Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Južni vetar (jugo)  (Pročitano 6774 puta)

Van mreže JOPA

  • ***
  • Poruke: 2.340
  • Starost: 2019
  • Lokacija: Split
Južni vetar (jugo)
« poslato: 05. Januar 2007. u 19:09 »
Južni vjetar (jugo)

Općenito o jugu

Jugo je je topli i vlažni vjetar, koji se javlja uz oblačno i kišovito vrijeme, a razvija visoke valove. Iako je najčešće u hladnim dijelovima godine, može puhati i ljeti. Na južnom Jadranu najčešće se javlja od početka jeseni pa do kraja zime, a na sjevernom od kraja zime do početka ljeta. Zimi jugo traje do devet dana, a katkada i do tri tjedna s prekidima, a ljeti u većini slučajeva ne duže od tri dana. Brzina puhanja juga se kreće od 10 m/s do 30 m/s i nikada ne zapuše iznenada, svoju snagu postiže tek nakon 24 do 36 sati puhanja, a olujnu jakost u pravilu postiže tijekom trećeg dana od početka puhanja. Češće i snažnije se pojavljuje na južnom dijelu Jadrana nego na sjevernom.


Razlikujemo dvije vrste juga:

    * ciklonalno jugo nastaje kada se ciklona sa zapada približava Jadranu ili se ista razvije u Genovskom zaljevu ili u sjevernom Jadranu. Najčešće nastaje s razvojem sekundarnih ciklona u zavjetrini Alpa. Zbog te pojave jugo počinje najprije na sjevernom Jadranu, širi se prema srednjem i južnom i isto tako najprije prestaje puhati na sjevernom Jadranu. Jakost i smjer kretanja ciklone određuje kakvo će se jugo razviti. U većini slučajeva je to umjereno jaki do olujno jaki jugoistočni vjetar (ponekad puše i na udare - refule). Prati ga gusta i niska naoblaka s povremenim, često i jakim kišama.
    * anticiklonalno jugo nastaje pod utjecajem visokog atmosferskog tlaka nad istočnim dijelom Sredozemlja i djelovanjem ciklone na sjevernom dijelu Europe. Najčešće se javlja u proljeće i jesen. Nebo je vedro ili se pojave cirokumulusi ili altokumulusi iz smjera zapad - jugozapad. Nakon dan ili dva na sjevernom Jadranu raste naoblaka, oborina nema ili su rijetke, a atmosfera je vrlo mutna zbog povećanja količine čestica prašine iz pustinja Sjeverne Afrike i Azije. Temperatura zraka bude visoka, a zrak siromašan vlagom.


    * jugoistočni vjetar minimalno umjerene jačine.
    * dugački i debeli morski valovi bez šuma i pjene koji ponekad pristižu i prije samoga vjetra
    * razmjerno topao zrak
    * zrak je često i vlažan (vrijeme je sparno)
    * kiša (javlja se uz ciklonalno jugo)
    * biometeorološki uvjeti su nepovoljni za neke zdrave osobe i bolesnike
    * jugistočni se horizont zastire niskim oblacima koji se kasnije nagomilavaju oko vrhova brda i postupno prekriju sav viši dio kopna, zatim se i ostali dio neba prekrije gustim, niskim oblacima olovne boje, vidljivost je djelomično ograničena i razvijaju se sve veći valovi s jugoistoka (mrtvo more).
    * kratko vrijeme prije najjačeg vjetra počinje jaka kiša, a atmosfera je sparna i zasićena vodenom parom.Oblaci tipa fraktonimbusa brzo prolaze i nestaju, a umjesto njih nebo se prekriva jednobojnim altostratusima ili nimbusima. S vjetrom se smanjuje količina oborina, a oblaci se brzo rasplinju, pri tome se često sasvim iznenada pokaže vedro nebo. Nakon toga slijedi promjenjivo, hladnije vrijeme, s umjereno jakim vjetrovima iz jugozapada do sjeverozapada. Barometar je još neko vrijeme nestalan, a zatim polagano raste.
    * ako jugo jenjava, a u južnom Jadranu još traje i ako se jugo ne ponovi ili zapuše neki drugi vjetar, tada nastaje tzv. "trulo jugo" uz tišinu, mrtvo more, lagani porast temperature i zrak je sparniji nego za vrijeme juga. Kiša je obilna i nebo se ne razvedrava prije nego što se ne rasplinu inače nepomični oblaci.
    * duž istočne jadranske obale jakom su jugu izloženi najviše Tršćanski zaljev, Kvarner i Kvarnerić, otvoreno more, i područje južno od Dubrovnika.



