Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Vetrovi na Fruskoj gori (vetrenjače)  (Pročitano 2884 puta)

Van mreže miodrag

  • Poruke: 2
  • Lokacija: Trstenik
Vetrovi na Fruskoj gori (vetrenjače)
« poslato: 22. Decembar 2006. u 12:52 »
Da li vredi razmisljati o vetrenjaci kao alternativnom izvoru energije u Cortanovcima? Sestra trazi da joj iskopam neke projekte, ali sve zavisi od toga kakvi vetrovi tamo duvaju. Znate li da li postoje podaci o jacini i pravcu vetrova u tom kraju i gde se mogu naci?

Pozdrav, Miodrag

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Vetrovi na Fruskoj gori (vetrenjače)
« Odgovor #1 poslato: 22. Decembar 2006. u 14:03 »
Mislim da bi to znao Joe.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Vetrovi na Fruskoj gori (vetrenjače)
« Odgovor #2 poslato: 22. Decembar 2006. u 14:11 »
Miodraze, koliko ja znam negde u blizini mosta kod Beske, na autoputu BG-Novi Sad, pocinju da se grade vetrenjace za proizvodnju elektricne energije. Koliko ja znam u pilot projektu treba da se izgrade 2 vetrenjace.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Vetrovi na Fruskoj gori (vetrenjače)
« Odgovor #3 poslato: 22. Decembar 2006. u 14:47 »
Moj drugar član ovog foruma je ljubitelj vetrenjača pa ću ga baš pitati da ti pomogne pošto se možda i on raspitivao oko toga, a što se tiče vetrova pokušaću da nađem detaljne podatke. Znam da je košava sigurno vredna pomena. O njoj možeš nešto više saznati ovde http://www.serbianmeteo.com/phpbb/viewtopic.php?t=61

Van mreže miodrag

  • Poruke: 2
  • Lokacija: Trstenik
Vetrovi na Fruskoj gori (vetrenjače)
« Odgovor #4 poslato: 28. Decembar 2006. u 13:02 »
Citat: "Stefano"
Koliko ja znam u pilot projektu treba da se izgrade 2 vetrenjace.
Da, ali to su one megavatne, koliko ja shvatam. Cuo sam da su bila neka merenja i da postoji projekat za jednu lokaciju gde vetrovi dopustaju da vetrenjace budu isplative. Ali meni trebaju one bastenske, kao pomoc kucnom budzetu.

Citat: "Joe"
Moj drugar član ovog foruma je ljubitelj vetrenjača pa ću ga baš pitati da ti pomogne pošto se možda i on raspitivao oko toga, a što se tiče vetrova pokušaću da nađem detaljne podatke.
Hvala. To je za moju sestru, kojoj sam i nagovestio da je najbolje da nadje nekoga ko to vec sve ima i apsolvirao je sve nedoumice i zna iz iskustva da li je to isplativo. Jer kod nas postoji 1-2 projekta, ponude i poneka poruka o vetrenjacama, ali tu se jos raspravljaju sta i kako treba izvesti. Ima i stranih gotovih resenja, ali sta god da je u kombinaciji, sve se svodi na to ima li objektivno vetra  u Cortanovcima. Subjektivno, znamo da ga ima, ali od realnih podataka zavisi kakav projekat da se planira ili izabere. A ko ce sam da meri vetrove tokom cele godine? Mada, da li je to skupo ili komplikovano, da neko kao amater sam odredi smer i jacinu vetrova na svojoj lokaciji?