Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2011/2012!  (Pročitano 229244 puta)

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #640 poslato: 23. Februar 2012. u 22:18 »
Ja se samo nadam da cemo imati klasicne prolecne kise inace smo ga ugasili. Zemlja je i pored ovolikog snega neverovatno suva. Jos malo pa se vec nedelju dana topi sneg, a vodostaji i dalje u stagnaciji ili cak na nekim rekama u opadanju!!!

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #641 poslato: 29. Februar 2012. u 00:11 »
meni je ovo bila jedna od najkraćih, ali i najekstremnijih zima
sve ono što bi palo tokom cele zime skupilo se u februaru (zajedno sa temperaturom)

sada mi je već nekako čudno kada vidim potpuno suve ulice i krovove jer su pre samo nedelju dana bageri utovarivali ogromne količine snega čitave noći

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #642 poslato: 29. Februar 2012. u 11:46 »
Taman sam danas hteo da napisem svoje misljenje o ovoj zimi, lepo pa se jos neko setio.

Danas se zavrsava jedna veoma "losa" zima bar po meni koji sam veliki zimoljubac.
S jedna strane je donela sve ono sto je za zaborav, a s druge donela je snege i hladnocu koju cemo pamtiti dugo (osim ako se nesto slicno ne ustali u ovoj deceniji).
Kao sto rece Ocelot sve sto je lepo desilo se u 15-ak dana februara, od ledenih dana i suvomrazice do velikog snegopada i jakih mrazeva koji su ledom okovale sve reke u Srbiji.
Nije bila svugde ovakva situacija, jugoistok i jugozapad su imali veliki sneg jos od Bozica pa je tamo situacija bila dosta drugacija u odnosu na druge krajeve zemlje. Desila se jedna retkost a to je da citava zemlja dobije sneg u 2-3 dana i da je visina sneznog pokrivaca bila dosta ujednacena.
Planine su takodje prosle solidno narocito kada se uporedi sa prethodnih par godina.

Da, sada je cudno kada snega nema, da mi je neko pre desetak dana rekao da ce na danasnji dan skoro sve biti istopljeno ne bih bas poverovao.

Van mreže December_m

  • *
  • Poruke: 94
  • Lokacija: Нови Сад
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #643 poslato: 29. Februar 2012. u 13:36 »
Мени је ова зима била добра,баш каква и треба да буде у нашој земљи.Какве су зиме биле у протеклој деценији,ова је одлична. У сваком случају ћемо је памтити,ова зима је доказ колико је наша држава слаба и у каквој смо кризи. Увели су ванредно стање због снега и минуса усред зиме?! :oboze:

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #644 poslato: 29. Februar 2012. u 13:56 »
Svaka drzava u regionu je uvela vanredno stanje. Stanje je takvo da je mozda 3-4 puta u zadnjih 100 godina bilo slicnih ledenih perioda. I budi siguran i tada je to bilo vanredno stanje. A SFRJ nije ni izbliza bila slabo kotirana u svijetu kao sto su danasnje drzave balkana (sem SLO).
I sto kazes, zima bas kakva treba da bude? Bez znacajnog mraza do februara, bez 1 mm padavina u preko 30 dana i onda sve se sabilo u 15 dana. To je prava zima? To je ekstremna zima.
« Poslednja izmena: 29. Februar 2012. u 16:56 Milosh »

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #645 poslato: 29. Februar 2012. u 14:13 »
Pola decembra 2011 je bilo iznad proseka , druga polovina je bila u granicama normale ali bez snega u većem delu Srbije možda je bilo par pljuskova ponegde pričam za niže predele , januar je imao malo snega u Vojvodini skoro pa da ga nije imao južnije od Kragujevca je bilo dobrog snega u januaru , februar je bio veoma hladan i snežan u celoj Srbiji , sneg je bio prisutan ceolog februara tek se otopio u poslednjim danima februara...Eto izneo sam moje mišljenje na brzinu , sve u svemu februar je osvetlio obraz zime u celoj Srbiji i okruženju!

Van mreže beli

  • **
  • Poruke: 1.382
  • Starost: 34
  • Lokacija: Bijeljina
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #646 poslato: 29. Februar 2012. u 14:56 »
Solidna zima,ja prezadovoljan!!! Nacisiti sam se snijega za 10 dana u februaru, kao da sam cijeli decembar i januar cistio....

