Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2013/2014  (Pročitano 231976 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #200 poslato: 16. Decembar 2013. u 08:34 »
Da, gotovo je izvesno da će u zadnjoj dekadi decembra doći do promene vremena i da će otopliti. U ovoj godini više ne očekujem da će biti snežnih padavina u nizijama i formiranja snežnog pokrivača. Tako nešto će biti moguće tek u januaru.

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.145
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #201 poslato: 16. Decembar 2013. u 18:22 »
Daleko je ali i strasno  ;)


Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 10,0мм
Година:76.7mm

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.147
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #202 poslato: 16. Decembar 2013. u 19:22 »
Bilo bi lepo da se ostvari ovo za Bozic.

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.693
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #203 poslato: 16. Decembar 2013. u 20:04 »
Na osnovu čega RHMZ objavljuje ovu prognozu pa zna da ćemo od 5 januara imati sneg,da li se nekad ostvarilo to ?
Ima nekih potencijala i to baš oko N.G.
« Poslednja izmena: 16. Decembar 2013. u 20:16 ivkeBgd »

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.147
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #204 poslato: 16. Decembar 2013. u 20:13 »
Pa nekad omase i za narednih 4,5 dana,ali se desavalo da ubodu naprimer za neki dalji period.  :)

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.319
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #205 poslato: 16. Decembar 2013. u 22:01 »
Daleko je ali i strasno  ;)


Moze li neko meni ovo da objasni  :deda: ? Sta je strasno u Januaru/Februaru? 'Ladnoca ili sta... nesto ovo ne razumem zbog Italijanskog?
« Poslednja izmena: 16. Decembar 2013. u 22:22 Kimi »
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.199
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #206 poslato: 16. Decembar 2013. u 22:33 »
 ^^ ^^ Ta karta predstavlja odstupanje geopotencijalne (verovatno temperature) na 500Hpa.Nama tih 500Hpa i nije od neke koristi,jer ova tamno plava može biti i od prodora sa Atlantika,da na toj visini bude takva hladnoća dok je niže znatno znatno toplije.Ipak,po ovoj karti to bi verovatno bila zimulja uz istočna i severoistočna strujanja.

Sasvim je i realno po meni nešto takvo očekivati.Dakle nedelje i nedelje prolaze sada u vladavini jake zapadne struje.Ispočetka,ona već deluje (a i delovaće i narednih bar 7-8 dana) na većoj udaljenosti od nas,tako da je mi zbog inverzije i ne osećamo.Ipak,kao što EC vidi u 240 satu,glavnina ciklonske aktivnosti se postepeno premešta bliže obalama Evrope,pa bi ti cikloni počeli da deluju na nas u vidu frontova i sekundarnih ciklona u Jadranu:



Takvo stanje bi takođe verovatno potrajalo nekoliko nedelja,pa bi tek nakon toga totalnim slabljenjem Atlantika trebalo očekivati  pravu zimu.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.078
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #207 poslato: 16. Decembar 2013. u 23:34 »
Коначно је време да имамо један прави зимски јануар.  ;)

Од Атлантика се не може очекивати пуно, али може бити снега у нижим пределима, али наравно биће то далеко од праве зиме.

Важно је да антициклон полако попушта.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #208 poslato: 17. Decembar 2013. u 00:09 »
 ^^
Pazljivo sam procitao ovo sto je Profiamater napisao ali mi ipak nije bas jasno.
Profi da li ovo odstupanje koje je prikazano u plusu i minusu(i u bojama) oznacava ustvari odstupanje u vazdusnom pritisku iznad Evrope? Ako jeste, za centralne delove Evrope bi to znacilo nizi vazdusni pritisak od "normalnog" ili ipak nesto drugo?  :neznam:

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #209 poslato: 17. Decembar 2013. u 02:02 »
@ Profi, odlično objašnjenje. Mislim da je kolega Joe davno još u jednoj temi objašnjavao tumačenje karte 500 hPa geopotencijala, pa ovo dođe kao odlična dopuna.  :)


@Ciklon  Niži GPHT je dosta povezan sa nižim vazdušnim pritiskom na nivou mora, jer: 1) ako je pritisak na nivou mora nizak, logično je da će na manjoj visini će biti dostignuta izobara od 500 hPa, i 2) ukazuje i na hladniji vazduh, jer u hladnijem vazduhu pritisak brže opada, pa će samim tim izobara od 500 hPa se naći na manjoj visini (tj. GPHT će biti niži).

Važi i obrnuto - viši GPHT često ukazuje na AC na nivou mora - jer ako je na 0m nadmorske visine visok pritisak, logično je da će se na većoj visini dostići izobara od 500 mb, odnosno GPHT će biti viši. Takođe, visok GPHT je povezan i sa toplijim vazduhom - jer u toplijem vazduhu pritisak opada sporije pa će i po tom osnovu 500 mb izobara naći na većoj visini.

U skladu sa tim možemo da tumačimo i kartu odstupanja GPHT-a, tj. da pretpostavimo da će nad Atlantikom i Švedskom u proseku biti viši pritisak i na nivou mora (AC), što bi moglo da znači češće "bloking" situacije za naše predele, i priliv hladnoće sa severoistoka, što nama donosi pravu zimu.


Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.601
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #210 poslato: 17. Decembar 2013. u 08:56 »
Svi pisu o zimi i snegu kojeg nema na kartama, a ja cu evo da idem malo u suprotnom smeru. Seceate se da sam pocetkom meseca pisao da ce ovaj anticiklon da potraje. E sad idemo u drugom smeru ali i dalje nepovoljnom za ljubitelje zime i snega. U trećoj dekadi na vreme kod nas će uticati prostrani atlantski ciklon. I kao sto obično biva mi smo u njegovom prednjem delu, odnosno u jugozapadnoj struji. To znači da i ako bi po kalendaru trebala da počne zima, kod nas će ipak početi proleće. Na koliko dana videćemo. Sa jugozapadnom strujom dolaziće i vlažan vazduh sa Mediterana tako da nas očekuju i povremene padavine, a ja ne bih isključio da se u pojedinim danima javi i grmljavina. Tako da deficit  padavinama u decembru može vrlo lako da ode na drugu stranu u samo dan-dva. Na to smo navikli ove godine.

Baš kako je i Kimi napisao i ovo bi moglo da potraje deset do petnaest dana. Videcemo sta ce biti, ali je sigurno da je zanimljiva poslednja dekada pred nama.
 

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #211 poslato: 17. Decembar 2013. u 09:16 »
Da ja sam to već sve objasnio što je pisao Profiamater tako da koga zanima može potražiti. Profiamater je bio dosta detaljniji i kada budem imao vremena kopiraću taj post u odgovarajuću temu. Da malo pojednostavim, geopotencijal nije ništa drugo nego nadmorska visina na kojoj je pritisak 500hPa. Na kartama koje je okačio Profiamater i koje najčešće gledamo samo dodajte nule na skali i dobijate nadmorksu visinu. Ova karta je dosta značajna i po tome što ima i izobare koje predstavljaju pritisak na nivou mora. U ciklonu sa vazduh vrti suprotno od kazaljke na satu na severnoj zemljinoj polulopti, dok u pravcu kazaljke na satu u anticiklonu na severnoj zemljinoj polulopti. Za dobru prognozu je ta karta neophodna, ali ne i dovoljna jer se na njoj na primer ne vide visinski cikloni. Ja ipak verujem da većina članova ipak gleda prvo tu kartu koja je i najčešće kačena na forumu.

E sad što se tiče karte koju je okačio Đorđe za mene ona ipak ne pokazuje ništa posebno sem da ćemo po toj prognozi u januaru i februaru biti pod češćim uticajem ciklona nego što je to uobičajeno ako mogu tako da se izrazim. Ako grešim ispravite me. To ni ne predstavlja veliko iznenađenje sobzirom da je gotovo ceo decembar geopotencial bio povišen, a znaju članovi da je moje mišljenje da uvek posle kiše dođe duga i obrnuto, što znači da posle sušnijeg perioda dolazi period sa čestim padavinama. Već sam najavio da količina padavina u decembru ispod proseka najavljuje često količinu padavina iznad proseka u narednom periodu.


Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.693
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #212 poslato: 17. Decembar 2013. u 13:03 »
Opet će katolički Božić proći u prolećnom vremenu i temperaturama oko 15C,to za mesec decembar nikako nije normalno...N.G. kao u Tunisu..

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.629
  • Lokacija: futog
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #213 poslato: 17. Decembar 2013. u 19:46 »
GFS, 216h , ciklon srednja italija, proboj hladnog vazduha po visini i idealna temperatura u nizini, dallje kretanje ciklona preko srednjeg jadrana, itekako daleko ,ali da vidimo dokle ce izdrzati taj izlaz  :popcorn: :kafa:
CORAKKKKK :selam: :selam:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.199
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #214 poslato: 18. Decembar 2013. u 01:16 »
Kad je bal nek je bal...nek uđe u arhivu i ova preturbacija GFS-a 18Z sa neverovatnih 910Hpa u Atlantiku:


NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.693
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #215 poslato: 18. Decembar 2013. u 13:36 »
Ponovo se crtaju orkanska nevremena u SZ Evropi..

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.199
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #216 poslato: 18. Decembar 2013. u 16:52 »
Ehhh bilo bi lepo da se ostvari..

Odstupanje temperature na 850Hpa u decembru i januaru:

Nek se nađe,pa vidimo šta će ispasti od ovoga na kraju  :)


NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.078
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #217 poslato: 18. Decembar 2013. u 21:38 »
И даље ћорсокак што се тиче неке веће промене у наредних десет дана, за сада неће бити то нека јужина, циклони са Атлантика не залазе у копно толико да би изазвали неку промену код нас.

Јутра прохладна са слабим мразом,преко дана сунчано и топлије, биће ово један температурно сасвим просечан децембар, ако не и испод просека.

ГФС енси као и главни излаз виде неку промену за 11-12 дана, али је излишно трошити речи о томе за сада.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.199
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #218 poslato: 19. Decembar 2013. u 17:32 »
Pre ikakvog zimskog scenarija,GFS ucrtao veoma jak ciklon za 7 dana u Đenovskom zalivu.

Jooj ala bi bilo košave iz ovog:


NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #219 poslato: 19. Decembar 2013. u 21:33 »
Nadam se da GFS gresi i da se takav scenario nece ostvariti. Uveo ga je naglo, za period od nedelju dana.
Cikloncina u djenovskom zalivu, topao vazduh u svim slojevima, AC istocno od nas sto ce prouzrokovati jak jugoistocni vetar narocito u Vojvodini i puno kise.
EC umereniji sa ciklonom dosta juznije od polozaja gde ga vidi GFS, ostali modeli jos uvek ne vide taj ciklon.
Setace taj ciklon narednih dana pa ne treba ocekivati precizniju prognozu do pocetka naredne nedelje, nije iskljuceno ni da ga modeli izbrisu.