Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: po visini  (Pročitano 2569 puta)

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
po visini
« poslato: 30. Novembar 2010. u 21:16 »
Konacno da se setim da pitam nekoga nesto sto me vec neko vreme 'muci'...

Naime...kada citam vase prognoze, a pogotovo one vezane za sneg cesto vidim izraze tipa temperatura 'po visini' ili tako nekako.
Zanima me sta je ovo.
Ja pratim izvestaje na  http://ready.arl.noaa.gov/READYcmet.php .
Izmedju ostalog, tamo postoje 2 kolone, jedna je DEGC 2M temperature, i mislim da tu nema dileme, tj. da je to temperatura u C na 2 metra visine.
Druga je DEGC 850MB temperature i pretpostavljam da je to ono o cemu se govori kada se prica o toj visini :)
Jasno je da je temp. u C, ali sta je 850MB?
Da li se to u stvari odnosi na mb i na smanjenje pritiska sa visinom, pa mu ovo dodje 2-3000m?

Primetio sam da kada temperatura ove druge kolone ode ispod nule, ima padavina i temperatura na 2m je oko 0 da imamo sneg.

Pa, ako neko moze da mi ovo malo pojasni, cisto u par reci bio bih zahvalan.

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: po visini
« Odgovor #1 poslato: 30. Novembar 2010. u 23:22 »
Naravno, mada je pisano o tome i drugde na forumu, naravno sad ne znam gde.
U sustini to predstavlja to kada se kaze ''po visini''.
To bi znacilo temperatura u celzijusovim stepenima na visini 850 milibarske izobarske povrsi.E sada, gde je ta povrs?
Pa u proseku je ona je u prirodi na oko 1450mnm.Naravno, vazno je znati da ta povrs nije paralelna sa 0 m povrsinom, tako da je ona iznad nekog mesta na 1600m, a negde je na samo 1000m visine.U prenesonom znacenju to je kao neka karta visina(kao kad posmatras reljef neke zemlje).Nalazi se na vecoj visini tamo gde je generalno sloj od tla do te visine topliji.


Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: po visini
« Odgovor #2 poslato: 01. Decembar 2010. u 01:19 »
Komšija Genčiću,
i mene zanima ova tema naročito zbog Kopaonika.
Pošto je skijalište na 1750-1950 mnmv koje temperature treba da gledam da bi mogao proceniti da li ce padati sneg.
Da li u tom slučaju da gledam recimo temperature na 800 milibara ili i dalje 850 milibara?
Vratiće se magle u London!

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: po visini
« Odgovor #3 poslato: 01. Decembar 2010. u 10:41 »
Zbog Kopaonika, najbolje je da posmatraš 850 mb. Vazdušni pritisak na Kopaoniku (1710 m) je u proseku oko 820 mb i to ti dođe sasvim dobro za procenu.
Međutim, to su temperature u slobodnoj atmosferi, bez uticaja tla. Kopaonik ima malo drugačije temperature, zavisno od uticaja tla. Na primer, noću su temperature niže, a danju više od T na 850 mb. Razlike mogu da budu i 5-6 stepeni, što zavisi od drugih stvari. Ali, kako je jedan deo dana temperatzura na Kopu niža, a u drugom delu viša, to sve u proseku dođe na isto.
Standardni prognostički materijal sadrži karte raspodele temperature na 850 mb zato što je to prvi nivo na visini na kojem se raspodela temperature manje-više oslobađa uticaja tla i pokazuje kudikamo realno stanje tempetrature u nižem sloju atmosfere.

Temperatura na 2 metra visine zavisi od neverovatne količine znanih i manje znanih faktora. U prognostičkim modelima ova visina odudara od realne visine, jer model uzima neki digitalni reljef koji ne da nije savršen, već je ukrupnjen na rezoluciju modela, a malo i 'ispeglan', kako bi atmosferski procesi što manje odudarali od realnih.

Osmotrena temperatura na visinama se može naći u TEMP izveštaju radiosondaže. Na Ogimetu, na primer, treba otići na http://www.ogimet.com/sond.phtml.en i uneti WMO broj stanice 13275. Ostalo znate.
Kada se izvrši upit, pojavljuje se relativno komplikovana kobasica brojeva (i malčice kosih crta) koja opisuje vertikalni profil atmosfere. Temperatura na 850 mb je u delu TTAA, u grupi posle grupe koja počinje sa 85. Petocifreni broj daje temperaturu u celim i desetim delovima stepena, s tim da, ako je decimala parna, temperatura je pozitivna, a ako je neparna, temperatura je negativna. Više o čitanju TEMP izveštaja u temi Emagrami na ovom forumu.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: po visini
« Odgovor #4 poslato: 01. Decembar 2010. u 11:53 »
Hvala Princ!
Vratiće se magle u London!

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: po visini
« Odgovor #5 poslato: 02. Decembar 2010. u 21:32 »
@gencic; @princ
Hvala, to mi je trebalo.
Znaci cisto osnovno, da znam slova, a za citanje se obracam strucnjacima :)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: po visini
« Odgovor #6 poslato: 03. Decembar 2010. u 09:33 »
Tako je! Opismenjavanje pre svega!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...