Van mreže JOPA

  • ***
  • Poruke: 2.340
  • Starost: 2019
  • Lokacija: Split
Južni vetar (jugo)
« Odgovor #1 poslato: 05. Januar 2007. u 22:06 »
Meni je opčenito draža bura i to duplo,neopisivo draža!
Jugo navještava toplo vrijeme u 90% slučajeva te kišu! :D  :)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.415
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Južni vetar (jugo)
« Odgovor #2 poslato: 05. Januar 2007. u 22:57 »
Meni je neuporedivo draži jugo. Buru volim samo u kada rijetkim slučajevima uslijed ciklonske aktivnosti naglo snizi temperaturu, a padavine nastave.
Jugo volim jer u svakom slučaju donosi padavine, nestabilno i zanimljivo vrijeme.

Kod mene se ne razlikuju dvije vrste juga kao kod Jope već jednostavno jugo i jugoistočnjak koji duvaju u različitim situacijama...


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 22.5mm
Miljakovac - 24.9mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Južni vetar (jugo)
« Odgovor #3 poslato: 06. Januar 2007. u 03:40 »
Nisam znao da u Crnoj Gori na primorju nema anticiklonski jugo. Ja sam mislio da kod vas duva taj jugo kada je kod mene anticiklonska košava.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.415
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Južni vetar (jugo)
« Odgovor #4 poslato: 06. Januar 2007. u 10:00 »
Citat: "Joe"
Nisam znao da u Crnoj Gori na primorju nema anticiklonski jugo. Ja sam mislio da kod vas duva taj jugo kada je kod mene anticiklonska košava.

Ne postoji anticiklonski jugo. Samo istočnjak (vrlo rijetko jugoistočnjak) koji podsjeća na buru.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 22.5mm
Miljakovac - 24.9mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Južni vetar (jugo)
« Odgovor #5 poslato: 06. Januar 2007. u 12:02 »
Citat: "Milosh"
Citat: "Joe"
Nisam znao da u Crnoj Gori na primorju nema anticiklonski jugo. Ja sam mislio da kod vas duva taj jugo kada je kod mene anticiklonska košava.

Ne postoji anticiklonski jugo. Samo istočnjak (vrlo rijetko jugoistočnjak) koji podsjeća na buru.


Biće da je to onda taj jugoistočnjak.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.415
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Južni vetar (jugo)
« Odgovor #6 poslato: 06. Januar 2007. u 12:11 »
Citat: "Joe"
Citat: "Milosh"
Citat: "Joe"
Nisam znao da u Crnoj Gori na primorju nema anticiklonski jugo. Ja sam mislio da kod vas duva taj jugo kada je kod mene anticiklonska košava.

Ne postoji anticiklonski jugo. Samo istočnjak (vrlo rijetko jugoistočnjak) koji podsjeća na buru.

Biće da je to onda taj jugoistočnjak.

Da, to je vjerovatno taj SSE vjetar koji duva veoma rijetko i donosi stabilno vrijeme, al' ipak kod mene je jugo poznat kao vjetar koji donosi isključivo nestabilno i vlažno vrijeme.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 22.5mm
Miljakovac - 24.9mm
prosek - 51.5mm