Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: NAO ( North Atlantic Oscilation ) i AO ( Arctic Oscilation ) i njihov uticaj  (Pročitano 20667 puta)

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Drugari, evo resih da otvorim novu temu u kojoj ce biti reci o ovoj tematici.
Da ne bismo krasili temu prognoze sa ovim pozivam sve clanove kojima je ova tematika zanimljiva ali i one sa svezim strucnim znanjem da mi se pridruze ovde kako bi svim ljudima koji budu citali ovo na sto prostiji nacin priblizili ovu temu.

Istorija NAO

Istorija NAO je prilicno duga. Misionar Hans Edge Saabie napravion je posmatranje, i u svom dnevniku 1770-78 naveo sledece. Kada su zime u Danskoj bile teske kako su je tamo dozivljavali, u isto vreme na Grenlandu bila bi blaga u odnosu na to kakve zime tamo znaju biti, i obrnuto. "Istovremeno, koherentne fluktuacije u temperaturi, padavinama, kao i vazdusnom pritisku u nizim slojevima bivalo je dokumetovano a informacije su dolazile sa istoka iz centralne evrope, sa juga iz suptropske zapadne afrike i sa zapada iz severne amerike. Fluktuacije NAO uticale su na klimu od Severne Amerike do Sibira i od Arktickog okeana do Ekvatora.

NAO predstavlja dominantan mod zimskih klimatskih aktivnosti u reginu Severnog Atlantika rasprostiruci se od centralne Severne Amerike do Evrope i vecine severne Azije. NAO predstavlja veliku klackalicu u atmosferskoj masi izmedju suptropskog visokog i polarnog niskog vazdusnog pritiska. Odgovarajuci index varira od godine do godine ali ispoljava tedenciju da intervali ostane u jednoj fazi i po nekoliko godina.




Positivni NAO Index:


# Faza Pozitivnog NAO index-a prikazuje jaci nego inace suptropski centar visokog pritiska ( Azorski anticiklon ) i dublji nego sto je to normalno Islandski niski pritisak ( produbljen ciklon iznad Islanda )


# Povecana razlika u pritisku rezultuje porastu broja i jacine zimskih oluja koje prelaze Atlanski okean prateci severniji put, tj krecuci se severnije.

# Ovo se rezultuje toplijim i vlaznijim zimama u Evropi kao i hladnijim i suvljim zimama u Severnoj Kanadi i Grenlandu.

# Istocna Amerika tada ima blagu i vlazniju zimu.





Negativni NAO Index:


    * Faza negativnog NAO index-a pokazuje slabiji subtropski visok pritisak ( Anticiklon ), ali isto tako i slabiji Islandski nizak pritisak ( Ciklon ).

    * Smanjeni gradijent pritiska na Islandu rezultuje redjim i slabijim zimskim olujama koje prelaze vise zapad-istok put.

    * One dovode vlazan vazduh u oblast Mediterana, a hladan vazduh u oblast severne evrope.

    * Americka istocna obala tada ima ceste prodore hladnog vazduha i jake snezne oluje.

    * Grenland tada ima blaze zimske temperature.



A evo i kako NAO index utice na vreme ovde kod nas.




Dakle kada je aktuelna Pozitivna faza kod nas bi trebalo biti hladnije ali suvlje, a kada aktuelna Negativna faza kod nas bi trebalo da je nesto toplije ali i vlaznije, s tim da usled Bloking situacije mozemo cesce da imamo prodore hladnije vazdusne mase sto u kombinaciji sa ciklonima koji dolaze najcesce iz mediterana moze da donese obilnije snezne padavine.

Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Svaka cast freeze, odlicna tema.  :super: Bas super sto si se potrudio da napravis temu sa malim podsetnikom za sve one koje interesuje ova tematika. Upravo ovo sam zeleo da postignem u svojim postovima da se malo vise govori o ovome zato sto je jako korisno i dosta pomaze u dugorocnom prognoziranju, naravno slazem se da ne treba sve ovo ubacivati u dugorocne prognoze jel bi bilo off topic ali ne bi bilo ukoliko bi samo pomenuli u prognozama trenutno stanje oscilacija ili ako se pozovemo na njih prilikom prognoziranja naravno ne vise od 2 maksimum 3 recenice. Ali je zato ovo pravo mesto gde mozemo o ovome diskutovati i razmenjivati misljenja i iskustva.

Moglo bi se jos nesto dodati ovde o AO posto fali jer mislim da je upravo AO veci "igrac" kad je hladnoca u pitanju, dok je NAO vise zaduzen za padavine, sto se nasih prostora tice. I jos jedan predlog za dopunu i bolji kvalitet tvoje teme ne bi bilo lose povremeno je azurirati da ne kazem apdejtovati  :) sa trenutnim stanjem ove dve oscilacije.  :-*


Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad




Ova dve slike prikaziuju na slikovit nacin uticaj Arktickih oscilacija na vremenske prilike na gornjoj polovini severne zemljine polulopte.

Arkticke oscilacije odnose se na suprotne obrasce atmosferskih pritisaka u severnom delu srednje i vise geografske sirine.

Pozitivna faza oscilacija javlja se onda kada je nad polarnim regionom aktuelno polje sa relativno visokim vazdusnim pritiskom, a u isto vreme ispod polarnog regiona aktuelno je polje sa niskim vazdusnim pritiskom. Ukoliko je aktuelna obrnuta situacija onda se AO nalaze u pozitivnoj fazi. Ako je AO+ onda imamo ceste prodore vlaznih vazdusnih masa iznad Britanije, Skandinavije i Istocne Amerike, a u isto vreme suvo vreme na Mediteranu, a ukoliko je AO- onda Mediteran kao i zapad Amerike dobija najvise padavina.
« Poslednja izmena: 05. Januar 2011. u 19:07 freeze »

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Jos jedan clan i trio koji najvise utice na vremensku sliku koja preovladava zimi na severnoj polulopti bice zaokruzen.
Pogadjate pa naravno u pitanju je Polarni Vorteks, tacnije njegovo kretanje.

Polarni vorteks je obrazac uporne ciklonske cirkulacije velikih razmera u srednjim i gornjim krajevima troposfere i stratosfere centriran uopsteno iznad polarnih regiona svake hemisfere. Na Arktiku vrtlog je asimetrican i je predstavljen kao izduzeno podrucije niskog pritiska nad istocnoj Severnoj Americi. Vazno je napomenuti da polarni vrtlog ili vorteks nije povrsinski obrazac, on tezi da bude veoma rasiren u gornjim- visim delovima atmosfere ( iznad 5 km u visini).



Van mreže Miki-NS

  • **
  • Poruke: 615
Odlicno, zanimljivi prikazi. . .  :super:

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
 ^^
Hvala drugari.. :super:


Evo kako se prognozira kretanje indexa NAO i AO u narednom periodu.



Vidi se da NAO index postepeno raste i ubrzo prelazi u +. Na modelima zna se sta to donosi nama, ono sto najvise volimo, naravno juzinu i otopljenje.. :lmao:

Sto se tice AO indexa, on definitivno ostaje u - fazi, sto je za sada jedino sto ostavlja nadu da bi zima mogla jednog dana u januaru da se vrati.. :D


Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Ja sam na osnovu duzeg posmtaranja primetio da ti indexi govore svasta, a ustvari ne govore nista.
:D
Odnosno, nisam primetio neku jaku korelaciju izmedju nase zime i minusa u tom indexu.Obicno se ti indexi pokazu kao pukovnici posle bitke.

Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Da NAO ide ka pozitivnoj fazi i bice do sredine meseca sto znaci da u narednom periodu treba ocekivati toplije ali i vlaznije vreme
sto se poklapa sa dugorocnom prognozom Rhmz-a za januar, koji bi po njima trebao biti topliji i vlazniji. Atlantik bi u narednom periodu trebao biti aktivniji ali je zato AO u umereno  negativnoj fazi i upravo to ce drzati prodore toplog vazduha pod kontrolom, sto znaci da pored toplih mozemo ocekivati  i nesto hladnije dane ali vise jesenje nego zimske sa kisom eventualno suznezicom dok bi na planinama moglo biti snega.

Ali pravo zimsko vreme ne treba ocekivati do trece dekade januara. Opet ni ovo ne treba uzimati zdravo za gotovo, sve zavisi od mlazne struje, ona cesto ume da produzi otopljenja a skrati hladne prodore sa sneznim padavinama ili cak sto je jos gore moze da posle obilnih sneznih padavina izazove nagla otopljenja sto dovodi do katastrofalnih poplava... ::)


Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a

 Opet ni ovo ne treba uzimati zdravo za gotovo, sve zavisi od mlazne struje, ona cesto ume da produzi otopljenja a skrati hladne prodore sa sneznim padavinama ili cak sto je jos gore moze da posle obilnih sneznih padavina izazove nagla otopljenja sto dovodi do katastrofalnih poplava... ::)



Molim te, ipak ne bi trebalo satanizovati mlaznu struju.Ona je tako visoko gore u troposferi(kod tropopauze) da ona ne moze da ima nikakav direktan uticaj na parametre vremena kod nas.Indirektan uticaj ima svakako i to mora da se uzme u obzir, ali kako zamisljas da mlazna struja izazove naglo otopljenje?

Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Ne satanizujem ja mlaznu struju samo po nekoj logici opet ne moram biti u pravu ali mlazna struja bar kolko sam ja cuo od meteorologa diktira vremenske parametre sto znaci da svojim intenzitetom odnosno brzinom kretanja moze da utice na duzinu trajanja ili brzinu nastupanja odredjene vremenske prilike ne znam ispravi me ako gresim ali mislim da je to od presudnog znacaja za vremenske prilike ne samo kod nas nego svuda.   Eto ti odgovor za naglo otopljenje.

A kad smo kod "satanizacije" mlazne struje ako je neko taj koji je krivi za sve onda su to sigurno mediji gde joj cesto dodeljuju i epitet broken jet stream u prevodu poremecena mlazna struja. Prema misljenju vecine meterologa ona je glavni krivac za ekstremno i neuobicajeno toplo vreme u Rusiji proslog leta. Na prognozama CNN-a uvek daju i prognozu za mlaznu struju i dosta vremena joj posvecuju...

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: NAO ( North Atlantic Oscilation ) i AO ( Arctic Oscilation ) i njihov uticaj
« Odgovor #10 poslato: 06. Januar 2011. u 15:38 »
Da, da razumem sta kazes, ali kada onako napises, meni se odmah nesto smraci u glavi.Imas ti na to pravo, ali ja volim da sve isteramo na cistac u vezi atmosfere.Napisacu nesto o mlaznoj struji uskoro da bismo to razjasnili za svagda.Moram prvo ipak malo da konsultujem literaturu :D

Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: NAO ( North Atlantic Oscilation ) i AO ( Arctic Oscilation ) i njihov uticaj
« Odgovor #11 poslato: 06. Januar 2011. u 15:58 »
Da mozda sam ja malo uprosceno objasnio njen uticaj naravno da znam u kom se delu nebesa nalazi jako je korisna kako za vreme tako i za vazduhoplovstvo. Ja sam zapravo hteo da kazem da neke nagle promene vremena i velike temperaturne oscilacije u kratkom vremenskom periodu, neuobicajeno dugo ili neuobicajeno kratko trajanje odredjenog tipa vremena svakako zavise od mlazne struje.  ;)


Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: NAO ( North Atlantic Oscilation ) i AO ( Arctic Oscilation ) i njihov uticaj
« Odgovor #12 poslato: 06. Januar 2011. u 16:00 »
Bas htedoh da se ispravim i kazem kako je mlazna struja cetvrti nezaobilazan faktor koji uslovljava vremenske prilike svuda pa i kod nas zimi.
Bilo bi super da se nesto i o njoj napise, onako strucnije ali opet jasno svima..:)

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: NAO ( North Atlantic Oscilation ) i AO ( Arctic Oscilation ) i njihov uticaj
« Odgovor #13 poslato: 07. Januar 2011. u 21:14 »
Evo kako polarni vortex prikazuje GFS12z za aktuelan vremenski period.



Sto bi temperaturno na oko 1500m nadmorske visine ili 850hpa izgledalo ovako:



A evo isto to prikazano u vidu aktuelnih temperatura na 2m nadmorske visine:



Kao sto se sa prve slike moze zakljuciti, polarni vorteks trenutno se nalazi u umerenoj negativnoj fazi.
Vidimo da nema puno polja u kojima preovladava anticiklon koji bi pravio bloking situaciju bilo gde, ali postoju mehur sa povisenim vazdusnim pritiskom - anticiklonom iznad Kanade. Narednih dana ocekuje se stvaranje bloking situacije i samim tim i otopljenje na podruciju iznad Aljaske sto ce uz snazan jet stream doneti jako zahladjenje dobrom delu SAD-a. Time je prisutna i tedencija ostanka AO u negativnoj fazi.
Takodje iz prilozenog, vidi se da je najveci deo najjace hladnoce skoncentrisan trenutno u oblasti centralnog i istocnog Sibira, a da je dobar deo Evrope znatno topliji nego sto je to bio prethodnih mesec dana.

Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: NAO ( North Atlantic Oscilation ) i AO ( Arctic Oscilation ) i njihov uticaj
« Odgovor #14 poslato: 08. Januar 2011. u 19:35 »
Tacno tako freeze, analiza ti je za desetku!  :first:
U narednom periodu NAO ide u dobar + sto znaci aktivniji Atlantik i jacanje Jet stream-a kod nas sto ce pomoci u transportu toplote sa Mediterana na nase prostore - tako kaze 3B Meteo.

Jaci jet stream je u vecem delu Evrope doneo naglo otopljenje i probleme sa naglim topljenjem snega narocito u Nemackoj bas kao sto sam i rekao da ce biti u jednom od postova.

Mozda je i dobro sto u ovom poslednjem hladnijem periodu kod nas nije palo mnogo snega jer bismo imali slican problem kao i Nemci...

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: NAO ( North Atlantic Oscilation ) i AO ( Arctic Oscilation ) i njihov uticaj
« Odgovor #15 poslato: 10. Januar 2011. u 18:16 »
Thanks Lazare :super:
Naravno, uvek je posledica obilnog snega, nakon otopljenja, bljuzgavica, blato, barice i cesto poplave blazeg ponekad i ozbiljnijeg intenziteta. Uzivamo u sneznom pokrivaci i zimskoj idili koja je tada aktuelna, ali u podsvesti uvek znamo da nas kad tad cekaju mokre carape, prljave cipele i odlazak do najblize reke u setnju, ne bi li na licu mesta osmotrili nagle promene vodostaja.


Evo ovde se vidi o cemu Basta Gangsta :D prica. Naime tedencija je u kretanju i jednog i drugog indeksa ka pozitivi. Nije to neki jak +, ali stvari su takve kakve su i nastavili se takva tedencija u crtarijama ENS-a, juzina ce nam posteno dosaditi jer cemo je za razliku od zime kada je ona nekada bila redak gost imati i na prolece i na leto pa mozda i dobar deo jeseni..
Ipak ima tu i nekih ENS-a koji crataju opstanak kakve takve negativne faze i jednog i drugog indeksa, to je nada, ali slaba za sada..





A evo i trenutno stanje polarnog vorteksa prema GFS-u:



Sa slike jasno se vidi blocking nad Aljaskom (SAD be prepared..), ali isto tako i jaka ciklonalna aktivnost na atlantiku..( grudvanje u Evropi samo snegom iz frizidera :D)

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: NAO ( North Atlantic Oscilation ) i AO ( Arctic Oscilation ) i njihov uticaj
« Odgovor #16 poslato: 11. Januar 2011. u 22:21 »


Grafik ispred predstavlja kretanje prosecne vrednosti NAO indexa za mesece januar februar i mart (dakle u zimsko vreme) od 1950 pa do 2010. god.

Iz njega moze se jasno procitati da su zime 50-ih,60-ih,70-ih pa i prve polovine 80-ih bile vecinom u negativnoj fazi NAO indexa, pa samim tim i hladnije, a upravo u ovim godinama desavale su se zime o kojima nasi stariji sugradjani cesto pricaju i karakterisu ih kao izuzetno hladne sa mnogo snega.
Dok su zime pocev od druge polovine 80-ih pa nadalje sve do zime 2010-te bile u znaku pretezno pozitivnog NAO indexa pa samim tim i znatno toplije. ( Tu spadaju i zime 2000-2001, 2007-2008 koje su upamcene kao zime bez zimskog vremena..)

Ipak, pocev od prosle godine prisutan je trend ekstremno niske vrednosti NAO indexa sto se najvise odrazilo na predele severne evrope i SAD-a koje su kako prosle tako i ove zime do sada imale temperature nize od proseka i po nekoliko stepeni ( Velika Britanija i Irska) i obilniji sneg u pojedinim predelima ( Skandinavija, Nemacka, Istocne SAD, Poljska, Skotska..)



A ovako to izgleda u periodu od 1880 pa do 2010, sa jednog drugog izvora.
« Poslednja izmena: 11. Januar 2011. u 22:41 freeze »

Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: NAO ( North Atlantic Oscilation ) i AO ( Arctic Oscilation ) i njihov uticaj
« Odgovor #17 poslato: 12. Januar 2011. u 00:14 »
freeze, sto se tice tvog poslednjeg posta, moram malo da te korigujem, nadam se da mi neces zameriti. To cinim dobronamerno, bas zato sto se ja najvise slazem sa tobom oko ovih parametara i njihovog uticaja i vidim se kapiramo.

Prva stvar, odlicni su grafici i dobro si uocio korelaciju izmedju NAO indexa i sneznih zima tokom 70-ih i 80-ih godina. Te zime su bile snezne i to stoji. Tacno je da smo od 90-ih godina pa naovamo imali trend nesto blazih zima, bilo je tu i dobrih zima i sneznih i hladnih, ali i ovih drugih  suvljih i toplijih, a poslednjih deset godina su dominirale ove druge, gde znacajno mesto zauzima i rekordno topla i suva zima 2006/2007. Gresku si napravio rekavsi da su zime 2000-2001 i 2007-2008 upamcene kao zime bez zimskog vremena.
Ispravka- Zima 2000/01 jeste bila toplija od proseka ali su zimsko vreme i dobar sneg ipak stigli krajem zime.
             Zima  2007/08 je isto bila tu i tamo blaza jer se zavrsila suvise rano sredinom januara, dok  su u februaru obarani rekordi maksimalnih dnevnih temperatura koji su isli do cak neverovatnih 25 stepeni, ali je zato decembar 2007. bio izuzetno hladan i bogat ledenim danima i snegom, kao i prva polovina januara. Moze se reci za ove dve zime da su imale manje zimskog vremena nego sto je to uobicajeno, a zimsko vreme (ledeni dani i snezne padavine/pokrivac) moze da se kaze da je izostalo zime 2006/2007. Dobro, ti si sustinu pogodio, hteo si da ukazes koje su zime bile blaze sto i jeste tako, dosta je to zima ne mozes svaki zimski mesec zapamtiti ali da bi dao preciznu ocenu zime moras uzeti u obzir svaki zimski mesec i uradis neki prosek. A posto su sve te zime sada vec istorija, moj savet ti je da se koristis odlicnom arhivom ovog foruma, samo udjes u aktuelne vremenske prilike za mesec i godinu koja te interesuje i Vualaaaa  :D doduse forum postoji od 2006-e tako da za podatke starijeg datuma ces morati da koristis neki drugi izvor na netu, a profesionalan opis zima imas na sajtu RHMZ  :super: tako da ako volis da kopas po arhivi kao ja uzitak je zagarantovan. :kafa::cheers:

« Poslednja izmena: 12. Januar 2011. u 00:30 lazar »

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: NAO ( North Atlantic Oscilation ) i AO ( Arctic Oscilation ) i njihov uticaj
« Odgovor #18 poslato: 12. Januar 2011. u 11:11 »
Ma nema problema Lazare, samo ti ispravljaj, gde god vidis da treba. Nisam kopao po arhivi, u pravu si, vec se koristio secanjem..

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: NAO ( North Atlantic Oscilation ) i AO ( Arctic Oscilation ) i njihov uticaj
« Odgovor #19 poslato: 12. Januar 2011. u 13:50 »




Najnovije prognoze kretanja vrednosti NAO i AO indexa ne ulivaju optimizam za zaimoljupce, pogotovu za snegoljupce.. :-\
Naime + je nesto opste sto se jano vidi sa obe slike.. Sta to znaci, pa najverovatnije da ce zima biti gotova posle tok treceg hladnog talasa koji se za sada prognozira za period posle 18-19-og januara i koji bi trebao da traje do otprilike 28-29 januara.

NAO je vec sada u slaboj pozitivnoj fazi ( sto je nama donelo ovo aktuelno otpljenje ( doduse malo ublazeno danas i sutra ) i tako ce u dogledno vreme i ostati. I dalje ce ciklogeneza biti Kanada i cikloni ce u dogledno vreme prelaziti Atlantik, ovog puta donoseci samo kisu Britaniji, severnoj Nemackoj, Poljskoj, pa cak i juznoj Skandinaviji, jedno vreme. Postoji za sada tedencija stvaranja bloking situacije nad atlantikom, koja ce blokirati prelazak ciklona juznije od Grenlanda i Islanda, i usloviti silazak hladnijeg talasa sa krajnjeg severa Evrope,sto se poklapa sa slikom 2 na kojo se vidi blagi pad AO indexa u to vreme. Ipak oko 22-og AO index pocinje da raste da bi oko 24-25 presao u slabiji +, ali tedencija je njgovog nastavka rasta u + zoni, sto ce u kombinaciji sa + NAO indexom gotovo sigurno doneti otopljenje vec nakon 28-29 jan. Nakon toga usledice prema sadasnjem stanju postepeni i konstantni rast temperatura i najverovatnije kraj zime.. Naime, tada ce centar hladnoce biti i ostati Kanada i Sibir, polarni vortex ce se stabilizovati u potpunosti, jer ce bloking situacije u potpunosti izostati.
Ukoliko se ovo ispostavi kao tacno, ova zima ce biti iznadprosecna sto se tice temperatura kod nas.
Ipak prosek NAO i AO bi do kraja zime trebao biti negativan, i time bi se nastavio negativni trend koji je zapoceo prosle zime, a znamo da prosecne vrednosti NAO i AO indexa teze da budu u istoj oblasti ( negativni ili pozitivni ) i po desetak, i vise godina sa povremenim kratkotrajnim prekidima. Sta to znaci, pa postoji mogucnost da i naredne zime ostanu u negativnom trendu, pa bi mozda neka od narednih zima bila ostrija u nasim predelima..
Sve je ovo neko moje razmisljanje i naravno da postoji mogucnost da gresim.., no vreme ce pokazati..
Ciao for now..  :lmao: