Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: AMS Garaši  (Pročitano 41806 puta)

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
AMS Garaši
« poslato: 31. Decembar 2013. u 23:33 »
Dragi prijatelji
sa radom je počela još jedna AMS u Srbiji, koja se nalazi u selu Garaši u podnožju planine Bukulja kod Garaškog jezera, na nadmorskoj visini od 270m i kordinata 44,2906; 20,4565.
Stanica je TFA Nexus , koja je koriscena na pocetku rada AMS Karaburma i radice u vikendici bez ljudskog prisustva, te sam je iz tog razloga kod kuce u Beogradu testirao oko mesec ipo dana, pri čemu se javio određeni broj problema koje sam nekako rešio, ali na žalost sa tehnikom se ne može biti nikada siguran 100%.
Najgori scenario je da baza izgubi signal od spoljašnjih senzora, što bi zahtevalo manuelnu sinhronizaciju na samoj stanici, a ja sam na udaljenosti od 100Km, zatim kvar računara ili kvar modema za mobilnu internet konekciju.
Ali da ne baksuziram od početka, stanica se može videti na linku http://www.vremeto.org/garasi/station/wxindex.php
Administratori Serbianmetea mogu postaviti AMS Garaši na mrežu stanica.

Veliki pozdrav svima  :-* i svako dobro u Novoj 2014. godini  :newyear:



Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: AMS Garaši
« Odgovor #1 poslato: 31. Decembar 2013. u 23:42 »
Sve najbolje u radu nove stanice!

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: AMS Garaši
« Odgovor #2 poslato: 31. Decembar 2013. u 23:51 »
Sa srećom Rade :)

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: AMS Garaši
« Odgovor #3 poslato: 01. Januar 2014. u 02:24 »
Geografski polozaj stanice AMS Garasi




Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: AMS Garaši
« Odgovor #4 poslato: 01. Januar 2014. u 12:22 »
Čestitke Rade na novoj stanici, i da sve funkcioniše kako treba!  :)

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: AMS Garaši
« Odgovor #5 poslato: 01. Januar 2014. u 13:00 »
Puno hvala svima
nadam se da ce AMS Garasi uz AMS Karaburmu slati na mrezu kvalitetne podatke, uz sto je moguce manje prekida u radu.  :D



Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: AMS Garaši
« Odgovor #6 poslato: 01. Januar 2014. u 16:08 »
Puno hvala svima
nadam se da ce AMS Garasi uz AMS Karaburmu slati na mrezu kvalitetne podatke, uz sto je moguce manje prekida u radu.  :D

Rade prijatno sam se iznenadio kad sam video još jednu stanicu. Svaka čast na tome :)

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: AMS Garaši
« Odgovor #7 poslato: 01. Januar 2014. u 18:22 »
Srećno sa novom stanicom!

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: AMS Garaši
« Odgovor #8 poslato: 01. Januar 2014. u 19:21 »
Rade, svaka čast za novu AMS  :super:
Verujem da će raditi dobro kao i AMS Karaburma jer kada si ti u pitanju tu uglavnom nema greške a ako se i pojavi ti to u najkraćem roku popraviš, a u slučaju potrebe za grejanjem "kišomera" uvek može da posluži i ženin šal  ;) :D
To si bar probao i znaš da je koristilo  ;)

Ne računajući onaj mokar sneg u BGu krajem novembra, ove "zime" sneg još nije padao ali ako se npr. u drugoj polovini januara ili u februaru desi da imamo jak sneg uz pojačan vetar zna se koja stanica u BGu će jedina imati dobru količinu padavina. Za one iz RHMZa koji ovo čitaju -naravno da NISAM mislio na WMO stanicu 13274, gde se već dugi niz godina tokom snežnih padavina pri pojačanom vetru (naročito istočnom) beleže pogrešni podaci o količini padavina (to ode u medjunarodnu razmenu i arhira se) i čudi me da niko od nadležnih neće da se potrudi da to ispravi (ne kažem da treba da se odmah iseče drvo koje je jedan od razloga ali jednostavno deluje kao da se niko ne trudi u vezi problema koji postoji) i da ubuduće nemamo u istom izveštaju porast visine snega za npr. 15cm "od" samo 1-2mm padavina (neću detaljnije o tome, jer se o toj temi već pisalo na ovom forumu).

Van mreže Zelimir a

  • **
  • Poruke: 546
  • Starost: 60
  • Lokacija: Vrsac
  • Najteže je naučiti nenaučenog učitelja
Odg: AMS Garaši
« Odgovor #9 poslato: 26. Januar 2014. u 18:49 »
Rade cestitam na novoj stanici, jako sam srecan sto se pojavila na ovoj lokaciji jer ja imam vikendicu mozda desetak kilometara vazdusnom linijom odatle i dugo vec imam zelju da tu postavim AMS i na neki nacin pratim meteo situaciju na toj lokaciji.Srecno!!!!

