Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jun 2016.  (Pročitano 55047 puta)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #100 poslato: 16. Jun 2016. u 20:54 »
 ^^
I mene zanima isto. Ne znam koliko je vlage bilo u vazduhu i da li taj parametar moze biti znacajan?

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #101 poslato: 16. Jun 2016. u 20:57 »
Pa kao što je Zec rekao već, nema šta da pokrene razvoje, odnosno da uruši konvektivnu inhibiciju (CIN). Zato spominjemo taj front sutra kao okidač svega.

Lepo to ima objašnjeno ovde, i sasvim je razumljivo :

https://en.wikipedia.org/wiki/Convective_inhibition

Vlage je danas bilo nedovoljno svakako, vidi se to jasno na emagramu u vidu razlike između stvarne T i T tačke rose, posebno u prizemlju. Popodne se to malo popravilo, ali i dalje je nedostajao okidač.

Kad se već nje dotakosmo, povoljnija je situacija sa vlagom dosta u subotu, posebno za zapad zemlje. Tu lako, ako se nešto jače razvije, preraste u superćeliju (zapravo i ide SC parametar u nebesa s razlogom dole u okolini Zlatibora). Takav će sigurno (ako se razvije) nastaviti preko čitavog središnjeg pojasa Srbije, dalje na istoku i Karpatima.

Za nedelju tek izlaze karte na szupercella, ali izgleda brutalno. Biće tu veoma snažnog CAPE-a i dobrog smicanja (bar 20-ak M/S). I ono što je posebno važno za nedelju, tu neće biti odudaranja modela... prosto i globalni i finorezolucijski vide jaču aktivaciju konvektivnih padavina nad našim krajevima.

« Poslednja izmena: 16. Jun 2016. u 21:15 Kimi »
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #102 poslato: 16. Jun 2016. u 22:22 »
Interesantan ESTOFEX za sutra, mislim da su malo pretjerali. Šta će onda dati za nedjelju, level 5?  :)



Što se tiče inhibicije i današnje sondaže, malo sam objasnio u drugoj temi:

http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=3610.new#new


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #103 poslato: 16. Jun 2016. u 22:34 »
Mogli su i nad Vojvodinu level 3 kada su već stavili! :grin: Realno gledamo, imamo najbolje parametre u Evropi.
U nedelju i ponedeljak level 3 i nad nama ako ostane isti prognozer! :thumbup:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #104 poslato: 16. Jun 2016. u 22:54 »
U level 3 su stavili oblasti sa najviše padavina po GFS, i to je ova sjevernija oblast sa padavinama do 18UTC i ova južnija blizu nas sa padavinama do 00UTC. U ovoj sjevernijoj oblasti CAPE i nije toliko visok, pa me čudi ta "trojka", ovamo na granici Mađarske i Rumunije je sasvim opravdano. Makar će naši radari hvatati superćelije u komšiluku.  :)





padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #105 poslato: 17. Jun 2016. u 11:52 »
Aladin za nedelju poslijepodne i navece..






Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #106 poslato: 17. Jun 2016. u 12:01 »
Nedelja izgleda poprilično opasno, CAPE je još veći prema izlazima finorezolucijskih modela, ostaje snažno smicanje uz mnogo konvektivnih padavina. Verovatno će se superćelije formirati u južnoj polovini zemlje, pa bi se negde oko Beograda organizovale u bow echo. Ne sećam se kada smo imali organizovani linijski sistem koji ide od juga prema severu.

Van mreže Darko-M.M

  • *
  • Poruke: 59
  • Lokacija: Mala.Mostanica-okolina Obrenovca-175m.n.v
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #107 poslato: 17. Jun 2016. u 12:36 »
Zec, brate, sta je bow echo? Jel to u nedelju juzno strujanje? I molim te odgovori mi kolike su sanse da Obrenovac veceras ili nocas dobije kisu?  :)

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #108 poslato: 17. Jun 2016. u 13:03 »
Nisam bas u zadnje vreme pratio vremenske prilike , vise sam se pozabavio zemljotresima . Koliko vidim , a i kolege su rekle vec , ovde moze biti lepih , ne samo lepih vec mocnih shelfova u nedelju , velike su sanse i za tornado . U svakom slucaju mislim da tornado mozemo izbeci , ali za krupan grad mislim da je ovog puta ( bar za nedelju ) nemoguce izbeci . Pa pogledajte samo CAPE koji je isti kao danas mozda cak i veci . Nebih da se ponavljam sve kolege su vec rekle , zeleo sam cisto ovim komentarom da potvrdim to :)

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #109 poslato: 17. Jun 2016. u 13:06 »
Uslovi za nepogode kao iz Oklahome ili Teksasa  8), šalu na stranu nimalo naivno sve ovo što se može videti na kartama modela.
Kao što već reče kolega Zec, dosta su to ozbiljni parametri počev od dinamike, smicanja te i vrtložnosti, pa do termike odnosno CAPE-a koji ide do 3000-4000J/kg po WRFu za nedelju/ponedeljak.
Okidač nepogoda ne bi trebalo da fali kao na primer juče, imamo frontalno podizanje vazduha danas a za kraj vikenda i ponedeljak novo formirani ciklon koji bi obezbedio koliko toliko dinamike.

Van mreže Ivan027

  • **
  • Poruke: 705
  • Lokacija: Kursumlija
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #110 poslato: 17. Jun 2016. u 13:19 »
Uslova za trombe i tornada ima i te kako, ako se sve ostavari kao sto modeli vide bilo bi to glavno gore u Vojvodini, odlican polozaj plus ravnica :O

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #111 poslato: 17. Jun 2016. u 13:37 »
Zec, brate, sta je bow echo? Jel to u nedelju juzno strujanje? I molim te odgovori mi kolike su sanse da Obrenovac veceras ili nocas dobije kisu?  :)

Pa kucaj na netu šta je. :tu: Južna komponenta strujanja.

Evo par karata za nedelju:











Dakle, nedelja je za najviši stepen upozorenja.
Ponedeljak takođe ima uslove i savršene parametre, ali dok se ne približi termin ne treba komentarisati.



Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #112 poslato: 17. Jun 2016. u 14:44 »
sta je bow echo?

Radarski odraz u obliku luka, kao linija nestabilnosti u polukružnom obliku. Često na jednom, nekad i na oba kraka ima superćeliju. Trenutni odraz u Poljskoj je vrlo moguće bow echo:






padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Darko-M.M

  • *
  • Poruke: 59
  • Lokacija: Mala.Mostanica-okolina Obrenovca-175m.n.v
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #113 poslato: 17. Jun 2016. u 16:37 »
Hvala, Milose!  :)

Van mreže zeljko83

  • *
  • Poruke: 142
  • Starost: 40
  • Lokacija: Rekovac-Ursule
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #114 poslato: 17. Jun 2016. u 18:46 »


Sta reci,odlicni uslovi za veliko nevreme.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #115 poslato: 17. Jun 2016. u 19:03 »
Prognozira gfs preko Beograda dalje ka severoistoku dobro nevreme, a meni zapalo za oko su ove trosatne padavine u Banatu i granici sa Rumunijom...Znam da su konvektivne ali ipak prognozira se mnogo kise....
Velika tuga je sto taj isti gfs za ovaj moj Nis ne daje skoro nista...Ne znaci da ce tako biti ali gde zvim skoro da znaci...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #116 poslato: 17. Jun 2016. u 19:53 »
Drži se i dalje visok SC parametar za sutra za oblast oko Tare, Zlatibora. Kako je za taj kraj superćelija i karakteristična, verovatno će je i biti bez problema:



A tek SC parametar za nedelju i ponedeljak  :O , ali otom potom...
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #117 poslato: 17. Jun 2016. u 23:44 »
Prognozira gfs preko Beograda dalje ka severoistoku dobro nevreme, a meni zapalo za oko su ove trosatne padavine u Banatu i granici sa Rumunijom...Znam da su konvektivne ali ipak prognozira se mnogo kise....

Tu gde piše 48 sam ja! :D Još kad pogledam parametre za superćelije, tornado...a slične parametre su imali današnji predeli Mađarske i pre svega Rumunije, prosto me strah. :O

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #118 poslato: 18. Jun 2016. u 00:33 »
Мени су такође очи упрте за сада у сутрашњи дан, црта се суперћелија у региону Златибора и Таре, која ће ако се наравно буде уопште и формирала по мени врло могуће дохватити долине Мораве и туда протутњати, такву ситуацију смо задњи пут имали 24 јуна 2014 године, ако се не варам.

Али мајко моја какви су параметри, не знаш шта пре да отвориш на картама, дефинитивно мислим да су могућа већа невремена него пре скоро тачно 2 године, тада је, ако се не варам, само смицање било нешто снажније него сада...

Van mreže Ivan027

  • **
  • Poruke: 705
  • Lokacija: Kursumlija
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #119 poslato: 18. Jun 2016. u 00:59 »