti i životinje različito reaguju na njihovu pojavu, a moguće to osećaju i meteopati. Kod životinja postoje zamor kao kod ljudi pa glasno ispušta uzdah kao vrsta govora u nekoj određenoj situaciji, na primer osećaju pred zemljotres svi polude: kokodaču, cvile, mukanje, kako mi je rekla jedna prijateljica.
« Poslednja izmena: 17. Avgust 2010. u 17:16 cTrL_AlT_DeleTTe »

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 47
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #25 poslato: 21. Avgust 2010. u 10:51 »
Zlatibor je divan, poznajem skoro svaki kamičak tamo...na svu sreću :) Drago mi je što si provela vreme na tako lepom mestu,kojem se svakako vredi uvek vratiti.

Što se ostalog tvog pisanija tiče, iskreno, nisam ništa razumeo :)

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 53
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #26 poslato: 21. Avgust 2010. u 13:43 »
Što se ostalog tvog pisanija tiče, iskreno, nisam ništa razumeo :)
Hahahaha....videla sam ja da niko nije odgovorio na tvoj post o eksperimentu sa psom i Šumanovom rezonancom, ovako su te razumeli ali nisu znali kako da ti odgovore, pa sam ja ti odgovorila i tako sad niko ne razume moj poslednji post. Došli smo ovde da se ne razumemo!  :lmao: Nema veze, ovo neka ostaje i  idemo dalje.... :)


Za vreme velike letnje vlage  pouzdano je da bubašvabe i krupni insketi koji žive u ljudskom domaćinstvu postaju agresivniji, izlaze iz ormana, kreveta, vitrine u potrazi sa hranom ili napadaju na ljude, isto kao i komarci.

U poslednje vreme viđam puno, puno guštera svih vrsta u mom dvorištu, čak njih dva su popela na sprat kuće, jedan je bio na prozor a drugi se našao na terasu! Ne znam ovo kako da protumačim. Takođe viđam ih na ulicama u gradu kakvih pre nije bilo, kao da su osmelili da se pokažu! [-o<

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #27 poslato: 21. Avgust 2010. u 13:48 »
gušteri vole da se sunčaju ;)

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 53
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #28 poslato: 21. Avgust 2010. u 14:26 »
gušteri vole da se sunčaju ;)

Vole, dakako....ali ih je u sve većem broju tako da neće biti mesta za ljude. ;)

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #29 poslato: 21. Avgust 2010. u 19:32 »
iz moje gradske perspektive vidim da je samo ljudi previše, ali možda mi se samo tako čini -

btw, mnogi ljudi - naročito bolesni - predosećaju promene vremena...
/i to se čak ne računa kao talenat, nego kao defekt, nelagodnost, itd./

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 53
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #30 poslato: 21. Avgust 2010. u 20:43 »
Za vreme velike letnje vlage  pouzdano je da bubašvabe i krupni insketi koji žive u ljudskom domaćinstvu postaju agresivniji, izlaze iz ormana, kreveta, vitrine u potrazi sa hranom ili napadaju na ljude, isto kao i komarci.

Treba imati na umu da prolećna i letnja vlaga podstiče insekte na agresivnost i parenje jer pogoduje bro razmnožavanje svoje vrste. Vlaga im dođe kao raj.

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 53
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #31 poslato: 21. Avgust 2010. u 21:37 »
iz moje gradske perspektive vidim da je samo ljudi previše, ali možda mi se samo tako čini -

btw, mnogi ljudi - naročito bolesni - predosećaju promene vremena...
/i to se čak ne računa kao talenat, nego kao defekt, nelagodnost, itd./

Živa istina. Ne samo da ih osećaju bolesnici, već i zdravi ljudi samo što nisu svesni.
Ova tema je za forum biometeorologije.


Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 53
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #32 poslato: 24. Avgust 2010. u 18:46 »
... moj macor je definitivno defekt: nikako da ga uteram sa terase unutra pred oluju...

Malopre sam gledala film "Tornado" čija se radnja dešava u Berlinu, novije verzije filma, film k'o film; između ostalog spomenuto je, nadam se da će ovde meteorolozi ili stručnjaci objasniti da li je to tačno: pred oluju spolja (na otvorenom prostoru) opada pritisak i temperatura, a u zatvorenim prostorijama bilo gde raste povećanje pritiska i višu temperaturu. Ako je to tako, onda bi to objasnilo Beketovog mačora u ovom slučaju.

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 53
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #33 poslato: 24. Avgust 2010. u 21:51 »
Kada mravi kupe svoja jaja i penju se na drvo, to znači da će uskoro biti kiše. Oni to rade zato što će mravinjak uskoro biti pun vode.

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 53
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #34 poslato: 24. Avgust 2010. u 22:18 »
"Postoji razlika izmedju kucnih i dvorisnih zivotinja, koje su sacuvale instinkt pa su manje uplasene, dok kucne uglavnom upijaju atmosferu oko sebe i osecaju psihozu vlasnika. Narocito je stresno ako ih ostavljaju same kada idu u sklonista, mada se oni koji imaju zivotinje uglavnom manje plase i retko odlaze u podrume. U vreme uzbune ljudi setaju pse i to je i njima terapija" kaze Nikola Stefanovic veterinar ("Vidikovac" Rakovica).

PREPORUKA.
sa izvora: http://www.nin.co.rs/arhiva/2527/9.html

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 53
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #35 poslato: 25. Avgust 2010. u 00:40 »
Evo dobra vest za pecaroše!  :)

Štuka se najbolje hvata kada je oblacno vreme. Po suncanom danu najbolje je probati uvece pri zalasku Sunca, mada ni rano jutro nije loše. Dan sa slabim vetrom koji stvara male talase je bolji nego kada je površina vode potpuno mirna i to zbog manjeg prodiranja svetlosti pri nemirnoj površini vode. Vreme pre nadolazece oluje je možda najbolje vreme za pecanje štuke.

Krajem leta štuka kao da oseca da se bliže posniji dani, pa pocinje intenzivnije da se hrani. Za vreme  veoma toplih dana u avgustu, štuke ce se pomeriti u dublju vodu, i tada ih je najbolje i tražiti u najdubljim mestima u jezeru ili reci. U to vreme su šanse za uspešan ulov povecane i tada je štuka zakacena za varalicu najborbenija.

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 53
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #36 poslato: 26. Avgust 2010. u 14:20 »
Velika deverika pred  kišu i oluju silazi na dno i traži rupe u kojima ce se sakriti ili cak zavuci u podlogu. Ne dira udicu pri severnom i severnoistocnom vetru, a dobro jede pri južnom i jugozapadnom vetru. U toplim danima aktivnija je po oblacnom vremenu nego po suncanom.

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 53
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #37 poslato: 26. Avgust 2010. u 16:17 »
Lisica je po lijepom vremenu ostaje preko dana izvan jazbine,
dok za lošeg vremena ili ako osjeti opasnost lisica provodi dan u jazbini.

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 53
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #38 poslato: 26. Avgust 2010. u 23:47 »
ŽIVOTINJE KAO PREDSKAZI­VAČI VREMENA

Mnoga narod­na pravila za prognoziranje vremena povezana su sa po­našanjem životinja, obično domaćih, te ptica i insekata, jednostavno stoga što su lju­dima bili nadohvat ruke, a i zbog toga što životinje ne­posrednije reaguju na vre­me, naročito na njegove pro­mene. Na primer, porast vlažnosti vazduha jedan je od znakova približavanja kiše, a insekti, ptice i neke životinje najčešće to i osete, pa nam svaka na svoj način to i najavljuje.

Tako, na pri­mer, povećanje vlažnosti vazduha tera insekte da se spuštaju sa većih visina. Ko­marci i muve osećaju da im krila postaju sve teža i let sve naporniji. Zbog toga se spuštaju sve niže. Laste, koje se tim insektima hrane, slede njihov let, tj. i one lete nisko. Otud i jedna od naj­poznatijih narodnih prognoza: "Kada laste lete nisko, biće kiše!". U ovom slučaju, prognozeri su insekti, a ne laste koje su zaslužne samo utoliko što nam ponašanje insekata čine vidljivim.

Na svoj način zanimljiv je i slučaj žabe gatalinke, koja je kao prognozer vremena na dobrom glasu. Žabe, kao i laste, povode se za in­sektima. Kada je vreme lepo, žabe do hrane dolaze relativno lako: skačući uvis i metar visoko, kako bi dohvatile insekte. Pred kišu, in­sekti se sklanjaju i uvlače is­pod grmlja, biljaka, ulaze u kuće, a najradije zalaze u suve i tople staje. Žabe tada ostaju bez svog glavnog izvo­ra hrane i zavlače se u bare.

Ova prirodna potreba žaba za hranom iskorišćena je u prognostičke svrhe. Žabe gatalinke se stavljaju u stak­lene posude sa malim stepe­nicama. Penje li se žaba uz stepenice, vreme će, kažu, biti lepo. Ako, pak žaba mr­zovoljno sedi na dnu posu­de - biće kiše.

Poznati prognozeri vre­mena u životinjskom car­stvu su i pauci. Oni ostavlja­ju svoje mreže kad nailazi kišno vreme i čekaju dalji razvoj na zaštićenom mestu. Mačke pred nepogodu - olu­ju - postaju nemirne, ne jedu i ne spavuju, a jeleni i srne skaču i oglašavaju se. Ptice pevačice prestaju da pevaju, a ose i pčele postaju nasrtljive.


OSEĆAJ ZA VREME KOD ČO­VEKA

I kod čoveka se saču­vao osećaj za vreme i njego­vu promenu, ali ni izdaleka kao u životinja. Izgleda da su životinje higroskopnije, pa su u stanju da osete i najmanje promene vlažnosti. Kod Ijudi samo "senzibilne«" naravi reaguju na vreme i promene vremena. Kod po­jedinaca osećaj za vreme može da se potencira do bo­lesti, tzv. meteoropatije. Nije još dovoljno poznato koji fi­zički faktori dovode do ovak­vih reakcija, najverovatnije je kombinovani uticaj osci­lacija pritiska, vlažnosti i temperature, a verovatno je značajan uticaj i promene električnog polja.

Svaki čovek je ovisan o vremenu, i to ne samo s ob­zirom na njegovo spoljnje delovanje, već i svojom spo­sobnošću za rad, svojom produktivnošću na radnom mestu. Čak i ljudi koji, ina­če, ne poseduju određenu osetljivost na promenu vremena, poseduju volju za ra­dom koja je zavisna od vremena. Svakome se ponekad dešava da mu posao ne ide od ruke, mada zato ne može da nađe neko objašnjenje.

PREPORUKA
sa izvora sajta: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:6IXh_77LtlQJ:www.natura.rs/index.php%3Foption%3Dcom_content%26view%3Darticle%26id%3D604:feljton-vreme-sutra-18%26catid%3D146:vreme-sutra%26Itemid%3D65+pred+vreme+oluju+kisa+komarci&cd=1&hl=en&ct=clnk

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 53
  • Lokacija: Niš
Odg: Predosećaj životinja, ptica i insekata
« Odgovor #39 poslato: 26. Avgust 2010. u 23:57 »
Prognoza vremena na osnovu osećaja kod ljudi

Piše Jakov Lovrić

Čula pomažu Ijudima da saznaju o prome­nama vremena. Poznato je, na primer, zujanje telegraf­skih žica, oglašavanje odre­đenih smerova vetra.

Narod poznaje bunare kao dobre predskazivače vremena. Kada se vreme menja od le­pog na ružno, vazduh izlazi iz cevi i prouzrokuje ton koji se dosta dobro čuje. Očig­ledno je to posledica pada pritiska koji prethodi pogor­šanju vremena. Bunari "za­neme" kada ponovo dođe do porasta pritiska, tj. kada se vreme poboljša.

Ima izvora koji daju dosta vode kada predstoji ružno vreme, od­nosno presahnu kada se vreme poboljša. I ovde je ob­jašnjenje u padu, odnosno rastu pritiska vazduha. Pad pritiska omogućava lakše is­ticanje vode iz izvora.

Jačina crkvenih zvona i daljina na kojoj se čuju, od­nosno brujanje avionskih mlaznih motora pri poleta­nju, mogu da posluže kao znaci predskazivanje vremena. Naime, prostiranje zvuka u vezi je sa gustinom vazduha, tj. sa pritiskom i temperaturom vazduha, a znatno zavisi i od pravca i brzine vetra. Kada god čuje­mo neuobičajeno jači zvuk sa zapadne strane (najčešće pri poletanju aviona sa ae­rodroma) treba očekivati brze promene vremena - promenljivo vreme.

I čulo mirisa možemo koristiti za prognozu vremena. Pri padu pritiska vazduha iz ka­nalizacionih cevi i zemlje­nih kapilara izlaze gasovi koji obično imaju neugodan miris i predznak su pogorša­nja vremena.

I vid nam po­maže u prognozi vremena jer primećujemo sve promene na nebu i u pravcu horizon­ta. I jedna povelja iz Vavilo­na kaže da će biti kiše ako Sunce ili Mesec imaju ve­nac, tj. krug oko njih.

Dugogodišnjim posmatra­njem neba i svega što se oko nas zbiva, može od pojedina­ca napraviti pravog "detekti­va" kome ni najmanja pro­mena na nebu ne izmakne ako ima neko prognostičko značenje. Stari ljudi, kao što su ribari i ratari, dakle oni čija aktivnost u mnogome zavisi od vremena, poseduju veliko iskustvo o vremenu i njegovim promenama. Kod pojedinca može se čak govo­riti o instinktu za vreme, ali to ne mora biti neko osobito osećanje, međutim može biti nasleđeno sećanje.

VAŽNA PRAVILA KOJA SE ZASNIVAJU NA IZGLEDU NEBA PRI IZLASKU I ZALASKU SUNCA

"Ako je zalazak Sun­ca lep, najverovatnije je da će sutra biti lepo vreme".

Lep zalazak Sunca je ta­kav zalazak kada je nebo vedro, a Sunce postepeno menja boju od žute, preko narandžaste, do crvene. Ako na nebu ima visokih oblaka, oni posle zalaska Sunca po­staju žuti, a niski oblaci na horizontu postaju crveni.

"Ako je zalazak Sun­ca ružan, najvero­vatnije je da će sutra doći do pogoršanja vremena".

Ružan zalazak Sunca je zalazak kada je nebo deli­mično pokriveno oblacima i to, pre svega, na strani na kojoj Sunce zalazi. Na po­slednjoj četvrtini dnevnog hoda Sunce se potpuno skri­va iza oblaka, gubi sjaj i pri­likom zalaska sasvim nestane. Posle zalaska Sunca brzo se smrkne. U toku za­laska, nebo u pravcu Sunca ima prljavo-žućkastu boju.

Prethodna dva pravila mogu se iskazati i na sledeći način: "Ako na zalasku Sunca postoji večer­nje rumenilo, ne oče­kuj pogoršanje vre­mena za naredni dan", a "Ako je nebo pri zalasku Sunca pr­ljavo-žućkasto oče­kuj pogoršanje vremena za naredni dan".

Jutarnje crvenilo, naprotiv, ukazuje na pogor­šanje vremena još istog dana. Ova pravila imaju go­tovo univerzalan karakter jer, na primer, Italijani kažu "Rosso di sera bel tempo si spera" ili "Rosso di matina mal tempo camina", što zna­či "Uveče crvenilo, nadaj se lepom danu", "Crvenilo ujut­ro, ružno vreme dolazi".

U vezi sa primenom ovih pravila u urbanim i industrijalizovanim sredinama treba biti dosta oprezan. Naime, prljavo-žućkasta boja neba pri zalasku Sunca može da bude i zbog zagađe­nosti vazduha. Prema tome, treba paziti odakle se po­smatra zalazak ili izlazak Sunca.

PREPORUKA
sa izvora sajta: http://www.natura.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=609%3Afeljton-vreme-sutra-19&catid=146%3Avreme-sutra&Itemid=65