Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Ruža vetrova grada Niša  (Pročitano 10039 puta)

Van mreže st_george

  • *
  • Poruke: 19
Ruža vetrova grada Niša
« poslato: 20. Avgust 2011. u 01:55 »
Dobar dan

Hteo bih da pogledam ružu vetrova za grad Niš, i da budem u mogucnosti da procitam podatke sa nje.
Ne znam da li sam se pravilno izrazio (laik sam, oprostite) ali interesuje me koji su vetrovi dominantni u Nišu, sa kojim brzinama u m/s kao i iz kojih pravaca duvaju.

Pronasao sam neku navodnu verziju ruze vetrova za Nis, ali ne znam koliko je tacna, i ne znam kako da je pročitam:



Da li mi neko može pokazati pravu ružu vetrova za grad Niš, i pomoći da izčitam podatke sa nje.

Hvala unapred.

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Ruža vetrova grada Niša
« Odgovor #1 poslato: 20. Avgust 2011. u 11:40 »
Ne znam da li ima negde na forumu, ali ukratko, ruza vetrova predstavlja statisticku raspodelu cestine duvanja vetra iz odredjenog smera ili prosecan intenzitet duvanja vetra iz datih smerova. Kao sto vidis prikazana je na polarnom dijagramu za proizvoljnim brojem smerova (4, 8,16,32,36... ovde je 8 ), tako da svaka predstavlja smer odakle vetar duva. Koncentricni krugovi, u zavisnosti od toga koju ruzu od dve navedene posmatramo, mogu da predstavljaju skalu ili intenziteta (pise 1,2,3 m/s ...) ili broj osmatranja u godini (50,150, 200...) u kojima duva vetar od ukupnog broja osmatranja. Broj u krugu predstavlja cestinu osmotrenih tisina.

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Ruža vetrova grada Niša
« Odgovor #2 poslato: 20. Avgust 2011. u 13:16 »
Ima jedna stara tema o ruzi vetrova. Mozda moze da pomogne -> http://www.serbianmeteo.com/smf/index.php/topic,711.0.html
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ruža vetrova grada Niša
« Odgovor #3 poslato: 20. Avgust 2011. u 13:54 »
Navodna ili ne, to jeste ruža vetrova za grad Niš. Nesumnjivo.
Ono što je možda bitno, a nije navedeno, jeste za koji period se odnosi ova ruža vetrova. Ali, ako se ne kaže drugačije, smatraću da je to irelevantno.
Boda je ostavio link za temu o ružama vetrova, što mnogo skraćuje dalja objašnjavanja koja je započeo kolega Genčić.

Priložena ruža jeste malo gruba (8 pravaca), ali okvirno pokazuje režim vetrova u Nišu.
Svetlosivi, 'štitasti' oblik pokazuje raspodelu srednjih brzina vetra po pravcima.
Tamnije sivi, nepravilni oblik, pokazuje raspodelu relativnih čestina vetrova po pravcima.
Tačne vrednosti čestina i srednjih brzina vetrova nije moguće očitati sa ove slike. Nema mnogo ni smisla. Umesto toga, bolje je uzeti Meteorološke godišnjake sa sajta RHMZ Srbije (oni su na http://www.hidmet.gov.rs/ciril/meteorologija/klimatologija_godisnjaci.php) i odatle uzeti podatke za Niš (ili, naravno, bilo koje drugo željeno mesto). U Godišnjacima je data srednja brzina i apsolutna čestina (za razliku od relativne, apsolutna čestina je ostvareni broj osmotrenih vetrova po pravcima) za svaki mesec ponaosob i za čitavu godinu. Za Niš (i ostale glavne meteorološke stanice sa kompletnim osmatranjima, bez kvarova), ovi podaci se mogu naći i izdvojeni na strani 20 Godišnjaka (odnosno strani 26 pdf dokumenta - ima nekoliko nenumerisanih strana, kao što su naslovna strana itd.). Biće dovoljno uzeti poslednjih 10 Godišnjaka (2001-2010), a neprekidni niz Godišnjaka postoji od 1992. godine, odnosno za poslednjih 19 godina. Za više od toga možeš se obratiti RHMZu, uz obavezno navođenje svrhe traženja ruže, jer od toga zavisi da li će takva usluga biti naplaćena ili ne.

