Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Mediteranski uragan  (Pročitano 5740 puta)

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Mediteranski uragan
« poslato: 29. Jul 2010. u 13:12 »
Pa verovatno malo vas zna za Mediteranske uragane. E, da konacno dokazemo da uragani postoje i kod nas.


Nisu cesti. Mediteranski uragan je vrlo slican, i nastaje na skoro isti nacin, kao uragan u tropskim oblastima. Brzina vetra prelazi 135km/h, a padavine su vrlo jake max 500mm/h. Precnik uragana je 200-400km. Vreme trajanje uragana je vrlo promenljiv, uglavnom je 1-2 dana ali ima i slucajeva od samo nekoliko sati. Takodje je prisutno i "oko" deo uragana gde nema oblaka ni vetra.
Nastaju na skoro isti nacin kao i ostali uragani (da ne idem sada u detalje).Temperatura Sredozemnog mora, mora biti oko i iznad 26C, to je uglavnom u avgustu i septembru, ali pojavljuju se i u drugim mesecima. Nastaju iznad bilo kod dela Sredozemnog mora.

Slika pokazuje ucestalost uragana po mesecima od 1947-2003.



Evo nekoliko slika uragana

Jonsko more 1995.



25. avgust 2003. uragan se dobro odrzao sobzirom da je vecinom na kopnu



22-23. oktobar 2005. Zakacio je i Srbiju ali se tada vec raspao



I snimak poslednjeg uragana 2007.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=iG2TbHFKhUA" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=iG2TbHFKhUA</a>

2008. zabelezena je aktivnost kod Spanije ali uragan se nije formirao

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=HUd25I2HqFg" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=HUd25I2HqFg</a>

Ko sam moze reci da uragani kod nas ne postoje!!!

Vise detalja na sajtu
http://www.fenomenitemporaleschi.it/ciclone.htm

« Poslednja izmena: 29. Jul 2010. u 13:23 laky »

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Mediteranski uragan
« Odgovor #1 poslato: 29. Jul 2010. u 13:25 »
Postoje, samo se nazivaju na različite načine. U meteorologiji, sve te stvari se nazivaju baričkim sistemima niskog pritiska, ciklonima i to je otprilike to. Intenziteti variraju od slučaja do slučaja.

Uticaj na vreme u Srbiji imaju samo kada se približe Đenovskom zalivu ili uđu u Jonsko more. U prvom slučaju aktivira se košava ili takvo slično strujanje, a u drugom počinje jugo, jugovina. Kada odu put Egejskog mora, ostaju njihovi tragovi po visini, pa možemo zimi imati tmurno vreme sa slabim padavinama, a leti (ređi slučaj) prohladno, ali više zbog nadiranaj grebena viskogog pritiska. Kada ove tvorevine uđu u Levant, ostaju bez uticaja na vreme kod nas, kao i kad su zapadno, kod Baleara.

Jedan slučaj će ostati zabeležen kao vrlo zanimljiv, a to je 4. decembra 2008. godine, kada je bio jak jugo, a meteorološka stanica u Herceg Novom je zabeleila novi (doduše, pomalo sumnjiv) rekord u brzini udara vetra (ima o tome na ovom forumu).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Mediteranski uragan
« Odgovor #2 poslato: 29. Jul 2010. u 13:42 »
Slazem se, ali obicni cikloni koje stalno vidjamo i ova vrsta ciklona "Mediteranski uragani" nisu slicni po strukuri.
Obicni cikloni nemaju "oko" u sredini sistema, ne ravijaju se na isti nacin, ovo nije cesta pojava.
I uragani u tropskim oblastima su jedna vrsta ciklona ali nisu slicni kao ovi "nasi" cikloni.
I Mediteranski uragan je vrsta ciklona ali nije isti kao obican ciklon a ni kao uragan iznad Atlantika.



Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Mediteranski uragan
« Odgovor #3 poslato: 29. Jul 2010. u 14:56 »
Hm, voleo bih da mi to malo objasniš. Moje skromno znanje je sledeće:

'Uragan' je u meteorologiji naziv za tropski ciklon. Van meteorologije, 'uragan' je sve što duva da se čoveku smuči.
'Oko' koje pominješ je karakteristika tropskih ciklona, ne vantropskih (kao što su i Mediteranski). Tropski cikloni nastaju iznad zagrejanog mora na bar 27 stepeni, a nisam siguran da je more toliko toliko toplo i u decembru.
Postoje samo i isključivo dve vrste ciklona: tropski i vantropski. Istina, leti postoje i depresije, oblasti sniženog vazdušnog pritiska, ali bez razvijene strukture frontova i diferenciranih vazdušnih masa, što ipak nije ciklon. Smišljanje treće vrste ciklona izlazi iz okvira meteorologije.
Jedan naš dobri član ima takav nick (ciklon) i uspešno ga nosi ;). Pozdrav, druže! :-*
Što se 'oka' tiče, ne želim da budem u ulozi koja opravdava tužni stih 'iskopaše ti oči, lepa sliko'. :cry:

Mislim da sam bio dovoljno jasan u izlaganju svog skromnog znanja.

Ovo me podseti na jednu anegdoti koju sam imao na svom putu u Bukurešt. Naime, na sastanku se pojavila reč 'recommmendable', u nastojanju da se iskaže preporučljivost. Međutim, koleginica iz Irske, koja inače govori engleski u privatnom životu kao prvi jezik, reče da takva reč ne postoji u engleskom jeziku. Svi koji su 'znali' engleski (odnosno, svi učesnici koji nisu sa engleskog govornog područja) su bili prilično iznenađeni ovom činjenicom (ja takođe), koja je bez rezerve prihvaćena. Koleginica je zamoljena da prevede ovu misao na engleski, odnosno da uradi lektorski deo posla. Kasnije, kad sam se vratio sa puta, potražio sam 'recommendable' u rečniku McMillan. I zaista, nema je!

Evo lepog pitanja za beket (jes da je offtopic, ali zgodno je mesto). Postoji li takva reč (preporučljivost) u srpskom književnom jeziku?

Naravoučenije: Slažem se da se svakog dana nauči nešto novo. Međutim, ne slažem se da treba učiti nešto što ne stoji i nije tačno. Zato želim da blagovremeno i dobronamerno intervenišem. Šta ćete, to vam je deo moderatorskog posla.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Mediteranski uragan
« Odgovor #4 poslato: 29. Jul 2010. u 15:09 »
Moje skromno znanje je sledeće:

'Uragan' je u meteorologiji naziv za tropski ciklon. Van meteorologije, 'uragan' je sve što duva da se čoveku smuči.
'Oko' koje pominješ je karakteristika tropskih ciklona, ne vantropskih (kao što su i Mediteranski). Tropski cikloni nastaju iznad zagrejanog mora na bar 27 stepeni, a nisam siguran da je more toliko toliko toplo i u decembru.
Postoje samo i isključivo dve vrste ciklona: tropski i vantropski. Istina, leti postoje i depresije, oblasti sniženog vazdušnog pritiska, ali bez razvijene strukture frontova i diferenciranih vazdušnih masa, što ipak nije ciklon. Smišljanje treće vrste ciklona izlazi iz okvira meteorologije.

Opet se slazem sa tobom. Ali ovo nisam ja izmisio, na sajtu je sve, tekst, slike, video je na youtube.
Neces ti nauciti nesto sto nije tacno i nepostoji.
Ovo je retka pojava i slabo se zna o njoj. Tako da ako meteorolozi ne znaju sve o toj pojavi kako cu ja znati. Sve sto znam je na sajtu.
Mozda postoji jos neki tekst na internetu, ne znam ali msm da je ovo sasvim dovoljno.

