Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zatisje pred...  (Pročitano 4765 puta)

Van mreže Covek

  • *
  • Poruke: 96
  • Lokacija: Banat
Zatisje pred...
« poslato: 17. Avgust 2010. u 19:39 »
...oluju. Zasto se ovo desava? Vec par puta sam primetio da pred neko jako nevreme (recimo juce u Banatu) se sve skroz smiri, znaci nista se ne pomera i onda odjednom krene. Ako neko ovo moze da objasni...

Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Zatisje pred...
« Odgovor #1 poslato: 17. Avgust 2010. u 22:21 »
To si odlicno primetio, potpuno istu stvar sam i ja zapazio. Uvek pred neko zesce nevreme sve na trenutak stane i to se nije desilo jednom nego skoro uvek. Kod mene se ne desavaju tako cesto jake oluje mozda svake druge, trece godine zapravo samo jednom sam doziveo da u gradu pada grad velicine pesnice uz orkanski vetar 2005. godine i jako nevreme sa vetrom preko 100km/h 2007-e. To su dve najzesce oluje koje ja pamtim i u oba slucaja pocetak je bio sa umerenim pljuskom veoma krupnih kapi koji traje 15-ak sekundi zatim sve potpuno staje nekih par sekundi nema ni jedne kapi ni povetarca zatim odjednom citavo nebo prekriva vidljiva padavinska zona koja velikom brzinom juri ka zemlji a kisa i grad stizu na tlo u ogromnim  talasima pri tom lomeci grane na svom putu do zemlje a kako vreme odmice ti talasi ubrzavaju i postaju sve masivniji kao beli sprej jure horizontalno i potpuno smanjuju vidljivost sve je belo kao da je pala najgusca magla a niz prozore neprestano lije voda kao vodopad nista se ne vidi tek kad ludilo prodje i vidljivost vrati onda se tek vidi da je ogromno drvo izvaljeno iz korena i potpuno spljostilo kola,delovi krovova, fasada, pokidanih oluka, suncobrana na sve strane...... takve stvari se sve cesce desavaju po svetu dok su mnogi navikli na fenomen tzv. downburst za mene je to svakako retkost i novina....

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Zatisje pred...
« Odgovor #2 poslato: 17. Avgust 2010. u 23:54 »
Moja teorija je da naelektrisani napon u vazduhu, u okruženju oblaka, udaljeno kilometrima, kao najava, postepeno pada sve niže i niže zato sve stane i ne pomera se ništa, nema nikakave akcije na zemlji (vetar, lišće, površinska voda, insekti...) i onda odjednom naiđe oluja neviđene snage i sve rastura.

Više o informaciji možete saznati u forumu Predosećaj životinja, ptica i insekata.

Van mreže Covek

  • *
  • Poruke: 96
  • Lokacija: Banat
Odg: Zatisje pred...
« Odgovor #3 poslato: 17. Avgust 2010. u 23:55 »
Ja sam doziveo za sad dva jaka nevremena (nadam se da ih vise nece biti) ako se dobro secam... 31. avgust 2003., grad velicine pesnice, 50mm vode za 1h, vetar brzine preko 140 kmh i ovo juce. Pred oba se vreme skroz smirilo, a pred ovo je kisa padala par minuta, pa stala na mozda 15 minuta, i onda opet tako pa pauza nekih 30min i onda je krenulo... Zaista bih voleo da neko ovo objasni ako moze.

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Odg: Zatisje pred...
« Odgovor #4 poslato: 18. Avgust 2010. u 00:54 »
Nadam se da ce biti jasnije.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=DualOU_gBn0" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=DualOU_gBn0</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=jM8h60S1GsM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=jM8h60S1GsM</a>

storm spotter/chaser

Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Zatisje pred...
« Odgovor #5 poslato: 18. Avgust 2010. u 01:28 »
Evo dva videa kao primer oluja koje sam opisao u prvom se jasno vidi padavinska zona koja je prilicno uzburkana i zatalasana sigurna je najava da to nece biti obican pljusak vec prava vodena stihija, vrlo brzo dolazi do razvoja situacije sto znaci da je malo vremena da se pronadje zaklon, mora se brzo reagovati da bi se izbegle povrede od polomljenoh grana, stakla i drugih potencijalno opasnih predmeta....

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=YX_b0qQ3ebc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=YX_b0qQ3ebc</a>

A u drugom slucaju Rusija je u pitanju... oluji predhodi jedan period  pljuska i vetra, nekoliko trenutaka kasnije...uragan....prilicno agresivan preokret bez nekih spektakularnih shelfova, sevanja, grmljavina i slicno. Zato je najbolje uvek biti u pripravnosti i izbeci sve oluje ukoliko si u mogucnosti jer nikad se ne zna koja ce oluja i u kom trenutku da ojaca i  da se pretvori u ovakvo nesto... Tako je to kod downburst-a.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=rlkkkqUtZBI" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=rlkkkqUtZBI</a>



Strucno objasnjenje za ovaj fenomen

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=tXehvEPi4Qo" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=tXehvEPi4Qo</a>

Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Zatisje pred...
« Odgovor #6 poslato: 18. Avgust 2010. u 02:03 »
Mene ova vrsta oluja dosta interesuje jer donosi najvise stete pored grada naravno. Za nase prostore ipak jos uvek redja pojava ali sa tendencijom porasta ucestalosti. U svetu su vec naviknuti na to mada Americki meteorolozi takodje primecuju sve cescu pojavu ovog fenomena a kao dokaz navode stanje drvoreda u Njujorskim parkovima poslednjih godina cak u poslednje vreme sve manje razlikuju stetu od tornada od stete koju pricinjava ovo cudo. Hvala Bogu da metorolozi sve to mogu predvideti uz pomoc "delta teta - E - parametra" (u poslednje vreme sve cesce koriscen u prognozama ESTOFEX-a) i na osnovu njegove vrednosti odredjuju sanse za njegovu pojavu. Zapravo ovaj tip vremena nije nikakva neobicnost oduvek je postojalo i potojace ali su uslovi za razvoj situacije retki a zadnjih godina sve ih je vise tako da postoje sumnje ali i dokazi da se ovaj fenomen moze vestacki izazvati uz pomoc HAARP tehnologije i ruskih ELF eksperimenata  :o  :pop: Kako je to kod nas raritet stoga je u nasoj literaturi vrlo malo reci o tome ali zato u svetskoj literaturi postoje citave knjige o tome  :kafa: U mnogim od njih se navodi kao glavni krivac za mnoge avionske nesrece i extremno su opasni za aviaciju!
« Poslednja izmena: 18. Avgust 2010. u 02:14 lazar »

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Zatisje pred...
« Odgovor #7 poslato: 18. Avgust 2010. u 11:33 »
^^
Downburst, microburst?
Koliko znam, stvarno o tome nema nesto mnogo da se nadje u nasoj literaturi(sto sam ja citao :D ), a to je cini mi se fenomen koji je u vezi sa grmljavinskim pljuskovima koji poticu od Cb oblaka.Kako taj oblak nije ''privilegija'' samo Amerike ili neke druge zemlje, mislim da je u pitanju nedovoljna proucenost u nasim krajevima, tj. sigurno ih ima i ovde, ali prosto niko nije obracao paznju na njih u tom pogledu(naucnom).

Delta theta e, mu dodje kao najobicniji parametar koji ukazuje na razliku izmedju ekvivalentne potencijalne temperature u prizemlju i najnize u nekim srednjim slojevima troposfere, koji su inace mesto porekla tih ''vazdusnih slapova'', kako ih zovu nasi strucnjaci:

http://bmw.ff.bg.ac.rs/KnjigaPredmeta/DinamikaOblaka.htm

Koliko vidim poenta price je da vazduh koji krene u nisponoj struji zajedno sa formiranjem padavina u Cb oblaku dodatno se ubrzava ukoliko su ti sredisnji slojevi troposfere suvi.Tada vazduh dobija velike silazne brzine koje u prizemlju uzrokuju neocekivane slapove.

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Zatisje pred...
« Odgovor #8 poslato: 18. Avgust 2010. u 12:53 »
Downburst, microburst?
Koliko znam, stvarno o tome nema nesto mnogo da se nadje u nasoj literaturi(sto sam ja citao :D ), a to je cini mi se fenomen koji je u vezi sa grmljavinskim pljuskovima koji poticu od Cb oblaka.Kako taj oblak nije ''privilegija'' samo Amerike ili neke druge zemlje, mislim da je u pitanju nedovoljna proucenost u nasim krajevima, tj. sigurno ih ima i ovde, ali prosto niko nije obracao paznju na njih u tom pogledu(naucnom).

U pravu si!!

...oluju. Zasto se ovo desava? Vec par puta sam primetio da pred neko jako nevreme (recimo juce u Banatu) se sve skroz smiri, znaci nista se ne pomera i onda odjednom krene. Ako neko ovo moze da objasni...

Svaka oluja ima updraft i downdraft.

Evo najprostija slika



Pred oluju je mirno jer se u tom delu nalazi updraft. Updraft "hrani" oluju toplim i vlaznim vazduhom. Tu nema vetra ni kise, jel kada bi bilo onda bi updraft bio ometan a oluja bi slabila. Kada updraft prodje nailazi front oluje. Front je granica izmedju updraft i downdraft. Front odjednom dolazi i zato odjednom krece nevreme. Odma po prolasku fronta pocne da duva olujni, hladan vetar a potom i jaka kisa. Tada krece downdraft. Downdraft "prazni" oluju. Kada front prestigne updraft oluja naglo slabi, i tada se od oluje moze ocekivati samo velika kolicina kise, uglavnom bez nevremena. Naravno tu jos ima i grad i formacija oluje i jos puno puno detalja... ali necemo o tome sada jel je jako komplikovano.
Ovo je najprostiji odgovor. Covek nadam se da je pomoglo. Nije mozda bas najjasnije, jel ne znam kako drugacije da objasnim.

Evo slika koja ce malo bolje objasniti
Struktura klasicne oluje




Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Zatisje pred...
« Odgovor #9 poslato: 18. Avgust 2010. u 13:10 »
Odlično ste sve to opisali. ;) :super:
Jedna mala zamjerka, možda je bolje da koristimo izraze na srpskom "uzlazna i nizlazna struja", nego "updraft i downdraft". :)

Inače, što se tiče samog zatišja pred oluju (buru), kako kažu u narodu, mislim da to mora imati neke veze i sa vazdušnim pritiskom. Vjerovatno se u nekom trenutku postigne neka vrsta ravnoteže, pa i vjetar potpuno prestane, ili skroz oslabi. Ta ravnoteža se naravno naruši čim se primakne oluja, onda dolazi do uticaja svega što su kolege gore opisali. Ne znam, možda i nije tako...
« Poslednja izmena: 18. Avgust 2010. u 13:23 Milosh »


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Zatisje pred...
« Odgovor #10 poslato: 20. Avgust 2010. u 22:11 »
@lazar

kakvi snimci  :o  ako mi veruješ, naježio sam se gledajući klip iz moskve  :P

ostatak ću pročitati kada budem imao više vremena pošto vidim da ovde ima dosta korisnih informacija