Toliko za sada, st_george. Ako ima nejasnoća, a ti se opet javi.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže st_george

  • *
  • Poruke: 19
Odg: Ruža vetrova grada Niša
« Odgovor #4 poslato: 20. Avgust 2011. u 18:49 »
Hvala na odgovorima.

Ptprince, uzeo sam meteoroloski godisnjak za 2010 godinu, stranica 26:



evo i dokumenta:

http://www.hidmet.gov.rs/podaci/meteo_godisnjaci/Meteoroloski%20godisnjak%201%20-%20klimatoloski%20podaci%20-%202010.pdf


Iz prilozenog dokumenta, se vide sledeci pravci delovanja kao i srednje brzine vetrova:

(N) sever: 1.3
(NE) severo-istok: 1.7
(E) istok: 1.7
(SE) jugo-istok: 2.0
(S) jug: 2.3
(SW) jugo-zapad: 1.4
(W) zapad: 1.5
(NW) severo-zapad: 1.8


Iz ovoga treba zakljuciti da je dominantan pravac u 2010, u Nišu bio jug sa srednjom brzinom 2.3 m/s?

Jos nesto: pod pravcem se predpostavljam podrazumeva, smer iz koga duva vetar. Dakle u slucaju gore navedenog vetra srednje brzine od 2.3 m/s to je vetar koji duva iz pravca juga ka severu?

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ruža vetrova grada Niša
« Odgovor #5 poslato: 20. Avgust 2011. u 19:11 »
Iz ovoga treba zakljuciti da je dominantan pravac u 2010, u Nišu bio jug sa srednjom brzinom 2.3 m/s?

Ne. Dominantan pravac jeste onaj iz kog najčešće duva vetar, a ne najvećom brzinom.
Kada ponovo pogledaš podatke, videćeš da je najveća čestina vetra NW, koji se javio čitavih 178 puta u godini.
Umalo da zaboravim: za ove potrebe merenja se vrše tri puta dnevno, tako da to nije 178 sati, ni 178 dana, već 178 termina osmatranja (kojih je bilo 3x365=1095 u toku godine).
Dalje, vidi se da je sledeći vetar po čestini iz pravca NE, sa 170 javljanja. Približno toliko (tačnije nešto manje) su se javljali E (146 puta) i N (142 puta). Međutim, upada u oči da vetra nije bilo u čak 340 slučajeva (kolona 'tiho', poslednja).
Ovako gledano, ispada da najčešće vetar u Nišu i ne duva. Ali, to nije tako. Da jeste, trebalo bi da bude slučajeva bez vetra više nego svih ostalih (ili vetra ima, ili nema, zar ne?).

Dodao bih još i ovo. Južni vetar, koji ima najveću srednju brzinu od 2.3 m/s, javio se svega 29 puta u godini. Dakle, ne može biti dominantan, nikako. To samo znači da kada duva, duva prosečno tom brzinom.

Ruže vetra za pojedinačne godine se, po pravilu, međusobno malo razlikuju. Pa ipak, zbog realnosti gledišta na klimu, uzeti bar 10 godina u obzir. U praksi se tako radi. Jedna godina jeste posebna po tome što su se neke situacije javljale češće ili ređe od uobičajenog u manjoj ili većoj meri. Deset godina ipak daje neko srednje stanje. Ne bih išao na duže nizove, jer se u tom slučaju javljaju drugi problemi koji kvare klimatske slike (promene instrumenta, okoline stanice ili bilo čega što može značajno da utiče na rezultate osmatranja na 'duge staze'.

Jos nesto: pod pravcem se predpostavljam podrazumeva, smer iz koga duva vetar. Dakle u slucaju gore navedenog vetra srednje brzine od 2.3 m/s to je vetar koji duva iz pravca juga ka severu?

Tačno.

Još pitanja, st_george?
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže st_george

  • *
  • Poruke: 19
Odg: Ruža vetrova grada Niša
« Odgovor #6 poslato: 20. Avgust 2011. u 19:22 »
Hvala Vam na odgovoru jos jednom ptprince.

Jos samo ovo: kada kazete "uzeti bar 10 godina u obzir" kako konkretno mislite da dobijem te podatke?

Da uzmem sve podatke od 2000-2010 (dakle za svaku od tih 10 godina zasebno) vezane za pravce, čestine i srednje brzine vetrova za Niš, saberem i podelim sa 10 (naravno za svaku od strana sveta posebno)?

Zar meteoroloski godisnjak ne raspolaze i ovakvim podacima vezanim za dekade?
« Poslednja izmena: 20. Avgust 2011. u 19:43 st_george »

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ruža vetrova grada Niša
« Odgovor #7 poslato: 20. Avgust 2011. u 19:46 »
Jos samo ovo: kada kazete "uzeti bar 10 godina u obzir" kako konkretno mislite da dobijem te podatke?

Da uzmem sve podatke od 2000-2010 (dakle za svaku od tih 10 godina zasebno) vezane za pravce, čestine i srednje brzine vetrova za Niš, saberem i podelim sa 10 (naravno za svaku od strana sveta posebno)?

Da, tačno tako. Samo, godišnjaci 2001-2010 čine deset godina. Prebrojimo sami.

Zar meteoroloski godisnjak ne raspolaze i ovakvim podacima vezanim za dekade?

Ne. Godišnjak se vezuje za jednu godinu. Tako nešto bi trebalo da bude deo nekih neobaveznih periodičnih publikacija.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže st_george

  • *
  • Poruke: 19
Odg: Ruža vetrova grada Niša
« Odgovor #8 poslato: 20. Avgust 2011. u 19:57 »
Razumeo sam.
Neizmerno sam Vam zahvalan na pomoci, i ako bih se usudio da postavim jos jedno pitanje:

Radim neku malu analizu uticaja vetra na glavnom trgu u Nišu. Od pritiska vetra na konstrukcije zgrada, turbulencija do brzine vetra u pojedinim delovima trga.

Znam da to nije možda Vaša struka, ali bih hteo ipak Vase ili misljenje nekog od clanova ovde:

Za analizu bih uzeo vetar iz nekoliko dominantnijih pravaca, ne vetar iz svih osam pravaca.
Ono sto me sada buni je gde bi bila neka brojna granica (u pogledu odnosa) izmedju jedne grupe vetrova koja se moze smatrati dominantnom i druge grupe koja nije dominantna?
Recimo na ovom primeru za 2010 godinu? Koji bi po vama bili dominantni vetrovi a koji ne?

Hvala jos jednom.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ruža vetrova grada Niša
« Odgovor #9 poslato: 20. Avgust 2011. u 23:43 »
Ups, preći ću na 'Vi'. Izvinjavam se zbog svoje neuljudnosti. Na forumu smo svi obično na 'ti', pa molim da ne zamerite.

Ne, nije to moja struka, mada sam donekle upoznat sa problematikom.
Prvo, moramo da razgraničimo jedno stvar. Vetar na glavnom trgu u Nišu (kod hotela 'Ambasador', ako se ne varam) i vetar u niškoj Tvrđavi (gde je meteorološka stanica) mogu znatno da se razlikuju ukoliko su slabi. Treba razmatrati samo vetrove koji imaju srednju brzinu veću od nekih 4 m/s, jer tada je meteorološka stanica zaista reprezentativna za šire područje, ne samo Niša, već i nekoliko kilometara unaokolo.
Gotove ruže vetra ne mogu da pruže ovakvu informaciju. Neophodno je uzeti sve podatke o vetru i odabrati samo one odgovarajuće brzine. U Godišnjacima ima i tih podataka, u segmentu dnevnih vrednosti. Primera radi, u Godišnjaku za 2010. godinu, ti podaci se nalaze na stranama numerisanim sa 101-112 (u pdf dokumentu, to su stranice 107-118). Premalo je jedna godina za to, mora se raditi sa tih 10 godina, kako bi se uopšte došlo do dovoljne količine podataka. Naravno, mogu se tražiti i od RHMZa, sa sve obrazloženjem, prema kojem će biti određena cena koju naplaćuje RHMZ. Podaci iz Godišnjaka su, naravno, besplatni, i sasvim dovoljni za probu.
Oznaka za jak vetar u toku dana (minimalno jedan udar vetra brzine 10.8 m/s ili više) nalazi se takođe u dnevnim podacima, obeleženi simbolom 'metlice' za vetar (nalik slovu F sa tri bočne crtice, ali sa druge strane). To može da pomogne u traženju jačih vetrova. Ali avaj, tih dana je u Nišu zaista malo.

