Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jun 2014  (Pročitano 38175 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2014
« Odgovor #20 poslato: 06. Jun 2014. u 12:40 »
Jutros se opet razilaze EC i GFS. EC daje sunčano i stabilno do daljnjeg, dok GFS vidi tokom cijele naredne sedmice solidne nestabilnosti u sjeverozapadnoj struji. Ta strujanja mogu da donesu pljuskove cijeloj zemlji. Još se ne zna pouzdano šta će biti naredne sedmice.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Jun 2014
« Odgovor #21 poslato: 06. Jun 2014. u 13:09 »
Polako Kimi sa tim pljuskovima i multicelijama. Vazduh je dosta suv na visini, leti bude CAPE i preko 3000 pa ne bude ni jedan oblak na nebu.
Prvo za sutra tek ponegde na krajnjem istoku i jugoistoku moze biti izolovanih celija, smicanje je kao sto si postavio oko 10m/s ali uglavnom ce biti slabije od toga tako da tesko da ce biti nesto jace od jednocelijskih oblaka.
Za nedelju modeli vide malo vece podrucje pod pljuskovima pa ce i sanse biti malo vece ali takodje kao i u subotu pljuskova bi tek ponegde trebalo biti.
Anticiklon iznad centralne Evrope je rasusio vazduh zbog cega iznad veceg dela Evrope je pretezno vedro, bez nekih razvoja i padavina.

Ja na severu ne ocekujem pljuskove, jedino malo razvoja oblacnosti. Za sledecu nedelju Milosh je napisao, modeli jos neodlucni neki davaju suvo vreme a neki pljuskove.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2014
« Odgovor #22 poslato: 06. Jun 2014. u 13:32 »
Lako je vama  gore da komentarištete to ??? ,kada neće biti ništa kod vas.

Biće tu sigurno jakih razvoja i crvendaća na radaru,pogotovo nedelja i ponedeljak.Dikile-a ja očekujem da se javi,nego ga nema.

Jeste to rub anticiklona,ali on itekako zna da donese snažne razvoje.Setimo se samo  zadnje dekade maja 2011.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Jun 2014
« Odgovor #23 poslato: 06. Jun 2014. u 14:12 »
Kod mene se nikad ne zna u ovakvim situacijama. Znaju Kucajske planine sve padavine da zadrze za sebe i sve se izruci tamo, a ovde ne bude nista. Sa druge strane znalo je mnogo puta da bude gadno, kao recimo prosle godine 8. jula kada je bila neverovatna provala oblaka. Cista lutrija.

Svakako cu se potruditi da ispratim to sve koliko mogu, oblaci sa istoka su jako lepi za fotkanje. Pljuskova sa grmljavinom ce svakako biti u ovim krajevima juzno i istocno od Kragujevca, tu su najvece sanse, pogotovu na planinama.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Jun 2014
« Odgovor #24 poslato: 06. Jun 2014. u 22:16 »
Ne znam da li ste primetili, ali nas WRF-NMM daje razvoje tek kasno uvece i tokom noci u istocnom i severoistocnom strujanju. Za moje krajeve je to zaista retkost da akcija bude nocu pri ovakvim strujanjima.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2014
« Odgovor #25 poslato: 08. Jun 2014. u 12:12 »
Utorak i srijeda će gotovo izvjesno biti najtopliji dani u ovom tropskom talasu. Maksimalne temperature bi trebalo da budu oko 34°C, eventualno ponegdje do 35°C. Od četvrtka i petka pad temperature, ali i dalje vrlo visoke temperature, oko 30°C.

Što se tiče nestabilnosti, tu nisam pametan u ovakvim situacijama. Za danas su znatno ublažene šanse za razvoje i pljuskove na širem području kod nas, za sutra se opet daje nešto, pa ponovo za srijedu. I to sve na rubu anticiklona uz sjeveroistočna i sjeverna strujanja. Od četvrtka se polako mijenja sinoptička situacija, uspostavljaju se zapadna strujanja po visini, vidjećemo šta nam to donosi.

Premam mom iskustvu, konkretnije nestabilnosti u ovo doba godine donosi sinoptička situacija potpuno suprotna od trenutne. Tj, kad na mjesto trenutnog grebena (anticiklona) dođe dolina (ciklon). GFS takvu promjenu situacije vidi za tačno nedjelju dana:





padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2014
« Odgovor #26 poslato: 09. Jun 2014. u 11:28 »
Sada djeluje da bi već u srijedu moglo biti konkretnijih nestabilnosti, pa ponovo u četvrtak, tj. kasno u noći između četvrtka i petka usljed prolaska hladnog fronta. Temperature neće biti toliko visoke kao što je to juče djelovalo, najtopliji dani vjerovatno ostaju utorak i srijeda sa Tmax do 33°C, a već od četvrtka blagi, a za vikend i značajniji pad temperature.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Jun 2014
« Odgovor #27 poslato: 10. Jun 2014. u 22:03 »
Kako sada stoje stvari od nedelje ce nase podrucje biti pod uticajem ciklona ciji ce centar biti u Djenovskom zalivu. U takvoj situaciji mi cemo biti u toplom sektoru ciklona te bi s toga bilo dosta nestabilnosti tj. pljuskova sa grmljavinom kao i nepogoda sa gradom i jakim vetrom. I EC i GFS vide takav razvoj sitacije veceras.

