Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Registrovanje visine sneznog pokrivaca  (Pročitano 1790 puta)

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Registrovanje visine sneznog pokrivaca
« poslato: 02. Februar 2012. u 21:17 »
Inateresuje me zasto se podaci o visini sneznog pokrivaca u godisnjacima razlikuju od onoga sto je stvarno bilo. Ne samo ovde kod mene u Prokuplju, nego gledam na forumu diskusije iz nekog ranijeg perioda i visinu snega koja je izbacivana, onda odem u godisnjak i vidim da tamo to nema veze sa tim.

Npr. u Nisu je u februaru 2009 izmereno 30cm snega. Ako pogledate godisnjak za 2009 i nadjete Nis tamo za februar  pise   sneg (cm)   U  14     N  3
                                     

Cak sam isao u one godine gde su zabelezene maksimalne visine snega... u godisnjacima ni traga od toga... uglavnom mnogo manje vrednosti.
Jel moze neko da mi pojasni?

Van mreže damil

  • Poruke: 5
Odg: Registrovanje visine sneznog pokrivaca
« Odgovor #1 poslato: 28. Februar 2012. u 21:21 »
 Pitanje je gde je mereno ? Ti kažeš u Nišu 30 cm , ali gde . Na GMS Niš je sigurno bilo ono što piše u godišnjaku . U suprotnom je vrag odneo šalu , pitanje je i za druge podatke. Niko nema motiv , ni potrebu a ni pravo da menja podatke koje je uneo osmatrač , pogotovo na Met. stanicama sa profesionalnom ekipom kao što je NIš ili neke druge .

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Registrovanje visine sneznog pokrivaca
« Odgovor #2 poslato: 01. Mart 2012. u 20:15 »
Kako gde je mereno? Pa valjda na meteoroloskoj stanici, s obzirom da su podaci RHMZ-a.

Ma sve jedno, ne samo za Nis nego i za druga mesta.
Evo recimo 2008 godina, Prokuplje
http://www.hidmet.gov.rs/podaci/meteo_godisnjaci/Meteoroloski%20godisnjak%201%20-%20klimatoloski%20podaci%20-%202008.pdf

Idite na stranu broj 180

Tu su podaci za Prokuplje jel tako.
Pogledajte mesec januar za snezni pokrivac pise U7 N5 sto valjda znaci da je ukupna visina snega bila 7cm,a od toga novi sneg je 5 cm.

Jel sam u pravu ili gresim??? Da li dobro citam ovo ili ove oznake znace nesto drugo???

Znaci ukupno 7 cm snega, a kako kada je u Prokuplju 02.01.2008 palo 23 cm snega?! Ja licno izmerio. Pa nije to cm gore dole, pa da se ne uklapa.
Hajde da pogledamo najblizu stanicu-Nis na 101 strani gde imate detaljan izvestaj za Nis gde pise da je 02.01.2008 bilo 22 cm snega, a sutradan 03.01.2008 25 cm snega. Znaci snega je bilo.
E sada odite na 172 stranu gde je isto Nis i pise za januar 2008 Sneg (cm) U10 N3. Kako??? Ja ovde ocigledno nesto ne razumem.