Iz iskustva govoreći, treba obratiti pažnju na vetrove NW-NNW pravaca. Oni umeju da budu prilično jaki. Južni vetrovi su znatno ređe jaki.

Ipak, savetujem Vam da odaberete vetrove prema njihovoj brzini, a ne prema njihovom pravcu. I sami ćete videti da će se grupisati oko jednog segmenta pravaca, eventualno dva segmenta.

Što se same turbulencije tiče, za takvo izračunavanje je potrebno mnogo više podataka o samom trgu nego o vetru. Numerički model koji bi to radio bio bi jako komplikovan, a meteorolozi bi jako voleli da ga imaju.

Eto, toliko od mene za ovaj put. Srećan rad, st_george. Ubijte aždahu!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže st_george

  • *
  • Poruke: 19
Odg: Ruža vetrova grada Niša
« Odgovor #10 poslato: 21. Avgust 2011. u 01:39 »
Nisam vas u potpunosti razumeo.
Kazete da treba razmatrati samo vetrove jacine 4 i preko 4 m/s. Da li to znaci da bih na recimo primeru za 2010 godinu, trebao da uzmem samo ekstreme za svaki mesec koji su 4 i preko 4 m/s?
Odnosno u konkretno za godinu 2010, da obratim paznju samo na stranice 101-118 u dokumentu, odnosno 107-118 u pdf-u? Da ne obracam paznju na ove koje se nalaze na slici:



?



Takodje nisam vas razumeo, ovaj deo:

Citat
treba obratiti pažnju na vetrove NW-NNW pravaca.

Koji je to "NNW" pravac u pitanju? Sever, sevor-zapad? Šta to znači?



Na numerickom modelu i radim. Evo neke preliminarne verzije sa severo-zapadnim vetrom i brzinom 4.4 m/s (bez nadzemnih izlaza iz podzemnog prolaza). Prikazane su brzine vetra na trgu u visini od 2 metera iznad tla:



Vi ste Nišlija, ili samo dobro poznajete Niš i njegove meteorološke stanice?

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ruža vetrova grada Niša
« Odgovor #11 poslato: 21. Avgust 2011. u 02:03 »
Kazete da treba razmatrati samo vetrove jacine 4 i preko 4 m/s. Da li to znaci da bih na recimo primeru za 2010 godinu, trebao da uzmem samo ekstreme za svaki mesec koji su 4 i preko 4 m/s?
Odnosno u konkretno za godinu 2010, da obratim paznju samo na stranice 101-118 u dokumentu, odnosno 107-118 u pdf-u? Da ne obracam paznju na ove koje se nalaze na slici:



?

Ne ekstreme, već svaki vetar koji se javlja sa tom brzinom, ili većom.
Pokazana stranica jeste amo godišnji pregled. Čist srednjak po celoj godini.

Koji je to "NNW" pravac u pitanju? Sever, sevor-zapad? Šta to znači?

NNW je sever-severozapad. Između severa i severozapada. To i Alfred Hičkok zna.

Na numerickom modelu i radim. Evo neke preliminarne verzije sa severo-zapadnim vetrom i brzinom 4.4 m/s (bez nadzemnih izlaza iz podzemnog prolaza). Prikazane su brzine vetra na trgu u visini od 2 metera iznad tla:



Deluje zanimljivo...

Vi ste Nišlija, ili samo dobro poznajete Niš i njegove meteorološke stanice?

Ne, nisam iz Niš. Tamo sam ostavio 11.5 meseci svog života da odužim dug državi, ali prilično davno to beše.
Poslednji put sam bio u Nišu 2008. godine, pa sam tom prilikom bio i na meteorološkoj stanici.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže st_george

  • *
  • Poruke: 19
Odg: Ruža vetrova grada Niša
« Odgovor #12 poslato: 21. Avgust 2011. u 02:33 »
Hvala Vam na pomoci jos jednom.

Za pravac "između severa i severozapada." nisam znao jer sam mislio da ima samo 8 smerova iz kojih duva vetar. A sada vidim da ih ima šesnaest.

Van mreže st_george

  • *
  • Poruke: 19
Odg: Ruža vetrova grada Niša
« Odgovor #13 poslato: 05. Mart 2012. u 21:05 »
Imao bih još jedno pitanje, ako bi neko odgovorio, bio bih i više nego zahvalan.

Kako se u stvari dobijaju godišnje čestine pravaca i srednje brzine vetrova za odredjene gradove?

Jel tako što se svih 1095 (3x365) merenja u toku godine, sabere i tako se dobijaju čestine pravaca i broj osmatranja bez vetra. A srednje brzine se dobijaju kad se sve sabrane vrednosti za odredjene pravce, podele sa karakterističnim brojem čestina za taj pravac?

Van mreže st_george

  • *
  • Poruke: 19
Odg: Ruža vetrova grada Niša
« Odgovor #14 poslato: 14. Mart 2012. u 01:03 »
Imao bih još jedno pitanje, ako bi neko odgovorio, bio bih i više nego zahvalan.

Kako se u stvari dobijaju godišnje čestine pravaca i srednje brzine vetrova za odredjene gradove?

Jel tako što se svih 1095 (3x365) merenja u toku godine, sabere i tako se dobijaju čestine pravaca i broj osmatranja bez vetra. A srednje brzine se dobijaju kad se sve sabrane vrednosti za odredjene pravce, podele sa karakterističnim brojem čestina za taj pravac?

Da li mi neko može odgovoriti molim Vas?

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Ruža vetrova grada Niša
« Odgovor #15 poslato: 16. Mart 2012. u 13:17 »
Upravo tako kao sto si rekao.

Van mreže st_george

  • *
  • Poruke: 19
Odg: Ruža vetrova grada Niša
« Odgovor #16 poslato: 20. Mart 2012. u 01:43 »
Hvala Vam na odgovoru.

Da li bih smeo da postavim još jedno pitanje?

Interesuje me prosečna brzina vetra u Nišu za 2010 godinu.
Ranije me je jedan od članova upućivao na Meteorološke Godišnjake Srbije, ali nisam siguran da li sam našao tačan podatak.

Pronašao sam nešto ali nisam siguran da li je to, to:



U pitanju je 18 stranica na dokumentu, a 24 na pdf-u:

http://www.hidmet.gov.rs/podaci/meteo_godisnjaci/Meteoroloski%20godisnjak%201%20-%20klimatoloski%20podaci%20-%202010.pdf#page=17

Da li je vrednost od 1 m/s (uokvirena crvenim kvadratom) srednja godišnja vrednost brzine vetra za Niš?

Hvala na odgovoru.

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Ruža vetrova grada Niša
« Odgovor #17 poslato: 20. Mart 2012. u 11:16 »
Po letimicnom pogledu na tabelu, u skladu i sa drugim kategorijama to jeste srednja vrednost za 2010.

Van mreže st_george

  • *
  • Poruke: 19
Odg: Ruža vetrova grada Niša
« Odgovor #18 poslato: 20. Mart 2012. u 13:23 »
Hvala na odgovoru.

Prosto mi deluje nestvarno, da je godisnja srednja brzina vetra bude 1 m/s ???
Naravno kao laiku.