EDIT
Evo pronasao sam jos jedan tekst na CROMETEO forumu.

http://www.crometeo.net/site/index.php?module=announce&ANN_user_op=view&ANN_id=138
« Poslednja izmena: 29. Jul 2010. u 15:23 laky »

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Mediteranski uragan
« Odgovor #5 poslato: 29. Jul 2010. u 15:34 »
Opet se slazem sa tobom. Ali ovo nisam ja izmisio, na sajtu je sve, tekst, slike, video je na youtube.
Neces ti nauciti nesto sto nije tacno i nepostoji.
...
Sve sto znam je na sajtu.
Mozda postoji jos neki tekst na internetu, ne znam ali msm da je ovo sasvim dovoljno.
...
EDIT
Evo pronasao sam jos jedan tekst na CROMETEO forumu.

Nije zlato sve što sija.
Nije ptica sve što leti.
Nije ciklon sve što se vrti u smeru obrnutom od smera kazaljke na satu.

Nije istina sve što piše na Internetu.

Cilj mog posta je ostavljanje znakova upozorenja od Bad Science, tj. u ovom slučaju od Bad Meteorology.

Čuvajte se svaštara iz 'stručnih' stvari. To su odlični promoteri pogrešnog znanja. A pogrešno znanje je mnoogo gore od neznanja.

Laky, uživaj u čitanju, ali posle se osvrni na zaista stručnu literaturu. Mi ćemo ti u tome pomoći.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.473
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Mediteranski uragan
« Odgovor #6 poslato: 29. Jul 2010. u 15:51 »
PTPrince, kako ti onda objasnjavas ovo sto je Laky postavio. Meni zaista lici na strukturu tropskog ciklona, sa sve okom. Da li je to oko ciklona ili nije? da li se taj ciklon razlikuje od "obicnih" evropskih ciklona ili ne?

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Mediteranski uragan
« Odgovor #7 poslato: 29. Jul 2010. u 16:35 »
Ne znamo mi sta je Bad Meteorology, a sta ne.  :blahblah: :blahblah:
Od kako je globalno zagrevanje postalo sumnjivo svi koriste "Bad Meteorology" kada sumnjaju u nesto.

Cak od 1947. godine mozda i ranije, ima podataka o Mediteranskim uraganima.

Meni zaista lici na strukturu tropskog ciklona, sa sve okom.

Pa zato se i zove Mediteranski uragan. Zato sto lici na klasicne tropske oluje i uragane.


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Mediteranski uragan
« Odgovor #8 poslato: 30. Jul 2010. u 09:27 »
PTPrince, kako ti onda objasnjavas ovo sto je Laky postavio. Meni zaista lici na strukturu tropskog ciklona, sa sve okom. Da li je to oko ciklona ili nije? da li se taj ciklon razlikuje od "obicnih" evropskih ciklona ili ne?

Nije to oko ciklona. Zna se kako ono nastaje. ne može se nešto tumačiti samo na osnovu kako nešto izgleda. Naime, za tropski ciklon potrebno je da ga prati odgovarajuća raspodela meteoroloških elemenata koja odgovara takvoj pojavi. U ovim slučajevima, izuzetno veliki horizontalni gradijent pritiska koji bi uslovio pojavu tropskog ciklona nikad se nije ni pojavio. Drugo, okidač za stvaranje takve tvorevine kao što je tropski ciklon ne postoji. Možda bi to moglo da nastane leti u nekim nategnutim uslovima, ali nikako zimi. To sam opisao u svojoj prvoj reakciji i nemam namere da se ponavljam (čitajte, uživajte, učite i pamtite).

Dalje, neka tvorevina nalik 'oku' ciklona se može ređe uočiti i kod vantropskih ciklona, što bi ovde bio slučaj (da se ne upuštam u teoriju mnogo dublje, mada mogu - smatram da je koncizan odgovor ono što se može pročitati).

Intenziteti vantropskih ciklona se mere upravo jačinom horizontalnog gradijenta pritiska. Zaista, u Mediteranu je najintenzivnije, zbog najjužnijeg položaja u Evropi, zbog velike razuđenosti obale u odgovarajućim razmerama (ali ne u strogo lokalnim razmerama, jer je tu Norvešta bez premca), te zbog toga ključnih različitosti u zagrevanju kopna i vode, osnovnog pokretača većine atmosferskih procesa. Međutim, za uragan iliti tropski ciklon nedostaju ti opisani ključni uslovi.

Najzad, negde treba postaviti granicu između tropskih i vantropskih ciklona. Ni ovakva podela nije crno-bela, jer postoji čitav spektar intenziteta ciklona. Razlika je, dakle, samo u mehanizmu nastajanja ove pojave, i to je suština cele priče.

Ne znamo mi sta je Bad Meteorology, a sta ne.  :blahblah: :blahblah:
Od kako je globalno zagrevanje postalo sumnjivo svi koriste "Bad Meteorology" kada sumnjaju u nesto.

Laky, bez ljutnje, ali ja bar znam šta je šta u meteorologiji. Najzad, to mi je posao.
Termin Bad Meteorology se ne odnosi samo na globalno zagrevanje, već pre svega na tako trivijalne stvari koje su u osnovi pogrešne (kao što su oblik kišne kapi, smer rotacije ispuštanja vode u lavabou), preko ovakvih zaključaka i kvazi-klasifikacija meteo fenomena, pa sve do čitavih 'naučnih pristupa', kao što je Stevančevićeva teorija (apsolutni nonsense, bez trunke zdravog razuma, postaje čitava naučna disciplina - užas nad užasima!).
Da nisam iz ove branše, ne bih se ni javljao na ovu temu, ne bih komentarisao na ovaj način (jer ne bih znao ono što znam), a ne bih ni prihvatio moderatorsku poziciju. Ovako, želim da ukažem na prave i pogrešne puteve u prihvatanju meteorološke misli. Sad ko želi da sluša, lepo. Ko ne želi, imaće problem. Znam po sebi iz mlađih dana.

Cak od 1947. godine mozda i ranije, ima podataka o Mediteranskim uraganima.

Pa zato se i zove Mediteranski uragan. Zato sto lici na klasicne tropske oluje i uragane.

Tada je meteorologija bila daleko slabija nego danas, jer je dinamička meteorologija bila još sa osnovnim postavkama, telekomunikacije slabe (a samim tim i sinoptika), satelita nije bilo (i ko da vidi oko ciklona?), a neke fundamentalne teorije savremene meteorologije datiraju iz 50ih, 60ih godina. Umesto računara koristili su se gradijentni lenjiri, a o modeliranju atmosfere se u praksi samo maštalo zbog nedostataka računara u meteo službama. Bila su meteorološka merenja i skromno znanje, pa zato se i ne čudim da je takvih pojava bilo. A čovek kao čovek, kad nešto usvoji, ne može toga više da se reši. To je samo dokaz jedne lepe izreke: 'Budite veoma pažljivi kad nešto utuvljujete u glavu, jer posle to više niko nikad ne izvadi'.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Mediteranski uragan
« Odgovor #9 poslato: 01. Avgust 2010. u 11:40 »
Pravo meteorolosko znanje je tesko dostupno na internetu, bar na nasem jeziku.Koliko god da je sve dostupno na ovom mediju, mozda je najteze naci literaturu iz ove nauke.Zato cesto smo u stanju i da prictamo svakojake stvari koje i jesu i nisu istina.Mozda je offtopic, ali sam ja nasao jedan cini mi se odlican sajt sa mnogim objasnjenjima pojava u meteorologiji koji ponekad zalazi i malo detaljnije u materiju.
Ima dosta toga i o vremenu u tropskim sirinama, cega se dotice ova tema.Moje misljenje na ovu temu je da je ipak malo teze da se FORMIRA tropski ciklon u Mediteranu.Nesumnjivo je da tropski ciklona drugde na tim geografskim sirinama ima, ali prethodno formiranih na nizim sirinama.

