Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Gljive  (Pročitano 200790 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #100 poslato: 26. Septembar 2017. u 19:18 »
Sa dolaskom jeseni, tu su i prve gljive po beogradskim šumama. Sada vam je možda i jasnije zašto sam tako željno iščekivao kišu. U svetu gljiva dugotrajna suša ne može da ostavi veće posledice, jer odmah posle velike kiše one kreću, baš kao i nova zelena trava.

Za sada tek nekoliko vrsta krenulo. Danas ću vam predstaviti jednu koju nisam pominjao do sada. Pojavila se u ogromnim količinama ovih dana. Cyclocybe cylindracea (Agrocybe cylindracea, Agrocybe aegerita). Kod nas poznatnija kao jablanovača ili topolovača, jer se najčešće javlja na tom drveću ili panjevima tog drveća. Doduše, nalazio sam je i na javoru i lipi, a najzanimljiviji mi je bio nalaz na smokvi u Baru. Tipična gljiva nižih predela, česta u okolini reka, u urbanim sredinama. Na planinama je prava retkost. Uglavnom, svaki put do sada sam je nalazio u manjim količinama, a danas prava najezda. :)

E sad, što se tiče jestivosti, u svoj mogućoj meni dostupnoj literaturi je navedena kao jestiva kvalitetna gljiva, jedna od najboljih. U nižim predelima Srbije je posebno popularna. Međutim, neka najnovija istraživanja govore da u jako malim količinama sadrži toksine koji u slučaju prečeste i preterane konzumacije mogu da oštete jetru. Naravno, do sada nije zabeležen slučaj da se neko otrovao njima, ali ipak treba biti umeren, kao i u svemu. Sigurno da je manje štetna od mnogih stvari koje svakodnevno unosimo u organizam. Ja sam nabrao toliko za večeru i to je to. A evo i slika:





















padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #101 poslato: 25. Oktobar 2017. u 18:52 »
Tako malo kiše je bilo potrebno, ali eto dočekah je. A sa njom i prve bukovače  :)







padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže veljovic

  • Poruke: 1
Odg: Gljive
« Odgovor #102 poslato: 27. Oktobar 2017. u 22:07 »
Pozdrav svima!

Dopada mi se tema i nadam se svežim fotografijama i pričama. Ovo su neke od gljiva koje sam pronašao u Bojčinskoj šumi, nadomak Progara. Sredinom oktobra meseca.
drive.google.com/open?id=0B3IBHLq2FIZ-VVdSTkROVzdSRTQ

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #103 poslato: 22. Maj 2018. u 22:59 »
Evo da malo oživim ovu temu. Pre nedelju dana pade prva kiša posle dužeg vremena, a posle nje krenuše i gljive (kao gljive posle kiše što se kaže  :D)
Da ne bude da sam se džaba radovao onoj kiši, evo malo odabranih od prethodnih par dana. Sve su iz Miljakovačke šume:

Ganoderma lucidum: (reishi)





Clitocybe gibba: (mala martinčica)











Artomyces pyxidatus:



Xerocomellus chrysenteron: (zlatača)





Gymnopus fusipes (hrastovača)





Phallus impudicus (stršak):





Xylaria polymorpha (mrtvački prsti):



Bovista plumbea (mala puhara):



Peziza varia:



Lycoperdon echinaceum (naježena puhara):



Suillus granulatus (ovčarka):



Coprinopsis melanthina:



Russula grisea (zeka):







padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Gljive
« Odgovor #104 poslato: 02. Jun 2018. u 16:33 »
Koja je ovo vrsta pecurke?Pocelo mi je rasti par njih u dvoriste,prije dva dana su bile skroz bijele,sad su pocele zuceti,i brzo rastu.





Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #105 poslato: 03. Jun 2018. u 13:24 »
^^ Teško je reći samo na osnovu slika jer je prilično stara i sasušena. Verovatno neka od Agrocybe sp, u svakom slučaju nijedna od popularnijih jestivih.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #106 poslato: 19. Oktobar 2019. u 19:34 »
Kad već dugo nema ništa naročito zanimljivo meteorološki, odlučih da malo oživim ovu temu. Postimage se potrudio da pobriše sve fotke sa prethodnih stranica, pa je red da se objavi nešto novo.
Za razliku od Beograda i većeg dela Srbije, u Crnoj Gori je bilo obilne kiše u par navrata krajem septembra i početkom oktobra. Kako je nakon toga usledilo stabilno toplo i vlažno vreme bez vetra i većih temperaturnih oscilacija, sve to je uslovilo da se u Baru sa okolinom ovog oktobra gljive pojave više nego ikad.
Izdvojio sam 3 dana da odem do Bara i to je bilo sasvim dovoljno za uživanje u gljivarenju. Predstaviću vam nekoliko vrsta. Za početak, moje omiljene jestive:

Amanita caesarea (blagva, kneginja, jajčara..)

Jedna od popularnijih jestivih gljiva kod nas, a mnogi je smatraju i najkvalitetnijom jestivom. Verovatno i gljiva sa najviše narodnih imena, u svakom kraju u Srbiji je drugačije nazivaju.
Moja iskustva sa ovom gljivom do sada su uglavnom bili sporadični nalazi od po nekoliko primeraka. A sada je izašla u tolikim količinama da sam imao priliku da je fotografišem u različitim stadijumima, a za gljivarsku korpu su mogli da se proberu samo najkvalitetniji razvijeni primerci.
Sve fotografije su od 16. i 17. oktobra iz okoline Bara:





















<a href="http://www.youtube.com/watch?v=IdFBUoDIjxQ" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=IdFBUoDIjxQ</a>

Boletus aereus (crni vrganj)

Za vrganj ste verovatno već čuli, bilo je o njemu već reči u ovoj temi. Od svih varijacija, ovaj crni vrganj je meni možda i najdraža. Deli stanište sa prethodno opisanom gljivom. I jedna i druge vole tople listopadne šume, pre svega hrastove, ali moja iskustva su najbolja sa kestenovom šumom.
Takođe vrhunska jestiva gljiva, a za razliku od blagve, znatno je češća. A i kad se pojavi, onda se pojavi u ogromnim količinama. Tako je bilo i ovoga puta. Čak sam i malo zakasnio, jer je bilo mnogo više prestarelih, nego mladih primeraka. Mladi primerci su kvalitetniji i fotogeničniji, pa sam njih uglavnom ovekovečio fotografijama:



























Macroplepiota procera (sunčanica)

Takođe jedna od popularnijih jestivih gljiva, koja je tipična za jesen i ovo doba godine. Za razliku od prethodne dve opisane, ova je vrlo česta i u Beogradu sa okolinom, i verujem da bi je bilo u šumi sada da se barem jedna dobra kiša smilovala da padne (ovo nije vrsta koja traži mnogo vlage, više voli jesenje sunce).
Već sam je opisivao ranije u ovoj temi, ali kako su fotke nestale, evo malo obnavljanja gradiva. Primetićete značajne razlike između sasvim mladih i razvijenih primeraka:











Cantharellus cibarius (lisičarka)

Još jedna od najpopularnijih jestivih gljiva. U većim količinama se obično pojavljuje krajem proleća i početkom leta, a za razliku od prethodnih opisanih, ona obožava kišu i vlažno vreme. Zato se sada nisu ni u Baru pojavile u preteranim količinama i uglavnom se drže vlažnijih delova kestenove šume.







Toliko za sada. A kako se nakupilo mnogo materijala, u narednim porukama ću kada stignem obraditi neke manje popularne jestive, kao i raznorazne zanimljive nejestive i otrovne gljive sa kojima sam se susreo prethodnih dana.  :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Gljive
« Odgovor #107 poslato: 20. Oktobar 2019. u 09:01 »
Bravo Miloše!!! Konačno gljiveeee!  :comeon: :comeon:

Lisičare obožavam... :)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #108 poslato: 14. Mart 2020. u 23:44 »
Kad stigne proleće, i gljive se bude iz zimskog sna. Danas sam upoznao sa za mene novom vrstom - stepskim smrčkom (Morchella stepiccola). Kolege gljivari su ga pretprošle godine nalazili u velikim količinama, a ovog marta tek toliko da se upoznamo.
Kao i ostale vrste smrčaka, važi za veoma ukusnu gljivu, po mnogima i najukusniju. A nakon današnjeg iskustva, to mogu i lično da potvrdim.  :)









padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #109 poslato: 16. April 2020. u 22:06 »
Ova vanredna situacija u prethodnih mesec dana nije preterano uticala na moju posvećenost najdražem hobiju - gljivarenju. Na terenima gde gljive rastu i nema baš ljudi, pa redovnim obilaskom terena sa saputnicom nisam ni na koji način ugrožavao ni sebe ni druge.
I pored nešto sušnijeg vremena od proseka uz dosta vetra i prevelikih temperaturnih oscilacija, pošlo mi je za rukom i ostvarila mi se želja da se ovog proleća bolje upoznam za mene do sada nepoznatom vrstom - smrčkom. Prava je šteta što nije bolja godina, kad sam već konačno pronašao terene.
U drugoj polovini marta, mogao je na specifičnim lokacijama da se pronađe stepski smrčak (Morchella steppicola), koji je svojevrsna prethodnica drugim gljivama iz tog roda. U prethodnoj poruci sam ga najavio, a evo još nekoliko fotki:













Smrčci inače spadaju u jestive gljive, mnogi ih smatraju i najukusnijima, pa je na pijacama i njihova cena odmah posle tartufa. Jedina važna napomena je da je neophodna termička obrada, jer sirovi izazivaju probavne smetnje.

Nakon ovih martovskih stepskih, u aprilu obično kreću i šumski i ritski.
Imao sam sreće da pronađem konični (ritski) smrčak (Morchella conica):





















Još jedna slična vrsta - Morchella semilibera (poluslobodni smrčak). Od ostalih vrsta iz roda se razlikuje po tome što je šešir odvojen od drške u donjem delu.





Drugih gljiva za sada gotovo da ni nema, ali njihovo vreme tek dolazi. Čeka se jedna dobra kiša da se pokrenu.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 38
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Gljive
« Odgovor #110 poslato: 19. Maj 2020. u 14:02 »
Imam jedno pitanje za tebe Milose dok se ceka radar . Naime dugo vec planiram da kupim par komposta sampinjona da imam za svoje potrebe . Trazio sam tada po internetu ali nista nisam uspeo da nadjem . Jel si ti mozda upoznat gde se mogu kupiti komposti i jel sada kasno da se pazari ili za pecerke to nema veze ?
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Gljive
« Odgovor #111 poslato: 19. Maj 2020. u 18:28 »
http://imgur.com/gallery/LTN9PrP Evo je ta sa trule topole , danas sam je slikao.


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #112 poslato: 19. Maj 2020. u 19:36 »
Jablanovača, Cyclocybe cilindracea. Sledeći put uslikaj da se vide i drška i listići kako bih mogao 100% da ti potvrdim.

BataStevo, ja se razumem u samonikle gljive, ali ne znam baš ništa o uzgajanju gljiva, nikad nisam ni imao uslova za tako nešto.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 38
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Gljive
« Odgovor #114 poslato: 25. Maj 2020. u 22:33 »
 ^^  :rofl: . Pa to je oma moja pecurka sto sam je uslikao . Lep clanak Darko . Samo ne pise jer su se najeli i jel moze lepo da se jede .
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #115 poslato: 31. Maj 2020. u 18:11 »
Kiše koje su prethodnih dana natapale jugozapadne delove Beograda izrodile su prve vrganje i lisičarke ove sezone, u okolini Beograda, a krenule su i ostale gljive. Zanimljivo je koliko su jugozapadne šume (Miljakovačka, Sremačka, Lipovička..) natopljenije od južnih u okolini Ripnja, Avale i Trešnje. Samim tim i mnogo više gljiva.















padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #116 poslato: 14. Jun 2020. u 10:03 »
Sve je više gljiva u okolini Beograda. To se i očekivalo nakon kišnog perioda. Naravno, najviše pažnje privlače vrganji:









Inače, proletos sam otvorio instagram stranicu posvećenu gljivama, pa koga zanima može da zaprati.  :)
http://www.instagram.com/gljive_srbije/


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Gljive
« Odgovor #117 poslato: 20. Avgust 2020. u 21:01 »
Druze, danas sam bio na Kosmaju i tamo je bas dosta pecuraka, gde god se okrenes poneka, i to pored staza za setanje, mogu da zamislim tek dublje u sumi. Evo par slika koje su meni delovale razlicito, mozda su neke i ista vrsta. Ja se definitivno ne razumem, ali su zanimljive i inspirativne za fotkanje.   :D

















Ova je ogromna uzivo! U blizini je bilo i par manjih primeraka








Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 38
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Gljive
« Odgovor #118 poslato: 20. Avgust 2020. u 22:19 »
 ^^ Extra fotke . Eto Milosa za vikend na Kosmaju  :D
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #119 poslato: 20. Avgust 2020. u 23:52 »
O, lepo, baš si me prijatno iznenadio sa ovim izveštajem.   ;)
Eto, za malo smo se mimoišli danas s obzirom da sam ja ceo dan proveo na Bukulji (BataStevo, zar si pomišljao da ja mirujem ovih dana?  :grin:)
Kosmaj nije nešto naročito popularan po gljivama, Bukulja je verovatno i najbliže pravo gljivarsko stanište Beogradu. Naravno, gljiva s vremena na vreme ima i po beogradskim šumama, ali u njima korpu uspevaju da napune samo iskusni gljivari koji dobro poznaju mnogo vrsta i mikrolokacije (staništa). Ja sam danas po prvi put obišao Bukulju i oduševio sam se koliko lepe i prohodne šume ima. I gljiva je bilo dosta, što za slikanje, što za skupljanje, tako da sam super prošao. Sutra ću dodati koju fotku ovde kad ih prebacim sa kompa. Inače, ovih dana gljive prijavljuju sa svih strana. Na jugu i istoku Srbije prijavljuju ovih dana najbolju gljivarsku sezonu u poslednjih ko zna koliko godina, ima delova u kojima još od maja gljiva ima u izobilju. Severnije je lošija situacija, tako da u beogradskim i sremskim šumama gotovo da nema gljiva ovih dana zbog dužeg sušnog perioda. Šumadijske šume se tek sad polako bude i biće lepa situacija narednih dana. Po Bosni i Hrvatskoj takođe sezona za pamćenje. Kažu moji na selu u Bosni da vrganja ima najviše u poslednjih 20 godina i da ih ima tamo gde ih nikad nije bilo. Inače, krenuli su da rastu dan nakon što sam se ja vratio u Beograd. :rofl: To je tako tipična gljivarska sudbina.

Elem, odužih sa pričom, a evo i da odgonetnem gljive sa slika koliko sam u mogućnosti.
1) Neka bela Amanita (preslica). Fali mnogo detalja za pouzdaniju determinaciju.
2) Coprinellus sp. Neka od gnojištarki, ove gljive nemaju nikakvu posebnu vrednost, nisu ni jestive ni otrovne.
3) i 4) Ovo je već zanimljiviji nalaz. Meripilus giganteus (jastrebača). Lekovita gljiva, jestiva dok je mlada. Ja je baš volim, ima je često po Miljakovačkoj šumi kod mene.
5) Neka od crvenih zeka (Russula sp) Ima više sličnih vrsta koje je jako teško razlikovati bez mikroskopa. Ja sam ih danas video mali milion na Bukulji. Među tim crvenima ima i jako ljutih i gorkih, pa se zato generalno izbegavaju iako u tom rodu nema otrovnih gljiva.
6) 7) i 8) Zlatača (Xerocomellus chrysenteron) - jestiva gljiva lošeg kvaliteta, jednom sam je probao. Sve gljive u tom rodu imaju previše sunđerastu strukturu, pa nisu zahvalne za spremanje.
9) 10) i 11) Ovo je svakako najzanimljiviji nalaz i žao mi je što nema više detalja da bih mogao da odredim koja je tačno vrsta. Fali boja cevčica, detaljniji prikaz drške i na kraju presek. Svakako je neka od "obojenih vrganjevki", najbliži sam mišljenju da je kovara (Suillellus luridus)
12) Verovatno neka od preslica, ali teško je reći koja
Da ti ne bude žao, od svega ovde prikazanog, barem u mojoj korpi ništa ne bi završilo. Možda koji odrezak jastrebače.  :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm