Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Avgust 2016  (Pročitano 32620 puta)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #20 poslato: 02. Avgust 2016. u 14:37 »
Sve mi miriše na suvo zahladjenje ili suv front u većem delu zemlje u subotu. Nešto poput 3-eg i 6-og jula.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #21 poslato: 02. Avgust 2016. u 20:46 »
Pa nisam bas siguran, to tako izgleda po GFS-u, osine nas neki oslabljeni front koji bi spustio neznatno temperautru i to je to i dalje bi bilo preko 30C za vikend, visinski ciklon kod GFS-a je zapadnije od nas pa ne bi uticao na vreme u nasoj zemlji. Sa druge strane EC, a i UKMO ga prati, smestaju visinski ciklon istocnije iznad Jadrana tako da bi (ako ostane takav polozaj ciklona) moralo biti nekih nestabilnosti u nekoj juznoj i jugoistcnoj struji. Videcemo sta kazu brojke kasnije, sve u svemu situacija za vikend nije jos sasvim jasna, tako da je sve otvoreno. Ono sto je sigurno da nece biti nekog veceg pada temperature, ostaje toplo vreme do daljnjeg pocev od sutra.

Voleo bi da i Kimi prokomentarise situaciju za vikend, a i ostali clanovi neka se ukljuce u diskusiju.


Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #22 poslato: 02. Avgust 2016. u 23:27 »
Nista od neke duze stabilzacije vremena prema poslednjem izlazu EC-a. Kao sto sam vec rekao bilo bi tu nestabilnosti kise i pljuskova sa grmljavinom vec od vikenda.



Ne navijam da se ovako nesto ostvari, ali EC je ovog leta imao mnogo preciznije izlaze od GFS-a. GFS mu se skoro uvek priklanjao kasnije, videcemo da li ce i ovaj put.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #23 poslato: 03. Avgust 2016. u 00:21 »
Nista od neke duze stabilzacije vremena prema poslednjem izlazu EC-a. Kao sto sam vec rekao bilo bi tu nestabilnosti kise i pljuskova sa grmljavinom vec od vikenda.



Ne navijam da se ovako nesto ostvari, ali EC je ovog leta imao mnogo preciznije izlaze od GFS-a. GFS mu se skoro uvek priklanjao kasnije, videcemo da li ce i ovaj put.
A, GFS daje skroz suprotno. Svi ovi kišni dani od subote bi bili dani tropskog talasa, a od 11-og avgusta se crta ozbiljnija promena vremena i zahladjenje.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #24 poslato: 03. Avgust 2016. u 01:52 »
Šta se ovo radi kod globalnih modela  :O Kakva neslaganja čoveče, nije to tipično za letnji deo godine nimalo...

GFS kao što rekoše kolege daje putanju visinskog ciklona od Đenove direktno na jug ka Sardiniji. Samim time je i zahlađenje tek jedva primetno, jer glavnina svežijeg vazduha zapinje nad južnim Alpima.

Sa druge strane EC glavni ima istočniji malo upad visinskog ciklona u startu, što zadržava i do kraja, te sporije potanjanje ka jugu, pa i ne čudi što je ovo ucrtao večeras.

A sa treće strane  :O :grin: EC prosek daje prodor u obliku fronta, uz izraženije zahlađenje.

 Možda je ovo zadnje i najbolja opcija. Videćemo hoće li jutro makar malo približiti scenarije (moralo bi).
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #25 poslato: 03. Avgust 2016. u 10:34 »
Ništa novo za vikend i dalje se razilaze GFS i EC ali GFS je sada jedini usamljen u tom njegovom scenariju kod ostalih modela na primer GEM-a i UKMO oni toliko pomeraju sve to severoistočnije da sve izgleda u obliku nekog izraženijeg fronta i  JMA je sličniji EC-u.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #26 poslato: 03. Avgust 2016. u 11:27 »
Sudeci po padavinama a druge karte im nepregledne malo i italijanski wrf vidi nestabilnosti u subotu, za dalje dane nema karte...Kuva se nesto i meni se cini da ce Ec biti u pravu ali kao i uvek ublazice se u odnosu npr. na sinocni izlaz...


Van mreže Sanci

  • *
  • Poruke: 127
  • Starost: 29
  • Lokacija: Vozuća, BiH
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #27 poslato: 03. Avgust 2016. u 11:31 »
Prema vecini modela u subotu bi trebalo osjetno zahladiti u odnosu na petak. Fronta bi stigla u petak navecer ili u noci na subotu uz stvaranje cini mi se visinskog ciklona nad srednjim Jadranom koji bi donio lokalne padavine.

Dnevna temperatura u petak prema ARPEGE modelu


I u subotu

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #28 poslato: 03. Avgust 2016. u 13:56 »
Opšti haos među modelima, teška zavrzlama. Ništa se dva globalna modela nisu primakla jedna drugome. Jedino je EC krenuo u ovom izlazu malo ka svom proseku.

Jedino je eto, kao što je Nele primetio, ostatak manje poznatih modela bliži EC-ovom scenariju, pa samim time GFS-ova varijanta kao usamljena ima najmanje šanse da se ostvari.

Zvanične prognoze (RHMZ) kao i W2U, obe idu na kartu mogućih padavina i manjeg osveženja.
« Poslednja izmena: 03. Avgust 2016. u 14:09 Kimi »
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #29 poslato: 03. Avgust 2016. u 20:58 »
I dalje rat medju modelima, nikada nije bilo ovakav razlaz u letnjem periodu, a eventualna promena je vec usla u 72h. :/

Kod GFS se bukvalno nista ne menja, sve je isto kao i juce, dok je EC uveo izrazen front i zahladjenje u nedelju i ponedeljak, pre toga bi smo u subotu bili pod uticajem visulje koja je i dalje istocnije nego kod GFS-a iznad Jadrana pa bi bilo nestabilnosti sasvim sigurno.

A tek kakav je razlaz od utorka, GFS tek tada uvodi nestabilnosti kod nas, dok kod EC-a ide stabilzacija i porast temperature od utorka. :oboze:




Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #30 poslato: 03. Avgust 2016. u 21:17 »
Na ovim uveličanim kartama se to najbolje odražava, kao što reče Sale ponovo utupimo u glavu da je to samo 72h unapred  :O:
GFS:

EC:



Pošto GFS trubi, nema pristupa nekim drugim konvektivnim kartama, da bi videli da li bi nešto moglo da se dešava. Što se toga tiče situacija deluje nepovoljno, čak i u EC-ovom scenariju izobare su previše zgusnute, pa bi preuranjeni front u prizemlju mogao da zezne stvar.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #31 poslato: 03. Avgust 2016. u 22:13 »
Mene više i ne interesuje subota. Meni miriše na suv front poput 6-og jula, ali ako šta bude onda će da bude. Mene mnogo više interesuje scenario posle. Od ponedeljka do sledećeg četvrtka može biti tropski talas ili sa ovim frontom u subotu dolazi zahladjenje uz prijatne temperature i moguće nestabilnosti. Posle srede-četvrtka verovatno sledi period nestabilnosti i dosta padavina. Postaje nikad zanimljivije u avgustu, baš zbog ne sloge kod globalnih modela.


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #32 poslato: 04. Avgust 2016. u 08:03 »
Gfs i dalje suv za nasu zemlju za vikend...Sve u svemu mozda bude retkih pljuskova i toliko...
Zanimljiva mi sledeca subota...Naravno daleko i menjace se mnogo ali reko ipak da ubacim kao zanimljivost :)

Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 824
  • Starost: 40
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #33 poslato: 04. Avgust 2016. u 09:39 »
pa jeste jak front sledeci vikend, pasce trmperature, ali u ovom izlazu od one silne kise ne ostade nista, samo bi seveozapad dobio kisu.... mada predaleko je to jos uvek, menjace se 100puta, bice zahladjenja, a padavina gde i koliko tek ce se videti....

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #34 poslato: 04. Avgust 2016. u 13:12 »
O pobogu i dalje se ništa sa sigurnošću ne zna, ovaj GFS je tvrdoglav za sve pare. :oboze:

Jeste da za neke krajeve ovo deluje zanemarljivo i beznačajno, jer bi bili suvi po oba scenarija, ali EC ovde daje skoro 40mm padavina. Malo li je ?

Jeste GFS približio putanju visinskog ciklona EC-u, ali neće da prihvati taj bolji početni razvoj, odnosno dovoljan dotok vlage da u istočnoj, jugoistočnoj struji krene razvoj u planinskom području istočne Srbije. On zapravo u svojoj daljoj putanji ka zapadu donese te konkretnije padavine po EC-u.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #35 poslato: 04. Avgust 2016. u 17:54 »
Ево и GFS коначно нешто приближнији сценарију осталих модела, помера и он висински циклон на исток/североисток, али и даље шкрт са падавинама, једино би југозапад ту профитирао, било би падавина и у мом крају, остало је мрка капа, али битно да су модели коначно мало приближили своје ставове. 

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #36 poslato: 04. Avgust 2016. u 18:28 »
Takođe sam mišljenja da bi samo zapad i jugozapad imali pljuskove od ovog visinca ili bi se bar sva glavnina toga dešavala u tim krajevima...

Međutim meni sada najviše privlači pažnju period oko 10 avgusta i posle toga, duže se vreme forsira ta velika promena vremena od frontalnih nestabilnosti  do svaranja ciklona koji bi kružio neko vreme  nad balkanom uz
dosta padavina, puno toga će se još menjati ali svakako period pred nama koji neće biti neinteresantan.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #37 poslato: 04. Avgust 2016. u 18:45 »
Ovaj izlaz mi se vec svidja... I mi jugoistocnije imamo cemu da se nadamo pre svega u nedelju i kasnije... Ali ta velika promena posle 12. avgusta je stvarno jaka pa pogledajte temperaturu u Nemackoj na 850hpa...Pa bar jos nekoliko dana kasnije mi se cini da sigurno ne bi bilo vrucina... Prosle godine je najtopliji dan bio pred kraj druge dekade septembra tako da nema govora o kraju vecih vrucina... Ono sto je dobro da je jul bio dobar a sada se cini i da ce avgust, iako je jos rano, cini se da ce proci bez nekih velikih tropskih udara...opet da se ogradim da je rano ali kad leto krene ovako ono se i zavrsi u takvom nekom stilu....
Ovo leto mi je jedno od omiljenih bar u periodu aj da kazem do 15.avgusta iako jos nije 15. mislim da mogu da kazem... :)



Van mreže nikolapo

  • *
  • Poruke: 71
  • Starost: 28
  • Lokacija: Becej
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #38 poslato: 05. Avgust 2016. u 16:24 »
Sta je ovo yr.no izbacio za period posle 10 tog avgusta, ladno preko 100 litara kise  :laught:

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #39 poslato: 05. Avgust 2016. u 18:10 »
 Zaista impresivno  :thumbup: