Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Razlika u temperaturi na 2m i 5cm od tla  (Pročitano 2138 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.210
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Razlika u temperaturi na 2m i 5cm od tla
« poslato: 14. Maj 2011. u 08:30 »
Zanima me kolika može biti najviša razlika u temperaturi između 2m i 5cm  :?: :?:

Evo jutros na Synopu baš gledam,pa mi pade na pamet da to pitam  ;)

Kraljevo Tmin 9.0°C a na 5cm 2°C...

Ili još bolje,Požega Tmin 8.9°C,a na 5cm 0°C  :o :o
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Razlika u temperaturi na 2m i 5cm od tla
« Odgovor #1 poslato: 15. Maj 2011. u 01:00 »
Nema nekog određenog pravila. Ove razlike su posledica noćnog hlađenja tla, što zavisi od temperature tla, vlažnosti vazduha, stanja tla, oblačnosti (kao manifestacije bilansa zračenja između Zemlje i atmosfere), brzine vetra... Tako, u idealnim uslovima za hlađenje, ova razlika može da premaši 10 stepeni. Ne znam koliko iznosi najveća razlika, ali mislim da bi red veličine bio oko 15 stepeni. Treba pregledati budžak, a u ovom trenutku nisam to u mogućnosti.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Razlika u temperaturi na 2m i 5cm od tla
« Odgovor #2 poslato: 16. Maj 2011. u 09:57 »
Evo me uz budžak, pa ću, kao što sam i obećao, dati neke konklretne vrednosti razlika između Tmin i Tmin na 5 cm iznad tla.

Beograd je beležio rekordnu razliku 5.2.1954. kada je Tmin bila -11.5, a na 5 cm -23.0. Međutim, ova razlika od 11.5 stepeni je ostala prilično nedostižna, jer je izmena okoline stanice, intenzivnija urbanizacija koja je okončana 70ih godina 'smakla' i ove vrednosti na jedva 10 stepeni. U novije vreme, posle 1978. godine, ova razlika nikako nije prelazila 10 stepeni, te je za poslednjih 30 godina najveća razlika bila svega 9.3 stepena (10.6.2000. Tmin 19.4, na 5 cm 10.1). Razlika od preko 10 stepeni je bilo u 6 slučajeva u periodu od 1935. do do 1978. godine, odnosno u 44 godine.

Nešto bolja situacija je u Surčinu, gde je rekordna razlika bila 11.5 stepeni (25.8.1984. Tmin 17.5, na 5 cm 6.0). Ipak, iako Surčin češće ima jake inverzije, zarlika u minimalnoj temperaturi nije mnogo veća nego u urbanom Beogradu, jer razlika od preko 10 stepeni je bilo samo u 4 slučaja u poslednjih 45 godina.

Slična čestina ovolikih razlika je i u drugim mestima, samo ekstremi malo variraju od mesta do mesta. Vršac, tako, ima najveću razliku od 15.3 stepena (20.1.1960. Tmin -2.7, na 5 cm -18.0), a Kraljevo 13.2 (10.12.1949. Tmin 8.6, na 5 cm -4.6, mada mi je ovo malo sumnjivo, jer je isto tako moglo da bude i 4.6), odnosno 10.6 (5.3.1999. Tmin 11.1, na 5 cm 0.5).

Zanimljivo je da se ova razlika ponaša ponekad suprotno očekivanjima. Na primer, Sjenica, poznata po inverzijama i mrazevima, ima rekordnu razliku od samo 8.7 stepeni (14.5.1962. Tmin 10.0, na 5 cm 1.3), a razlike preko 8 stepeni su se javile samo tri puta u poslednjih 65 godina. Međutim, na Zlatiboru razlike od preko 8 stepeni uopšte nisu retkost (86 puta u poslednjih 58 godina), dok je rekord 11.0 (22.7.1989. Tmin 9.8, na 5 cm -1.2).

Dakle, ove razlike su u ekstremima uglavnom 8 do 10 stepeni.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.210
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Razlika u temperaturi na 2m i 5cm od tla
« Odgovor #3 poslato: 16. Maj 2011. u 10:27 »
Hvala puno na odgovoru ! :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*