Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2015/2016  (Pročitano 157905 puta)

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #80 poslato: 14. Decembar 2015. u 11:50 »
 ^^
Bice snega sigurno (skoro sigurno) lako je to reci, zima je pa je i normalno da bude snega kad tad.
Ono sto je problem je sto ama bas nista ne ide u korist snega po trenutnim modelima, sta ce biti u januaru i februaru to cemo videti kasnije ali trenutno su skoro nikakve sanse za sneg u nizim predelima a i vecini planina do kraja decembra.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #81 poslato: 14. Decembar 2015. u 13:06 »
 ^^ Mislio sam na sneg od ajde da kazem 15+cm ili 20+cm koji ce se zadrzati bar  nekoliko dana, bez temperatura u plusu, zato sam i rekao neki sneg koji ce zadovoljiti svacije ukuse, onaj pravi sneg koji cini mi se svi ovde prizeljkuju, nadam se da ce biti jer mislim da ga u ostalim gradovima u Srbiji nije bilo od decembra 2012. godine, kod mene u Nisu nismo lose prosle ni prosle godine pred docek je bilo oko 20cm ako se dobro secam i zadrzao se mislim vise od nedelju dana, bili su ledeni dani...
Ja sam znam da dosta toga ne znam, nemam problem sa sujetom,  ali sam primetio  da se od jula smenjuju periodi tako skoro bez padavina i sa obilnijim padavinama pa se nadam jednim takvim sa padavinama i da bude dovoljno hladno ,koji bi nam doneo oko 20cm snega u gradovima, ne mora ni previse da ne bude problema...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #82 poslato: 14. Decembar 2015. u 13:42 »
Evo analize predstojeće zime koju je pisao moj prijatelj Marko. Obavezno pogledati.

https://meteomarko.wordpress.com/

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #83 poslato: 14. Decembar 2015. u 14:33 »
Hvala Joe na ovom linku, a za Marka cista 10-ka.  :super:

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #84 poslato: 14. Decembar 2015. u 14:35 »
Evo analize predstojeće zime koju je pisao moj prijatelj Marko. Obavezno pogledati.

https://meteomarko.wordpress.com/

Fenomenalno

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #85 poslato: 14. Decembar 2015. u 14:40 »
Odlican tekst, e ovako detaljnu analizu vredi procitati. Nadam se da ce se ostvariti prognoza za januar po kojoj bi trebalo da dobijemo pravu zimu posle Bozica, tako nesto je realno ocekivati. Sumnjam u reprizu veoma blage i susne zime 2013/14.



Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #86 poslato: 14. Decembar 2015. u 14:53 »
^^ Htedoh da pitam da li je tvoj drug mozda radio istu ovu prognozu i za zimu 2011/2012 bas me zanima kako su tada izgledali svi ovi pokazatelji i njihova analiza pred onaj ludi februar...

Van mreže milandijana

  • milan
  • *
  • Poruke: 264
  • Starost: 47
  • Lokacija: crepaja
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #87 poslato: 14. Decembar 2015. u 15:14 »
stvarno odlican tekst.bilo bi lepo kada bi se ostvario ima logike.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #88 poslato: 14. Decembar 2015. u 15:19 »
Ovo cu nekoliko puta procitati jer je stvarno sve lepo objasnjeno...  :) Nadam se da se bar za januar ostvari a u februaru kako bude a i on je dosta daleko...

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #89 poslato: 14. Decembar 2015. u 16:24 »
Bravo Mare! Kakav tekst, kakva analiza, jednom rečju majstorski!  :super:
@Joe, jel Marko član foruma? Bilo bi odlično kad bi mogao da piše i ovde, ubeđen sam da bi mnogi članovi vrlo rado čitali njegove sinoptičke analize.  :)

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #90 poslato: 14. Decembar 2015. u 17:10 »
Одличан текст! Прочитао сам га одмах чим га је Џо окачио, али нисам имао времена да прокоментаришем. Све што је Марко изнео у тексту је лепо и тачно објашњено, и за све то постоји велика вероватноћа да ће се и остварити, осим ако NAO и AO индекс не буду другачији од прогнозираног.

Sic, ја само знам да је те зиме 2011/2012 дошло до дислоцирања поларног вртлога и спуштања у ниже географске ширине и уједно загревање стратосфере, непосредно пред тај ледени талас, а слично је било и прошле године, пред онај мањи зимски "удар" пред нову годину, Профи и ја смо тада качили нека карте у теми "Zima 2014/2015".

Ево и пример једна слика, стање у стратосфери неких 10-ак дана пред ледени талас крајем јануара 2012.


image hosting websites

Van mreže 10C-25C

  • *
  • Poruke: 285
  • Lokacija: niš 6km zapadno od centra
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #91 poslato: 14. Decembar 2015. u 17:37 »
Neka je zima u januaru i februaru ali ne mart ...
-3C...32C


Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #92 poslato: 14. Decembar 2015. u 18:24 »
Svaka cast ovom coveku na ovom tekstu, prilicno lepo objasnjeno mnogo stvari i mnogo meteoroloskih termina, mnogo kompleksnih procesa super doneseno vecem broju ljudi, uprosceno i potpuno razumljivo. :super: Za sada stvari stoje ovako kako stoje, anticiklon, magla i niska oblacnost u nizijama nam daju bar neki privid zime, danas je ceo dan temperatura bila oko 0 stepeni kod mene uz vrlo gustu maglu i inje, takvu situaciju moze da ugrozi neki front sa severozapada koji bi prosao blize nas i uzrokovao vetar, te razbijanje inverzije, ali ima vremena da se vazdusni sistemi menjaju, mene licno prilicno ohrabruju sve te okolnosti koje bi mogle da se poklope u drugoj polovini januara, bila bi to lepa zimska situacija kod nas. Sve u svemu, za sada ne tako zanimljivo vreme ali svi se nadamo da ce se to promeniti, iako na kartama za sada nema nekih posebnih naznaka. Mada, ako bi se ostvarile prognoze NAO i AO indeksa za drugu polovinu januara, plus SSW u istom tom terminu, mislim da se ne bismo bunili da do tada i nemamo zimu, nadoknadilo bi se to  ;D  ja licno pratim karte i procitam poruke na forumu svako vece ali zbog nedostatka vremena zbog posla slabo pisem, sto ce se promeniti sada dolaskom praznika, tako  da cu zajedno sa svima vama pratiti i komentarisati izlaze modela, i razmatrati mogucnosti za dalji razvoj situacije. Nadamo se zanimljivijem vremenu ubuduce, svako dobro i pozdrav svima sa foruma, nadam se da cemo se svi aktivirati (dolaskom neke promene vremena, kako to obicno biva)  ???

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #93 poslato: 14. Decembar 2015. u 18:27 »
Evo analize predstojeće zime koju je pisao moj prijatelj Marko. Obavezno pogledati.

https://meteomarko.wordpress.com/

Pohvale za gospodina Marka  :super:, verujem da je bilo potrebno dosta truda da se sve ovo prikupi, objedini, analizira i napiše na srpskom jeziku tako da bude relativno lako razumljivo i laicima za ovu oblast.
Posebna pohvala i za korektnost prilikom navođenja brojnih izvora, na prvom mestu

http://www.netweather.tv/index.cgi?action=winter-forecast-2015;sess=

gde uglavnom postoje dobre, kvalitetne analize.
Mnogi bi preskočili takav "detalj" i pokušali da sve predstave kao svoj samostalan rad ali gospodin Marko je dobar primer profesionalnosti i korektnosti. Bravo!  :super:

Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 31
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #94 poslato: 14. Decembar 2015. u 23:06 »
Meni ta prognoza više liči na naavijanje nego na realnu prognozu.
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #95 poslato: 15. Decembar 2015. u 02:24 »
Baš super,božanstveno:  :kafa:



Inače lep tekst,nema šta  :)

Pogodite šta je prosek GFS-a za 384h unapred..  :zzz:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #96 poslato: 15. Decembar 2015. u 13:35 »
Ako se razbije magla od kraja ove nedelje temperature bi mogle ici i do 15C...

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #97 poslato: 15. Decembar 2015. u 19:23 »
Опште безнађе на картама, колико је стање лоше говори чињеница да мораш да гледаш разне претурбације и CFS да би уочио неку наду за промену синоптичке ситуације на континенту.

Кад већ тражимо сламку спаса приметих да 6-7 претурбација за новогодишње празније гурају некакав продор са истока уз нешто развијенији Сибирски AC, па кад би још ухватили неки висински циклон над нама тад, то би било премија, ако узмемо у обзир да Атлантик и даље букти, ли букти.  :nelupaj:

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #98 poslato: 15. Decembar 2015. u 19:57 »
Tako izgleda da nema te sile koja može da naruši AC čak šta više neki prosek da posle treće dekade još više jača i širi se po celoj Evropi.

Van mreže tachion

  • *
  • Poruke: 66
  • Lokacija: Novi Beograd, blok 45
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #99 poslato: 15. Decembar 2015. u 20:46 »
Ok, jasno je da je decembar izgubljen, jedno 95% nema ništa od zime, čak ni posle 25. decembra.

e, sad, jedno pitanje za iskusnije članove foruma: dokle možemo da se vadimo na maglu, da stvara kakav-takav privid da je zima? pričam za beograd i sever, generalno.

jug, kapiram, slabije stoji.

dokle ćemo izdržati sa maglom, odnosno, da temperature ne skoče na +15 C (ne daj bože, i jače)? ovo sad, sa trenutnih 2-3-5 C maksimalnih je, zapravo, premija, nevidjena sreća.

vidim do nedelje tamo maglu, a posle kanal. može li, kojim slučajem, da se produži magla i naredne nedelje? imamo li neke šanse?!  :popcorn:
The temperature is always perfect.
The Zen masters