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: AMS Garaši
« Odgovor #10 poslato: 26. Januar 2014. u 20:05 »
Hvala Zelimire, na cestitkama
Lokacija je jako interesantna za meteo razmatranje, ali na zalost cesto dolazi do prekida internet konekcije, zbog slabe 3G mobilne mreze, pa se podaci nemogu redovno pratiti. Drugi je problem sto tamo retko idem pogotovo zimi. Nadam se da ce se i to popraviti i veza biti bolja.



Van mreže DejanB

  • Poruke: 9
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: AMS Garaši
« Odgovor #11 poslato: 10. Februar 2014. u 19:29 »
Rade, pošto vidim da je problem,možda i 3Gmreža, interesuje me koja mreža je u pitanju.Možda mogu da dam neku asistenciju po tom pitanju.
Pozdrav od novog člana a starog ljubitelja ovog foruma.


Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: AMS Garaši
« Odgovor #12 poslato: 10. Februar 2014. u 22:09 »
Dejane, dobro dosao i hvala na interesovanju za rad moje meteo stanice.

Podaci sa AMS Garasi poslednji put su poslati 31.1.2014. u 10:22h i od tada ih vise nema na serveru niti mogu videti racunar uz pomoc Teamviewer-a.
Imajuci u vidu da se stanica nalazi u vikendici u kojoj niko ne zivi, neznam sta je u pitanju sve dok neko ne ode tamo, a to ce biti narednog vikenda.
Od pocetka rada stanice dolazilo je do cestih prekida internet konekcije koja se uspostavlja putem mobilnog interneta MTS-a, pa sam bio prinudjen da postavim tajmer koji ce tri puta u toku nedelje da vrsi prinudno iskljucenje racunara ukidanjem (3-minutnog) napona napajanja, da bi na taj nacin simulirao reset racunara jer se drugacije internet veza nije mogla uspostaviti sama od sebe (barem ja u tom trenutku nisam znao kako to drugacije da resim).
Dok se ne ode tamo i utvrdi sta je u pitanju, sada mogu samo da nagadjam, da li je crko USB Telekomov modem ili je mozda kvar u samom racunaru (crklo napajanje, nemoze da se podigne windows itd.)  :neznam:, uglavnom od 31.januara veza se ne uspostavlja.
Ako je kvar samo na USB modemu, znaci da su svi podaci stanice sacuvani u racunaru (Weather Display) i da ih on i dalje belezi, dok u slucaju kvara racunara oni bi bili izgubljeni.
Od velike pomoci bi mi bilo da se na neki komforniji nacin vrsi rekonekcija prekinute internet dial up veze, recimo instalacijom nekog programa koji bi nadzirao tu vezu i u slucaju prekida, automatski je obnavljao.
Ovo sto sam do sada radio, da tajmer tri puta nedeljno prinudno gasi racunar, bojim se da nepovoljno utice kako na samo napajanje racunara, tako i na operativni sistem (win XP).
Svaki savet mi je dobrodosao kako bih sada za vikend nesto moglo da se uradi na licu mesta, ako je to moguce.

Pozdrav  :-*
« Poslednja izmena: 10. Februar 2014. u 22:20 rade »



Van mreže DejanB

  • Poruke: 9
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: AMS Garaši
« Odgovor #13 poslato: 11. Februar 2014. u 18:36 »
Rade,videh tvoj izveštaj  pa reko da krenemo od tog MTS-a.Kako stvari stoje a po onoj karti koju sam negde video a vezano za lokaciju vikendice mislim da imamo problem sa 3G signalom koji i ako je verovatno prisutan, dosta slab, jer je prva 3G BS udaljena sigurno nekih 10km.Na toj daljini bez obzira na prisutnost signala upload i download ne mogu da se realizuju sa pravim brzinama kako bi trebalo sa HSPA+.Najverovatnije se zato i događa prekid upload podataka(osim ako ,naravno,3G modem nije crkao) jer weather display isporučuje podatke usb modemu koji ne može da se konektuje sa pravom brzinom.E sada ako ta količina podataka nije prevelika možda za početak treba prebaciti modem za rad u edge mod tj na 2G.To je negde oko 236kb/s ako se ne varam.Mislim da bi modem to trebao automatski da radi ali ko zna?To ćeš videti tek na licu mesta.Možda i malo pomeranje samog računara recimo,bliže prozoru,pomeranje od zida i sl. može da pomogne.
Pošto relativno dobro poznajem taj teren mislim da sa Bukuljom imaš čak i optičku vidljivost gde je recimo neka najbliža 2G varijanta.
Ne znam da li ti je ovo od koristi ako mogu još nekako da pomognem tu sam :) Pozdrav

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: AMS Garaši
« Odgovor #14 poslato: 11. Februar 2014. u 18:49 »
Hvala Dejane na pomoci,
pravo stanje ce se videti sada za vikend kad se ode na licu mesta.
Na koji nacin mogu da prebacim USB modem sa 3G na 2G rezim i gde se to postavlja?



Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: AMS Garaši
« Odgovor #15 poslato: 11. Februar 2014. u 20:03 »
uz napomenu da ja nemam pojma o svemu ovome i kako šta podesiti, mogu samo da potvrdim da se moj mobilni mts - isključuje sam od sebe čim mi je komp ostavljen makar pola sata da ništa ne radi (u sred grada i pored prozora), a u poslednje vreme veze su katastrofalne: ume da se isključi i kad nešto tražim po netu...

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: AMS Garaši
« Odgovor #16 poslato: 11. Februar 2014. u 22:14 »
Pa u softveru koji se dobije od provajdera ima u podešavanju mreže izbor 2G (EDGE) ili 3G (WCDMA) ili ima kombinovano. Što se tiče brzine prenosa dosta je 2G jer nisu veliki fajlovi koji se šalju na server. Bitna je stabilnost signala. E sad ne znam da li u ovim softverima ima auto-rekonekcija.



To se može lako namestiti ako bi se kreirala obična konekcija preko modema u windowsu, mislim da sam objašnjavao to negde, ali sad ne nađem. Pitaj rade šta te još zanima da odeš pripremljen  :)



Van mreže DejanB

  • Poruke: 9
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: AMS Garaši
« Odgovor #17 poslato: 13. Februar 2014. u 20:22 »
Kao što reče moj predhodnik ako je neki od Huawei usb modema u softveru koji se instalira na autorun.exe,  u opcijama/mreža moguće je predefinisati mrežu.Bitno je samo da NISI konektovan na mrežu tada kada podešavaš wcdma ili edge.
E a pade mi nešto napamet.Proveri taj usb port.Kod mene kući, na desktop kućištu dva prednja usb porta valjda nemaju dobro napajanje i nemogu da koristim običan mp3 plejer koji ima punjivu bateriju na tim portovima.Sigurniji su oni direktno na ploči.
Pozdrav.

 

Van mreže Zelimir a

  • **
  • Poruke: 546
  • Starost: 60
  • Lokacija: Vrsac
  • Najteže je naučiti nenaučenog učitelja
Odg: AMS Garaši
« Odgovor #18 poslato: 13. Februar 2014. u 21:18 »
Posto je i moja stanica na mts modemu nekih recimo mesec dana mogu da podelim malo iskustva.Neuporedivo je vise prekida nego sa prethodnim SBB kablovskim  internetom.Generalno MTS mreza je gora nego ikad i prekidi su svakodnevni cak i ovde u Vrscu gde nam je bazna stanica bukvalno iznad glave na Vrsackim planinama.Moja stanica je u zoni gde je mnogo bolji signal nego u zoni gde je Radetova stanica.Najbliza 3g stanica je na brdu Vagan iznad mesta Darosave , to je nekih 12-13km putem od Radetove lokacije, imam vikendicu mozda kilometar dva od stanice , signal je jak ali se bez obzira na blizinu bazne stanice vrlo cesto se prekida.
Moj Huawei usb modem automatski prebacuje mrezu sa 3g na 2g cim se izgubi 3g signal ali to su momenti kada najcesce puca veza.Takodje imam instaliranu kvacicu kod opcije autorun.exe kao i automatsku rekonekciju pri padu sistema.Ni jedno ni drugo ne pomaze uvek , ponekad reaguje na te komande ponekad ne.Takodje postoje USB prikljuci koji imaju brzu veZu a i oni koji su spori i to sam probao ali nisam osetio bitnu razliku, ovo Rade verovatno sve zna i bolje od mene......
Pozdrav
Zeljko

Van mreže DejanB

  • Poruke: 9
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: AMS Garaši
« Odgovor #19 poslato: 14. Februar 2014. u 01:11 »
Ja sam potpuno nov na forumu,ne poznajem vas ljudi i ne sumnjam da ste sve ove tehničke začkoljice već rešavali.Apsolutno ne sumnjam ni u čije znanje jer se ne bi bavili ovim da niste  zaljubljenici  u računare,mreže i ostale tehnike  samo sam hteo da nekako pojasnim da 3G signal na toj poziciji u Garašima i sa brda Vagan na RTS-ovom stubu ne može da podrži veće brzine prenosa od recimo 500-600 kb/s i to ne konstantno.E to što nije konstantno verovatno pravi problem.
U urbanim područijima je sasvim druga priča i čudi me da kod Želimira to ne funkcioniše.Ja sam u Kragujevcu juče probao taj jedan Huawei i to ide: download 6Mb/s,upload 3Mb/s,bez ikakvih problema.Ostaje mi da probam neki konstantni upload na FTP server i onda ću znati da li prekida ili ne.Ipak na kraju da kažem da govorimo o mobilnom internetu koji sigurno ne može da se po stabilnosti poredi sa kablovskim ili adsl internetom ali daleko od toga da treba da se prekida,blokira,resetuje.
Pozdrav i očekujemo taj weather report iz Garaša.