http://www.theweatherprediction.com/

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Mediteranski uragan
« Odgovor #10 poslato: 01. Avgust 2010. u 12:17 »
Retki su, pojavljuju se mozda na svakih 5 godina. Nekada ih nema i po 10 godina, a nekada se pojavljuju svake godine.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.473
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Mediteranski uragan
« Odgovor #11 poslato: 28. April 2012. u 12:15 »
Citat
Trebamo li se bojati sredozemnih uragana?
Datum objave:
26.04.2012 14:51
Autor: Daniel Pavlinović/cudaprirode.com

Zbog različitih, za uragane nepovoljnih karakteristika Sredozemlja, u koje ponajprije spadaju klimatološki elementi, vrlo rijetko možemo u istoj rečenici zajedno naći pojmove tropski ciklon (uragan) i Sredozemlje, no oni postoje, a čini se da će s globalnim zagrijavanjem biti i sve učestaliji
Iako se tipični tropski cikloni u Sredozemlju ne javljaju, ponekad se pojave manji ciklonalni sustavi koji imaju neke od karakteristika tropskih ciklona (tropical like systems). Najprije ćemo ukratko objasniti razliku između tropskih i vantropskih ciklona.

Vantropska ciklona se javlja u umjerenim geografskim širinama, kao valni poremećaj na fronti (granici) zračnih masa različitih karakteristika (topla i hladna zračna masa). Hladni zrak se kreće prema toplom, kao teži podvlači se ispod toplog poput klina i stvara hladnu frontu, dok istovremeno topli zrak s prednje strane prelazi preko hladnog i stvara toplu frontu. Sustav se rotira i hrani energijom nastalom iz interakcije toplog i hladnog zraka. Tlak zraka opada od periferije prema središtu sustava, a posljedično se javljaju naoblaka, oborine i vjetrovi. Kako se hladna fronta giba brže od tople, nakon nekog vremena je sustiže, cijeli sustav se ispunjava hladnim zrakom (okluzija) i dolazi do raspada ciklone. Dakle, glavne karakteristike vantropske ciklone su frontalni sustav, hladna jezgra te promjer najčešće veći od 800 km. Osim toga, vantropske ciklone se daleko najčešće javljaju u hladnom dijelu godine i mogu se normalno nalaziti iznad mora ili kopna te prelaziti s jednog područja nad drugo.

S druge strane, tropski cikloni nastaju u tropskom području iznad vrlo toplih mora i oceana. Neki od osnovnih uvjeta potrebnih za razvoj tropskih ciklona su temperatura mora (najčešće se uzima min. ~26 °C), visoka vlaga i temperatura te nestabilnost zraka. Tropski ciklon razvija se najprije kao područje iznad oceana s brojnim grmljavinskim olujama, koje se u daljnjem procesu uslijed pada tlaka zraka postupno počinju rotirati oko zajedničkog središta, a sustav dobiva na obliku (osobito se ističe vedrina u središtu, tzv. oko). Tropski cikloni ne sadrže frontalne sustave (hladnu i toplu frontu), a grmljavinske oluje nastale uslijed konvekcije predstavljaju toplu jezgru sustava. Tropski ciklon s vjetrovima prosječne brzine ispod 120 km/h spada u tropsku oluju, dok ciklon s vjetrovima iznad 120 km/h spada u uragane (hurricane, typhoon), koji se ovisno o brzinama vjetra dijele u 5 kategorija. Dolaskom do kopna, ciklon slabi jer crpi suh i/ili nedovoljno topao zrak koji se nalazi iznad kopna. Dakle, ovisnost o oceanu, toplom godišnjem dobu, nedostatak frontalnog sustava te relativno malen promjer (200 do 800 km) čine neke od osnovnih karakteristike po kojima razlikujemo tropski ciklon od vantropske ciklone.

Rijetki, ali ipak postojeći

Upravo zbog najčešće nedovoljno visoke temperature mora, u Sredozemlju te nedovoljno visoke relativne vlažnosti zraka (suha struja sa sjevera Afrike), ali i zbog relativno malene površine mora koje je okruženo kopnom, tropski cikloni u Sredozemlju su vrlo rijetki i slabi. Međutim, ponekad se javljaju svojevrsni hibridi tropske i vantropske ciklone, koji se najčešće nazivaju mediteranskim uraganima (mediterranean hurricane ili medicane), iako u njima brzina vjetrova ne dostiže uvijek razine potrebne da se sustav okarakterizira uraganskim. Jave se obično dva do tri slučaja godišnje. Medicanei, poput tropskih ciklona, ne sadrže fronte i imaju specifični oblik s okom u središtu oko kojeg se nalaze jake grmljavinske oluje, ali, za razliku od pravih tropskih ciklona, nastaju i iznad hladne morske površine (~16 °C). Jedan od najpoznatijih slučajeva mediteranskog uragana je medicane Celeno koji se javio između Grčke i Sicilije sredinom siječnja 1995. Istraživački brod Meteor, koji je bio vrlo blizu oluje, izmjerio je tada vjetar od 136 km/h i tlak od 975 hPa.

Osim ovog, postoji još nekoliko poznatih slučajeva poput medicanea u rujnu 1969, siječnju 1982, rujnu 1983, listopadu 2006. i studenom 2011. Potonji je zabilježen 7. studenog 2011. u zapadnom Sredozemlju te je službeno proglašen pravom tropskom olujom, što predstavlja prvi takav slučaj u Sredozemlju otkako postoje meteorološka mjerenja, a označen je kao 01M. Ova tropska oluja razvijala je vjetrove s udarima i iznad 150 km/h, koji su u kombinaciji s obilnim oborinama nanijeli dosta štete dijelu francuske obale.

Posjeti Hrvatskoj

Faust

Zanimljiva ciklona pogodila je i područje južne Dalmacije 4. prosinca 2008. Crometeo tim nazvao ju je Faust, a po nekim karakteristikama ova ciklona odgovarala je medicaneu. Faust je iz Otranta središtem prešao točno preko dubrovačkog područja. Cijeli dan je padala kiša uz na udare jaku buru. Centar ciklone s karakterističnim okom prešao je preko Dubrovnika potkraj dana, a njegovim prolaskom naglo je zapuhao olujni zapadni vjetar. On je razvio vrlo velike valove, koji su u Uvali Lapad pričinili i određene štete . No najjači vjetar na Jadranu zabilježen je na području Crne Gore, gdje je izmjeren i rekordni udar od čak 236 km/h u Herceg Novom. U Konavlima je slomio mnogo stabala.

Medicanei se poput pravih tropskih oluja najčešće zadržavaju iznad mora te slabe dolaskom do kopna. Moguće je da će se s postupnim porastom temperature uslijed globalnog zagrijavanja, osobito ljeti, ovakvi sustavi javljati sve češće. Osobitu pozornost valja obratiti na moguću češću pojavu pravih tropskih oluja, poput 01M koja se javila u studenom 2011, jer bi nastavak porasta temperature mogao pridonijeti potrebnim uvjetima za češću pojavu takvih sustava u Sredozemlju.
Izvor: cudaprirode.com
Autor: Daniel Pavlinović (AdriaticWeather sa Crometea)


Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Mediteranski uragan
« Odgovor #12 poslato: 28. April 2012. u 22:52 »
Lepo objasnjeno ali poslenji pasus je suprotno od ovoga sto je prethodno napisao.
4. decembra 2008. zbog velike razlika u temperaturi na zapadu i istoku Sredozemnog mora formirao se ciklon kod Sicilije i nije bilo nikakvih uslova za Mediteranski uragan cim je postojao hladan front...