Ali pre toga treba da ispratimo ove sutrasnje nestabilmosti na zapadu zemlje, kao i hladan front koji nas ocekuje u petak koji je takodje potencijalno zanimljiv za ljubitelje nestabilnosti.

Neka se malo iskusniji clanovi ukljuce u diskusiju svakako. :)


Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jun 2014
« Odgovor #28 poslato: 11. Jun 2014. u 04:44 »
Od petka 13 svezije sa temperaturama u granicama proseka ili koji stepen ispod proseka za sredinu junu , dakle ipak nista od vrucina iako je prva dekada tako delovala i ostavila mozda utisak!

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Jun 2014
« Odgovor #29 poslato: 12. Jun 2014. u 08:34 »
Što se tiče severa Srbije biće manjeg zahlađenja za vikend, ali konkretne padavine nisu ni na vidiku. Tek tamo negde u utorakmoguća kiša, ali je to veoma daleko i postoje realne šanse da ne bude ništa ni od toga.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Jun 2014
« Odgovor #30 poslato: 12. Jun 2014. u 09:26 »
 ^^
Bas tako.
Sasvim je moguce da i to malo kise sto se predvidja ispari, a zahladjenje koje ce stici za vikend je ublazeno i temperature ce i dalje biti letnje oko 25C.
I sledece nedelja ima tendenciju porasta temperature.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2014
« Odgovor #31 poslato: 12. Jun 2014. u 11:22 »
Ene,vidi ga sad....

Preključe pogledah karte,videh reko jugozapadna struja,gotova stvar....biće bolje otići u Bg.

Kad ono,ispade (po trenutnim izlazima) da će znatno interesantnije biti dole u Novom Selu.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2014
« Odgovor #32 poslato: 12. Jun 2014. u 12:59 »
^^ Ne znam Kimi... Još sutra i za vikend su male šanse da bude išta konkretnije u BG, ali naredna sedmica svakako ima dosta potencijala, sudeći po trenutnim izlazima globalnih modela. Tu je ciklon, nestabilnost, i strujanja koja znatno više odgovaraju Beogradu i okolini.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Jun 2014
« Odgovor #33 poslato: 12. Jun 2014. u 15:08 »
još uvek je neizvesno, ali nadam se da neću da pokisnem na Iron Maiden u utorak :D

Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 825
  • Starost: 40
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Jun 2014
« Odgovor #34 poslato: 12. Jun 2014. u 15:37 »
i ja se isto nadam.... da ne bude kao slayer 2005 na exit-u, i cega su mi bile mokre, a blato sam ispirao danima...  :rofl:

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Jun 2014
« Odgovor #35 poslato: 13. Jun 2014. u 12:24 »
WRF za sutra daje u toku jutra i prepodneva padavine čak i meni na jugoistoku Srbije ali kako me padavine zaobilaze već dvadesetak dana imam dozu rezerve prema tome.

Ovako WRF vidi padavine


i novi 06Z GFS izlaz ide na tu stranu


mirec88

  • Gost
Odg: Jun 2014
« Odgovor #36 poslato: 13. Jun 2014. u 18:31 »
Sve u svemu, od nocas daleko svezije u Srbiji. Za akciju neka se spreme nocas centralni i zapadni delovi zemlje.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2014
« Odgovor #37 poslato: 14. Jun 2014. u 14:05 »
Utorak i sreda imaju potencijala za jače oluje,pa čak i za superćelije u centralnom delu zemlje.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2014
« Odgovor #38 poslato: 14. Jun 2014. u 14:17 »
^^ To sam baš i ja sada gledao. Sutra ništa zanimljivo, moguće da bude nešto kiše iz slojaste oblačnosti. Od ponedjeljka kreće preiod nestabilnijeg vremena, vrlo vjerovatno sve do vikenda. Kao najzanimljiviji dani se tu ističu utorak i srijeda. To su situacije sa dovoljno vlage, jugozapadnim strujanjem i smicanjem, koje bi mogle donijeti vrlo jake razvoje, ako slojasta oblačnost ne zezne stvar.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Jun 2014
« Odgovor #39 poslato: 14. Jun 2014. u 15:05 »
Полажем велику наду у уторак и среду, поготово због југозападног струјања.

И ГФС даје шансе за јача невремена и супер ћелије.