Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Totalno pomracenje Meseca-15 Jun 2011  (Pročitano 31885 puta)

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Totalno pomracenje Meseca-15 Jun 2011
« Odgovor #20 poslato: 15. Jun 2011. u 20:43 »
kod mene je potpuno vedro, samo da mi soliter preko puta ne zakloni pogled

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Totalno pomracenje Meseca-15 Jun 2011
« Odgovor #21 poslato: 15. Jun 2011. u 20:52 »
Prva, slikana iz ruke sa maksimalnim zumom ... ruka nije mogla mirnije!  ;)

Van mreže Nicisy

  • *
  • Poruke: 189
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Totalno pomracenje Meseca-15 Jun 2011
« Odgovor #22 poslato: 15. Jun 2011. u 21:27 »
Evo ja gledam bas je super,samo je tesko uslikati :cheers:

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Totalno pomracenje Meseca-15 Jun 2011
« Odgovor #23 poslato: 15. Jun 2011. u 22:02 »
Lepo, lepo to izgleda. Atmosfera je malo mutnija iako je pretežno vedro pa se malo slabije vidi, ali to nije problem za uživanciju u pogledu.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Totalno pomracenje Meseca-15 Jun 2011
« Odgovor #24 poslato: 15. Jun 2011. u 22:06 »
ovako se videlo iz Knjaževca


Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Totalno pomracenje Meseca-15 Jun 2011
« Odgovor #25 poslato: 15. Jun 2011. u 22:19 »
Mesec se trenutno jedva, jedva vidi  :first: :first: :first: :popcorn: :popcorn: :popcorn:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Totalno pomracenje Meseca-15 Jun 2011
« Odgovor #26 poslato: 15. Jun 2011. u 22:21 »
hehe, jedva sam ga uočio, tek sada se pojavio iza solitera :)

Van mreže Boki

  • **
  • Poruke: 787
  • Lokacija: okolina Cuprije (selo Senje)
Odg: Totalno pomracenje Meseca-15 Jun 2011
« Odgovor #27 poslato: 15. Jun 2011. u 22:49 »
Sad procitah na internetu da cemo ove godine imati jos jedno potpuno pomracenje meseca, 10 decembra :)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Totalno pomracenje Meseca-15 Jun 2011
« Odgovor #28 poslato: 16. Jun 2011. u 09:33 »
Mesec je zaista bio nisko nad horizontom. Dobra strana toga je da je bio interesantne boje (crvenkast), a loša strana je bila ta što je prizor bio samo za one sa odličnim horizontom. Sa ulica se teško išta moglo videti. Ja sam samo za trenutak video, i to samo zato što sam bio u jednoj kratkoj večernjoj šetnji.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže astrogodra

  • **
  • Poruke: 580
  • Lokacija: Kragujevac-Loznica
Odg: Totalno pomracenje Meseca-15 Jun 2011
« Odgovor #29 poslato: 16. Jun 2011. u 10:07 »
Sad procitah na internetu da cemo ove godine imati jos jedno potpuno pomracenje meseca, 10 decembra :)

Da,ali će biti dosta nepovoljnije za gledanje nego ovo sinoć. Počeće oko 16h u sumrak i tada ćemo moći da vidimo samo fazu izlaska Meseca iz Zemljine senke. Dakle,poslednju fazu pomračenja.
Sledeća dobra prilika je 28 Sep 2015 kada ćemo moći u celini da vidimo sve faze pomračenja.

Mesec je zaista bio nisko nad horizontom. Dobra strana toga je da je bio interesantne boje (crvenkast), a loša strana je bila ta što je prizor bio samo za one sa odličnim horizontom. Sa ulica se teško išta moglo videti. Ja sam samo za trenutak video, i to samo zato što sam bio u jednoj kratkoj večernjoj šetnji.

Da,sa ulica teško jer je u na početku bio dosta nisko,(a i bio je pomračen,što svakako utiče na vidljivost ;D) a i svetlosno zagadjenje čini svoje. Najspektakularnije  je bilo od 23 do 00 h kada je izlazio iz senke,a bio je dosta viši na nebu.


Inače u KG-u bilo, hmm cimanja u početku,smetali su soliteri,ulična rasveta itd pa je bilo malo šetanja teleskopa 50m tamo-ovamo ali na kraju sve u svemu prelepo. Prisutno više od 200 ljudi.  :super:
Astronomsko društvo Aristarh - Kragujevac

http://aristarh.rs/

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Totalno pomracenje Meseca-15 Jun 2011
« Odgovor #30 poslato: 18. Jun 2011. u 10:22 »
Da,sa ulica teško jer je u na početku bio dosta nisko,(a i bio je pomračen,što svakako utiče na vidljivost ;D) a i svetlosno zagadjenje čini svoje. Najspektakularnije  je bilo od 23 do 00 h kada je izlazio iz senke,a bio je dosta viši na nebu.
Inače u KG-u bilo, hmm cimanja u početku,smetali su soliteri,ulična rasveta itd pa je bilo malo šetanja teleskopa 50m tamo-ovamo ali na kraju sve u svemu prelepo. Prisutno više od 200 ljudi.  :super:
Lepo! Samo, ja sam očekivao bar kraću reportažu o ovom događaju! Zar ni jedna slika?  :(
Ja sam pomračenje teleskopom pokušao da pratim dosta kasnije. Totalno sam zaboravio da na tu stranu imam gomilu drveća i da će biti teško posmatrati ga! Bolje lokacije nisam imao u blizini a i nošenje teleskopa od 200mm na Dobson montaži nije ni malo lako!
I tako, dok sam čekao da se Mesec malo podigne višlje, vreme sam prekraćivao pokušavajući da uslikam Saturn. Napravio sam nekih 30-ak sličica ... ove su najbolje ... jednostavno, iz ruke ne mogu bolje!


Konačno je i Mesec "izašao na nišan" pa sam uspeo nekako da ga naciljam kroz granje od drveća. Napravio sam 50 možda i više sličica. Izabrao sam nekoliko boljih ... ispostavilo se da su grane pravile često problem prilikom slikanja. >:(





Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Totalno pomracenje Meseca-15 Jun 2011
« Odgovor #31 poslato: 18. Jun 2011. u 11:41 »
Evo i neka fotkica snimljena u AO Night Hawk Bačka Palanka. Moj zum na digitalnom nije ništa posebno, pa nisam bio u mogućnosti da ga uspešno lično uslikam.. :-\