Fraka,bas je mnogo bolja situacija u regionu nego u Srbiji sto se tice krize,a RS i Hrvatska nisu uvodile vanredno stanje na cijeloj teritoriji,i moje misljenje je da u pojedinim djelovima Srbije nije bilo potrebe za vanrednim stanjem(vecem dijelu Srbije)...
Izvinjavam se na off!!!

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #647 poslato: 29. Februar 2012. u 18:27 »
Zima jeste bila malo cudna bas zbog tih neujednacenih perioda. Inace mi smo se u poslednjih 15ak godina odvikli od hladnih zima pa je mozda zato delovalo strasno ali bilo je nekada jakih zima koje su trajale mnogo duze od 15ak dana kao ova. Padao je sneg na debelom minusu i te kako nekada ali smo se mi odvikli od toga, tj. nismo imali takve situacije u skorije vreme.
Jos jedna bitna stvar je da je ova zima dosla nakon izuzetne suse. Od 2011 godine samo je susnija bila 2000 u skorijoj proslosti. Nakon te 2000 zima je prosla bez puno padavina ali je zato april 2001 bio izuzetno vlazan. Ovde smo imali situaciju da je velika kolicina padavina izlucena u januaru, nesto manje u februaru.

Pokazalo se da nam je drzava dovedena dotele da ne moze da se izbori sa 40cm snega. Pokazala je da su na selu ostali samo starci.... tuga i jad, gde god je bilo mladih u domacinstvima nije bilo problema za zavejavanjem jer ima ko da cisti, a i da obezbedi hranu za zimu. Kako su nekada ljudi u planini prezivljavali velike zime, pa tako sto spreme hranu za zimu. Starci od 80 godina to ne mogu da izvedu.
Bilo je i ljudskih zrtava ali opet kazem to je cisto spinovanje vec sam pisao o onom razgovoru sa doktorom iz hitne pomoci o tome koliko puta leti ima vise poziva i koliko puta vise ljudi umre od posladica velike vrucine i sparine nego zimi od hladnoce... a nazalost umiru ljudi od losih uslova u kojima zive i u skroz normalnim vremenskim uslovima.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #648 poslato: 29. Februar 2012. u 21:07 »
Ova zima u Knjaževcu je imala drugi najhladniji februar od 1965. do danas sa Tsr=-4.2°C što je za 5.3°C hladnije od proseka za februar u Knjaževcu. Samo je februar 1985. bio hadniji sa Tsr=-4.4°C. Elem kad smo već kod najhladnijih meseci još su samo januar iz 1969. (Tsr=-5.4°C) i januar 1985. (Tsr=-5.8°C) imali nižu srednju mesečnu temperaturu od ovogodišnjeg februara. Naravno posle decembra koji je bio topliji od proseka i januara koji je na kraju bio u granicama normale cela zima će biti u granicama normale što se tiče temperature ali će ovaj period od 27.januara do 22.februara biti dugo pamćen. Visina snega u Knjaževcu ove zime nije bila nešto ekstremna ali će zato Stara planina sa snegom od preko 2 metra  takođe dugo pamtiti ovu zimu. Tri minimalne temperature ispod -20°C takođe nisu uobičajene za naše zime i ulaze među deset najnižih vrednosti izmerenih u Knjaževcu. Najniža temperatura ove zime izmerena je 1.febrauar -21.8°C.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #649 poslato: 29. Februar 2012. u 21:43 »
ZIMA(25.01.2012- 18.02.2012) kratko al ubitacno,pre toga blaga-prognozirana je pocetkom januara jedna od najgorih tj najblazih zima,novembar susan,decembar gotovo prolecni sa par dana slabih mrazeva,januar promenljiv sa malo padavina do zadnje dekade,i onda februar odroman snezni pokrivac 60-70cm snega -25c,dunav zaledjen u potpunosti.... nagomilane sante leda od preko 4m...
Sve u svemu netreba da budemo iznenadjeni ovakvom zimom  :) sve ce cesce biti izrazene ovakve ekstremne pojave +20c u decembru -30c u februaru,metarske snegove itd itd...pamticemo februar 2012  :super:

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #650 poslato: 29. Februar 2012. u 23:27 »
Ja sam gotovo ubedjen da ce se nama ovi exstremni dogadjai poput velikih snegova i izuzteno niskih temperatura sve vise desavati.
Iskreno prosla je citava decenija blagih zima, mora nesto da se promeni sigurno.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #651 poslato: 01. Mart 2012. u 06:54 »
Ja ne mislim tako,ne može se svake godine desiti da se poklope ledeni talasi i cikloni te jačine,da podsetim od ovog ledenog talasa se zabeleo i mediteran,a šanse su da se to ponovi opet su male,ipak su za naše krajeve ovo preniske temperature,mislim da se ovi talasi proredjuju a kamoli da ocekujemo cesce,ipak globalna temperatura raste,sta sad dosla kratka zima ali jaka i sad treba da kazemo bice ih jos cesce.setite se leta  2009 bilo je izuzetno vlazno sa cestim supercelijskim olujama,pa da li je bilo takvo 2011,2010,nije,tako da se ne moze reci ocekujem u decembru +20,a u februaru -30..


Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #652 poslato: 01. Mart 2012. u 08:03 »
Ma nisam mislio da ce bas svake zime da se ponavlja -30, ali da nece biti zima na koje smo navikli, bez snega i gotovo u plusu.

Van mreže Palmark

  • **
  • Poruke: 1.073
  • Lokacija: Stari Banovci,jugoistocni Srem,20km od Beograda
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #653 poslato: 01. Mart 2012. u 09:39 »
Iskreno prosla je citava decenija blagih zima, mora nesto da se promeni sigurno.
Ti kao da ovde pricas o nekom drustvenom uredjenju ili politickoj situaciji,a ne o klimi. Da mi je samo znati odakle vadis te zakljucke i kako...
Zima ko zima,nepredvidiva kao sto je vreme u nasoj klimi prilicno nepredvidivo. Ko sto je Balkan raskrsnica puteva,tako je i raskrsnica vremenskih uslova- blizu smo Mediteranu a ni Rusija nije daleko,tako da mozemo uvek ocekivati i +20C i -20C u januaru,isto kao i +40C i +15C u julu...
Ipak,iako u proseku uzeto ova zima nije nista ekstremna,ove tri nedelje zestoke zime su pokazale da jos uvek na ovim prostorima moze biti sibirkse hladnoce. Tesko da ce se u narednim godinama bilo sta slicno ponoviti, -30C po Vojvodini,60cm snega u Podgorici,zaledjeno more kod Splita su jako retke stvari tako da sigurno ovo ne mozemo ocekivati,ali verovatno ce svaka zima biti prosarana prolecnim i jako hladnim periodima,a da su one zime bez mraza  i sa rektim zahladjenjima i snegom iz prosle decenije takodje retkost.
U svakom slucaju,sve sto sad ovde pisemo polako prelazi u cista nagadjanja,i da bi trebalo da se posvetimo prolecu koje je danas meteoroloski pocelo,a moze biti isto jako zanimljivo!

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #654 poslato: 01. Mart 2012. u 21:38 »
ali verovatno ce svaka zima biti prosarana prolecnim i jako hladnim periodima,a da su one zime bez mraza  i sa rektim zahladjenjima i snegom iz prosle decenije takodje retkost.


Bas sam to hteo da kazem.

Extremno tople zime bez snega jesu ekstrem ali ih je poslednjih godina bilo jako puno.

Citao sam neku analizu klime kod nas. Otprilike mogu se uociti nekakvi 20 godisnji periodi kada se uocavaju neke razlike. Tako je npr period 1960-1980 bio dosta ujednacen, sa umerenim letima i umerenim ili hladnim zimama koje su trajale po 2-3 meseca. Onda je nakon 1980 godine doslo do rasta temperature, leta su postala toplija, a zime su se skratile ali su imale izuzetno hladne i snezne periode (slicno ovoj zimi). Dalje kroz devedesete i nakon 2000 temperature su i dalje rasle, leta postala nenormalno topla, a zime vrlo cesto bez snega i gotovo bez minusa, tako da su vise licile na jesen.
Secam se teksta koji je pisao neki meteorolog iz RHMZ u zimu 97/98 kada sam bio besan zasto nema snega i lepo je covek rekao da nam sledi jos 10-15 toplih godina,a da ce se nakon toga zime vratiti u normalu, odnosno da ce zimi padati sneg ;) (bas je pisalo, padace ovde ponovo veliki snegovi). Jos nekoliko puta sam procitao slicne analize meteorologa.

Dobro, slazem se da ne nagadjamo, nismo vracare, to samo priroda zna kako ce biti  :D

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Nicisy

  • *
  • Poruke: 189
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #656 poslato: 13. Mart 2012. u 13:47 »
Odlicno uradjeno, sve lepo objasnjeno :super: